Ile kosztuje wydanie książki?
Niektórych dziwi fakt, że wielu autorów wspomaga finansowo wydanie własnej książki. Nie wiedzą oni bowiem, że nad tym, by książka trafiła do księgarń i stała się atrakcyjnym produktem dla czytelników, pracować musi sztab ludzi.
Przykładowa wycena wydania 500 sztuk egzemplarzy 200 stronicowej książki.
Na początku należy zaznaczyć, że istnieje wiele wariantów wydawniczych. Nie w każdym przypadku autor zostaje zobowiązany, by wesprzeć finansowo wydanie własnej publikacji. Jest to zależne od wielu czynników i okoliczności. Doświadczone wydawnictwa proponują swoim autorom kilka opcji. Przy czym, najlepsze posiadają w ofercie hybrydowy model wydawniczy i zawsze oferują indywidualną wycenę kosztów. Nim uznamy, że żaden pisarz nie ma prawa za cokolwiek płacić, przekonajmy się, jak wygląda proces wydania publikacji i kto powinien go wspierać?
Kto i dlaczego powinien zapłacić za wydanie swojej książki?Nie da się zaprzeczyć, że każdy autor marzy, by po napisaniu książki automatycznie trafić do wydawnictw, które będą prześcigać się w ofertach mających zachęcić go do opublikowania książki w tym, a nie innym miejscu.
Niestety to mrzonka, bo każdego dnia dziesiątki osób nadsyłają swoje teksty, licząc, że zaistnieją jako pisarze. Żadnego wydawcy nie stać natomiast, aby z własnych środków przygotować tak wiele publikacji do umieszczenia na rynku, a następnie objęcia ich skuteczną promocją. Ta opcja najczęściej proponowana jest pisarzom z dorobkiem.
W przypadku, gdy ponosimy znaczną część kosztów związanych z wydaniem pozycji, z całą pewnością możemy liczyć na bardzo szybki zwrot finansowy. Na każdej sprzedanej książce najwięcej zarabiać będziemy my sami. Ponadto najpewniej zachowamy wszystkie prawa majątkowe do publikacji, dzięki czemu dodruki, czy wznowienia, zawsze odbywać będą się jedynie za naszą zgodą.
Jak wygląda proces wydania książki?
Przebieg procesu wydawniczego może różnić się w zależności od miejsca, w którym chcielibyśmy wydać publikację. Oferty bywają bowiem bardzo zróżnicowane, a niektóre z nich obejmują tylko niektóre z opcji. Proces wydania książki warto więc omówić na przykładzie doświadczonego wydawcy, jakim jest Wydawnictwo Psychoskok.
Gdy autor prześle tekst, zapoznaje się z nim redaktor prowadzący. Po zakończeniu swojej pracy proponuje on autorowi podpisanie korzystnej umowy umożliwiającej rozpoczęcie dalszych prac. Na tym etapie jedynie pisarz decyduje, jak szybko przebiegać będzie proces wydawniczy. Dlatego nie warto zwlekać z podpisaniem dokumentów.
Kiedy formalności zostaną dopełnione, tekst trafia do pierwszej korekty, a w międzyczasie zaczynają się prace nad wstępnymi projektami okładki. Po zakończeniu tego etapu podjęty zostaje ponowny kontakt z autorem, który będzie poproszony o akceptację przedstawionych opcji. Zaraz potem rozpocznie się druga korekta, a dokonany wybór projektu okładki umożliwia przygotowanie pliku do druku. Następnie znów podjęty zostaje kontakt z autorem, który finalnie może zaakceptować wygląd swojej publikacji. Brak uwag oznacza, że nadszedł czas na skład i łamanie. Tym samym grafik zacznie przygotowywać układ wnętrza książki. Po akceptacji wszystkich plików pozycja trafia do druku, a następnie rozsyłana jest do dystrybucji. Co istotne, jeszcze przed premierą rozpoczyna się promocja książki w sieci i wśród księgarń/ hurtowni.
Dla maksymalizacji efektów prowadzony jest fanpage, publikowane są artykuły, tworzone zostają grafiki promocyjne. Dość często rozpoczynana jest także przedsprzedaż w księgarniach należących do wydawnictwa.
Dodatkowo warto wiedzieć, że e-book jest przygotowany po skończeniu pracy nad książką drukowaną. Czas od podpisania umowy do premiery książki szacuje się na około 6 miesięcy. Należy jednak zaznaczyć, że poszczególne etapy mogą być zależne od wielu elementów, jak na przykład złożoność tekstu, obecność ilustracji, czy dodatkowe wymogi autora.
Ile kosztuje wydanie książki – ceny rynkowe
Wiedząc już, że nim książka trafi do księgarń, jako produkt atrakcyjny dla czytelników, wiele osób musi wykonać sporo pracy, sprawdźmy, jakie koszty generuje ten proces.
Ceny rynkowe prezentują się następująco:
• Korekta tekstu – 7 zł/ 1000 znaków
• Skład i łamanie – 150 zł/ arkusz wydawniczy ( około 22 strony A5 )
• Przygotowanie okładki – koszt od 300 do 700 zł.
• Koszt druku w przeliczeniu na egzemplarze –w przypadku niskich nakładów (10-100 egzemplarzy) nawet kilkadziesiąt złotych. Przy nakładach wysokich (ok 1000 egzemplarzy) koszt jednostkowy mocno się obniża.
• Koszty magazynowania przez czas trwania umowy – 3 zł za kilogram
• Dodruk – tańszy o przeprowadzone już wszystkie etapy procesu wydawniczego.
Według cen podanych wyżej na wydanie 500 egzemplarzy książki, która ma 200 stron autor musi przeznaczyć:
Koszt druku – 3300 zł
Korekta – 2520 zł
Skład – 1500 zł
Grafika – 500 zł
Magazyn – 500 zł
Łączna kwota to 8320 zł
Kwota ta nie obejmuje jeszcze tak ważnej w tym przypadku dystrybucji ani działań marketingowych i promocyjnych.
Sumując wszystkie koszty, uzyskujemy kwotę rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależne będzie od wielkości nakładu, objętości tekstu, jego jakości i formy, czy ozdobników w postaci ilustracji lub sposobu oprawy. Są elementy, na które warto się wykosztować. Nad innymi należałoby się zastanowić.
Nasza oferta Wydawnicza razem z promocją i dystrybucją to koszt 7600 za 500 egzemplarzy książek 200 stronicowych.
Marzenie o wydaniu własnej książki zawsze warto jednak spełnić.
Wydawnictwo Psychoskok ustala koszty wydania książki z każdym autorem indywidualnie. Ponieważ wszystkie prace wykonywane są kompleksowo, możliwe jest oferowanie atrakcyjnych, konkurencyjnych cen. Warto się o tym przekonać poprzez osobisty kontakt.
Zapraszamy do kontaktu