Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAutorzyJózef Pless

Józef Pless

Urodził się w 1950 roku w Grudziądzu. Jest poetą, prozaikiem, tłumaczem i publicystą, a także animatorem wielu wydarzeń kulturalnych i inicjatorem partnerstwa pomiędzy Związkiem Literatów Polskich w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich w Szczecinie a Stowarzyszeniem Autorów Niemieckich i Ich Przyjaciół w Lubece. W 1978 roku założył Teatr Poezji „Ja i Oni” w Grudziądzu, w którym był reżyserem, scenarzystą, scenografem i aktorem. W 1989 roku wyjechał z Polski i zamieszkał w Berlinie Zachodnim, a potem w Lubece.

Wydał kilka tomików wierszy, m.in.: Partner tancerki czarnej (Lubeka 1996), Obraz wyschniętych wód (Grudziądz 1998), Pół na pół (Kraków 2001), Codzienna lekcja historii (Warszawa 2003), Lubeckie paciorki do syna (Warszawa 2008) oraz przekład tomiku Obraz wyschniętych wódDas Bild der ausgetrockneten Gewässer (Hamburg 2003). W 2006 roku wydał powieść Jaki tam ze mnie volkswagen, a w 2008 biografię O Wojtku Siemionie, za którą otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. Jest współautorem (wraz z malarką Marleną Nizio) albumu poetycko-malarskiego Madonny cudami słynące (Lublin 2010).

Tłumaczy poezję niemiecką na język polski i odwrotnie. Jest laureatem wielu nagród literackich w Polsce i w Niemczech. Uczestniczył w salonach książki w Paryżu, Brukseli i Budapeszcie. Bierze udział w corocznych Międzynarodowych Dniach ks. Sarbiewskiego na Mazowszu. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na języki: japoński, angielski, niemiecki, węgierski, francuski i czeski.

Jest członkiem: Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Paryżu, Fundacji Artystycznej „Pegasus” w Hamburgu, Stowarzyszenia Autorów Niemieckich i Ich Przyjaciół w Lubece (członek zarządu), Związku Literatów Polskich w Ciechanowie (członek honorowy), Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie (współzałożyciel), Academia Europaea Sarbieviana Sektion Jacob Balde w Lubece (prezes).