Zenon Celegrat - poznaj autora i jego twórczość - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościZenon Celegrat – poznaj autora i jego twórczość

Zenon Celegrat – poznaj autora i jego twórczość

20 grudnia 2021 / Agnieszka
Niektórzy piszą książki, żeby intrygować i uczyć. Dla wielu osób możliwość przelewania własnych myśli na papier to szansa na intelektualną wolność. Nazywany wielkopolskim Kuklińskim, Zenon Celegrat zdradził tajniki swojej szpiegowskiej pracy. Tego autora trzeba poznać. Książki Zenona Celegrata zdradzają wiele sekretów.

Od zawsze pomiędzy nami kroczą bezimienni bohaterowie. Wiele nazwisk z czasem zostaje ujawnionych, ale nie które na zawsze pozostają nieznane. Nigdy nie wolno zapominać o tych, którzy dbali o dobre imię ojczyzny. Zenon Celegrat to człowiek, którego nie bez przyczyny nazwano w mediach społecznościowych wielkopolskim Kuklińskim. Pisarz był szpiegiem. Jak podaje Radio Erewań: „Jaka jest różnica między wywiadowcą a szpiegiem? Wywiadowca to nasz a szpieg to ich”. Autor na pewno zawsze stał po właściwej stronie.

Zenon Celegrat w latach szkolnych interesował się radiotechniką. Zainteresowanie komunikacyjną technologią doprowadziło go do działu krótkofalarstwa, gdzie zdał właściwy egzamin, nabywając wiele cennych umiejętności. Celegrat uzyskał licencję na posiadanie i stosowanie amatorskiej radiostacji krótkofalowej. Poszerzając swoje kompetencje, nie spodziewał się, że status radiotelegrafisty, wpłynie na jego życie tak silnie.

Zenon Celegrat był zawodowym podoficerem Wojska Polskiego. W jego umyśle zawsze pozostawała wierna służba Polsce. W 1974 roku służąc na rzecz wywiadu wojskowego, wyczekiwał na kolejne polecenia. Zenon Celegrat został oddelegowany do służby jako radiooperator-radiotelegrafista w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie. Od tego momentu jego życie nabrało niebezpiecznego tempa.

Wstrząsający fakt. W roku 1975 Celegrat został zwerbowany przez CIA. Podobno do jego zadań należało przesyłanie do Stanów Zjednoczonych raportów wywiadowczych. Potwierdzeniem ma być sprawdzona informacja, że po powrocie do Polski kontynuował współpracę z Amerykanami. Ujawnione zostało, iż przekazywał informacje na temat polskiego systemu obrony przeciwlotniczej. IPN wielokrotnie sprawdzał poczynania wojskowego.

Po wielu życiowych perturbacjach ostatecznie szpieg powrócił do ojczyzny. Jego osoba przykuła uwagę SB. W 1979 roku Zenon Celegrat został skazany za szpiegostwo na 25 lat więzienia. Wolność zawdzięcza zwolnieniu na mocy amnestii. Ten kontrowersyjny agent opowiedział o swojej burzliwej historii na łamach książek.

 

Szczerze do bólu i dosadnie. O sobie, Celegrat opowiedział na łamach przejmującego dramatu KRUSZENIE ODMIEŃCA

Proza autora pozwala odczuć ślad sprytnego wojskowego. Jako pisarz Zenon Celegrat „ukrył się” w postaci głównego bohatera, żołnierza Marka… Przedstawione perypetie wojskowego można potraktować jako wątki autobiograficzne. Marek podobnie, jak Celegrat zostaje wplątany we współpracę z tajnymi służbami PRL-u. Do prawdziwego dramatu dochodzi, kiedy żołnierz Marek ląduje w Wietnamie południowym w roli członka polskiej delegacji międzynarodowej. Ważne służbowe zadanie wpływa na odczucia wewnętrzne bohatera. Marek traci czujność i daje się ponieść urokowi, podstawionej kobiety. Czy to mogło być prawdziwe uczucie?

W jednym z artykułów gazeta wyborcza opublikowała artykuł podający sensacje. „Wietnamski romans uczynił Zenona Celegrata agentem CIA”. Adam Zadworny pod tym tekstem zamieścił zdjęcie Zenona Celegrata z jego wietnamską kochanką, Nguyen Thi Tuoi. Co ciekawe, tę kobietę podstawili Celegratowi Amerykanie.

Czytaj dalej

Bez względu na wszystko życie musi toczyć się dalej. ODRUCH NATURALNY to kontynuacja kontrowersyjnej powieści autorstwa Zenona Celegrata

Człowiek, który zyskał miano, wielkopolskiego Kuklińskiego zdradza kolejne szczegóły. „Kruszenie odmieńca” zaskoczyło odbiorców. „Odruch naturalny” zdradza kolejne fakty. Ta, inspirowana prawdziwymi zdarzeniami powieść zaskakuje od początku do końca. Zenon Celegrat opowiedział o działaniach podejmowanych przez tajne służby. Poruszają opisy wywierania nacisku w celu uzyskania narzuconych zeznań. Szokujące, więzienne tajemnice również zostały wyjawione. Lektura zawiera także wzmiankę o Strzelcach Opolskich i kryminalnym towarzystwie. Tajne służby wiedzą o działaniach Celegrata, którego obowiązuje zawarta umowa. Czy agent zaryzykuję ponowną współpracę?

Czytaj dalej

Jak stwierdził Richard Scott Bakker: „szpieg, który rekrutuje innych szpiegów, musi przede wszystkim mistrzowsko opanować snucie opowieści”. Zenon Celegrat to autor, którego trzeba poznać. Pisarz, dawny agent, pisze inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, powieści, od których nie można się oderwać. Warto na bieżąco sprawdzać, co jeszcze ujawni Celegrat.