Zbiór niezwykle optymistycznej poezji - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościZbiór niezwykle optymistycznej poezji

Zbiór niezwykle optymistycznej poezji

19 listopada 2021 / Agnieszka
Małgorzata Jankowska-Kobylinski użyła całej palety barw, by podzielić się z czytelnikami swoimi emocjami, uczuciami, spostrzeżeniami, obawami i nadziejami.

„Kolory świata” to tomik niezwykły, bo bardzo różnorodny. Można tam znaleźć wiersz na każdy dzień, każdą aurę i każdy nastrój. Jedne są radosne i pełne optymizmu, inne wyrażają pewne zwątpienie. Z niektórych wylewa się melancholia, z innych romantyzm, ale czytając je, człowiek czuje jakby płynął z rytmem, rymem i poezją, przyglądając się zmiennym nastrojom i krajobrazom. Czytelnik wybiera się w niezwykłą podróż, przemierzając wersy i strofy, i przy okazji zagłębiając się we własne wnętrze. To chwila na zastanowienie, zebranie myśli, odprężenie. Nawet jeśli pojawiają się tu wiersze smutne lub melancholijne, to zaraz możemy dostrzec jakiś optymistyczny akcent. Świat mieni się feerią barw, otaczają nas kolory, które odzwierciedlają również nasze nastroje.

Autorka zwraca uwagę na pęd życia i ciągłą gonitwę za czymś. Rzadko kiedy potrafimy się zatrzymać i po prostu chłonąć otaczające nas piękno. A przecież piękno można znaleźć na łonie przyrody, ale także w mieście, w każdym miejscu i w każdej chwili – wystarczy tylko dobrze się przyjrzeć. Na co dzień nie zawsze dostrzegamy kolory otaczającego nas świata – brak nam na to czasu… Jednak idziemy wciąż dalej, nie zatrzymując się, a nasza wędrówka nie kończy się nawet wówczas, gdy opuszczamy ten ziemski padół.

Małgorzata Jankowska-Kobylinski zwraca uwagę na to, że nie można iść przez życie ciągle lękając się śmierci. Tęsknimy za bliskimi, ale przecież kiedyś znów się spotkamy. Nikt nie wie, w jakiej formie, jak to będzie wyglądało, ale autorka głęboko w to wierzy, czego potwierdzeniem jest wiersz pt. „Wieczność”. W tej wędrówce towarzyszy nam cień, który został nazwany Zbiegiem. Umyka, nie zawsze go widzimy, czasem jest bardzo zniekształcony, nie da się go uchwycić, ale niezmiennie jest. W wierszu „Gwiazdy” podmiot liryczny opisuje nieboskłon, na którym roztańczyły się „szmaragdowe panny”, cieszące oko i przyciągające myśli. Bardzo ważne są także wspomnienia, zatem również im poświęcono tu odrobinę miejsca. To coś czego nikt nie jest nas w stanie pozbawić. Zawsze możemy do nich wracać, ilekroć mamy na to ochotę. Należy tylko pielęgnować pamięć, by te najważniejsze chwile naszego życia nigdy się nie zatarły.

Czytaj dalej

Poezja pozwala nam zajrzeć w głąb duszy, wydobywa z nas to, co piękne, wywołuje refleksje, wspomnienia, marzenia, uwrażliwia. W każdym z nas jest liryczna nuta – wystarczy tylko ją znaleźć…