Zaczytane wakacje – pobudzamy dziecięcą wyobraźnię - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościZaczytane wakacje – pobudzamy dziecięcą wyobraźnię

Zaczytane wakacje – pobudzamy dziecięcą wyobraźnię

4 czerwca 2019 / Patrycja

Pisarka, Joanna Kupniewska napisała, że „Dziecięca wyobraźnia nie zna granic i dopiero w miarę lat kostnieje w dorosłych głowach…” Wszyscy z nieco starszą metryką z pewnością się z nią zgodzą.

Tylko dzieci nawet jeśli nie mają akurat przy sobie ulubionych zabawek, potrafią stworzyć i uwierzyć w świat w którym główne role grają wyimaginowane postacie, a zwykła gałąź znaleziona na wiejskiej dróżce to czarodziejska różdżka zdolna w mig spełnić każde życzenie i przenieść akcje w zupełne inne miejsce.

Któż z nas w czasach dzieciństwa nie był najpierw śpiącą królewną, wróżką mieszkającą w lesie, nauczycielką, pielęgniarką lub nawet słodkim kociakiem? A wszystko to w przeciągu niecałej godziny. Dziecięca fantazja nie ma granic, a milusińscy naprawdę potrafią zachwycić się każdym, z pozoru prozaicznym przedmiotem, który w ich wykreowanym świecie może spełniać ważną funkcję.

Radość z drobiazgów to umiejętność, której możemy uczyć się obserwując dziecięce zabawy. My, dorośli żyjący w świecie technologicznych nowinek, mamy wszystko czego chcemy, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Czasem wystarczy tylko kilka kliknięć, by osiągnąć upragniony cel. Cenimy sobie tę wygodę, jednak może warto zastanowić się nad tym gdzie podziała się nasza kreatywność i zachwyt nad wszystkim co nas otacza?

Książki idealne na wakacje – musisz je przeczytać!

Czy pamiętamy jeszcze nasze dziecięce zabawy w upalne lipcowe dni? Jest sposób na to, by wejść do świata bajek i magicznych przygód. Jak? Wystarczy otworzyć jedną z polecanych przez nas dziecięcych książek poczytać ją swojemu dziecku, które z pewnością po raz kolejny pobudzi swoją wyobraźnię. Oto nasze propozycje:

Anna Esavna  – Był sobie chłopiec

Niezwykła przyjaźń, miłość rodziców do dziecka, walka o pozycję, władzę, zazdrość, radości i smutki, odrzucenie, niespełniona miłość – to wszystko znajdziemy w tej książce… „Był sobie chłopiec” Anny Esavnej to historia niemagicznego dziecka, któremu przyszło dorastać w rodzinie czarownic, gdzie magia jest w życiu czymś naturalnym. Jednak w tym świecie magiczne moce dziedziczą jedynie dziewczynki i to one są zawsze na pierwszym miejscu. Antoni, mimo miłości rodziców, wielokrotnie czuł tę swoją inność i nieprzydatność w tym świecie. Często miotały nim różne uczucia, smucił się, złościł, ale nawet to mu odbierano, bo jego niesforne siostrzyczki, chcąc mu pomóc, zmieniały mu nastrój za pomocą magii. Chłopiec uciekał zatem od tych magicznych sióstr i chętnie spędzał czas w towarzystwie istot niemagicznych – takich jak on. Na szczęście nie był jedynym chłopcem pozbawionym mocy, zatem na przyjaciół nie mógł narzekać.

Czytaj dalej

Renata Antoniewicz, Agata Antoniewicz  – Wakacyjne przygody Agaty 

Wakacyjne przygody Agaty to opowieść o perypetiach dziewczynki, która marzyła o tym, by mieć kotka… W życiu jednak bywa różnie i czasem to, co mamy już na wyciągnięcie ręki, nagle znika, pozostawiając po sobie uczucie pustki, rozgoryczenia, smutku, a nawet buntu. Agata pozna te uczucia i będzie musiała się z nimi zmierzyć… Ale po burzy zawsze wychodzi słońce, zatem i nasza bohaterka szybko się rozchmurzy, bo przecież nie należy się poddawać! Okazuje się jednak, że to spełnione marzenie (zwłaszcza kiedy jest nim żywa istota będąca kocim indywidualistą) może przysporzyć sobie i nam odrobinę kłopotów, a także wiele powodów do śmiechu… I kiedy sądzimy, że po ostatniej kociej psocie nic nie jest nas już w stanie zaskoczyć, to… To po prostu trzeba samemu się przekonać, że jednak kot potrafi…

Agata i Renata Antoniewicz, opisując przygody Agatki, zaprezentowały całą gamę dziecięcych przeżyć, uczuć, ich sposób postrzegania świata i sposób myślenia. Krótkie, interesujące, pouczające historyjki z dużą dozą humoru, zostały zilustrowane kolorowymi obrazkami, które doskonale współgrają z tekstem.

Czytaj dalej

Krzysztof Piotr Łabenda „Smocze skarby”

„Skarby nie zawsze dają się zważyć, zmierzyć. Są i takie, których nie da się wziąć do ręki czy zamknąć w skrzyni.“ Ten cytat doskonale oddaje przesłanie opowiadania Krzysztofa Łabendy.

Autor, który jest znany dorosłym czytelnikom z tego, że przejmująco opowiada o kolejach ludzkich losów i kalejdoskopie uczuć, postanowił stworzyć coś dla dzieci. Sam jest przecież dziadkiem więc literatura dziecięca siłą rzeczy musi być mu bliska. O czym są więc „Smocze skarby?” To piękna bajka o tym, że czasem warto sięgnąć po to czego na pierwszy rzut oka nie widać, aby poczuć czym jest prawdziwe szczęście i radość.

Autor zabiera czytelnika w fascynującą podróż do Elfidii – krainy w którym panuje samo dobro a nikt nie zna smutku i cierpienia. W tym świecie smoki żyją w przyjaźni z ludźmi, księżniczki są wolne, a wynalazki sprawiają, że mieszkańcom krainy żyje się po prostu wygodnie. Jednak ta beztroska ma swój kres.

Pewnego do bram Elfidii puka zło, które pod postacią Czarnego próbuje zawładnąć wioską. Król nie chcąc dopuścić do zagłady, prosi Agapita – ostatniego z żyjących smoków, by wyruszył w misję, która przyniesie wszystkim ratunek. Agapit, który słynie ze swej odwagi podejmuje to wyzwanie i udaje się w drogę. Po jakimś czasie swej wędrówki spotyka młodego giermka, który w podzięce za ocalone życie postanawia mu towarzyszyć. Warto przeczytać tę zabawną, momentami wzruszającą książkę o przyjaźni i poświęceniu, zarówno młodszemu i starszemu dziecku, jeśli zależy nam na jego emocjonalnym rozwoju.

czytaj dalej

Artur Jasiński „Baśń o dębowym sercu”

Baśń to z pewnością jeden tych z gatunków literackich, które był wspólny dla bibliotek każdej generacji. Nasi dziadkowie i rodzice słuchali podań ustnych i ze skupieniem wczytywali się w karty książek w których to dobro zawsze było wystawiane na próbę, ale finalnie zawsze okazywało się silniejsze niż zło. A jak jest teraz?

Czy najmłodsze pokolenie wychowane na youtubowych kreskówkach ma szansę poznać ten magiczny i niepowtarzalny świat ? Okazuje się, że tak, bo oprócz wszystkim dobrze znanych klasycznych tytułów takich jak „Czerwony kapturek” i „Baśnie braci Grimm”, na rynku wydawniczym pojawiają się obiecujące tytuły. Do takich pozycji należy z pewnością „Baśń o dębowym sercu” autorstwa Artura Jasińskiego, który w taki sposób wykreował świat przedstawiony, że nie tylko dziecko, ale też rodzic będzie wprost oczarowany treścią.

„Baśń o dębowym sercu” to opowieść o wielkiej odwadze i poświęceniu małego chłopca, który chce stawić czoła suszy, która zagraża życiu ludzi w jego wiosce. Antek pamięta jeszcze te czasy, gdy jego kraina była przepełniona zielenią, a ludzie cieszyli się urodzajnymi zbiorami. Niestety, obecnie otoczenie wioski to zeschła ziemia, a w centralnym punkcie krainy stoi prastary, wyschnięty dąb. Jedynym źródłem życia dla mieszkańców była studnia przepełniona wodą. Sprawcą tej dramatycznej sytuacji jest zazdrosny Czarownik, który nie mógł patrzeć na radość i szczęście tętniące niegdyś życiem wioski. Mag postanowił więc skraść serce Strasznemu Dębowi, by pozbawić wszystkie żyjące stworzenia energii potrzebnej do tego, by istnieć.

„Baśń o dębowym sercu” ukazuje nam uniwersalny motyw walki dobra ze złem, przekonuje o tym, że warto walczyć i przezwyciężać swoje granice w imię wyższych wartości, a także mówi o tym jak wielką moc ma przyjaźń. Autor starał się również uwrażliwić najmłodszych na to, że warto dbać o środowisko, które zapewnia nam to czego potrzebujemy do życia.

Warto sięgnąć po tę pouczającą, pełną magii zaklęć i dobrego humoru baśń , by pokazać dziecku, że warto być wrażliwym zarówno na świat ludzi jak i na naturę.

czytaj dalej

Joanna Sztroman „Zaczarowany księżyc”

Pewnie wielu z Was z własnego dzieciństwa pamięta utwór Ewy Szelburg- Zarembiny „Idzie niebo ciemną nocą”, przy którym zasypiały całe pokolenia.

Nic tak nie uspokaja i nie wycisza przed snem jak rytmiczne wiersze. Tych, którzy swoje dzieciństwo przeżywają „tu i teraz” warto zapoznać o najmłodszych lat z poezją. Dobrym wyborem będzie książka nosząca tytuł „Zaczarowany księżyc” w którym znajdują się krótkie rymowanki związane z tematyką, która jest bliska każdemu dziecku. Wiersze opisują codzienne przedmioty, sytuacje i wzmacniają dobre nawyki.

Przyjemna i lekka treść sprawi, że Twoje dziecko niebawem będzie je samodzielnie recytować, a to doskonały trening pamięci.

czytaj dalej

Jan Nowak „Przygody Noelki”

Opowiadanie Jana Nowaka noszące tytuł „Przygody Noelki” to wzruszająca opowieść o tym czego pragnie każde dziecięce serce czyli miłości, przyjaźni i akceptacji.

Kilkuletnia Noelka wiedzie szczęśliwe życie u boku kochających rodziców. Dnie spędza na zabawach i psotach w gronie swoich przyjaciół. Jednak jest coś co wyróżnia dziewczynkę spośród dzieci w jej wieku – dziewczynka posiada bowiem niezwykły dar dzięki któremu rozumie mowę zwierząt i język natury.

Jest świadoma tego, że rośliny w jej ogrodzie mają swoje marzenia i potrzeby, podobnie jak wiatr, który komunikuje się na swój własny sposób. Noelka zdając sobie sprawę, że ludzie często ignorują świat natury, jest jeszcze bardziej wrażliwa na to co ją otacza i często staje w obronie słabszych.
Obok tej lektury nie da się przejść obojętnie, a każde dziecko, które zapozna się z jej treścią zacznie innym, wrażliwszym okiem patrzeć nie tylko drugiego człowieka, ale też otoczenie w jakim żyje. Postać Noelki z pewnością na długo zapisze się w sercu każdego młodego czytelnika.

Czytaj dalej

W dzisiejszych czasach szczególnie warto pamiętać o tym, że braku wyobraźni nie zastąpi technika. Warto rozwijać zarówno wyobraźnię i pobudzać kreatywność od najlepszych lat, a chyba nie ma na to lepszej metody niż książki.

Zbliżają się wakacje – czas kiedy najmłodsi będą mogli odpocząć od zadań i sprawdzianów, a wolny czas wykorzystać na poznawanie nie tylko odległych i egzotycznych miejsc, ale też tych, które leżą zamknięte na kratach książek. Wyruszcie razem w drogę.