Wojciech Łęcki – poznaj autora i jego twórczość - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościWojciech Łęcki – poznaj autora i jego twórczość

Wojciech Łęcki – poznaj autora i jego twórczość

31 marca 2021 / Agnieszka

Jeżeli na rozpoznawalność twórcy wpływa jakość i ilość przygotowanych przez niego pozycji, to Wojciech Łęcki z pewnością zasłużył na poznanie. Spod jego pióra wyszło wiele tomów poezji, kilka książek oraz krytyk literackich.

 

Zamiłowanie do literatury nie jest cechą wrodzoną. Od natury można natomiast otrzymać talent i niebywałą wrażliwość. Wystarczy dobrze ją wykorzystać, by powstały wartościowe dzieła. Wielu twórców zdaje sobie z tego sprawę, dlatego nie ustaje w pracy. Wojciech Łęcki to doświadczony poeta, satyryk, a także krytyk literacki i dziennikarz. Autor ten posiada więc wiele umiejętności, które zostały wzbogacone przez jego osobiste obserwacje i przeżycia. Nie od razu jednak tak było, ponieważ z zawodu jest on mgr.inż. mechaniki-automatyki-logistyki, któremu udało się ukończyć bydgoską ATR, PW I SGH.

 

Ciekawa poezja do czytania – zobacz co czytać?

 

Wojciech Łęcki doskonale radzi sobie w przestrzeni poetyckiej, czego dowodzi fakt, że jest on laureatem ogólnopolskich konkursów literackich. Pośród nich wymienić można: XXX MLP w Poznaniu (2007) na Książkę Roku za tom erotyków ,, Fuga na ziarnko  piasku . ponadto wiersze i recenzje pisarz publikował w „Radarze”, „Poezji”, „Autobiografiach”, „Akcencie”, „Akancie”, „Wieściach”, „Sztuce”, „Poradniku Muzycznym”, „Liście Oceanicznym” oraz czeskim „Psi wino”.

Wojciech Łęcki jest oddanym miłośnikiem poezji, o czym zaświadcza, wydanie kilkunastu zbiorów poetyckich. Możliwe, że pisarz podobnie jak Alfred Polgart uważa, że „Życie jest zbyt krótkie, aby pisać długie dzieła”. W końcu Jego wiersze przetłumaczono na angielski, niemiecki, norweski, czeski i litewski. Zamieszczone zostały też w kilkunastu antologiach. Opowiadania drukował w „Twórczości” i „Autobiografiach”.

Pisarz wydał także kilka książek satyrycznych oraz dramat inspirowany własnymi przeżyciami. Tytuł tego dramatycznego utworu to: „Kto tu posprząta” w tym obszarze autor został laureatem wielu konkursów oraz stworzył libretto do oratorium pt. „Konradorium”, i program kabaretowy pt. „Walenie do Europy”.

Nie można nie wspomnieć, że Wojciech Łęcki brał czynny udział w niepokojach społecznych w latach 1968, 1970, 1976, 1980, 1981 i 1989. Oraz jest współzałożycielem pierwszej komórki „Solidarności” w płockiej Petrochemii. Trzeba przyznać, że był i jest to autor niezwykle czynny zawodowo. W końcu nadal pisze, a do niedawna sprawdzał się jako współzałożyciel i redaktor naczelny tygodnika wojewódzkiego „Goniec Obywatelski”, założyciel i redaktor naczelny periodyku literackiego „Nawias”. Członek SPP, ZAiKS-u i SKE.

Z setki napisanych recenzji, wierszy i felietonów to najlepsza wizytówka Wojciecha Łęckiego. Najpewniej nikogo nie dziwi już, że tego autora warto poznać, podobnie jak warto przyjrzeć się jego obecnej twórczości.

Pozycja „bez początku bez końca” pozwala poznać niezwykły kunszt literacki Wojciecha Łęckiego. Ta książka składa się bowiem z dwóch części: poematu oraz zbioru wierszy. Te pozornie różniące się od siebie formy, więcej łączy, niż dzieli. Poeta odważnie zmierzył się z tematyką „boskiej obecności”. Zamiast wyidealizowanie jej wizji prezentuje jednak logiczne, pełne wątpliwości rozważania. Jak wszyscy wiemy, świat wielokrotnie zdaje się opanowany przez złe moce, wówczas pojawia się pytanie dotyczące Boskiej Opatrzności. Autor nie bał się ich zadać i najpewniej dlatego wzbudził liczne kontrowersje. Waldemar Smaszcz stwierdził, że ten tomik to:

Niezwykła wibracja emocji i pasja dociekania sprawiają, że raz po raz padają tu słowa, całe zdania, które przyjmujemy niemal z lękiem zadając sobie pytanie, czy nie posunął się autor za daleko, nie wychynął poza granice, których przekraczać nie należy?

Czytaj dalej

Poprzez „Dzikie ogrody – wydanie 2” Wojciech Łęcki zabrał natomiast czytelników przez gąszcz przezabawnych fraszek. W ten sposób dowiódł, że jest świetnym satyrykiem. Każda z nich obśmiewa znane z życia codziennego sytuacje. Okazuje się, że nawet w krótkiej, nasiąknięte komizmem, treści można zawrzeć, to, co najważniejsze. Ta pozycja została podzielona na rozdziały nazwane przez autora „ogrodami”. Kwitnie w nich groteska, sarkazm i humor. Każdy czytelnik może więc liczyć na literacką biesiadę. Oczywiście wpadają też skłaniające do refleksji pytania.

Człowiek wilkiem człowiekowi?– nigdy w życiu wilk odpowie. – Niechybnie dam się odłowić Szczecinek gdy wilk będzie człowiekiem wilkowi.

Czytaj dalej

Niezwykle wartościowe okazały się również „Szpilki w rozsypce„. Poprzez aforyzmy Wojciech Łęcki odniósł się do najważniejszych kwestii. W ten sposób po raz kolejny udowodnił on, że jest spostrzegawczym satyrykiem. Człowiekiem, który potrafi postrzegać to, co go otacza, wzrokiem, ale i duszą. Wystarcza mu bowiem kilka właściwie dobranych słów, by odnieść się do ludzkich zachowań, myśli i uczuć. Tę umiejętność posiada rzadko kto. „Szpilki w rozsypce” zebrały wiele pozytywnych recenzji. Jedna z nich zdradza, że:

Książka zawiera niespełna 1300 jego rozbrykanych facecji, zapisanych w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Zadziwiają one różnorodnością formy i treści. Aforystyka wymaga bowiem bardzo wysmakowanego operowania słowem, przemilczeniem, aluzją, ironią, interpunkcją, paradoksem…

Czytaj dalej

Okazuje się więc, że Wojciech Łęcki to autor, którego naprawdę warto poznać. Jako poeta, satyryk, felietonista i dramaturg zdołał przygotować wiele wartościowych pozycji. Jego twórczość prosi się o uwagę, tym bardziej że najpewniej wciąż będzie się ona rozrastać o nowe pozycje.

 

Poezja na półce, czyli kultura w domu ➡➡➡ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poezja-polce-czyli-kultura-domu/ Co czytać?