Wierszobajanie pod choinką - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościWierszobajanie pod choinką

Wierszobajanie pod choinką

7 listopada 2017 / Agata Jankowiak

Chwile spędzane z dziećmi na czytaniu są bezcenne. Wspólny czas uatrakcyjniony książką zacieśnia rodzinne więzi. W blasku świątecznej choinki pora zacząć „wierszobajanie„.

Na temat zalet czytania rozmawia się od dawna. Zainteresowanie korzyściami płynącymi z czytelnictwa już wielu przekonało, by sięgać po książki. Na chwilę obecną nikt nie wątpi, że czytanie to doskonała forma spędzania czasu wolnego. Nie da się także zaprzeczyć, że obcowanie z książką poszerza horyzonty i pobudza wyobraźnię.

Dorośli czytelnicy świadomie wybierają lektury. Konkretny, ulubiony gatunek pozwala zaspokoić czytelnicze potrzeby. To dlatego, gdy jedni szukają wskazówek w poradnikach, inni relaksują się przy poezji. Wiadomym jest również, że opisane historie dostarczają niezapomnianych wrażeń. Dzięki książkom przeżyjemy chwile, które są nam obce w codziennym życiu. Literacka fikcja zdaje się doskonałą receptą na nudę i rutynę. Emocji na pewno nie zabraknie.

Dzieci to wyjątkowa grupa odbiorców. Właśnie dlatego literaturze dla dzieci stawia się bardzo wysokie wymagania. Książka ma bawić i uczyć. Doskonalić umiejętność konstruowania wypowiedzi i kształtować czytelnicze nawyki. Wybierając pierwsze i kolejne książki dla najmłodszych, należy zwrócić uwagę na ich jakość. Fabuła powinna zaciekawiać i przekazywać wartościowe treści. Musi być także łatwa i przyjemna w odbiorze. Treści mogące wydać się dorosłym banalne, dla dzieci będą inspirujące i w pełni zrozumiałe. Nie zapominajmy również o znaczeniu ilustracji. To one dopełniają fabułę książki, ułatwiając tworzenie wyobrażeń na temat poznawanej treści.

Nadmiar obowiązków sprawia, że bezustannie narzekamy na brak czasu. Zmęczeni wolimy zadowolić się niewymagającą aktywności rozrywką. Najmłodszym także proponujemy telewizję, czy zabawki zamiast książek. Chwile spędzane z dziećmi na czytaniu są jednak bezcenne. Wspólne czytanie zacieśnia rodzinne więzi.

Święta to wyjątkowy czas, który skłania do bliskości. W domowym zaciszu warto zacząć „wierszobajanie” pod choinką.

Poszukując książki, która umili dzieciom świąteczny czas, warto zdać się na klasykę w nowym wydaniu. Baśnie to ponadczasowa propozycja. Czytywali je nasi dziadkowie, rodzice i my. Nadszedł czas, by przekazać je kolejnym pokoleniom. Oczywiście nie każda baśń nadaje się dla najmłodszych. Treść, którą docenią starsze dzieci, może wydać się zbyt skomplikowana dla kilkulatka. „Wierszobajanie” to tytuł książeczki, która zabierze nas na spotkanie z bohaterami baśni. Dzięki jedenastu, rymowanym opowieściom przeniesiemy się w zaczarowany świat. Tutaj może zdarzyć się wszystko. Warto czytać, bo na końcu zawsze czeka na nas pouczający morał.

Szła pośród krzewów i gąszczu trawy,

jagód szukając, szła bez obawy.

Zakątki ciemne niestraszne były,

skowyty wilków jej nie straszyły.

[…]

A, że dziewczynka była naiwna,

Źle się skończyła historia dziwna.

Wiesz już, czym grozi brak ostrożności,

I poleganie zbytniej ufności?

Więc zwróć uwagę i nie wierz wszystkim,

Gdy Ci ktoś powie, że jest Twoim bliskim.

Nawet gdy wygląd trochę podobny

Czyhać na Ciebie może wilk głodny.

Edyta Budziszyn, „Wierszobajanie”.

Dzięki lekturze znów spotkamy znane nam postaci. Na naszej drodze stanie Czerwony Kapturek, Calineczka, Baba Jaga, czy Pinokio. Niezapomnianych wrażeń na pewno nie zabraknie.

Dzieci są niezwykle ciekawe świata. Lubią poznawać nieznane, odkrywać tajemnice i bawić się z nowymi przyjaciółmi. Pytań, które każdego dnia zadają najmłodsi, nie sposób zliczyć. Nie na wszystkie zdołamy też odpowiedzieć. Książka „A właśnie, że baśnie” to propozycja dla ciekawskich. Przekonamy się, czym był mityczny jednorożec i czy istniał naprawdę. Sprawdzimy, co dzieje się w pokoju, gdy gaśnie światło? Ocenimy, czy naprawdę jest się czego bać?

Posłuchajcie drogie dzieci,

gdy za oknem księżyc świeci,

namawiając was do snu,

po przecudnych wrażeń dniu,

gdy najwyższy czas do łóżka,

i gdy kusi was poduszka,

by przyłożyć do niej główkę,

i rozpocząć w sen wędrówkę,

to gdy zasnąć wam się uda,

wnet się wokół dzieją cuda!

Niczym z czarodziejskiej różdżki,

zjawiają się dobre duszki,

żeby – ile starczy tchu – pilnie strzec waszego snu.

Adam Cichy „A właśnie, że baśnie”.

Książeczka umili każdą wolną chwilę. Poznani bohaterowie sprawią natomiast, że świat wyda się magiczny. Nie każdy z nas wiedział, że warzywa oferują nie tylko witaminy. Teraz mogą zapewnić nam wspaniałą zabawę.