Wanna, kanapa czy fotel? Gdzie najchętniej lubimy czytać? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościWanna, kanapa czy fotel? Gdzie najchętniej lubimy czytać?

Wanna, kanapa czy fotel? Gdzie najchętniej lubimy czytać?

13 listopada 2020 / Agnieszka

Każdy z nas ma swoje ulubione miejsce, w którym najchętniej zasiada z książką. Dla jednych będą to domowe pielesze, łóżko, wygodna kanapa, czy fotel. Wielu z nas zabiera książkę w podróż. By umilić sobie dojazd do pracy, zaczytujemy się w przestrzeni publicznej: komunikacja miejska jest do tego doskonałym miejscem. Inni wolą czytać w parku, a nawet w kawiarni (chociaż w dobie Covid-19 staje się to rzadkością). Są też tacy, którzy preferują czytanie w mniej klasycznych miejscach, np. w wannie. A Ty gdzie najchętniej czytasz książkę?

 

Cytując Józefa Czechowicza „Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.” uświadamiamy sobie, że kto czyta książki, ten wie jakie korzyści nam dają.
Bo jeśli kochasz czytać książki, zyskujesz bardzo dużo. Książka to sposób na naukę, rozwój, na nudę ponadto zwiększa Twoją szansę na sukces. Wszyscy ci, którzy czytają wiedzą o tym doskonale. Dlatego tak często i tak chętnie zasiadamy z książką w wolnej chwili. Nasze czytelnicze priorytety nie wiążą się tylko z wyborem tytułu książki, autora czy gatunku literackiego. Ważne dla nas jest również to, gdzie kupujemy książki, ale również gdzie je chętnie czytamy. Zatem gdzie najczęściej i najchętniej siadamy z książką, by oddać się czytaniu?

W łóżku, przed snem – to tu aż 8 na 10 badanych oddaje się przyjemności czytania. Dla 74% miłośników książek, czytanie to jedna z najlepszych form rozrywki po pracy czy w weekendy, a niemal połowa osób czytających robi to w środkach komunikacji miejskiej, w drodze do szkoły czy pracy (47%). Co trzeci badany chętnie sięga po książkę w plenerze, a 28% badanych deklaruje czytanie w łazience/toalecie. – z raportu Merlin.pl

Czytanie to ta forma relaksu, której najchętniej oddajemy się w domu – i nieważne czy będzie to w łóżku tuż przed snem, czy w wygodnym fotelu albo na kanapie wśród licznych miękkich poduszek, od puchowym kocem z filiżanką ulubionej kawy czy aromatycznej herbaty. Wydaje się, że są to najbardziej wymarzone miejsca do zaczytania się w ulubionej lekturze powieści. Jednak w domu jest jeszcze kilka innych miejsc, w które możemy zabrać z sobą książkę. Do tych najbardziej nietypowych będą łazienka czy toaleta. Jednak swoją ulubioną powieść czytamy również … w wannie podczas relaksującej ciało kąpieli. Amatorów takich relaksujących ciało i umysł zajęć nie brakuje – przyjemne z pożytecznym – doskonałe połączenie. Dlaczego warto czytać książki – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac/

Zwolennicy książek uważają czytanie za jedną z idealnych form spędzania wolnego czasu, której pasjami oddają się w niemal każdym wolnym czasie, niejednokrotnie po pracy, albo w weekendy. Mnóstwo ludzi oddaje się pasji czytania nie tylko w wolnych chwilach po pracy, ale również w środkach komunikacji miejskiej, w drodze do pracy lub na uczelnię. Nikogo zatem nie dziwi widok osób czytających w metrze, tramwaju, pociągu czy autobusie, albo i na przystanku, kiedy czekamy na środek transportu. Coraz częściej możemy tam spotkać pochylone nad książką osoby.


Miejsce jest ważne, ale równie ważna jest dobra książka – co zatem warto przeczytać – https://www.psychoskok.pl/ksiazki/

Jeśli pozwala nam na to aura, jeśli akurat nie pada i mamy z sobą koc, to chętnie czytamy również w plenerze, na otwartej przestrzeni – czy to w lesie, czy na łące, czy w ogrodzie pełnym pachnących kwiatów. Możliwości jest wiele, wystarczy trochę wyobraźni, by spokojnie oddać się lekturze swojej ulubionej powieści. Zwłaszcza latem i wiosną nęcą nas otwarte przestrzenie na świeżym powietrzu. Doskonałym miejscem okaże się ławka w parku, hamak w ogrodzie, ustronne miejsce pod parasolem na plaży. Znakomitym miejscem to czytania może okazać się taras, zacieniona weranda, balkon, albo zwykły koc na trawie w sadzie. Czytać można niemal wszędzie – wystarczy tylko wyrobić w sobie nawyk czytania.

W samochodzie, w podróży i w trasie

Zwłaszcza dla tych, którzy dużo w swoim życiu przemieszczają się z miejsca na miejsce – codziennie do pracy, na wakacje itp. książka stanowi nieodłączny element wyprawy. Zabierają ją do autobusu, pociągu, metra. Chętnie zabieramy książkę na przykład lecąc samolotem na wakacje. Istnieje również rozwiązanie dla tych, którzy podróżują samochodem, a również lubią oddawać się pasji czytania – oni częściej sięgają po audiobooki i ebooki. Zobacz jakie warto przeczytać ebooki – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ebooki-ktore-warto-przeczytac/ Czytanie na czytniku lub tablecie ma swoje nie najgorsze strony, szczególnie w podróży. Jedno takie urządzenie pomieści wiele (nie jedną) ciekawych książek, których nie musimy dźwigać w torbie czy plecaku. Coraz chętniej sięgamy po taką opcję książki, którą łatwo da się schować w torebce czy bagażu podręcznym, a nawet w kieszeni. Najlepsze książki – czyli co czytać teraz – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/najlepsze-ksiazki-co-czytac-teraz/

Czytamy w każdym miejscu

Dla tych, dla których książka stanowi nierozłączny codzienny atrybut, nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca, by choć na chwilę oddać się ulubionemu zajęciu, jakim jest czytanie. Wielu z nas ujawnia, że czyta wszędzie, gdzie tylko się da i jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja. Korzystamy z każdej wolnej minuty, aby zapoznać się chociaż tylko z jedną stroną powieści. Ilu z nas w dzieciństwie chowało się pod kołdrą z książką i z latarką w dłoni, by chociaż na chwile śledzić losy ulubionego bohatera?

Czytanie podczas robienia czegoś

W tak zwanym międzyczasie i wszędzie, gdzie się da, po książkę sięga wielu z nas. Bo chociażby w trakcie przyrządzania posiłku albo gdy na kogoś czekamy. Książka jest wtedy najlepszym umilaczem czasu. Lubimy czytać książki, kiedy na przykład robimy sobie przerwę w pracy. Niektórzy, którym warunki na to pozwalają – czytają również w pracy – doskonała to musi być praca, gdzie możemy zasiąść wygodnie z książką.
Najczęściej jednak czytamy podczas przygotowania obiadu – będąc opartym blat albo przy stole w kuchni.

Czytanie w pracy? Czy bibliotekarze czytają w pracy?

Istnieją takie zawody, które kojarzą się nam z czytaniem – mowa oczywiście o bibliotekarzach i księgarzach. Wszak do ich obowiązków należy znajomość literatury, wszystkich literackich nowinek i całego tego literackiego blichtru. Wizerunek bibliotekarzy pochylających się nad lekturą książki często wpisany jest w kanon dotyczący tego zawodu. Jednakże osoby pracujące w bibliotekach i czytelniach zajmują się również opracowaniem i udostępnianiem bibliotecznych księgozbiorów. Dokładają również wszelkich starań, aby propagować czytelnictwo, by zachęcać do odwiedzania bibliotek poprzez organizowanie różnych wydarzeń, spotkań literackich czy konkursów czytelniczych. Jeśli uda im się podczas swojej pracy, chociażby przekartkować w trakcie pracy nowości wydawnicze, to tylko z pożytkiem dla czytelników.

Kolejnym zawodem, który wymaga czytania w pracy, jest zawód redaktora i innych pracowników wydawnictwa. To od nich należy ostateczna decyzja czy należy wydać daną powieść, czy nie. W swojej pracy często muszą zapoznać się z nowymi, nadesłanymi przez autorów tekstami i dokonać właściwego – czasem trudna to decyzja – wyboru, czy dana książka okaże się literackim bestsellerem.

Jak zarazić innych przyjemnością czytania?

Nie wszyscy jednak uwielbiają czytać książki i nie wszyscy są zdania, że książka to najlepsza forma relaksu. Jak zatem zachęcić ich do zmiany zdania, że watro czytać książki? Niezastąpione jest masowe propagowanie czytelnictwa, w tym zaangażowanie mainstreamowych środków masowego przekazu czy prowadzenie głośnych akcje propagujących modę na czytanie. Istotną formą reklamy jest ekranizacja interesujących tytułów, co w rezultacie zainteresować ma samą książką. Dobrą formą promocji jest obniżenie cen książek czy popularyzowanie bibliotek.

Co najbardziej lubimy czytać?

Do tych najbardziej poczytnych należą: w pierwszej kolejności sensacja i kryminały. Kolejne ulubione gatunki to obca i polska proza, nie brakuje wielbicieli fantastyki oraz literatury faktu czy erotyki. Jeśli rozdzielimy wasze predyspozycje na płeć i wiek, to wychodzi na to, że kobiety częściej sięgają po romanse oraz książki o tematyce kulinarnej, natomiast męskie grono czytelnicze preferuje fantastykę, literaturę faktu czy powieści historyczne. Młodsi czytelnicy częściej sięgają po książki z kategorii fantasy, fantastyki, komiksów oraz literaturę młodzieżową. Natomiast pokolenie naszych babć i dziadków chętnie czytują prozę polską i zagraniczną, historyczną oraz powieści sensacyjne. Klasyka czy nowości – co czytać? https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/klasyka-czy-nowosci-co-czytac/

Książka to relaks, który możemy sobie zaaplikować w niemalże każdym miejscu i czasie, dlatego tak chętnie zabieramy ją z sobą w różne miejsca, w które się udajemy. Najchętniej jednak z książką zasiadamy tuż przed snem, w wygodnym łóżku. Nie pozostaje zatem nic innego jak życzyć przyjemnej lektury w każdym miejscu i o każdej porze drogi czytelniku.