Ukraina w książkach - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościUkraina w książkach

Ukraina w książkach

1 marca 2022 / Agnieszka
Graniczące z Polską państwo zostało zaatakowane. Wojna Rosja – Ukraina może zmienić świat. Rosja zaatakowała Ukrainę nocą 24 lutego 2022 roku.

Trzeba śledzić działania podejmowane przez rosyjskiego agresora, żeby zapewnić ukraińskim uciekinierom wsparcie. Literatura może okazać się pomocna w tym krytycznym momencie. Ukraina w książkach przybliża polskiego sąsiada.

Przyjaźń polsko-ukraińska zobowiązuje. Oba państwa łączy przecież wiele wspólnych wydarzeń. Wybuch wojny sprawił, że Polacy poczuli się zobowiązani do niesienia wszelkiej pomocy. Uciekających przed wojną trzeba wesprzeć w każdy możliwy sposób. Trwająca wojna u naszych sąsiadów wyzwala w ludziach głębokie uczucia i myśli. Cały świat powinien podjąć działania przeciwko agresji Putina.

Polacy chcą pomagać uchodźcom. Internet zalały ogłoszenia o transporcie z granicy, udostępnianiu mieszkań czy zbiórkach darów. Ruszyły też zbiórki pieniędzy na pomoc rzeczową. – tvn24.pl

Solidarni z Ukrainą. Pod tym hasłem w wielu polskich miastach odbywają się Manifestacje poparcia dla Ukraińców. Na całym świecie odbywają się także protesty przeciwko rosyjskiej agresji. Wszyscy stoją murem za Ukrainą. W dostępny sposób wyrażane są opinie potępiające działania Rosji. Demokratyczne świat musi postarać się powstrzymać atak.

Ukraińcy zaciekle się bronią. Bohaterskie akty odwagi wzruszają wszystkich.

Ukraina spływa krwią. Łzy leją się godzinami. To krytyczny dla umysłów ofiar czas. Literatura może okazać się pomocna w tym przerażającym momencie. Ukraina w książkach przybliża polskiego sąsiada.

Wszystkim przybywającym z Ukrainy trzeba zapewnić bezpieczne miejsce na przetrwanie oraz dostęp do edukacji i kultury. Przemysław Lis-Markiewicz po ukraińsku opublikował z myślą o Ukraińcach poruszającą powieść „Сповідь Духа”. W języku polskim powieść wydana jest pod tytułem „Spowiedź ducha”. Wielu odbiorców uważa, że jest to wielowątkowa, pełna niejednoznacznych wątków polskich i ukraińskich powieść obyczajowa. Obecne czasy dotyka zalew głupoty, populizmu i nacjonalizmu. Niesprawiedliwe czasy stają się coraz gorsze. Główny bohater Maciej Żarnowski jest ambitnym, choć zagubionym wewnętrznie mężczyzną. Bez względu na wszystko, dla każdego jest nadzieja na spełnienie ważnego celu. Jak wiele da radę znieść młody człowiek, który nie wie jak radzić sobie w tych okolicznościach?

Czytaj dalej

Książki po ukraińsku teraz mogą zdobywać coraz większe zainteresowanie.

Ukraina i Polska ma wiele wspólnych wspomnień. Powieść historyczna „Zachar Berkut” porusza temat zajść, które miały miejsce w XVIII wieku. Iwan Franko opisuje niesprzyjający czas. Akcja nabiera tempa, kiedy Imperium Mongolskie zdobywa coraz więcej sił. Dominacja agresora staje się coraz bardziej natarczywa. Zagrożony jest teren Europy Wschodniej. Pomimo wojennego klimatu ludzie starają się żyć normalnie. Najważniejsze fragmenty tej historii rozgrywają się na terenie niewielkiej wioski położonej w Karpatach. Autor w łatwy do wyobrażenia sposób poruszył wątek miłości, a także motyw zdrady. „Zachar Berkut” uchodzi za najwybitniejszy utwór w literaturze ukraińskiej. Warto poznać literackie zainteresowania Ukraińców.

Czytaj dalej

Z Ukrainy ucieka przed wojną coraz więcej uchodźców. Setki tysięcy ludzi nigdy wcześniej nie widziało takich strasznych zajść. Do punktów świadczących Ukraińcom wszelkiego rodzaju wsparcie przybywają kobiety dzieci i ludzie starsi. Jak powiedziała wolontariuszka Edyta Soborska: „Płaczą, jak wchodzą. Żal patrzeć na tych ludzi, szczególnie na dzieci”.

Czy rosyjski pisarz Wiktor Pielewin przeczuł, że zbliża się konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą? Doceniona na świecie powieść science-fiction, „S.N.U.F.F” porusza te wątki.

S.N.U.F.FNastroje przywódców państw są bacznie śledzone. Wizjoner będący wyśmienitym prozaikiem przedstawił swoje wizjonerskie spojrzenie na wojnę i media. Fabuła ma skłonić odbiorców do analizowania konfliktu, który rozpoczął się prawie trzy stulecia temu. Historię przedstawioną w tej powieści można odnieść do aktualnych zdarzeń. Stopniowo narastające problemy rozgrywające się między tylko pozornie odmiennymi od siebie krajami, w końcu musiały doprowadzić do eskalacji. Na pierwszym planie staje cywilizowane Bizancjum/Big biz, a naprzeciw niego barbarzyńska Org-Kraina (Ukraina). Poprzez pełen spekulacji filtr fikcji Pielewin odnosi się do niepokojących zjawisk społecznych współczesnego świata. Ta książka zaskakuje i na długo pozostaje w pamięci. Akcja tej pozycji wielokrotnie bulwersuje. W niekorzystnym świetle Ukrainę przedstawiają obrzydliwe filmiki znane jako snuff-y. Jak bardzo treść tej powieści odnosi się do ataku Rosji na Ukrainę?

Czytaj dalej

Polacy wspierają Ukraińców w tym krytycznym momencie. Literatura może okazać się pomocna. Ukraina w książkach opisuje cechy i czyny polskiego sąsiada. Inwazja Rosji na Ukrainę stała się faktem. Powyżej zaprezentowano książkę napisaną w języku ukraińskim oraz lektury treściowo związane z tym suwerennym krajem. Wojnę oraz bohaterów wojennych prezentują oczywiście powieści historyczne.

Książki rosyjskich pisarzy o Rosji i nie tylko https://coczytamy.pl/ksiazki-rosyjskich-pisarzy-o-rosji-i-nie-tylko.php