Twórczość Wiktora Pielewina w Psychoskoku - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościTwórczość Wiktora Pielewina w Psychoskoku

Twórczość Wiktora Pielewina w Psychoskoku

7 czerwca 2017 / Kuba
Wiktor Pielewin, współczesny prozaik rosyjski jest jednym z najbardziej znaczących twórców światowej kultury. W roku 1992 autor otrzymał Rosyjską Nagrodę Bookera za opowiadania zebrane w książce Niebieska Latarnia, a w roku 2009 ogłoszono go najbardziej wpływowym intelektualistą Rosji.

Tłumaczone na wiele języków satyryczno-groteskowe utwory postmodernistyczne Pielewina doceniają czytelnicy z całego świata, którzy z zaciekawieniem rozszyfrowują czynione przez pisarza aluzje.

Jeszcze tej jesieni, nakładem Wydawnictwa Psychoskok na polskim rynku wydawniczym ukaże się „Miłość do trzech Zuckerbrinów”. Akcja tej pasjonującej, postmodernistycznej powieści zapiera dech. Opisy stworzone przez autora magnetyzują, podobnież jak liczne aluzje i bezpośrednie odniesienia do częściowo znanych nam realiów. Bardzo możliwe, że w trakcie lektury zdamy sobie sprawę, że świat nie jest takim, jakim nam się wydaje…

„Miłość do trzech Zuckerbrinów” to kolejna, znakomita powieść topowego, uznanego i podziwianego, przekornego fantasty, satyryka i wizjonera – Pielewina. Autor zmyślnie unikając cenzury ukazuje społeczeństwo internetu, konsumeryzmu, niewolnictwa informacyjnego, seksu i terroryzmu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w terminie „Zuckerbrin” z łatwością odnajdziemy imiona założycieli dwóch gigantów internetowego świata – Sergey Brin (Google) i Mark Zuckerberg (Facebook). Tytuł wskazuje, że Zuckerbrinów jest trzech, więc o kogo jeszcze może chodzić?

„Zuckerbrinów” możemy wyobrazić sobie jako potrójny, szalenie niebezpieczny wirus. Walka z przeciwnikiem zdaje się bezsensowna, ponieważ antidotum nie istnieje, a „wirus” można zgładzić tylko razem z zarażonym człowiekiem. Główny bohater powieści uwikłany w sztywne, społeczne ramy społeczne staje się pobocznym obserwatorem chorego systemu. Całkowita wolność zdaje się nieosiągalna, ale cenne spostrzeżenia i dynamiczne rozważania pozwalają wyciągnąć nieprzyjemne wnioski. Dzięki nim uświadomimy sobie jaką rolę pełni rosyjski konsument w życiu swego kraju.

Nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie Zuckerbrinowie rządzą naszym światem. Dramatyzm tej sytuacji mogą uświadomić nam słowa głównego bohatera:

Za każdym razem, gdy udaje się zniszczyć choć jednego takiego pornozombie, razem z nim znika w niebycie i trójka zuckerbrinów. Niczym nie różnią się od zuckerbrinów rządzących naszym światem. Z jednej strony wychodzi na to, że jest ich bardzo dużo – trzy razy więcej niż zarażonych przez nich ludzi, z drugiej zaś strony – zaledwie trzy. Nie można powiedzieć, że w jednym miejscu mamy kopie, a w drugim oryginały….Ta tajemnica nie poddaje się naszemu rozumieniu…

S.N.U.F.F. to powieść badająca konflikt pomiędzy cywilizowanymi mieszkańcami Bizancjum/ Big Biz a dzikimi Orkami/Urkami mieszkającymi w kraju Urkana. Materiały filmowe zwane jako S.N.U.F.F.: Special Newsreel / Universal Feature Film (brutalne filmiki bez cenzury) tworzone przez – bohatera, pilota Damilola Karpov – mają na celu zaspakajanie potrzeby kultury Biznacjum, która to potrzebuje odpowiedniej liczby ofiar, do tworzenia obrazu obcego.

Oszałamiająca, bestsellerowa, postapokaliptyczna powieść ukazująca wizjonerskie spojrzenie na wojnę i media. Powieść zdobyła w 2012 roku nagrodę „Электронная буква” w nominacji „Проза года”.