TOP 5 optymistycznych książek - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościTOP 5 optymistycznych książek

TOP 5 optymistycznych książek

9 marca 2021 / Agnieszka

Pozytywne myślenie wpływa na jakość życia. Nie od dziś dowodzą tego lekarze i psycholodzy. Tylko, jak pomimo problemów i trudności zachować pogodę ducha? Sprawdzony sposób na dobry humor jest jeden. Trzeba czytać optymistyczne książki.

 

Świat bezustannie stawia przed ludźmi wyzwania. Niektórym łatwo sprostać, ale są też takie, którym trudno zaradzić. Pośród najbardziej kłopotliwych ludzie dorośli wymieniają: problemy zawodowe, mieszkaniowe, finansowe, wychowawcze, partnerskie oraz zdrowotne. Ciągłe zamartwianie się codziennymi sprawami nasila napięcie nerwowe. Przykre, posępne myśli wywołują szkodliwy stres. Zanim niekorzystnie odbije się on na zdrowiu psychofizycznym, trzeba mu zaradzić. Na szczęście jest na to prosty sposób. Naukowcy, lekarze i psycholodzy dowiedli, że czytanie książek zmniejsza poziom stresu. To dlatego zaleca się sięganie po pozytywnie nastrajające lektury. Wystarczy zaledwie kilka minut czytania dla przyjemności, by poziom stresu zredukował się o ponad 60%. Jak podaje encyklopedia PWN:

„optymizm to skłonność do dostrzegania dodatnich stron życia, pozytywnego oceniania rzeczywistości, przewidywania pomyślnego biegu wydarzeń. Optymizm to również pogląd filozoficzny przeciwstawny pesymizmowi, głosi, że istniejący świat jest najlepszy z możliwych, a dobro dominuje, w nim możliwe jest więc osiągnięcie szczęścia i doskonałości moralnej”.

Optymistyczne książki warto czytać, bo pobudzają pozytywne myślenie. Opisane w nich historię w korzystnym świetle ukazują ludzkie życie. Dzięki temu losy zaprezentowanych bohaterów inspirują, zachęcając do zmiany nastawienia. To cenna motywacja, która przekonuje, że wszelkie kłopoty da się rozwiązać. Takie podejście do rzeczywistości niweluje wiele stresorów. Psychologia pozytywna przekonuje, że optymizmu można się nauczyć. W tym celu należy powtarzać sobie, że bez względu na okoliczności jest i będzie dobrze. Zalecane jest również eskalowanie odczuć szczęścia, czyli cieszenie się każdą chwilą wywołującą radość. W trudnych momentach takie zajścia można wielokrotnie wspominać. Brak własnych korzystnych przeżyć nie przekreśla szansy na poprawę nastroju. Powieści obyczajowe ze szczęśliwym zakończeniem, humorystyczne opowiadania oraz dobre poradniki psychologiczne to książki, które warto czytać. W optymistycznym świetle prezentują one bowiem codzienność. To kolejna, nieoceniona wartość literatury.

Wypracowanie w sobie nowego, korzystnego sposobu postrzegania świata może zmienić wiele. Optymistyczna postawa niesie ze sobą szereg korzyści. Przy czym psychologowie wyróżnili trzy grupy optymistów. Warto sprawdzić, do której należymy lub z czasem zamierzamy dołączyć.
Grupy optymistów wyróżnione przez psychologów:

Teraźniejszowcy – są to niepoprawni optymiści, którzy ufają ludziom, światu i życiu, cieszą się z najprostszych spraw i żyją pełnią życia, nie przejmując się za bardzo ani przeszłością, ani przyszłością.
Przyszłościowy – są to optymiści umiarkowani, wierzący w sukces oraz kres kłopotów w przyszłości. Nadzieja w zwycięstwo dobra daje im siły do pracy i do życia i chroni ich przed stresem. Tacy optymiści zazwyczaj są bardzo zajęci budowaniem przyszłego szczęścia.
Przeszłościowy – to pesymiści, ludzie, którzy żyją przeszłością; nieustannie do niej wracają, rozpamiętują przeszłe zdarzenia i martwią się, że nie da się ich już zmienić. Często wracają do wspomnień z dzieciństwa – jeśli nie było ono najlepsze, trudno jest im odnaleźć się w teraźniejszym życiu”. – www.medonet.pl

Poznajmy więc optymistyczne książki. Dzięki nim pozytywnie spojrzymy na świat. Uzyskamy również poprawę nastroju, dobry humor i obniżymy poziom stresu. Z tymi lekturami czekają nas same przyjemności.

Urokliwa powieść obyczajowa

Pozytywnie nastrajająca siła kryje się w pragnieniach, dlatego na początek warto sięgnąć po optymistyczną książkę „Sięgając marzeń„. Jest to urokliwa powieść obyczajowa, która opisuje niebywałe losy trzech bohaterek: Izy, Polki i Ewki. Są to niezwykłe kobiety, których drogi splotły się ze sobą w latach młodości. Czas płynie szybko, więc każda z nich obrała inny kierunek życia. Co nie oznacza, że o sobie zapomniałeś. Przyjaźń dowiedzie swojej bezcennej siły. Nie za zapragnie bowiem, odnaleźć biologiczną matkę w towarzystwie przyjaciółek. To one mają ją wspierać w razie ewentualnych komplikacji. Troszeczkę problemów istotnie będzie, ale bohaterki zamierzają podjąć wysiłek ekscytującej podróży. Z pewnością będzie to jedna z najważniejszych decyzji w ich życiu. Trzeba próbować realizować marzenia. To sentencja wynikająca z tej pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieści.

Czytaj dalej

Melodramat z wątkiem fantastycznym

Szczęście i optymizm może kryć się „Gdzieś na końcu świata„. Właśnie o tym opowiada ten oryginalny melodramat z wątkiem fantastycznym. W trakcie lektury poznawać będziemy dość skomplikowaną historię Moniki. Ta młoda kobieta, jak większość przedstawicielek płci pięknej, marzyła o prawdziwej miłości. Najpewniej dlatego wcześnie wyszła za mąż za nie odpowiedniego mężczyznę. W efekcie zamiast oczekiwanego szczęścia otrzymała sporą dawkę przemocy domowej. To dlatego zdecydowała się na ryzykowny krok. Monika ucieknie przed mężem tyranem do wymarzonego miejsca, które – za sprawą tajemniczej La Conchy, Kobiety Muszli, rozpocznie nową drogę jej życia. Czy będzie lepsza od poprzedniej? Bardzo możliwe, bo człowieka, który skradnie jej serce spotka w przelocie na nowojorskim lotnisku JFK. Ona właśnie była w drodze z Kadyksu, a on do niego się udawał. Ta piękna opowieść o miłości, która zdołał wybiec poza koniec świata i czasu, jaki zakochani mają na spełnienie swoich marzeń.

Czytaj dalej

Opowieść pełna akcji, romansu oraz… dużych pieniędzy

Optymistyczna książka nie tylko dla kobiet to „Piękny„. Płomiennych wrażeń nikomu nie zabraknie, bo na drodze dziewczyny znikąd pojawi się bajecznie przystojny mężczyzna. Możliwe, że ktoś uzna, że jest to wywrócona do góry nogami opowieść o księciu i Kopciuszku, ale wówczas będzie w błędzie. Nie jest to zwykłe romansidło, lecz pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia. W fabułę wpleciono bowiem wątek gangsterski, finansowy oraz sporo tajemniczych spisków. Przede wszystkim uwagę zwracać będą losy głównych bohaterów, bo nie jest to typowa zakochana para. W tej opowieści to delikatna kobieta ratuje życie swojego Pięknego. Podobne historie nawet w bajkach zdarzają się rzadko. Tym razem będzie jednak inaczej, A dzięki temu niezwykle wyjątkowo. Ta mafijna, polsko-hiszpańsko-włoska historia trzyma w napięciu do ostatniej strony. Po przeczytaniu długo utrzymuje się przyjemny stan rozmarzenia zachęcający do snucia optymistycznych wyobrażeń.

Czytaj dalej

Niezwykła historia o dorastaniu i życiowych wyborach 

Na poprawę nastroju warto sprawdzić, jak smakuje „Cząstka pomarańczy„. Ten apetyczny tytuł nosi bardzo optymistyczna książka. Jest to powieść obyczajowa, poruszająca temat dorastania do podejmowania życiowych decyzji. Motywem przewodnim pozostaje natomiast miłość. Uczucie czyste i delikatne, które buduje poczucie bezpieczeństwa, ale nie oczekuję wyrzeczeń. Główną bohaterką tej historii jest Maja, młodziutka kobieta, która od dawna wiodła spokojną egzystencję. Jedna decyzja zaważy na życiu Mai. Będzie musiała ona zdecydować, czy istotniejsze są dla niej przygotowania do matury, czy praca nad filmem na podstawie światowego bestsellera. Bardziej atrakcyjna wydaje się druga opcja, tylko, czy jest warta ryzyka? Bohaterka będzie chciała się o tym przekonać, więc przed nią mnóstwo ekscytujących przeżyć. Oczywiście tytułowa pomarańcza nie zawsze jest słodka, dlatego prócz przyjemnych chwil szczęścia zdarzą się momenty trudne oraz dramatyczne. Na szczęście na straży bohaterki stała będzie niezwykła siła miłości. Najpewniej dzięki niej Maja uniknie wielu nieszczęść. Oczywiście z myślą o fanach „Sagi Zmierzch”, nie można nie wspomnieć, że w pewnym momencie Maja pojawi się na planie filmowym owej produkcji.

Czytaj dalej

Historia biednej dziewczyny z głębokiej prowincji

Optymistyczna książka ze szczęśliwym zakończeniem zabierze nas na wspinaczkę „Po szczeblach drabiny„. Podążymy śladami skromnej Stefy, która z głębokiej prowincji dotrze na sam szczyt. Tej młodej kobiety życie nigdy nie rozpieszczało, więc pogodziła się z koniecznością ciężkiej pracy i brakiem perspektyw. Jedyne, o czym marzyła to przejęcie ojcowizny. Rodzinna tragedia zniszczyła plany Stefy, dlatego musiała uciekać z rodzimej wsi. Wystraszona tą sytuacją zdecydowała się skorzystać z porad przyjaciółki i wyjechać do Warszawy. Oczywiście, jak łatwo było się domyślić wielkomiejska rzeczywistość początkowo przeraziła Stefę. Nim dostosowała się do nowej sytuacji, musiało minąć sporo czasu. Na szczęście pomimo licznych komplikacji i potknięć na drodze bohaterki zawsze stali życzliwi ludzie. Dzięki temu Stefa zyskała odwagę, by zawitać do Gdańska i Krakowa i podołać zawodowym perturbacją. Co ważne, w pewnym momencie na jej drodze pojawił się Starszy mężczyzna żydowskiego pochodzenia. W końcowych scenach skromna Stefa zmienia się w pewną siebie Stefanię. Ponadto bohaterka ostatecznie zyskuję szanse, by zostać właścicielką pałacu.

Czytaj dalej

Pozycje zaprezentowane powyżej to optymistyczne książki. Takie, które będą w stanie wywołać uśmiech na twarzy każdego. Czytanie to remedium na stres, chandrę i nudę, więc w trakcie lektury na pewno poprawi się nam nastrój. A jeśli będziemy potrzebować jeszcze większej dawki przyjemnych wrażeń, sięgnijmy po kolejne powieści z pozytywnym przesłaniem.