Top 5 książki psychologiczne, które warto przeczytać. - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościTop 5 książki psychologiczne, które warto przeczytać.

Top 5 książki psychologiczne, które warto przeczytać.

30 października 2020 / Agnieszka

Coraz więcej osób nie radzi sobie z emocjami. Stany depresyjne, lęki oraz nerwice to najczęściej zgłaszane problemy. Poszukujący wsparcia lub duchowej porady powinni poznać książki psychologiczne, które warto przeczytać. To 5 motywujących lektur.

Psychologia to nauka znana od dawna, ale do dziś nie udało się stworzyć jednobrzmiącej definicji. Wielu specjalistów odwołuje się do źródłosłowu, czyli języka greckiego, gdzie słowo psyche oznacza dusze, a logos, naukę. Z greckiego, termin psychologia oznacza więc naukę o duszy. Kolejni badacze bardziej skłaniają się ku szerszemu tłumaczeniu. Wskazuje ono, że psychologia jest nauką zajmującą się powstawaniem i przebiegiem procesów psychicznych. W obszar ten wchodzić mają również zagadnienia związane z cechami psychicznymi człowieka i regulacją ludzkich stosunków z otoczeniem. Tłumaczeń terminu psychologia znaleźć można wiele. Najczęściej używane to: „nauka o psychice”, „nauka o życiu umysłowym„, „nauka o zachowaniu”. Każde z przytoczonych wyjaśnień, znajduje uzasadnienie.

Najlepiej będzie jednak odwołać się do „Słownika psychologii” autorstwa A. S. Reber i E. S. Reber: „Psychologii nie da się w prosty sposób zdefiniować czy scharakteryzować psychologii. Psychologia jest uważana za naukę interdyscyplinarną, która próbuje pomóc w rozumieniu umysłów i zachowań różnych organizmów. Jako nauka samodzielna od ponad 100 lat nawiązuje do medycyny i filozofii. Z medycyny czerpie zainteresowanie biologią oraz fizjologią. Z filozofii przyswaja kategorię problemów odnoszących się do umysłu, Woli wiedzy”.

Na chwilę obecną ponad 23% Polaków boryka się z problemami natury psychicznej. Oczywiście liczba ta wskazywana jest na podstawie aktualnych danych pochodzących z kartotek szpitalnych i lekarskich. Nie sposób jednak określić, ile osób, pomimo złego, umysłowego samopoczucia, nie zgłasza się do specjalisty. Książki psychologiczne, które warto przeczytać, zainteresują wiele osób. Zebrane w nich wiadomości, podpowiadają, jak radzić sobie z problemami emocjonalnymi. Wiedza medyczna została dopełniona osobistymi wynurzeniami i obserwacjami chorych.
Poznajmy więc książki psychologiczne, które warto przeczytać. Na bliższą prezentację zasłużyło 5 najwartościowszych. To docenione przez czytelników tytuły. Szczególną uwagę należy zwrócić na książki psychologiczne z kategorii autobiografie. Zawierają one zwierzenia pacjentów.

Dlaczego lubimy czytać książki psychologiczne – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/lubimy-czytac-ksiazki-psychologiczne/

Książka psychologiczna, którą warto przeczytać zawiera, „Wybrane zagadnienia z zakresu psychologii ogólnej i klinicznej”. Praca ta powstała w oparciu o bogate doświadczenia i obserwacje autorki. Dzięki temu wiedza naukowa została dopełniona cennymi spostrzeżeniami osoby od dawna poszerzającej swoje wiadomości na temat specyfiki ludzkiego umysłu. Mózg kryje w sobie wiele tajemnic, które od lat starają się zgłębić naukowcy i lekarze. Pełne poznanie psychiki zdaje się jednak niemożliwe. Człowiek to istota składająca się z wielu obszarów, przy czym każdy charakteryzuje się indywidualnymi przeżyciami wewnętrznymi. W tej książce zebrano najważniejsze informacje z zakresu psychologii. Wzbogacają je liczne ciekawostki oraz wskazówki, jak ocenić własną osobowość oraz uczuciowe predyspozycje. Dowiemy się między innymi: Kto z nas jest bardziej asertywny, a kto empatyczny? Sprawdzimy, czy zdrowe odżywianie ma wpływ na stan umysłu? Co to jest depresja? Czym charakteryzują się stany lękowe? To ważne kwestie, na które wiele osób poszukuje informacji. Po zapoznaniu się z materiałem, zebranym w tej pozycji zrozumiemy, dlaczego w obliczu konkretnej sytuacji, każdy reaguje i zachowuje się inaczej.

Czytaj dalej

Pośród książek psychologicznych wartych przeczytania nie mogło zabraknąć tytułu „ZOK. Moja historia”. W tej pozycji znalazły się najważniejsze informacje na temat nerwicy natręctw. Na temat słabych lub skołatanych nerwów, mówi się wiele, ale problemy te nie mają nic wspólnego z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, w skrócie ZOK. Ta przypadłość potrafi zamienić życie chorego i jego bliskich w prawdziwy koszmar. Osobom zdrowym trudno jest wyobrazić sobie odczuwanie ciągłego przymusu czynnościowego i psychicznego. Natrętne myśli oraz potrzeba powtarzanie określonych czynności to stały towarzysz chorych na nerwicę natręctw. Osoby borykające się z tą przypadłością wiele godzin potrafią poświęcić na powtarzanie niektórych działań (kompulsje). Typowe z nich to sprawdzanie wyłączenia sprzętów elektrycznych, zamknięcia drzwi, czy zliczanie określonych przedmiotów. Najgorsze zdają się jednak dręczące jaźń przemyślenia (obsesje). Nie istnieje przecież sposób blokowania myśli. Tę książkę napisała osoba chora. Opowiedziała, jakie są objawy i przyczyny nerwicy natręctw. Zdradziła również sposób na układanie sobie życia z tą chorobą. Niektóre sytuacje mogą bowiem wzmacniać lub osłabiać przypadłość.

„Książkę chciałabym zadedykować przede wszystkim osobom, które, tak jak ja, na co dzień borykają się z chorobą zwaną zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym (w skrócie ZOK – inaczej nerwica natręctw).

Czytaj dalej

Swego czasu, kiedy czułam się bardzo niezrozumiana i samotna w swojej chorobie, potrzebowałam takiej właśnie lektury. Chciałam wiedzieć, że poza mną są gdzieś na świecie osoby, które czują tak jak ja. Uważam, że problem obsesji i kompulsji jest zbyt rzadko poruszany w przestrzeni publicznej. (…) Spora grupa ludzi nadal nie rozumie, czym jest sama nerwica. Ponadto, dla wielu ludzi ZOK jest wstydliwym problemem. Mam nadzieję, że moja książka pozwoli rodzinie i znajomym osób chorych lepiej zrozumieć ich zachowania, a osoby chore odnajdą cząstkę siebie w mojej historii, rozpoznają u siebie objawy zaburzenia, bądź odnajdą sposób na radzenie sobie z nim w codziennym życiu”. – Aleksandra Lewkowicz

Poznaj autora i jego twórczość – Anka Mrówczyńska

Książki psychologiczne, które warto, przeczytać pisze Anka Mrówczyńska. Autorka szczerze opowiada o swoich zmaganiach z borderline. W efekcie szybko pojawił się polecany przez czołowe portale psychologiczne oraz psychiatryczne, a także magazyn „Charaktery” cykl autobiograficznych książek „Młody bóg z pętla na szyi”. Spisywane skrupulatnie zwierzenia, w tym przypadku mają charakter terapeutyczny. Jak w jednym z wywiadów wspomniała autorka:

„Pisanie jest dla mnie formą autoterapii. Pozwala mi również na lepsze poznanie siebie, poukładanie i rozładowanie emocji i napięć. Polecam tę formę każdemu, choćby miało to być pisane do szuflady”.

W pierwszej kolejności pojawił się „Młody bóg z pętla na szyi. PSYCHIATRYK”. Jest to dziennik spisany przez autorkę w trakcie pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Na leczenie w tym pełnym bólu i cierpienia miejscu, Mrówczyńska zdecydowała się w obawie, że kolejna próba samobójcza zakończy się powodzeniem. „Młody bóg z pętla na szyi. Terapia u DOKTORKA”, dopełnił tę pozycję wspomnieniami z zakończonego niepowodzeniem procesu psychoterapeutycznego. Poznamy przebieg poszczególnych spotkani ze specjalistą i ostatecznie zrozumiemy, dlaczego Doktorek, nie był w stanie pomóc Ance. „Młody bóg z pętla na szyi. Samobójstwo na raty” kończy serie wstrząsających książek. Poszukując przyczyn swojej choroby, Anka Mrówczyńska przeanalizowała swoją przeszłość.

Rosnące zainteresowanie tematyką pogranicznego zaburzenia osobowości zmotywowało autorkę do napisania kolejnej książki.„Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii”, mówi o tym problemie psychicznym w niecodzienny sposób. Autorka w celu zobrazowania złożoności borderline podzieliła swój monolog na 3 role. Wypowiada się: Pani psycholog, jako zdrowa część osobowości Anki, Autorka, czyli pacjentka, która musi zrozumieć potrzebę terapii i leczenia oraz Mrówczyńska, która nie kryje swojej złości i niezadowolenia wyrażanego poprzez ironiczne komentarze. Ta książka psychologiczna umożliwia czytelnikom odbycie autoterapii. To niepowtarzalna okazja, by zagłębić się we własną osobowość.

Czytaj dalej

Ludzka jaźń kryje mnóstwo tajemnic. Próbuję je wyjaśnić wielu badaczy zajmujących się fizyką kwantową, czy parapsychologów. Mózg zdaje się jednak jedną wielką niewiadomą. „Gra, w której żyjemy” w nienaukowy sposób omawia teorię symulacji. Jest to książka psychologiczna, którą warto przeczytać, bo w intrygujący sposób opisuje istotne kwestie. Coraz więcej osób jest zainteresowanych życiem po śmierci oraz zjawiskiem reinkarnacji. Są to ludzie, którzy uważają, że nasze życie jest jedynie wygenerowaną grą. Istnieje szereg dowodów potwierdzających tę teorię. Na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad jej sensownością. Kurczowo trzymamy się bowiem utartych schematów i oficjalnie prezentowanej wiedzy. To jednak jedynie złudny miraż. Z tej książki dowiemy się o istnieniu wzoru matematycznego pozwalającego obliczyć prawdopodobieństwo tego, że nasze życie jest wygenerowaną komputerowo symulacją. Programem, o tak wysokiej specjalizacji, że trudno odróżnić nam złudzenie od tego, co rzeczywiste. W trakcie tej jedynej w swoim rodzaju lektury poznamy niektóre teorie spiskowe oraz błędy wykazywane przez ową symulację. Te wiadomości poszerzą nasze horyzonty myślowe, skłaniając do cennych refleksji. Może ostatecznie dojdziemy do wniosku, że nie warto bać się śmierci.

Czytaj dalej

Powyżej zaproponowane tytuły to TOP 5 książek psychologicznych, które warto przeczytać. Zainteresowani tematyką bolączek ludzkiego umysłu, znajdą w nich sporo ważnych informacji i wskazówek.

https://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/ksiazki-psychologiczne/