TOP 10 książek na wiosnę - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościTOP 10 książek na wiosnę

TOP 10 książek na wiosnę

28 marca 2019 / Agnieszka
Dwudziestego marca powitaliśmy kalendarzową wiosnę. Po dniach mrozu i dłużących się nocach pełnych zimnego wiatru i nienadchodzącego poranka doczekaliśmy się pierwszych ciepłych promieni słońca. Natura budzi się do życia, więc aby dotrzymać jej kroku, pora odświeżyć nasze czytelnicze zbiory i zaktualizować listę książek, z którymi warto się zapoznać.

Wydawnictwo Psychoskok wyszło naprzeciw temu zadaniu i sporządziło listę Top 10 książek na wiosnę.

 

Numer 10 na naszej liście to lekka powieść kobieca, która poruszy każdego, kto w swoim życiu zmagał się ze spędzającym sen z powiek problemem wyboru życiowej ścieżki.

Dorota, główna bohaterka powieści „Pod innym niebem”, autorstwa Ewy Lenarczyk to kobieta, której życie nigdy nie rozpieszczało. Gdy jej uniwersytecka edukacja rozpoczęła się na dobre, a rynek pracy stał przed nią otworem, Dorota zaszła w ciążę a przyszły ojciec dziecka nie miał zamiaru brać na siebie rodzicielskich obowiązków. Bohaterka nienawidzi swojej pracy, a coraz wyższe koszty życia i utrzymania nie zmniejszają jej kłopotów.

Gdy Dorota zaczyna godzić się ze swoim losem, dostaje wiadomość o ciotce-szlachciance, która zostawiła jej i jej córce niewyobrażalny spadek. Problem tkwi w jego lokalizacji, bowiem znajduje się on po drugiej stronie ziemskiego globu. W głowie zarówno bohaterki, jak i czytelnika zaczynają rodzić się pytania, czy Dorota zaryzykuje względnie stabilne, lecz skromne życie swoje i córki i wyjedzie w nieznane rejony szukać nowego życia? Odpowiedź na te i wiele innych pytanie znajdziecie w książce „Pod innym niebem” Ewy Lenarczyk.

Czytaj dalej

Pozycję 9 w naszym zestawieniu zajmuje powieść pełna magii, fantazji i smoków, pod tytułem „Smocze skarby”.  Krzysztof P. Łabenda składa na rączki młodszych czytelników historię Marka Dżdżownicy, który w podzięce za darowanie mu życia pomoże Agapitowi, ostatniemu ze smoków, wypełnienia pewną niebezpieczną misję. Smok Agapit został wyznaczony przez króla, aby zakończyć rząd siejącego terror władcy Mrocznych.

Ta dwójka zupełnie różnych bohaterów ma przed sobą podróż nie tylko w głąb światów fantazji, ale również niezapomnianą przygodę zacieśniania więzów, zawierania przyjaźni i poznawania tego, co jest w życiu najważniejsze.

Czytaj dalej


Odchodząc od smoczego tematu, wkraczamy na pozycję 8, na której znajduje się „Sen na Kniaziach i inne historie osobiste”. Robert Gmitrek za pomocą poetyckiej prozy zmienia obrazy w słowa, wyciąga z nich pierwiastek życia i oprawia w niezwykłe metafory, barwne porównania i frazy, które na nowo kształtując rzeczywistość, wnikają głęboko w umysł czytelnika. Książka składa się z aż pięćdziesięciu zdjęć i tekstów je obrazujących. Czytając, nasycamy nie tylko oczy pięknymi dziełami sztuki, które były inspiracją dla autora, ale również duszę słowami, które wokół obrazu wyrosły. Uczta dla czytelniczych zmysłów.

Czytaj dalej


Na 7 miejscu klasyfikuje się „Pilanie podwodnego świata”, którą Arno Giese stworzył, aby przybliżyć czytelnikowi zagadnienie, jakim jest historia nurkowania swobodnego w Pile. Mało kto wie, jak ważna jest ta rzadko spotykana dyscyplina sportu. Poza walorami czysto hobbystycznymi i oczywistą eksploracją podwodnego świata, nurkowanie posiada swoją sekcję w Lidze Obrony Kraju. Arno Giese opisuje nie tylko czym jest freedving, jak głęboko można zejść na jednym oddechu oraz w jaki sposób ten sport się rozwijał, ale również swoje własne doświadczenia, które wzbogacają książkę. „Pilanie podwodnego świata” to pozycja nie tylko dla początkujących, zawiera ona wiele ciekawostek, które z pewnością zainteresują każdego, kto miał styczność z polską historią nurkowania.

Czytaj dalej


Miejsce 6 należy do niezwykle skonstruowanej powieści fantastycznej zawierającej historyczne elementy i misternie nakreślone charaktery. Mowa tutaj o „Tańcz ze mną tango” Artura Tołłoczko. Za pomocą kart książki autor zabiera nas w podróż rozciągającą się od Nowego Orleanu po sycylijski wulkan, jednocześnie manipulując czasem i przybliżając najważniejsze historyczne wydarzenia. Czytając, niemal z kartograficzną dokładnością możemy wyobrażać sobie klimatyczne uliczki i nieprzewidywalność Dzikiego Zachodu. W historię wprowadza nas człowiek, który, ze względu na swoje nietuzinkowe zachowanie, przypadnie do gustu fanom nieoczywistych postaci. Jak widać, nie bez powodu książka „Tańcz ze mną tango” znalazła się w naszym zestawieniu.

Czytaj dalej


Była mowa o fantastyce, więc teraz czas na książkę z gatunku filozofii i naukowej fikcji. 5 pozycją na liście jest „Gra, w której żyjemy”. Autor, Piotr Kelar przedstawia nam teorię funkcjonowania rzeczywistości, po którą powinien sięgnąć każdy, kto posiada otwarty na nowe teorie umysł. Wyobrażaliście sobie kiedyś, że nasza codzienność to tak naprawdę program komputerowy, w którym występują błędy, niedociągnięcia i nieprzewidziane usterki? Jeśli tak, książka jest zdecydowanie dla was. Jest to nie tylko ciekawa teza warta rozważenia, ale również wciągający temat do rozmowy, bo czy jest coś bardziej aktualnego niż nieograniczony postęp technologiczny i przebiegłość naszego umysłu?

Czytaj dalej


Czas na wybuchową mieszankę kryminału, romansu i historii. Czyli miejsce 4 i „Czwarty pokój” autorstwa Moniki B. Janowskiej. Od pierwszych stron czytelnik zostanie wciągnięty w niezwykłe przygody Dobrawy Tulewicz, która właśnie przeprowadza się wraz z rodziną do czteropokojowego mieszkania. Jednak już w pierwszym dniu przeprowadzki okazuje się, że czwarty pokój „zamieszkuje”… duch. Dobrawa zmuszona zostanie do przeprowadzenia szalonego śledztwa, wyjaśniającego zagadkową śmierć niechcianego współlokatora. Rozpoczyna się szalony wyścig z czasem i licznymi, nierzadko niebezpiecznymi przeszkodami, które w nadmiarze stają na drodze Dobrawy. „Czwarty pokój” to powieść dla każdego, kto lubi lekkie historie, szalone tempo akcji i dobry humor.

Czytaj dalej


Pozycja 3 i pierwszy reportaż w zestawieniu. „Moja dzika Syberia” Karoliny Kozioł to nie tylko książka o zapierającym dech w piersiach mroźnym krajobrazie Syberii, ale również obraz niezwykłych ludzi i ich historii poznanych podczas podróży pociągiem, Koleją Transsyberyjską. To właśnie zawrotna długość trasy, bo aż 9259 kilometrów, i pasażerowie natchnęli Karolinę Kozioł do stworzenia „Mojej dzikiej Syberii”, której autentyczność chwyta za serce.

Czytaj dalej


Przedostatnie, 2 miejsce należy obyczajowej powieści Jerzego Justyna pod tytułem „Kochałem Żydówkę”. Opowieść o miłosnych perypetiach Jerzego Kotarskiego zabiera nas w najciemniejsze zakamarki jego serca i rozumu, w pogoń za kobietą idealną. Mężczyzna spotyka na swojej drodze uroczą Natalię. Targany zazdrością postanawia z niejasnych powodów zrezygnować ze znajomości z nieśmiałą kobietą i związać się z kilkanaście lat młodszą Gabrielą. Gdy Jerzy powoli zaczyna układać swoje życie uczuciowe, na drodze staje mu stara znajoma- zazdrość. Nieprzewidywalny finał i dramatyczne wydarzenia nie pozwalają oderwać się od książki, a po jej zakończeniu jeszcze długo pozostaje ona w pamięci.

Czytaj dalej

Listę dziesięciu książek na wiosnę zamykają „Przekazy wszechświata” autorstwa Małgorzaty Król. Pozycja z kategorii książek parapsychologicznych traktująca o ludzkiej duchowości, w której każdy czytelnik może znaleźć przykładowe odpowiedzi na nurtujące go pytania z natury egzystencjalnej. Skąd pochodzi ludzka dusza i czy na świecie znajdują się również inne Istoty rozumne. Małgorzata Król dedykuje „Przekazy wszechświata” każdemu, kto chce rozwijać swoją wiedzę na temat wszechświata i z radością patrzeć na swoje życie.

Czytaj dalej

Dziesięć różnych tytułów, dziesięciu autorów i dziesięć różnych historii, które tylko czekają, aby zostać opowiedziane i znaleźć się w rękach czytelnika.

Artykuł: Julita Semrau