Terapia z udziałem psa - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościTerapia z udziałem psa

Terapia z udziałem psa

11 października 2017 / Agata Jankowiak

Terapia z udziałem psa pozytywnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Ta forma kuracji niesie ze sobą nieocenione korzyści. Sprawdź. Bardzo możliwe, że Ty również mógłbyś zostać dogoterapeutą!

Mawia się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wierny towarzysz zawsze chętny do pomocy. Każdy z nas słyszał przecież o zdumiewających wyczynach czworonożnych towarzyszy. Psy nie od dziś ratują ludzi podczas kataklizmów, dbają o bezpieczeństwo w górach, czy nad wodą. Ceniony psi węch i słuch, pozwala udoskonalić przebieg polowań i poszukiwań. Oczywiście nie możemy zapomnieć o sile psiego charakteru. Właściwie wyszkolony czworonóg nie cofnie się przed niczym. Wydana przez opiekuna komenda staje się klarowną wskazówką, by działać nawet za cenę życia.

Na chwilę obecną psy wspierają ratowników medycznych i wodnych. Biorą udział w akcjach strażaków, alpinistów, policjantów, straży granicznej, antyterrorystów, żołnierzy, czy saperów. Ponadto psy odnajdują się w roli terapeutów. Obszary, w jakich biorą udział czworonożni towarzysze, można wymieniać bez końca. Wiele osób nie wyobraża sobie przecież życia bez takiego przyjaciela. Najważniejsze jednak byśmy pamiętali, że do specjalistycznych zadań pies musi zostać wyszkolony.

Cieszące się ogromną popularnością filmy, bajki i książki opowiadające o więzi łączącej człowieka i psa, potrafią omamić. Właśnie dlatego cyklicznie odnotowuje się rosnącą popularność danej rasy. Pragnąc wybrać czworonoga, który zaspokoi nasze oczekiwania, musimy zdobyć sporo informacji. Każda rasa ma swoje predyspozycje, które powinniśmy znać. Oznacza to, że nie każdy pies przypadnie nam do gustu. Najpewniej my sami nie sprawdzimy się również w roli właściciela dowolnego pupila. Zanim dokonamy wyboru psa, powinniśmy sięgnąć po dobry podręcznik lub poradnik. Dużą popularnością cieszy się książka „Pies i ty”. Rzetelnie opracowane informacje pozwalają poznać specyfikę wielu ras. Ponadto dowiemy się jak wybrać szczenię i jak właściwie je wychować. Bez względu na powody, jakie skłaniają nas do posiadania pupila, musimy zadbać o jego i własny komfort. Nasz pies nie musi wypełniać specjalnych zadań, by zasłużyć na naszą miłość. Wspólnie spędzany czas to wystarczająca korzyść dla obu stron.

Zooterapia już dawno dowiodła, że zwierzęta potrafią pozytywnie wpływać na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. Pies okazuje się doskonałym pomocnikiem i terapeutą. Właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się dogoterapia. Fakt, że można posiadać psa, który będzie umilał każdy dzień, cieszy. Nie zapominajmy jednak, że pupil to przede wszystkim obowiązek. Umiejętności psa w znaczącej mierze zależą od nas. Na początek wyposażmy się więc w odpowiednie umiejętności i wiedzę. Nie jest to zadanie niewykonalne. Pomogą nam książki o dogoterapii.

W Polsce terapia z udziałem psa znana jest jako kynoterapia lub dogoterapia. Metoda z udziałem czworonogów ma za zadanie wspierać proces rehabilitacji. Mali oraz dorośli pacjenci chętnie uczestniczą w zajęciach z psem. Wyselekcjonowany i wyszkolony pupil zachęca do działania. Form zajęć jest cała masa, dlatego mamy w czym wybierać. Pies może pomagać w integracji grupy. Wpływać na poprawę funkcjonowania społecznego i emocjonalnego. Potrafi także uczestniczyć i wspierać chorego podczas rehabilitacji.

Najczęściej zachwala się psy w odniesieniu do terapii dzieci. Mali pacjenci bardzo szybko obdarzają zwierzęta zaufaniem, a nawet uczuciem. Czworonożny przyjaciel redukuje stres, motywując do działania. Wykonywane ćwiczenia zdają się przyjemniejsze w towarzystwie milusińskiego kolegi. Terapie z udziałem psa wykorzystuje się na drodze redukowania wielu problemów zdrowotnych. Wszystkich nie sposób wymienić, ale na niektóre warto zwrócić szczególną uwagę. Dogoterapia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym pomaga odzyskiwać sprawność fizyczną. Ćwiczenia usprawniające organizm wpływają przy tym na kondycję psychiczną. Dogoterapia dzieci cierpiących na autyzm jest wysoko ceniona. Efekty przynosi także dogoterapia dzieci z zespołem Downa. Dostosowanie przebiegu procesu leczniczego do konkretnego przypadku maksymalizuje szansę uzyskania oczekiwanych korzyści. Dogoterapia dzieci z nadpobudliwością psychoruchową również satysfakcjonuje. Podopieczni pracujący z psem zdają się być spokojniejsi. Redukcja napięcia ułatwia wykonywanie zadanych czynności. Pomimo ewentualnych niepowodzeń, spokój psa zachęca do dalszego działania. Dogoterapia jako element holistycznej terapii logopedycznej. To kolejny obszar, w którym praca ze zwierzęciem przynosi korzyści. Pies oczywiście nie musi ćwiczyć mowy, ale potrafi zmobilizować do tego dzieci. Dogoterapia z dziećmi o różnych typach niepełnosprawności jako metoda wspomagająca ich rehabilitację. Jest to kolejny rozległy obszar, o którym warto pamiętać. Ćwiczenia z psem zawsze zostają bowiem dostosowane do bieżących potrzeb pacjenta.

Wyspecjalizowani terapeuci planują przebieg zajęć tak, by maksymalnie wykorzystać zdolności psa. To oni decydują także, czy terapia będzie miała charakter indywidualny, czy grupowy. Proces rehabilitacji musi bowiem zostać dostosowany do potrzeb danej osoby. W tym miejscu pojawia się pytanie. Kto może zostać dogoterapeutą?

Na terenie Polski, terapia z udziałem psa jest stosowana od 1987 roku. Nie istnieją jednak regulacje prawne, wskazujące wymagania dla dogoterapeutów. Oznacza to, że każdy może zostać psim terapeutą. Jeżeli kochasz zwierzęta i pragniesz pomagać innym to najpewniej, jest to zawód dla Ciebie. Aby właściwe przygotować się do pełnienia tej funkcji, należy sięgnąć po sprawdzone informacje. Nie wystarczy zapamiętać, że w czerwcu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Psi terapeuta musi znać poszczególne rasy i ich predyspozycje. Poza tym powinien wybrać i wyszkolić szczenię. Plan szkolenia będzie zależeć od tego, jaki rodzaj zajęć zamierzamy prowadzić.

Niektórym z pewnością marzy się praca w specjalistycznych placówkach. Inni natomiast chcieliby wykorzystać psiego terapeutę w codziennym życiu. Bez względu na przyjęty cel, w jego realizacji pomoże nam książka „Dogoterapia w pigułce”. Marta Paszkiewicz zdradza jak zostać dogoterapeutom. Wiadomości zostały zaprezentowane w łatwy do zrozumienia sposób i poparte bibliografią.