Szkolenia i kursy – jak płacić za nie mniej? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościSzkolenia i kursy – jak płacić za nie mniej?

Szkolenia i kursy – jak płacić za nie mniej?

7 września 2022 / Grzegorz Malinowski
W dobie rynku pracownika i niskiego bezrobocia coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na szkolenie pracowników, aby uzupełnić wakaty. Szkolenia i kursy to dobra inwestycja, gdy brakuje rąk do pracy, ale też jest to inwestycja długoterminowa wymagająca nakładów dzisiaj, które zwrócą się dopiero za jakiś czas. Dlatego warto dowiedzieć się jak można płacić mniej za kursy i szkolenia.

Rekrutacja czy kursy i szkolenia?

Statystyki Europejskiego urzędu statystycznego Eurostat pokazują, że Czechy i Polska to kraje z najniższa stopą bezrobocia w Unii Europejskiej. W wielu branżach i kategoriach zatrudnianie pracowników wiąże się nie tylko z koniecznością zaoferowania znacznie lepszych niż dotychczas warunków finansowych, ale z obiektywną trudnością znalezienia wykwalifikowanych pracowników. Liczba specjalistów i ekspertów w wielu dziedzinach jest ograniczona i nawet wysokie wynagrodzenie, elastyczne warunki pracy oraz bogaty pakiet pozapłacowy mogą być niewystarczające do pozyskania pracownika z dużym doświadczeniem.

Zjawisko tego typu jest szczególnie widoczne w tak zwanych nowych zawodach. Mowa między innymi o programistach, specjalistach ds. marketingu internetowego, analitykach danych, administratorach systemów IT w chmurze czy specjalistach ds. UX, UI itp. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych i posiadających doświadczenie zawodowe pracowników w wymienionych branżach wynika ze wzrostu znaczenia technologii czy Internetu w wielu dziedzinach biznesowych.

Jak więc poradzić sobie w sytuacji, gdy znalezienie pracownika w danej dziedzinie jest niezwykle trudne, wymaga znaczących nakładów oraz czasu? Czy są jakieś alternatywy?

Coraz więcej firm decyduje się na uruchomienie zaawansowanych programów rozwojowych w organizacji i rozwój talentów. Każda organizacja posiada zasoby ludzkie, które przy odpowiednim podejściu można szybko rozwinąć. Służą temu między innymi kursy i szkolenia pozwalające pracownikom zdobywać nowe kompetencje, które mogą być pomocne w rozwoju przedsiębiorstwa.

Jak inwestować w kursy i szkolenia?

Inwestycja w zasoby ludzkie i talenty w organizacji powinna odbywać się w przemyślany i zorganizowany sposób. Każdy program rozwojowy powinien mieć jasno wyznaczone cele oraz sposób ich mierzenia, a także przypisane osoby odpowiadające za jego realizację. Zanim więc zaczniemy zamawiać kursy i szkolenia dla pracowników warto odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Jakiej wiedzy i umiejętności brakuje w organizacji?
  • Jakie są kompetencje poszczególnych pracowników, ich mocne strony oraz strony wymagające wsparcia i rozwoju?
  • Jakich kompetencji organizacja potrzebuje dzisiaj, a jakie będą jej potrzebne w przeciągu najbliższych kwartałów i lat?
  • Czy pracownicy i pracodawca mają spójne cele rozwojowe?
  • Czy pracodawca zdefiniował i zakomunikował zasady ubiegania się pracowników o dofinansowanie do szkoleń i kursów oraz innych inicjatyw rozwojowych?

Odpowiedzi na te podstawowe pytania pozwolą rozpocząć pracę nad polityką szkoleniową, a więc określeniem jej celów dla organizacji i pracowników, działaniami podejmowanymi w jej ramach, zasadami partycypacji w działaniach rozwojowych oraz metodach weryfikowania czy podejmowane działania przynoszą z czasem spodziewane rezultaty.

Jak płacić mniej za kursy i szkolenia?

Wiele organizacji, które zdefiniowały swoją politykę szkoleniową i przystępuje do etapu planowania kursów i szkoleń boryka się z problemem budżetu na szkolenia i kursy. Przy czym bardzo rzadko zdarza się, że menedżerowie są niezadowoleni z osiągniętego zwrotu z inwestycji w szkolenia i kursy. Najczęściej podkreślają oni, że pozwoliły one na poprawę świadomości pracowników, wyposażyły ich w wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania zadań zawodowych w danym obszarze, jak też pozytywnie wpływały na motywację szkolonych pracowników. Największe wyzwanie stanowi jednak konieczność pozyskania budżetu na szkolenia i kursy dzisiaj, aby efekty tych szkoleń mogły być zaobserwowane jutro. Co możemy więc zrobić, aby płacić mniej za kursy i szkolenia i w ten sposób zwiększyć dostęp do nich?

Skorzystaj z internetowej bazy obejmującej kursy i szkolenia. Bazy agregują oferty szkoleń i kursów od wielu organizatorów i pozwalają porównać je zarówno pod względem programu merytorycznego, jak i cen za poszczególne szkolenia i kursy. Jedną z baz szkoleń i kursów znajdziemy na https://eventis.pl, gdzie możemy wybierać spośród kilku tysięcy tytułów kursów i szkoleń oraz kilkunastu tysięcy różnych ich terminów. Co więcej, baza ta umożliwia również uzyskanie licznych zniżek na szkolenia i kursy. Są to zarówno specjalne zniżki dla użytkowników tego portalu szkoleniowego, jak i zniżki z tytułu zgłoszenia 2 i więcej pracowników na to samo szkolenie itp.

Organizuj szkolenia zamknięte. Jeśli chcesz wyposażyć większą grupę pracowników w wiedzę i umiejętności w nowej dziedzinie rozważ organizację szkolenia zamkniętego. Jeśli zostanie ono zorganizowane dodatkowo w siedzibie firmy jego cena może okazać się niezwykle atrakcyjna w porównaniu do szkolenia otwartego. Z reguły przyjmuje się, że już przy grupie 8 osób szkolenie zamknięte okazuje się tańsze od szkolenia otwartego.

Rozważ szkolenia train the trainer. Szkolenie train the trainer to inaczej szkolenie dla trenera. Polega ono na wysłaniu pracownika przygotowanego merytorycznie do przekazywania wiedzy na szkolenie, aby następnie przeprowadził on szkolenie dla pozostałych pracowników przedsiębiorstwa. Efektywne wdrożenie tego modelu wymaga jednak posiadania talentów w dziedzinie szkolenia innych – bez odpowiedniego przygotowania przekazywanie wiedzy może okazać się mało efektywne.

Wdrażaj rozwiązania e-learning. Jeśli w twojej firmie chcesz cyklicznie szkolić dużą liczbę pracowników rozważ wdrożenie systemu e-learning pozwalającego na kursy i szkolenia elektroniczne. Chociaż służą one przekazywaniu głównie prostszych zagadnień mogą bez wątpienia pozytywnie wpływać na poziom wiedzy i merytoryczny rozwój pracowników.

Polub szkolenia i kursy zdalne. Szkolenia online, kursy online, a także webinary czy warsztaty realizowane zdalnie cechuje nie tylko wysoka efektywność, ale też atrakcyjna cena w porównaniu do typowego szkolenia czy kursu stacjonarnego. W koszcie tego typu szkolenia nie ma kosztów wynajęcia sali szkoleniowej oraz wyżywienia dla uczestników, więc cena szkolenia czy kursu online jest z reguły niższa. Dodatkowo nie ponosisz kosztów podróży służbowej czy zapewnienia noclegi pracownikowi poza miejscem zamieszkania.

Kursy i szkolenia a rentowność

Wiele przedsiębiorstw, które zdecydowały się na uruchomienie programów rozwojowych, wdrożenie polityki szkoleniowej oraz liczne szkolenia i kursy, zarówno wewnętrzne, jak i otwarte szkolenia i kursy podkreśla, że zwrot z inwestycji w ludzi stoi z reguły na bardzo wysokim poziomie. Szkolenia i kursy zdecydowanie mogą stanowić alternatywę dla zatrudniania już wykwalifikowanych pracowników z rynku, zwłaszcza pod względem kosztowym. Koszt szkolenia czy kursu okazuje się z reguły niewielką częścią kosztu zatrudniania pracownika i z reguły nie przekracza miesięcznego jego wynagrodzenia. Przy odpowiedniej polityce szkoleniowej, podpisaniu umowy lojalnościowej, kursy i szkolenia mogą nie tylko pomóc w uzupełnieniu brakujących kwalifikacji, ale również w stabilizacji zespołu pracowniczego.