Szczęśliwy pies, najlepszym przyjacielem człowieka - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościSzczęśliwy pies, najlepszym przyjacielem człowieka

Szczęśliwy pies, najlepszym przyjacielem człowieka

9 kwietnia 2019 / Patrycja

Konrad Lorenz napisał: „Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies”. Z tą myślą z pewnością zgodzą się właściciele czworonogów, którym pupil rozjaśnia codzienność. Niniejszy tekst skierowany jest zarówno do właścicieli psów, jak i do tych, którym bliskie jest zagadnienie hodowli, opieki i dobrodziejstw, które niesie ze sobą obcowanie z psem. 

Autorką wszystkich przedstawionych pozycji jest Marta Paszkiewicz

Z wykształcenia pedagog pracujący z uczniami szkół podstawowych i gimnazjum oraz psycholog zwierząt specjalizujący się w psychologii psów. Jest też członkiem i jedną z założycielek Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Zwierząt.

Czym tak naprawdę zajmuje się psi psycholog, czyli behawiorysta zwierzęcy?

Bada on w jaki sposób czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne wpływają na zachowanie pupili. Wzmacnia pożądane reakcje zwierząt, co prowadzi do niwelowania tych, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu czworonoga. Można powiedzieć, że behawiorysta jest nijako pośrednikiem w kontaktach między panem a jego pupilem. Odkrywa przyczyny niewłaściwego zachowania psa, uczy właściciela rozpoznawać reakcje zwierzęcia, które można odpowiednio stymulować.

Pies. Historia gatunku” – w historyczne tajemnice świata psów

Dlaczego tak ważne jest poznanie historii jednego z najbardziej kochanych domowych stworzeń – psa? Marta Paszkiewicz kolejny raz wprowadza nas w historyczne tajemnice świata psów, które żyły na przełomie tysięcy lat. Okazuje się, że człowiek wykorzystywał Canis familiaris do bardzo wielu prac oraz  do własnych zachcianek. Niektóre z tych zawodów wpłynęły bardzo silnie zarówno na wygląd jak i charakter danej rasy. Historia związana z gatunkiem Canis familiaris, czyli psa nurtuje od lat wielu badaczy, historyków, weterynarzy, hodowców oraz właścicieli czworonogów. Ta książka powstała przy przy współpracy Smart Animal i jest doskonałym źródłem wiedzy o pochodzeniu psa. Wyjaśnia ona czytelnikowi wiele niezgodności, niedopowiedzeń oraz odpowiada na mnóstwo nurtujących nas pytań.

Czytamy dalej


 Psychologia psa książka, która wyszła spod pióra Marty Paszkiewicz.

Publikacja w sposób wyczerpujący dotyka wszystkich zagadnień, które nurtować mogą zarówno hodowców, weterynarzy jak i właścicieli czworonogów. Znajdziemy w niej rozdziały poświęcone takim tematom jak: etapy rozwoju psa, nieprawidłowości i zaburzenia funkcjonowania, choroby, a także fobie na jakie może cierpieć zwierze. W książce znaleźć można opisy przypadków wraz z poradami, które mogą być cenną wskazówką również dla behawiorystów. Walorem książki są także formularze które dotyczą rozmowy z klientem – mogą być wsparciem w postawieniu diagnozy. Warto dodać, że Marta Paszkiewicz jest nie tylko teoretykiem – swoją wiedzę opiera głównie na doświadczeniu związanym z hodowlą psów, jest bowiem właścicielką trzech psów. Polecamy tę publikację wszystkim, którzy chcieliby zgłębić zachowania naszych młodszych braci i poprawić ich funkcjonowanie. Trudno o bogatsze źródło wiedzy.

czytaj dalej

Chihuahua 100% psa w psie
Jesteś szczęśliwym posiadaczem psa rasy Chihuahua i pragniesz jeszcze głębiej zrozumieć i poznać zachowanie oraz funkcjonowanie Twojego pupila?

A może skrycie marzysz o tym, że któregoś dnia usłyszysz szczekanie tej uroczej istoty w swoim domu? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to koniecznie musisz przeczytać książkę „Chihuahua 100% psa w psie”. Autorka prywatnie jest właścicielką Chihuahuy więc naprawdę wie o czym pisze. Jest to rasa bardzo wdzięczna w hodowli, pies bowiem przywiązuje się do jednego właściciela, ale darzy sympatią również innych domowników. Marta Paszkiewicz łamie wszystkie stereotypy, które narosły wokół tej rasy, mówiące o tym, że są to psy kapryśne i złośliwe. Może taka opinia ma z wiązek z tym, że w minionych wiekach to właśnie Chihuahuy, najczęściej towarzyszyły dystyngowanym dworkom? Książka opisuje wszystkie aspekty, które mogą interesować wszystkich przyszłych lub obecnych posiadaczy tej rasy od wyglądu zewnętrznego, po charakter i żywienie. Dotyka nawet takich drobiazgowych zagadnień jak temperatura ciała, nauka czystości przez psa, czy mowa ciała. Wartością dodaną książki jest również wywiad z etologiem, behawiorystą, kierownikiem i wykładowcą studiów podyplomowych na kierunku „Psychologia zwierząt” Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, dr Remigiuszem Cichoniem. Jesteśmy pewni, że ta pozycja sprawi, że obecni właściciele jeszcze bardziej pokochają swoich pupili, a przyszli przyspieszą swoją decyzję o kupnie Chihuahuy.

czytaj dalej

Dogoterapia w pigułce
Czy wiesz, że pies może być nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale też jego lekarzem?

Tak, to nie żart! Kontakt ze zwierzęciem wspomaga proces terapeutyczne i przyspiesza powrót do zdrowia. W książce „Dogoterapia w pigułce” opisany jest dobroczynny wpływ zwierząt na osoby dotknięte autyzmem, Zespołem Downa, nadpobudliwością psychoruchową czy Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.
Kynoterapia poprawia nie tylko rozwój intelektualny, ale wspomaga też sprawność ruchową oraz redukuje poziom stresu u małych pacjentów. Na początku książki autorka przybliża genezę swojej przygody z zagadnieniem jakim jest dogoterapia i opisuje historię kilkuletniej dziewczynki, która cierpiała na mutyzm wybiórczy, a więc komunikowała się tylko z wybranymi osobami. Podczas indywidualnych zajęć z Martą Paszkiewicz w pokoju był obecny także jej pies, który skradł serce dziewczynki. Kontakt ze zwierzęciem sprawił, że dziecko zaczęło rozmawiać ze swoją terapeutką, co było pierwszym krokiem w procesie zdrowienia. Dzisiaj po chorobie nie ma ani śladu, ale historia małej pacjentki jest dowodem tego, że pies może być nieocenionym wsparciem w terapii. Chociaż książka w dużej mierze opisuje korzyści płynące z dogoterapii, we wstępie można poznać zagadnienia dotyczące hipoterapii czy delfinoterapii, a także dowiedzieć się jakie korzyści płyną z tego typu metody. Prosty język i liczne przykłady sprawiają, że łatwo przyswoją wiedzę zarówno pedagodzy jak i nauczyciele, którzy na co dzień pracują z pacjentami dotkniętymi różnego rodzaju deficytami czy niepełnosprawnością ruchową.

Zwierzęta to istoty, które sprawiają, że nawet szary dzień nabiera blasku. Szczególne miejsce w naszych sercach i domach mają jednak psy, które są traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Nawet jeśli przejawiają zachowania, które nie do końca rozumiemy i akceptujemy to musimy zdać sobie sprawę z tego, że pozytywne reakcje można wypracować.

Warto poznać swojego pupila, a także dowiedzieć się nieco więcej o tym jakie korzyści niesie kontakt z czworonogami – dogoterapia jest niezwykle ciekawym zagadnieniem. Sięgnij więc po którąś z trzech powyższych książek i jak mówi autorka publikacji: „Bądź dobry dla zwierząt a cały świat będzie Twój”.