Świat się kręci wokół książek - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościŚwiat się kręci wokół książek

Świat się kręci wokół książek

13 listopada 2017 / Agata Jankowiak

Bez książek nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej. Wiele cennych myśli, idei i pomysłów przepadłoby bez wieści. Pora docenić nieograniczony dostęp do książek. To w nich kryje się nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Zaawansowane rozwiązania techniczne zdominowały naszą codzienność. Dziś nikogo nie dziwi kolorowy telewizor, telefon komórkowy, czy laptop. Naukowcy eksplorują ziemię, wodę i niebo. Najnowsze odkrycia naukowe znajdują zastosowanie w praktyce. Informacje docierają do nas z całego świata. Dzięki temu zyskujemy mylne wrażenie, że wiemy wszystko.

By docenić komfortowe warunki, z jakich korzystamy obecnie, warto spojrzeć w przeszłość. Zastanowić się, co leży u podstaw rozwoju? Co odegrało najważniejszą rolę w historii ludzkości? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Może zdać się banalną, ale nie sposób podważyć jej prawdziwości. Wszystko zaczęło się od książki.

Nim ludzie posiedli umiejętność pisania, wszystkie wiadomości musieli przekazywać sobie ustnie. Informacje wędrowały z pokolenia na pokolenie. Starszyzna ciesząca się należytym szacunkiem była żywą skarbnicą wiedzy. Niestety, pamięć ludzka bywa zawodna. Nasi praprzodkowie musieli odkryć sposób przekazywania i utrwalania zdobytych doświadczeń. Chcieli budować stabilne fundamenty dla przyszłych pokoleń. Stelaż zdobytych mądrości, który bezustannie można by rozwijać.

Początki zawsze bywają trudne, ale od czegoś trzeba zacząć. Przełomem okazało się pismo obrazkowe. Uproszczone malunki początkowo tworzone na skałach, utrwalały sceny z codziennego życia. Za pomocą tego rodzaju grafiki nie sposób jednak wyrazić wszystkiego. Potrzeba przekazywania myśli nakazała poszukiwać dalszych rozwiązań. Pismo klinowe powstałe ok. 4 tys. królowało do połowy I tysiąclecia p.n.e. Zapisy tworzone na glinianych tabliczkach gromadzono w archiwach władców. Swego rodzaju bibliotekach, które nie przypominały ówczesnych.

Książki – okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie. –  Francis Bacon.

Książki powstające na glinianych tabliczkach cechowały się wytrzymałością. Trudno jednak mówić o praktyczności. Nikt z ówczesnych nie nosił przecież podobnych dokumentów w torbie, czy kieszeni. Z czasem materiał pisarski otrzymywano z papirusu. Przydatne okazywały się także tabliczki woskowe, zwoje, czy pergamin. W zależności od szerokości geograficznej wymieniać możemy różne środki służące do tworzenia i utrwalania zapisu. Każda kultura miała również swój odrębny język.

Stała jest jedna. Ludzie od zawsze chcieli posiąść umiejętność pisania i czytania.

Dzielenie się posiadaną wiedzą umożliwiało rozwój. Dzięki temu ludzkość mogła podążać na przód. Historia książki jest długa. Bez końca można przytaczać przykłady dokumentów powstających na przestrzeni setek, tysięcy lat na każdym kontynencie. Większość z nas nie kojarzy książek sprzed ery druku. Zamierzchłe czasy sprawiają, że podobne materiały pozostawiamy znawcą tematyki. Wszyscy kojarzymy jednak nazwisko Jana Gutenberga, który rozpoczął epokę książki drukowanej.

Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz.  – Arturo Pérez-Reverte, Królowa Południa.

Książki drukowane zmieniły świat. Materiały pisane zaczęły powstawać szybciej. Co więcej, mogły dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Wcześniej było to praktycznie niemożliwe. Stopniowo nauka czytania i pisania zaczęła niwelować analfabetyzm. Edukacja przybrała nowy wymiar. Bezustannie poszerzane horyzonty ostatecznie doprowadziły nas do dzisiejszego punktu. Komfortowej sytuacji, w której każdy może posiadać książki. Czerpać wiedzę z dowolnych źródeł.

Bez książek nigdy nie zdołalibyśmy zgromadzić dokonań naszych przodków. Tym samym najpewniej potrafilibyśmy bardzo niewiele. Zdając sobie z tego sprawę, powinniśmy docenić książki. Czytanie to bowiem bezcenna umiejętność.

Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne: po pierwsze – książki, po drugie – książki, po trzecie – książki, bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki. – Stanisław Konarski.

Dziś każdy ma prawo czytać w dowolnym miejscu i czasie. Zakazane księgi to przykra przeszłość. Czerpmy więc z bogatej oferty wydawniczej. To w książkach kryje się nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Z pewnością zainteresuje WAS nasza oferta wydawnicza. Serdecznie zapraszamy!