„Ścieżka Gniewomira” - pasjonująca powieść historyczna - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualności„Ścieżka Gniewomira” – pasjonująca powieść historyczna

„Ścieżka Gniewomira” – pasjonująca powieść historyczna

17 sierpnia 2017 / Agata Jankowiak
„Ścieżka Gniewomira” to pełna niebezpieczeństw powieść historyczna, która pozwoli nam poznać tytułowego bohatera, który nie bez przyczyny zyskał przydomek Gniewomir.

Fabuła powieści historycznej – „Ścieżka Gniewomira” przeniesie nas do roku 1050 do niewielkiej miejscowości nieopodal Gniezna. Właśnie tutaj przybędzie stary, doświadczony w boju wojownik, Oli Egilsson, znany jako Gniewomir.

Będzie to wizyta niecodzienna, ponieważ Gniewomir rozpocznie spowiedź. Wyznania opisujące najważniejsze wydarzenia z życia wojownika, które spisze ksiądz Anzelm, będą mogli poznać Czytelnicy sięgający po książkę.

Lektura zadowoli wszystkich, którzy cenią sobie powieści historyczne, a także osoby poszukujące silnych wrażeń, ponieważ „Ścieżka Gniewomira” to powieść pełna niebezpieczeństw. W ówczesnym czasie życie nie było łatwe, dlatego, nim Oli Egilsson zasłuży na miano woja, będzie musiał dowieść swej siły i mądrości.

Ścieżka wojownika” opisuje pierwsze dwadzieścia lat z życia bohatera, który przyszedł na świat najprawdopodobniej w niewielkiej chacie, wzniesionej na skalnym klifie nieopodal miejscowości Egilsgard w roku 980. Jego ojciec był norweskim Wikingiem, wznoszącym modły do Thora i Odyna. Natomiast matka o imieniu Alla, fińską niewolnicą i skrytą wyznawczynią religii chrześcijańskiej.

Fabuła powieść pozwoli nam zrozumieć, jak długą, pełną wyzwań i niebezpieczeństw drogę, musiał pokonać Gniewomir, nim koleje losu doprowadziły go do spowiednika Anzelma.

Czytaj dalej

Było pewne, że perypetie walecznego bohatera nie dobiegły końca. „Wyprawa Gniewomira” to kontynuacja historii. Ponownie fabuła powieści łączy prawdziwe wydarzenia historyczne z literacką fikcją. Tym razem waleczny Gniewomir, któremu strach jest obcy, ponownie dowiedzie siły swojego charakteru. Niestety życie w XI wieku jest trudne. To niespokojny, pełen niebezpieczeństw czas. Dobrze, że Egilsson posiada sporą wiedzę i niebywałe, życiowe doświadczenie. Tę cechy na pewno pomogą mu w zakładaniu rodziny na żyznych, słowiańskich terenach. Los będzie mu sprzyjał, ponieważ tam zapozna piękną Welewitke i będzie wiernie służył księciu Bolesławowi. Oczywiście jego posługa będzie pełniona zgodnie z obowiązującymi zasadami. To dlatego, Gniewomir  zgodnie z wolą Księcia wyruszy  na wybrzeże, gdzie założy  Gniewograd.  We własnym grodzie nareszcie będzie mógł zaznać szczęścia i spokoju. Jego rodzina szybko będzie się powiększać, ale Wiking zawsze musi spodziewać się niebezpieczeństwa.  Zagrożenie pojawi się  nieoczekiwanie. Ukochana Gniewomira zostanie porwana i uwięziona na wyspie piratów. Co więcej, przednim wyprawa na Bornholm.

Czytaj dalej

Wielowątkowa opowieść o walecznym woju  nie mogła nazbyt niespodziewanie dobiec końca.  Służba Gniewomira” to dalsza część losów nieustraszonego jarla Gniewomira. Bohater znowu musi  dowieść siły swojego charakteru. Właśnie powraca z dalekiej wyprawy, licząc  na chwile wytchnienia i rodzinny spokój. Szkoda, że  za moment wszystko się skomplikuje. Córka Gniewomira nawiązała niebezpieczny kontakt z księciem. Jarl  zostanie  natomiast wezwany przez Knuta, któremu swego czasu złożył zobowiązującą przysięgę. Właśnie dlatego nie ośmieli się odmówić wyprawy do Anglii i walki o Londyn. Po zakończeniu tej misji będzie musiał wyruszyć do krainy swojej matki. Tam ma stanąć przed obliczem nowego króla Norwegii. Te działania odmienią jego los. Gniewomir spotka tajemniczą Dagmarę  oraz wojownika, który wrócił z krainy topielców. Dziać  będzie się wiele, ale jar nie może zagubić się w skomplikowanych sytuacjach, ponieważ za moment będzie musiał dokonać wyboru, który wpłynie na bezpieczeństwo jego rodziny.

Czytaj dalej

Misja Gniewomira” to czwarta część tej pasjonującej powieści historyczno-przygodowej. Jarl Egilsson ponownie musi zmagać się z przeciwnościami losu, aby utrzymać swą pozycję. Nie będzie mu łatwo, ponieważ wczesne średniowiecze to niesprzyjający czas. Prawdziwy Wiking nie ulęknę się jednak żadnego niebezpieczeństwa, Dzięki czemu niestraszna będzie mu trwająca wikińsko-polsko-skandynawsko-angielska awantura. Nie można zapomnieć, że jest to moment Bolesława Chrobrego, stąd władca w owym sporze odegra pewną rolę. Zaskoczeń będzie mnóstwo, ponieważ dynamiczna akcja podtrzymuje niewiarygodne tempo wydarzeń. Z ziem polskiego Pomorza Zachodniego wraz z bohaterami dotrzemy do Dani, Szwecji i Finlandii. Odbędzie się również próba podboju Wysp Brytyjskich oraz najazd na Londyn. Opis losów jarla o Egilssonna ona tworzy serię świetnych powieści historycznych. Ich autorem jest wykształcone historyk i pasjonat czasów przeszłych. To dlatego w każdej części fikcja literacka dopełnia wspomnienia minionych wydarzeń i związanych z postaci historycznych. „Misja Gniewomira” dostarcza powiewających grozą wrażeń, poprzez wątki zakulisowych knowań, czy politycznych mordów. Rozpala również zmysły,  tło zarysowane romansami, wycinkami sag skandynawskich i polskich, oraz rozbudza wspomnienie angielskich legend, czy choćby wątek magicznego sierpa. Odbiorcy mogą mieć pewność, że losy Gniewomira nie dobiegły końca.