"Przypływ" - polskojęzyczny magazyn literacko-publicystyczny - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualności„Przypływ” – polskojęzyczny magazyn literacko-publicystyczny

„Przypływ” – polskojęzyczny magazyn literacko-publicystyczny

1 września 2020 / Agnieszka

Już po raz trzeci do rąk czytelników trafił „Przypływ” magazyn literacki, który powstał dzięki współpracy wielu osób. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnicy poezji, jak i prozy.

 

Tym razem zaprezentowano tu wiersze Janusza Edwarda Kuklińskiego, w których odnajdziemy całą gamę uczuć. Jerzy Tabor wprowadza nas w nastrój „Krajobrazu po bitwie”, a „Wiertyński” Władimira Michajłowa, w przekładzie Aleksandra Janowskiego, wręcz zaprasza do refleksji. Znajdziemy tu również zbiór wierszy Marty Kisielewicz, niosących ze sobą nadzieję, ale to wszystko wzbogacone o refleksje nad otaczającym światem, nad własną przeszłością, przyszłością i tym, co teraz. Poetycką część „Przypływu” zamykają dwa niezwykle piękne i wzruszające wiersze Sergiusza Jesienina, w przekładzie Aleksandra Janowskiego, pt. „Polska” i „Powrót do rodzinnych stron”.

Jako doskonały wstęp do poezji Janusza Edwarda Kuklińskiego można traktować tekst Jerzego Tabora, który nakreśla sylwetkę autora, jako poety i swojego przyjaciela.

Dla wielbicieli prozy nie lada kąskiem będzie „Schowek” Aleksandra Janowskiego, w którym absurd miesza się z rzeczywistością, ukazując mechanizmy urzędnicze, kombinatorstwo, zwane zaradnością życiową, niezbędną przy robieniu interesów. Sytuacje dość dziwne, a jednak prawdopodobne…

Czytaj dalej

Wielbicieli przyrody i fascynatów wspinaczki górskiej z pewnością zainteresuje tekst Franka Smythe’a, który prezentuje zarówno wszelkie trudy wspinaczki, jak i jej profity, w postaci niezapomnianych przeżyć, które towarzyszą zdobyciu tego upragnionego szczytu, okupionego ciężką pracą i często niebezpiecznymi sytuacjami. Jednak każdy, kto spróbował kiedyś wspinaczki, z pewnością razem z autorem zakrzyknie, że te trudy i niebezpieczeństwa warte są tego uczucia, gdy staje się na upragnionym szczycie, lub pokona jakiś fragment gór, który wydaje się nie do pokonania…

Nie zabrakło również felietonów Aleksandra Janowskiego, które niejednokrotnie wywołują uśmiech na twarzach czytelników, a ich kunsztowna forma i ciekawa tematyka sprawiają, że czyta się je z największą przyjemnością.

Warto również zwrócić uwagę na fragment powieści Wiktora Pielewina pt. „S.N.U.F.F.”, w przekładzie Aleksandra Janowskiego, o którym pisał Bogusław Jusiak, przybliżający czytelnikom tematykę całego utworu oraz analizujący jego treść.

Czytaj dalej

Niezwykle interesujące, przepełnione przemyśleniami, refleksjami, uczuciami „Listy do A.” Renezji wprowadzą czytelnika w zupełnie inny nastrój. To doskonały moment na rozmyślania. Autorka porusza różne tematy, wspomina przeszłość, a wszystko to czyni w bardzo obrazowy sposób, powodując, że czytelnik czuje się, jakby przenosił się w te miejsca i współuczestniczył w tym przeżywaniu…

Również w doskonały nastrój wprowadzą czytelnika opowiadania Anny Kłosowskiej, które są niezwykle życiowe, na czasie i opowiadające o prozaicznych sytuacjach tak ciekawie, że nie sposób się od nich oderwać.

Kiedy Zespół Redakcyjny planował zawartość trzeciego numeru „Przypływu”, nikt nie sądził, że tekst o Ewie Demarczyk ukaże się tuż przed jej śmiercią. Biorąc pod uwagę to, że w sierpniu tegoż roku pożegnaliśmy tę wybitną piosenkarkę, tym bardziej warto zajrzeć do tekstu Marka Różyckiego Juniora pt. „Ewa Demarczyk – dramatyczny lot Czarnej Komety”.