Historia polskiego szpiega - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościHistoria polskiego szpiega

Historia polskiego szpiega

27 lutego 2017 / Łukasz
W życiu każdego człowieka może zdarzyć się tak, że przypadkowo ląduje w sytuacji, która jest mu nie na rękę. Tak właśnie miał Marek Kabacki, bohater książek „Kruszenie odmieńca” oraz „Odruch naturalny”.

Nasz bohater wbrew sobie zostaje tajnym informatorem UB, kiedy to dla zabawy, na jednym z plakatów, upodabnia się do Józefa Stalina, domalowując wąsy, które są charakterystyczne dla tej postaci. Tak właśnie rozpoczęła się historia mało znanego i zapomnianego szpiega służb PRL-u. Z racji tego, że działał wbrew sobie, ponieważ nie podobała mu się wizja socjalistycznego państwa, planował wyjazd na zachód, gdzie będzie mógł się odciąć od służb, których nienawidził.

Zostaje on wysłany do upadającego Wietnamu Południowego, jako jeden z członków polskiej delegacji Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Indochinach. Oczywiście, komisja jest przykrywką do działalności agenturalnej. W tym czasie Republika naszpikowana była komunistycznymi agentami, przygotowującymi grunt pod mającą się rozpocząć ofensywę czerwonej Północy. Działają też agenci służb amerykańskich, chociaż ich aktywność stała się słabsza po wycofaniu się z Południa wojsk USA. Miasta Wietnamu Południowego są pełne uchodźców z Północy, którzy nie zgadzali się na socjalistyczną rzeczywistość. Na ulicach Sajgonu oraz innych miast dominują bieda i prostytucja. Kabacki rozpamiętuje swoje małżeństwo; wspomina żonę, z którą nie ma bliskości i namiętności oraz chorego na hemofilię syna. Wyróżnia się on od pozostałych, nie tylko swoim zamyśleniem, ale i wewnętrzną postawą wobec socjalizmu, a jego inność zauważają amerykańscy szpiedzy. Jak się to skończy? Tego musicie dowiedzieć się sami.


Odruch naturalny w ofercie sprzedaży

Zenon Celegrat w pasjonujący sposób przedstawia dramat człowieka naznaczonego, wbrew swej woli, brudami polityki. Swoją historię kreśli na tle dramatu powoli umierającej Republiki Południowego Wietnamu i szybko zrodzonej, choć gwałtownie przeciętej miłości.

Słowa te wciąż żyły w pamięci, żyły w nim całym, bo ani na chwilę nie zwątpił w jej zapewnienie. Każdego dnia, od przebudzenia do zaśnięcia, chodziła mu po głowie ta sama myśl, tego samego oczekiwał.

— Zenon Celegrat, Kruszenie odmieńca.

Odruch naturalny jest kontynuacją książki Kruszenie odmieńca. Po śledztwie i po przejściach w areszcie śledczym Marek Kabacki zostaje skazany na 25 lat więzienia. Jest bliski załamania. W tym areszcie przebywa aż do zawieszenia stanu wojennego. W międzyczasie spotyka się z uwięzionymi działaczami opozycji. Nie wszyscy są tacy, jakich wcześniej sobie wyobraził. Z jednymi potrafił się dogadać, do innych musiał docierać w sposób zabroniony, co nie uszło mu bezkarnie. Budzą się też zmory przeszłości.

Odruch naturalny w ofercie sprzedaży