Poznaj autora i jego twórczość – Piotr Skupnik - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPoznaj autora i jego twórczość – Piotr Skupnik

Poznaj autora i jego twórczość – Piotr Skupnik

11 lutego 2019 / Patrycja

Piotr Skupnik jest pasjonatem czasów przeszłych. Autor pisze powieści odwołujące się do prawdziwych zdarzeń, pragnie bowiem ukazywać historię w bardziej intrygującym świetle.

Na poczytność danej pozycji wpływa wiele czynników. W zależności do gatunku książka powinna mieścić się w określonych ramach. Konkretne cechy pozwalają ją scharakteryzować i ostatecznie zaliczyć do jednego z wielu działów.

Piotr Skupnik pisze powieści historyczne. Na wyjątkowość prozy autora wpływa umiejętne łączenie literackiej fikcji z prawdziwymi, minionymi zdarzeniami. Książki autora wielokrotnie odwołują się bowiem do faktów historycznych.

Pisarz z wykształcenia jest historykiem, który poświęca się przede wszystkim pisaniu, które w tym przypadku jest przyjemnością połączoną z rozwijaniem zainteresowań. Piotr Skupnik stara się przedstawiać historię w bardziej intrygującym świetle. Dzięki swoim powieściom pogłębia swą pasję i dzieli się wiedzą historyczną. Nim opowieść zostanie skończona, pisarz zawsze musi na nowo zgłębiać wiele wątków. Ostatecznie po „oprawieniu” faktów fikcją do rąk czytelników trafiają pasjonujące powieści.

Piotr Skupnik debiutował powieścią opartą na krwawych faktach historycznych „Strzała przeznaczenia”. Fabuła ukazuje dramatyczną bitwę o tron i władze.

Zdarzenia, do których odwołuje się ta pasjonująca książka miały miejsce w roku 1066 w średniowiecznej Anglii. W tym czasie bezpotomnie zmarł król Edward Wyznawca. O zajęcie jego miejsca walczyło trzech kandydatów. Ich zmaganiom towarzyszyły liczne intrygi, podstępy i zawirowania polityczne. Rozegrało się też wiele bitew, których opisy znajdziemy w książce. Na tym tle autor zaprezentował losy Gareta Patingtona. Bohater jest świetnie wyszkolonym żołnierzem, ale gdy jego serce zapłonie do „niewłaściwej” wybranki, wszystko się skomplikuje. Ta powieść była dla autora ważną, pisarską próbą, która zakończyła się powodzeniem potwierdzonym zainteresowaniem czytelników.

czytaj dalej

Piotr Skupnik wykreował też intrygującą postać Gniewomira. Jest to bohater najnowszych powieści autora, o którym na pewno jeszcze wielokrotnie usłyszymy.
Zgodnie z zapowiedzią losy tej postaci doczekają się kontynuacji. Jak wyznał pisarz: „Chciałbym, żeby przygody Gniewomira zainteresowały wielu czytelników” wywiad z Piotrem Skupnikiem

Ścieżka Gniewomira” rozpoczyna pasjonującą opowieść o niezłomnym wojowniku Oli Egilssonie. To on nie bez przyczyny zyskał przydomek Gniewomir.

Powieść pozwala poznać pierwsze, pełne niebezpieczeństw dwadzieścia lat życia tej postaci. Dzięki fabule przeniesiemy się do roku 1050. Właśnie w tym czasie na tereny mieściny położonej w pobliżu Gniezna przybędzie Egilsson. Przystąpi on do spowiedzi, a jego wyznania spisze ksiądz Anzelm. Zapoznając się z nimi, zrozumiemy, że Gniewomir jest bezwzględny dla wrogów, choć potrafi być niezwykle łagodny dla najbliższych. Te cechy pozwalają mu świetnie funkcjonować w niebezpiecznych czasach, w których przyszło mu żyć. Każda przeszkoda, którą musi pokonać, dowodzi siły jego charakteru i męstwa.

czytaj dalej

Wyprawa Gniewomira” przedstawia dalsze losy Egilssona. Fabuła splata prawdziwe zdarzenia historyczne z fikcją, dzięki czemu jest to intrygująca, pełna zaskakujących zwrotów akcji powieść.

Gniewomir jest już w pełni ukształtowanym mężczyzną. Próbuje odnaleźć się na terenach słowiańskich, co przychodzi mu z godną podziwu łatwością. Wierna służba księciu doprowadzi do niespodziewanych zmian w jego życiu. W nagrodę za męstwo i wierność Gniewomir będzie mógł założyć własny gród i wieść tam spokojne życie. Szybko sprawdzi się w roli męża i ojca, ale jak można było przewidzieć pełnia spokoju i szczęścia nie będzie trwała długo. Nadejdzie dzień, gdy jego ukochana zostanie porwana, a nie będzie to jedyna tragedia, jaka pojawi się w jego życiu. Losy Gniewomira intrygują, ale warto pamiętać, że powieść zawiera notę historyczną. Prawdziwe są między innymi informacje dotyczące działań Bolesława Chrobrego w wojnie z Niemcami i Czechami. By dowiedzieć się więcej, trzeba sięgnąć po książkę. Niebezpiecznych, a także pięknych wypraw i emocjonujących zdarzeń nie zabraknie.

 

Służba Gniewomira” kontynuuje tę pasjonującą opowieść. Można było spodziewać się, że na Oliego Egilssona czekaj jeszcze niejedna niebezpieczna przygoda.

Bohater właśnie powraca z kolejnej dalekiej wyprawy. Po niespokojnym okresie liczy na chwilę wytchnienia, ale nie będzie mu dane jej zaznać. Okaże się bowiem, że najstarsza córka Gniewomira nawiązała niebezpieczny kontakt z synem księcia Bolesława. Ponadto, Egilsson zostanie wezwany przez Knuta, a że dawniej złożył mu przysięgę, nie będzie mógł odmówić wyjazdu do Anglii, gdzie będzie walczył o Londyn. Gdy zakończy tę misję, przyjdzie pora, by stanął przed obliczem nowego króla Norwegii. W tej wyprawie pozna tajemniczą Dagmarę, a także wojownika, który podobno zdołał powrócić z krainy topielców. Zdarzy się wiele, ale Gniewomir nie może zapomnieć o tym, co najważniejsze, Jego rodzina jest zagrożona.

W życiu niezłomnego Gniewomira jak zawsze dziać będzie się wiele. Możemy być jednak pewni, że to nie koniec historii.

Czytaj dalej

Po historię niezwykłego wojaka Egilssona powinni sięgnąć wszyscy, którzy chcieliby przeżyć niezwykłą przygodę. Autor zawsze liczy się z opiniami odbiorców, bo to z myślą o nich pisze i na ich uwagę liczy:

„Nie ukrywam, że chciałbym, żeby przygody Gniewomira zainteresowały wielu czytelników; bo to od nich zależy „kariera” pisarza. To oni oceniają wartość książek.” – Piotr Skupnik

Misja Gniewomira” – Jar Gniewomir Eginson nie cofnie się jednak przed realizacją swojej misji. Prawdziwego wikinga nie powstrzyma przecież nawet śmiertelne zagrożenie.

W czwartej części powieści historycznej dzieje się więcej niż w poprzednich. Najpewniej dlatego, że toczy się wikińsko-polsko-skandynawsko-angielska awantura w czasach Bolesława Chrobrego, a władca ma w niej swój udział.

Pełna zaskakujących zwrotów akcji fabuła poprowadzi czytelników z ziem polskiego Pomorza Zachodniego do Dani, Szwecji i Finlandii. Oczywiście nadejdzie też czas na próbę podboju Wysp Brytyjskich. Dech w piersiach zapierać będą realistyczne opisy ówczesnej Anglii i broniącego się przed wikińskimi najeźdźcami Londynu.

W tej napisanej przez historyka powieści poruszone zostały również takie wątki jak: knowania panujących tego świata, polityczne mordy, tajemniczy symbol, czy opowieść o magicznym sierpie.

Mnóstwo dramatycznych walk, wzmianek o ważnych historycznych postaciach, a w tle, romanse, miłość, sagi skandynawskie i polskie oraz angielskie legendy. To atuty tej pozycji.

Czytaj dalej

Piotr Skupnik bardzo dokładnie zgłębia ciekawe wątki historyczne. Intrygujące książki o wikingach wyszły przecież spot pióra tego pisarza. Pierwsza publikacja z tej gamy lektur szybko zyskała popularność. Przystojny i waleczny, chodź nieokrzesany bohater Gniewomir, stał się obiektem westchnień dam, a także podziwiających go panów. Obecnie ukazała się już piąta odsłona przygód jarla Gniewomira Egilssona.