Poznaj autora i jego twórczość - Leszek Mierzejewski - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPoznaj autora i jego twórczość – Leszek Mierzejewski

Poznaj autora i jego twórczość – Leszek Mierzejewski

26 listopada 2018 / Agnieszka
Leszek Mierzejewski to człowiek wielu talentów. Autor realizuje się jako pisarz, ale również malarz pejzażysta, myśliwy i żeglarz. Tak zróżnicowany obszar zainteresowań sprawia, że książki autora zaskakują treścią, sposobem jej prezentacji, celnymi odniesieniami do rzeczywistości i charakterystycznym poczuciem humoru.

Na wartość twórczości autora zawsze wpływają jego doświadczenia życiowe i umiejętność wysnuwania wniosków z przeżytych chwil. Wszystko, co w ciągu życia przychodzi nam przeżyć, poznać i zrozumieć zostawia bowiem ślad w naszych wspomnieniach. To on może stać się podwaliną twórczości nacechowanej realizmem i trafnymi odniesieniami do znanej nam codzienności. Leszek Mierzejewski jest bardzo doświadczonym życiowo autorem. Zróżnicowany obszar zainteresowań, w którym odnajduje się pisarz, wpływa na jakość jego książek.

Autor jest świadomy, że jego największą „siłą” pozostają nabywane przez lata umiejętności i gromadzone doświadczenia. To dzięki nim jest pewien jakości tego, co robi, wartości swoich spostrzeżeń i przemyśleń. Należy podkreślić, że pierwszymi miłościami autora jest pisarstwo i myślistwo. Okazuje się, że te jakże odmienne dziedziny można łączyć. Jak stwierdził autor:

„Odnoście do myślistwa a pisania, to faktycznie są to zupełnie inne profesje, ale ja umiejętnie je łącze! Po pierwsze, część tematów do pisania najefektywniej obmyślam na ambonie.  Po drugie, znaczna część fabuł z myślistwa ma swój finał w mych książkach”. – Leszek Mierzejewski

Nim Leszek Mierzejewski zaczął pisać książki, miał przyjemność stworzyć prawie 400 artykułów do gazet o zasięgu powiatowym, jak i publikatorów o zasięgu ogólnopolskim. Działalność ta stała się świetną, pisarską „zaprawą”. W tym miejscu warto skupić się jednak na ostatnich książkach autora.

„Jest to najlepsza z moich dotychczas napisanych książek” – wywiad z Leszkiem Mierzejewskim – http://autorzy365.pl/jest-to-najlepsza-z-moich-dotychczas-napisanych-ksiazek-wywiad-z-leszkiem-mierzejewskim_a6037

„Siedemnaście i pół miliona” to jedna z najlepszych książek Leszka Mierzejewskiego. Jest to powieść o bezsilności wobec losu, w której nie brak humoru, ironii i wzruszających momentów. Fabuła, która wielokrotnie nas zaskoczy, przekonuje, że los naprawdę jest nieprzewidywalny, a pieniądze z pewnością nie zagwarantują nam szczęścia. Główny bohater to sześćdziesięcioletni Alfons. Mężczyzna przez wzgląd na swój wiek nie spodziewa się już miłych zaskoczeń. Jest pewny, że nuda i rutyna będzie towarzyszyć mu do końca żywota. Nie można się dziwić tej sytuacji, skoro od lat nie doczekał się żadnych większych zmian. Od momentu, gdy zamknięto przędzalnie, w której był kierownikiem, podupadł na duchu. Konieczność mieszkania w domu matki i skromny zasiłek, z którego musi się utrzymać, bardzo go frustruje. Ponadto podejrzewa o zdradę swoją, młodszą od niego o piętnaście lat żonę. W tej sytuacji jego podejrzliwość nie powinna nazbyt dziwić. Czy cokolwiek da się jednak zmienić. By zawalczyć z nudą, Alfons wybierze się na wykład o życiu seksualnym seniorów. Niespodziewanie pozna tam atrakcyjną Ilonę, która zaoferuje mu pracę i tą drogą otworzą się przed nim wrota do luksusu, bajońskich pieniędzy i uznania.

Czytaj dalej

Leszek Mierzejewski świetnie odnajduje się, nie tylko tworząc literacką fikcję.  Obrazowe opisywanie zdarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości to kolejny atut prozy autora.

„Od niechcenia” to świetna powieść obyczajowa będąca fabularyzowaną biografią przyjaciela pisarza. Leszek Mierzejewski zdradził, że jest to najlepsza z jego książek. Wspomniał:

„gdy ją przeczytałem w formie książkowej, to uważam, że jest ona najlepszą z moich dotychczas napisanych książek”.

Ta opinia nie jest przesadzona. Lektura została napisana z powagą, skupieniem i dbałością o szczegóły. Dzięki temu nie umknęło żadne z najważniejszych wspomnień. Nie jest to jednak pozycja, która w suchej formie prezentuje najistotniejsze fakty. Treść została zaprezentowana z charakterystycznym humorem. Lekki język narracji sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Będziemy poznawać koleje losu prawdziwej osoby, stąd treść zda się nam niezwykle interesująca. Literacka fikcja doskonale dopełniła minione dzieje, uwydatniając ich znaczenie.

Powieść „Od niechcenia” pozwala odbyć  podróż od końca lat sześćdziesiątych do dzisiejszych dni. Na wesoło powspominamy trudne czasy III Rzeczpospolitej. PRL oferował wiele niecodziennych wrażeń. Bywało ciężko, ale na miłość, zabawę i snucie planów też znajdował się czas. Andrzej, którego przyjdzie nam poznać, zaraz po maturze zdecydował się opuścić wieś i przenieść do stolicy. Wielkie miasto, rozpoczęcie studiów na Politechnice i mieszkanie w akademiku rozpościera wiele możliwości. Jest pierwsza połowa lat 60, więc czeka go wiele wyzwań. Najtrudniej będzie mu jednak zrozumieć, że ze względu na pochodzenie, nie jest gorszy. Zdolność kombinowania, zaradność, inteligencja i potrzeba działania zawsze pozwoli Andrzejowi odnieść sukces. Najpewniej dlatego odnajdzie się w roli sportowca AZS, bramkarza, czy barmana. Akcja, która będzie nabierać tępa z każdą stroną, będzie dostarczać nam coraz bardziej emocjonujących wrażeń. Towarzysząc Andrzejowi, weźmiemy udział w imprezach, polowaniach, posiądziemy wielkie pieniądze, poznamy smak miłości, prześledzimy małżeńskie zdrady i stopniowo będziemy zbliżać się do czasu stabilizacji.

Czytaj dalej

Leszek Mierzejewski zapewnia:

„Wszyscy, którzy czytają niniejszą książkę,  mają w trakcie przerywnik na obejrzenie ciekawych rysunków, zdjęć i humorów. Czy to młody, czy w średnim, czy w kwiecie wieku znajdzie wszystko, co go zainteresuje. (…)

Osobiście gwarantuję, że książkę czyta się, jak i moje poprzednie, jednym tchem, z przerwami na śmiech, bo bardzo dużo jest w niej zawartych dowcipów, i to na interesujący każdego temat.”

„Handlarz obrazów” to kolejna świetna książka. Leszek Mierzejewski dowiódł, że potrafi napisać świetny kryminał. Ta pozycja trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Główny bohater Zbyszek zostanie niesłusznie oskarżony, a następnie skazany za zamordowanie swojej przyjaciółki. Pobyt w więzieniu będzie dla niego najcięższą próbą. Za kratami nie jest bezpiecznie. Zbyszek jest malarzem pasjonatem, więc zacznie prowadzić w więzieniu zajęcia resocjalizacyjne. Dzięki temu zasłuży na szacunek współosadzonych, pozna więzienny slang i panujące tam obyczaje. Tylko dostosowując się, będzie miał szansę przetrwać odsiadkę bez szwanku. Malowanie obrazów będzie dla niego terapeutyczną odskocznią. Wielu więźniów potraktuje jednak kontakt ze sztuką jedynie jako szansę na opuszczanie celi. Więzienny świat to przestrzeń przepełniona brutalnością i niesprawiedliwością. Zbyszek nie traci jednak nadziei, że kiedyś odzyska wolność. Czy tak się stanie? Odpowiedź na to pytanie uzyskamy, sięgając po lekturę. Tej historii nie da się zapomnieć. Nie brak w niej obrazowych opisów intymnych scen spod celi oraz brutalnych starć. Jest to jedna z niewielu pozycji, która ujawnia arkana więziennej rzeczywistości.