Poznaj autora i jego twórczość – Eliza Segiet - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPoznaj autora i jego twórczość – Eliza Segiet

Poznaj autora i jego twórczość – Eliza Segiet

24 października 2019 / Agnieszka
Eliza Segiet to ceniona w Polsce i za granicą poetka. Autorka jest rozdarta między poezją a dramatem, ale każdy jej utwór porusza najważniejsze, najczęściej egzystencjalne tematy. Czytając teksty Elizy Segiet, nie da się nie wzruszyć.

Jak mądrze stwierdził poeta, eseista oraz laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Josif Brodski:

„Prawda wygląda tak, że poezja, jako najdoskonalsza forma ludzkiej mowy, nie tylko przedstawia doświadczenia ludzkie w najbardziej zwięzły, skondensowany sposób, lecz również ustanawia najwyższy standard wszelkich poczynań językowych – zwłaszcza na papierze”.

Eliza Segiet doskonale rozumie wagę i znacznie poezji. To dlatego z ogromnym szacunkiem i powagą traktuje proces tworzenia kolejnych utworów. Poetka ukończyła studia na Wydziale Filozofii oraz studia podyplomowe – Wiedza o Kulturze i Filozofia. Ponoć właśnie studia pozwoliły autorce uporządkować wewnętrzne odczucia, umożliwiając pełniejsze spojrzenie na świat. Ponadto poetka ukończyła Prawo Karne Skarbowe i Gospodarcze, Studia Literacko Artystyczne oraz Studium Realizacji i Eksploatacji Telewizyjno-Filmowej w Łodzi.

Eliza Segiet jest poetką rozdartą między poezją a dramatem. Autorka lubisz spoglądać w chmury, ale jednocześnie twardo stąpa po ziemi i często się wzrusza. Uważnie obserwuje świat i spisuje wszystkie cenne spostrzeżenia. Dla Elizy Segiet najważniejszym źródłem inspiracji pozostają ludzie.

Autorka posiada imponujący dorobek artystyczny. Znajdziemy w nim tomiki wierszy, monodramat, czy farsę. Utwory Elizy Segiet doceniane są i nagradzane nie tylko w Polsce. Znajdziemy je między innymi w antologiach i czasopismach literackich publikowanych w takich krajach jak: Australia, Bośnia i Hercegowina, Albania, Filipiny, Chile, USA, Wielka Brytania, Macedonia, Rumunia, Portugalia, Szkocja, czy Zambia.

Chcący poznać skłaniającą do refleksji poezję Elizy Segiet w pierwszej kolejności mogą sięgnąć po tomik „Nieparzyści”. Ciężar ludzkiej egzystencji stał się dominującym motywem. Poezja pozostaje bardzo osobistą przestrzenią, ale analizując kolejne utwory, odniesiemy wrażenie, że autorce udało się wyrazić swoje odczucia z perspektywy przeszłych pokoleń. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa prof. Ignacego S. Fiuta, które zostały zawarte we wstępie do niniejszego zbioru.

„Autorka nie mówi tu własnym głosem, ale wypowiada swoje przeżycia z perspektywy doświadczeń pokolenia ludzi żyjących wcześniej, pokolenia wpływającego także na wybory egzystencjalne następnych generacji. Głos poetki można też potraktować jako demaskowanie współczesnych mechanizmów psychospołecznych pojawiających się w skali globalnej, które mogą zagrażać istnieniu i funkcjonowaniu wartości budujących nasze człowieczeństwo”.

Czytaj dalej

W swojej twórczości Eliza Segiet bardzo często porusza temat Holokaustu. Utwory te są niczym głos przeszłych pokoleń. Autorka w poruszający sposób zwraca wówczas uwagę na mechanizmy mogące zagrażać człowieczeństwu.

Bezgłośni” to przejmująca minipowieść spisana w formie listu. Zyskamy szansę, by wczytać się w wyznania i wspomnienia Jeszuy, który z utęsknieniem zwraca się do matki. Gdy widział ją ostatni raz, nie miał powodów do obaw. Niestety, wybuch II wojny światowej zmienił wszystko. To dlatego przyjął imię Józef, ochrzcił się, choć tak naprawdę nigdy nie zmienił wiary i postanowił zrobić wszystko, by przeżyć. Ta książka stanowi wiarygodne studium człowieka uwikłanego w czas apokalipsy spełnionej. Autorka z ogromnym taktem ukazała ówczesne realia. Codzienność przepełnioną głodem, lękiem i cierpieniem. W takich okolicznościach Jeszua i wielu innych podobnych mu ludzi potrafiło posuwać się do czynów, które z naszego punktu widzenia mogą wydawać się niezrozumiałe. Nie mamy jednak prawa oceniać nikogo. Zrozumiemy to wczytujące się w tę pozycję.

Czytaj dalej

Bardziej być” to zbiór wierszy stanowiących spójną opowieść o współczesnym człowieku i jego problemach. Kobiecy podmiot liryczny, boleśnie doświadczony przez bliską osobę, zwierza się czytelnikom ze swoich największych przeżyć. Samotna kobieta balansuje na granicy życia i egzystencji – czuje się nikomu niepotrzebna, zepchnięta na margines życia. Powoli jednak rodzi się w niej nadzieja i nabiera siły, by – po raz pierwszy i być może ostatni – zrobić coś dla siebie. Wybiera podróże, co oczywiście jest również swoistą metaforą samopoznania (wędrówka w głąb siebie). W lirycznych pocztówkach Eliza Segiet oddaje zarówno piękno, egzotykę i niebanalne historie opisywanych zakątków, jak i snuje gorzką refleksję na temat kondycji współczesnego świata. Poetka śmiało opowiada o wszystkich naszych wadach, wliczając w to widmo katastrofy ekologicznej czy zatracanie się w życiu wirtualnym. Jak zwykle u autorki bywa, na pierwszym miejscu zawsze stoi Człowiek i to wokół jego spraw krążą wszystkie liryczne opowieści.

Czytaj dalej

Historie osób zupełnie nam obcych, a jednocześnie bardzo bliskich, nadają niezwykły wyraz tej pozycji. Zgromadzono w niej opowiadania o świecie i współczesnym człowieku uwikłanym w skomplikowaną codzienność. Eliza Segiet w „Zmyśleniach” porusza istotne problemy naszych czasów. Podkreślony został brak tolerancji dla wszelkiej odmienności, zagubienie pośród potrzeb i namiętności, ale również siła spełnienia, miłości, odwagi czy radości płynącej z poszukiwania i odnajdywania. Każde opowiadanie kryje w sobie skłaniającą do refleksji puentę. Możliwe, że zadziwi nas historia kobiety pragnącej zbudować własne szczęście na cudzej krzywdzie. Najpewniej wstrząśnie nami wizja psychopaty wierzącego w swoją nadludzką funkcję. Poruszy natomiast obraz dziewczyny łaknącej bliskości, dla której ktoś będzie w stanie wyrzec się osobistego spełnienia.
Swobodny styl oraz zwrócenie uwagi na palące problemy dzisiejszego świata sprawia, że wobec tych opowiadań nie da się przejść obojętnie.

Czytaj dalej

Eliza Segiet już niejednokrotnie porwała czytelników w świat swojej poezji. To wiersze niosące przesłanie, zachęcające do chwili refleksji nad życiem i otaczającym nas światem. Autorka postanowiła w tomiku „Przebudzenie” część wierszy zadedykować wspaniałym ludziom, którzy mieli wpływ na to, w jakim świecie teraz żyjemy. Wśród osób, które wyróżniła, znaleźli się jednak nie tylko laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, ale także inni ludzie, którzy walczyli o prawa człowieka – jak choćby Tatyana Fazlalizadeh czy Ernesto Kahan, kierujący organizacją „Lekarze przeciw wojnie nuklearnej”.
To tomik poezji niezwykłej – bo choć poruszającej bardzo ważne dla ludzkości tematy, przenoszącej czytelnika w świat liryczny, pozamaterialny, w którym słowa układają się wersy, wersy w strofy, a cały wiersz oddziałuje na zmysły, pobudza wyobraźnię, człowiek zatapia się w świecie opisywanym przez podmiot liryczny i dokonuje analizy otaczającej rzeczywistości. Pozwala to na refleksje, dzięki którym być może bardziej zaczniemy doceniać dokonania wielu wybitnych ludzi, którzy również dla nas walczyli o to, by świat stał się miejscem tolerancji, równych praw, by był to świat bezpieczny. Z pewnością każdy z nas znajdzie tu coś dla siebie, gdyż nie sposób przejść obok tych wierszy obojętnie.

Czytaj dalej

Eliza Segiet jest niebywale wrażliwą autorką, której twórczość najczęściej skoncentrowana jest na tematyce związanej z ludzką egzystencją. Choćby dlatego możemy mieć pewność, że zapisane przez nią utwory, będą w stanie skłonić nas do refleksji.