Poznaj autora i jego twórczość — Aleksander Janowski - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPoznaj autora i jego twórczość — Aleksander Janowski

Poznaj autora i jego twórczość — Aleksander Janowski

20 marca 2017 / Agata Jankowiak
Aleksander Janowski to autor, który może poszczycić się niebywale zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Nim na rynku ukazała się pierwsza książka autora zdołał on sprawdził się w roli: pracownika kopalni, nauczyciela, tłumacza, redaktora, doradcy finansowego, a nawet wielokrotnie uczestniczyć w sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Niebywale różnorodne obszary zainteresowań sprawiają, że trudno stworzyć jednoznaczny ”portret” pisarza, ale on sam zwykł mawiać o sobie dość skromnie i z przekąsem, że jest:

Pisaczem. Człowiekiem o dwustu obliczach, kilkunastu osobowościach i niespożytym – z powodu właściwości trujących – temperamencie.

Postacią, którą da się zaszufladkować jako „ałtor, wzorem Kolumba podróżujący bez GPS…

Dorobek literacki Aleksandra Janowskiego jest niebywale zróżnicowany gatunkowo, dlatego ciężko byłoby szczegółowo omówić każdą z pozycji w jednym, krótkim artykule. Pragnąc przybliżyć twórczość autora należy jednak choć pokrótce wspomnieć takie książki jak:

„Mucha”niepozorna lektura, która pozwoli nam poznać całą plejadę bohaterów: szpiegów, agentów, stróżów prawa, niezwykłe kobiety. Wszystkie te postacie „ przemierzają” pełną intryg, matactw, podziałów, przemocy i brutalności fabułę, w której znajdziemy także elementy romantyzmu.

„Podwójna przynęta”- to pierwszy polski” kryminał ironiczny”, którego fabuła została umieszczona w realiach brytyjskich. Tę pozycje z pewnością docenią fani mocnych wrażeń, miłośnicy piwa i piłki nożnej.

„Specyfik” – książka dla czytelników o mocnych nerwach, którzy docenią akcję trzymającą w napięciu. Morderstwa są na porządku dziennym, ale nie można się dziwić, skoro w grę wchodzi szczepionka przeciw AIDS i ogromne pieniądze.

„Opowieści niezwykłe”- to niezwykły zbiór opowiadań. Pozycja obejmuje swą zawartością kilka odrębnych historii, w których nie brakuje sensacji.

„Satelita”– to sensacyjna powieść z nutką science fiction. Fabuła pozwoli nam wyruszyć na odległą Syberię. Właśnie tutaj pracuje niebywale utalentowana Rosjanka, której przyjdzie badać nieznane ludzkości próbki kamieni, które okażą się cenniejsze niż myślimy.

„Spirala”– to mocna sensacja, w której nie brak brutalnej batalii potężnych gangów międzynarodowych, które walczą o przechwycenie narkotycznych szlaków transportowych i niebotycznych zysków.

„Sandy” cz. I”– to obszerna i wielowątkowa powieść obyczajowa, z elementami romansu, sensacji i kryminału. Lekturę docenią więc fani poszczególnych gatunków. Należy zaznaczyć, że powieść doczekała się kontynuacji, więc gdy zakończymy czytanie części pierwszej od razu możemy sięgnąć po drugą – „Sandy cz. II”.

„Pieprz w oczach czyli podśmiewajcie”– to lekka, humorystyczna propozycja dla wszystkich, którzy potrafią się śmiać z polskiej rzeczywistości i wszelkiego rodzaju zjawisk społecznych. Pozycja jest zbiorem felietonów, w których Aleksander Janowski z przymrużeniem oka komentuje znaną nam rzeczywistość.

Pozycji do wyboru jest naprawdę wiele, ale zdaje się, że najłatwiej będzie nam poznać charakterystyczny styl oraz samego autora  dzięki autobiograficznej trylogii „Tłumacz”. Lektura, którą z pewnością docenią fani wspomnień, biografii i pamiętników, uświadomi nam jak niezwykła, pełna niespodziewanych zdarzeń, może być droga tłumacza rządowego. Warto wiedzieć, że cykl zawiera między innymi opisy wyjazdów służbowych, czy sytuacji, w których autorowi było dane spotkać się z takimi osobami jak: Edward Gierek, Leonid Breżniew, Wojciech Jaruzelski, czy Fidela Castro.