Powieści w stylu płaszcza i szpady - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPowieści w stylu płaszcza i szpady

Powieści w stylu płaszcza i szpady

16 grudnia 2021 / Agnieszka
Awantury, romanse, spory międzyludzkie i walki, to najpopularniejsze motywy literackie i filmowe. Od zawsze interesują nas sensacyjne wiadomości. Chcemy przeżywać przygody bohaterów z przeszłości. Marzą nam się eskapady. Oczekujemy mocnych wrażeń. Chętnie czytamy powieści w stylu płaszcza i szpady. Są to książki inspirowane rzeczywistością.

Literatura od lat uczy, doskonali, wychowuje i bawi. Można wymienić dziesiątki powodów, dlaczego warto czytać, ale, o tym powinni wiedzieć już wszyscy. Czytanie książek dla przyjemności to sposób na relaks, chandrę i nudę. W literaturze można skryć się przed rzeczywistością. Eskapizm to intelektualne hobby ludzi, którzy wiedzą, że czytanie czyni ludzi bardziej interesującymi. Dobre książki są poszukiwane. Thrillery, powieści sensacyjne oraz romanse wciąż uznawane są za topowe gatunki literackie. Potrzeba przeżywania silnych wrażeń sprawiła natomiast, że coraz popularniejsze stają się powieści w stylu płaszcza i szpady.

„Powieść w stylu płaszcza i szpady ukazuje awanturnicze i romantyczne przygody bohatera w przeszłości, którego typowym rekwizytem jest płaszcz i szpada”. – Wielki słownik języka polskiego

Sensacje, spory społeczne oraz międzyludzkie awantury intrygują nas od zawsze. Ciekawych informacji poszukujemy w książkach. Literatura to cenne źródło historyczne. Powieści w stylu płaszcza i szpady stają się coraz bardziej popularne. Ten gatunek ukształtował się w teatrze hiszpańskim w XVI–XVII wieku. Utwory z tej kategorii cechują się żywą akcją, intrygami, niespodziewanymi zwrotami akcji oraz silnie zarysowanym wątkiem romantycznym. Główny bohater powieści, napisanej w stylu płaszcza i szpady, odznacza się wysoką inteligencją, sprytem, dobrym humorem i wojowniczą naturą. Ten awanturniczy gatunek uprawiali: L. De Vega i P. Calderon de la Barca, Dumas.

„Uwielbiam filmy płaszcza i szpady i prozę Aleksandra Dumasa. Do jego historii o muszkieterach dopisaliśmy ironiczny dalszy ciąg”. – J. Szczerba, Gazeta Wyborcza

Teraz powieści w stylu płaszcza i szpady piszą współcześni pisarze. Warto poznać ich prozę. Są to książki z przekazem. Losy bohaterów oddają klimat opisywanych czasów. Zrozumiemy, kim byli awanturnicy. Zastanowimy się, dlaczego miłość kiedyś była tak trudna. Do prezentacji wybrano, najciekawsze lektury.

Powieści w stylu płaszcza i szpady zawsze wzbudzały silne emocje. W końcu są to książki z motywami awanturniczymi. Ewa Lenarczyk zainspirowała się historią, która wydarzyła się naprawdę. „Przeklinam to miasto”– „W dalekim kraju” to pierwsza część powieści historyczno – obyczajowej. Obrazowe opisy miejsc, odmiennych ludzi i niespodziewanych sytuacji, sprawiają, że tę książkę czyta się z zapartym tchem. Zachwycają i głęboko zapadają w pamięci wątki wojen szwedzkich w XVII wieku. Ta powieść to ponadczasowa historia wielkiej miłości. W roli głównej bohaterki występuje Kordula, czyli patrycjuszka, córka elbląskiego mincerza, która pokochała szwedzkiego żołnierza. Prawdziwe uczucie przetrwa wszystkie próby. Lęki, tragedie i pragnienie odnalezienia spokoju i szczęścia. Ostatecznie Kordula wraz z ukochanym, będzie musiała szukać dla siebie miejsca. Bohaterka musi uważać, ponieważ niektórym ludziom nie może ufać. Ucieczka dla bezpieczeństwa jest koniecznością. W sprzyjających warunkach nastąpi „Wielki powrót”.

„Tym razem zabiorę Państwa nie tylko w daleką podróż po świecie, ale też cofniemy się w przeszłość aż do XVII wieku. Opowieść kiedyś zasłyszana i podobno prawdziwa o córce patrycjusza elbląskiego, która zakochała się w szwedzkim żołnierzu, była inspiracją. Również historia polskiej rodziny z Pomorza, która do dzisiaj dumnie nosi szwedzkie nazwisko, pobudziła moją wyobraźnię. Wyszło na to, że mam początek i zakończenie autentyczne, a resztę starannie według dziejów historycznych sama dorobiłam”. – Ewa Lenarczyk

Czytaj dalej

Wartościowe książki, bez względu na gatunek, do którego należą, powinny zostawiać po sobie emocjonalny ślad. Pisarka Ewa Lenarczyk sięgnęła po prawdziwe wydarzenia z przeszłości. Tom drugi powieści historyczno – obyczajowej nosi tytuł „Wielki powrót”. Utrzymany przez autorkę styl płaszcza i szpady, zapewnia ekscytujące literackie doznania. Warto pamiętać, że bardzo możliwe, iż opisana historia wydarzyła się naprawdę. Piękna, inteligentna Polska patrycjuszka o imieniu Kordula, wszystko robi w imię uczuć wyższych. Kobieta musi odnaleźć się w niebezpiecznych sytuacjach. Mrożące krew w żyłach opisy dotyczą niewolnictwa, porwań, haremu oraz wizyty Korduli w domu publicznym dla panów. Traumy krzywdzą umysł, więc bohaterka miewa niepokojące myśli. Czy ta historia, zgodnie z obietnicą autorki, kończy się szczęśliwie? O tym trzeba się przekonać.

„Każdy dzień jest kawałkiem historii, nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca”. – José Saramago

Czytaj dalej

Sensacje nie przestają przyciągać uwagi. Powieści w stylu płaszcza i szpady to książki z historią w tle. Mateusz Juszczyk to zafascynowany historią pisarz, który zdradził, jak żyli „Awanturnicy”. Ta historyczno–przygodowa opowieść dostarcza silnych wrażeń. Pisarz umiejętnie połączył literacką fikcję z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Fabuła książki została umieszczona w Gdańsku, roku 1647. Nie brakuje szaleńczych zwrotów akcji. Bohaterowie biorą udział w tak istotnych zajściach, jak: bitwa pod Żółtymi Wodami, kolonizacja Tobago, czy ścięcie Karola I. Oczywiście Juszczyk opisał prawdziwe postacie, pośród których znalazł się: Władysław IV, Oliver Cromwell, czy Stefan Potocki. „Awanturnicy” pragną przygód. Gdy główny bohater, szkutnik Marcin Seradzki zacznie bratać się z Jakubem Kettlerem, rzeczywistość zawiruje. To powieść historyczno – przygodowa, wiernie opisuje ówczesny przemiany gospodarczo polityczne. Zrozumiemy, co oznaczała kolonizacja. Sytuacja w Rzeczpospolitej dawniej naprawdę była zła.

„To książka dla tych, którzy uwielbiają książki przygodowe z prawdziwą historią w tle. Na lekcjach historii raczej nie znajdziemy opisów o koloniach Kettlera, więc dedykuję książkę wszystkim tym, którzy chcą choć trochę zanurzyć się w tym temacie. W tym mamy na jednej stronie husarię, na drugiej karaibskich piratów. To jest to połączenie, do którego dążyłem”– Mateusz Juszczyk

Czytaj dalej

Powieści w stylu płaszcza i szpady zawsze dostarczają silnych wrażeń. Mateusz Juszczyk zadbał, żeby historia o awanturnikach doczekała się intrygującej kontynuacji. „Pieśń o Awanturnikach” głośno zabrzmiała w siedemnastowiecznej rzeczywistości. Ta powieść historyczno-przygodowa literacką fikcję łączy z faktami historycznymi. Fabuła naszpikowana jest nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Wątki zapadające w pamięci to między innymi: niewolnictwo, walki, wojny oraz budzący przerażenie piraci. Awanturnicy nigdy jednak się nie poddają. Znany z pierwszej części bohater Marcin Seradzki wraz z przyjaciółmi zacznie zabawiać muzyką pospólstwo. W tle pojawią się także charakterni Irlandczycy z Barbadosu, czy pirat z Tortugi. W ciężkich, budzących lęk, czasach wyśpiewane melodie budzą do życia zbolałe serca. Niestety sława potrafi drogo kosztować. Niektórzy bohaterowie będą wiele ryzykować. Awanturnicy pragną zapisać się na kartach historii. Dzięki tej powieści „Pieśń o Awanturnikach” nie zostanie zapomniana.

Czytaj dalej

Czas mija bezpowrotnie. Historia to nasze bezcenne źródło informacji, uczmy się więc z niego. Jak stwierdził Heinrich Heine: „każda epoka ma swoje wady, które sumują się z wadami epok wcześniejszych – i to właśnie nazywamy dziedzictwem ludzkości”. Powieści w stylu płaszcza i szpady to szansa, by odczuć klimat dawnych wydarzeń. Powieści historyczne, powieści historyczno – obyczajowe, reportaże oraz literatura wspomnieniowa to po prostu kopalnia inspiracji.