Powieść z wojną w tle - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPowieść z wojną w tle

Powieść z wojną w tle

25 maja 2020 / Agnieszka

Konflikty zbrojne zmieniają świat. Na tle wojennych perturbacji zawsze dochodzi do niewyobrażalnych ludzkich dramatów. Powieść z wojną w tle ukazuje motyw bohaterskiej walki, ale również cierpienia niewinnych ofiar.

 

Pomimo iż wojny pomiędzy narodami, państwami, grupami etnicznymi, czy społecznymi, toczą się od zawsze, do dziś nie ustalono jednobrzmiącej definicji wojny. W najogólniejszym rozumieniu wojna to konflikt zbrojny z użyciem siły. Próby ustalenia bardziej rozbudowanego pojęcia podejmowane były jednak już od starożytności. Jedną z bardziej trafionych podał holenderski prawnik, dyplomata i filozof zwany „ojcem” prawa międzynarodowego, Hugo Grocjusz:

„Wojna to stan, w jakim znajdują się osoby toczące spór przy użyciu siły, której następstwem są niezliczone nieszczęścia spadające również na niewinnych ludzi”.

Obecnie przyjmuje się, że wojna to zjawisko totalne. W jej ramach zawsze rozgrywają się płaszczyzny polityczne, gospodarcze, historyczne i społeczne. Czysto militarne potyczki zawsze bowiem mają złożone podłoże i szeroki zasięg. W konsekwencji konflikty zbrojne zmieniają świat. Powieść z wojną w tle uświadamia, że w wyniku wojennych perturbacji zawsze dochodzi do niewyobrażalnych ludzkich dramatów. Spory toczone przez rządzących odciskają piętno na życiu pozostającego w obszarze wojennym społeczeństwa.

Powieść z wojną w tle ukazuje motyw bohaterskiej walki, ale również cierpienia niewinnych ofiar. Zwyczajni ludzie zawsze cierpią najbardziej. Ich losy wzruszają i na długo pozostają w pamięci. Zrozumiemy to, poznając je bliżej.

Czesław Maliński – prawdziwy bohater, zdobywca Monte Cassino

Pamiętnik znaleziony w Pile” to opracowanie losów Czesława Malińskiego, żołnierza armii Generała Władysława Andersa. Czesław Maliński urodził się 14 września 1909 roku w Kobylnicach, w powiecie płockim, województwie warszawskim. Autorem książki jest Arno Giese, Plianin z urodzenia, a zarazem „Niemiec z krwi i kości”. Książka bazuje głównie na wspomnianym pamiętniku, gdzie znajdziemy notatki z aresztowania bohatera przez Rosjan, zsyłki, a później podrozdziały: Armia Polska, Azja, Afryka, 2 Korpus gen. Władysława Andersa, Włochy – Monte Cassino i inne miasta, Anglia i wreszcie Przyjazd do Polski, do Piły. Arno Giese zadedykował tę książkę właśnie Malińskiemu; zależało mu na rzetelnym odtworzeniu losów bohatera nie tylko w oparciu o jego pamiętnik, lecz także o inne zgromadzone materiały takie jak m.in. korespondencję Malińskiego z jego narzeczoną, zbiory artykułów prasowych czy zdjęcia.

To następna książka, w której, zgodnie z daną kiedyś obietnicą, zgłębiam dla szanownych czytelników dzieje miasta Piły. Poznamy piękną i bogatą historię człowieka, który kilkadziesiąt lat cicho i skromnie, można by rzec, że nawet jakoś „anonimowo” mieszkał właśnie w tym mieście. Jego grób można dziś odszukać na pilskim cmentarzu. Prawdziwy bohater, zdobywca Monte Cassino. Jeden z żołnierzy, którym dane było tamtą bitwę przetrwać i cieszyć się zwycięstwem. O czym mógł myśleć, marzyć, kiedy wraz z towarzyszami broni 18 maja pamiętnego 44 roku na ruinach klasztoru pod flagą biało-czerwoną słuchał hejnału mariackiego?

Czytaj dalej

Powieść z wojną w tle inspirowana wspomnieniami Polaka żydowskiego pochodzenia to „Bezgłośni

Upamiętnia ona los ofiar Holocaustu. Zrozumiemy, w jak przerażający sposób Wielka Historia determinuje życie niewinnych ludzi. Pozycja ta została spisana w formie listu pisanego przez Joszue do matki. Wyznaje on, jak potoczył się jego los po opuszczeniu domu. Wybuch II wojny światowej zmusił go do zmiany imienia na Józef i przyjęcia innej wiary. Poruszą i zszokują nas wyznania opisujące niewyobrażalny lęk, głód i konieczność ukrywania się w tak niekomfortowych miejscach. Wola życia zmusiła Józefa do podejmowania irracjonalnych działań. Nie potrafi on zrozumieć, dlaczego w oprawcach zatraciło się człowieczeństwo. Pomimo tego, Józef pisze list, wierząc, że jeszcze kiedyś zdoła spotkać swoją matkę. Tej minipowieści długo nie da się zapomnieć. Jest to bowiem wiarygodne studium człowieka, któremu przyszło żyć w momencie Apokalipsy spełnionej.

„Mówiłem do siebie: Boję się, że kiedy stąd wyjdziemy, nie będzie już nic. Zostanie tylko mech. Boję się, że ktoś położy na nas kamień, a jeszcze bardziej tego, że ich zabraknie, bo wybiją nas wszystkich. Może ktoś zostanie? Ale jak wtedy żyć?”. – ”Bezgłośni”, Eliza Segiet

Czytaj dalej

Powieść z wojną w tle to również „Sopot 1939. Starcie wywiadów. Miłość i wojna

Młodzi małżonkowie zostaną rozdzieleni przez wybuch II wojny światowej. Konflikty zbrojne nigdy nie zważają na perypetie zwykłych ludzi. Dobitnie podkreśla to historia Marty i Maksa Mortonów. Ich związek zostanie wystawiony na najcięższą próbę. Los rozdzieli ich drogi, ponieważ każde z nich znajdzie się w innym państwie Europy. Nowe miejsce to nowe zasady, stąd staną przed zupełnie innymi doświadczeniami. Ona będzie starała się wydostać z Podkowy Leśnej i dotrzeć do męża, a on wykonać misję wywiadowczą w neutralnej Szwecji. Lektura ukazuje różne aspekty życia w okupowanej Polsce. Opisane zostały również uzyskane z brytyjskich archiwów informacje na temat kobiety szpiega. Pomimo wojny ludzie zawsze starali się żyć normalnie. W podziemiach rozbudowywała się prężna struktura, a szpiedzy nie ustają w swoich działaniach. Ludzie potrafili jednak docenić urok budowanych na gruzach kawiarenek.

„Co ma w ogóle ze sobą zrobić w kraju, którego nie zna, ze śledztwem, które trzyma ją w tym niebezpiecznym mieście. Bez męża, którego kocha i którego los jest jej nieznany. Do tego ta czająca się za plecami wojna, o której wszyscy mówią…” – „Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny”, Zofia i Jan Puszkarow

Czytaj dalej

Powieść z wojną w tle ukazują dalekosiężny wpływ wojennej rzeczywistości to „Rachunek obcego sumienia

Śledząc zawiłe losy Aleksandra, zrozumiemy, że konflikty zbrojne zawsze modyfikują rzeczywistość wielu pokoleń. Aleksander, próbując odnaleźć swoją matkę, rozwikłać wiele tajemnic z przeszłości. Dzięki temu zrozumie, dlaczego jako dwuletnie dziecko został sprzedany bogatemu kupcowi. Dowie się również, że jego matka była hrabianką zesłaną na przymusowe roboty do Niemiec, a ojciec niemieckim farmerem. Historia tej rodziny skrywa wiele sekretów, które poznamy w trakcie lektury. Liczne retrospekcje zestawiają przeszłość z teraźniejszością. Poznając wojenną rzeczywistość, zrozumiemy, że kat może okazać się bohaterem. Nikogo nie warto przedwcześnie oceniać. Dowodzi tego osoba sadystycznego kapitana SS Millera. Swego czasu siał on postrach, sprawując władzę nad wsią Czarny Las. Po wielu latach na jaw zacznie wychodzić jego bohaterstwo.

„Mamy za to własny cmentarz porośnięty drzewami, a na nim prawie tysiąc grobów, bo Czarny Las to duża wieś i było w niej komu umierać. Czasami można było nawet usłyszeć od niektórych, że gdyby ktoś nie wiedział, co ze sobą zrobić, to niech podejmie męską decyzję i szybciej umrze, dopóki jeszcze zostało trochę wolnego miejsca na cmentarzu, bo nie wiadomo, co będzie później. A póki co, to na cmentarzu leżą Polacy, Niemcy i Żydzi. Niech im ziemia lekką będzie!”. – „Rachunek obcego sumienia”, Mirosław Prandota

Czytaj dalej

Powieść z wojną w tle podkreślająca znaczenie miłości rodzącej się w dramatycznym czasie to natomiast „Serce z guzików

Zrozumiemy, że serdeczne uczucia podnosiły na duchu, pozwalając nie tracić wiary. Kiedy z nieba spadają bomby, niosące ze sobą śmierć, nic nie jest łatwe. Codzienność przepełniona lękiem, nie usypia jednak wszystkich potrzeb. Dotyczy to zarówno zwykłych obywateli, jak i walczących na froncie żołnierzy. W piękny sposób opowiada o tym ta książka. Miłość połączy młodego porucznika i zwykłą wiejską dziewczynę. Czy to uczucie przetrwa? By uzyskać odpowiedź na to pytanie, będziemy musieli poczekać. Na drodze zakochanych pojawi się bowiem wiele przeszkód. Zaczątki rodzącej się miłości z pewnością zachęcą nas, by śledzić losy Andrzeja i Aliny.

„Andrzej wiedział, że Alina już nie przyjdzie, wyjął bagnet i na jednym z dębów ściął korę aż do żywego pnia. Ostrym czubkiem bagnetu nacinał na drzewie punkty w kształcie serca. Uderzał w rękojeść bagnetu dłonią, nie czując bólu, potem odcinał guziki z munduru jeden po drugim i wbijał je w miejsca nacięć. Guziki uformowały piękne serce. „Będzie wiedziała, że tutaj byłem i na nią czekałem” – pomyślał Andrzej”. – „Serca z guzików”, Andrzej Marek Dębkowski

Czytaj dalej

Powieści z wojną w tle bardzo często inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami. Dzięki temu literacka fikcja w intrygującym świetle prezentuje fakty historyczne. Sięgając po tego rodzaju książki, korzystając z czytelniczej rozrywki, będziemy zdobywać sporo cennych informacji.

 

Pełne tajemnic powieści z wojną w tle pisze Jolanta Maria Kaleta. Autorka od zawsze poszukuje inspiracji w minionych dziejach. W celu jak najdokładniejszego odwzorowania dawnych wydarzeń Jolanta Maria Kaleta odwiedza muzea i archiwa, a nawet odbywa wizje lokalne. Należy zaznaczyć, że szczególne miejsce w sercu pisarki zajmuje jej mała ojczyzna, czyli Dolny Śląsk. Ten teren swego czasu upodobała sobie III Rzesza, dlatego wiąże się z nim wiele wydarzeń historycznych. Powieści Jolanty Marii Kalety przybliżają powojenne tajemnice i ukryte skarby. Jak wiadomo, Dolny Śląsk cyklicznie odwiedzany jest przez badaczy i eksploratorów. Będziemy mogli wyruszyć do kompleksu Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy. Spróbować sięgnąć po ukryte przez Niemców „Złoto Wrocławia”, czy poznać wojennego bohatera o pseudonimie „Lawina”.

Naprawdę warto, bo przygodę zawsze dopełniać będzie kryminał i sensacja. Jak zdradziła autorka:

„Cieszy mnie, kiedy dostaję od swoich czytelników maile, w których piszą, że dzięki moim powieściom zainteresowali się regionem, udali się tropem bohaterów powieści i są zachwyceni urodą Dolnego Śląska. (…) Tak naprawdę te wszystkie zagadki i tajemnice są dla mnie jedynie pretekstem do przypomnienia ważnych wydarzeń, do pokazania ludzkich postaw, mniej lub bardziej tragicznych przeżyć, które stały się ich udziałem, do przypomnienia czasu nie tak dawno minionego, a jakże różnego od dzisiejszego”. – Jolanta Maria Kaleta

Powieści z wojną w tle wspominające dzieje ważnych postaci historycznych pisze Wojciech Motylewski

Auto jako miłośnik historii doskonale splata fikcje z faktami. Na rzeczywiste odwzorowywania minionych wydarzeń wpływa także pełniona przez pisarza rola rekonstruktora Wileńskiego Pułku Muszkieterów. Powieści Wojciecha Motylewskiego przybliżają osobę i działania Bonapartego. Osoba tego wybitnego Generała wpłynęła na losy świata i odcisnęła ważny ślad w historii Polski. Przekonamy się, kim był „Kurier Napoleona”. Staniemy „W służbie Bonapartego”, a nawet sięgniemy po Skarby cara Aleksandra.

O tym, że są to książki ciekawe i łatwe w odbiorze przekonują słowa autora:

„We wstępie do „Kuriera Napoleona” napisałem, że nie jest to praca naukowa. Tak więc nie spotkamy tutaj dat czy terminów trudnych do zapamiętania. Wydaje mi się, że dzieje mojej małej ojczyzny ukazane poprzez pryzmat zwykłego świadka wydarzeń są o wiele ciekawsze”. – Wojciech Motylewski

Powieści z wojną w tle w intrygujący sposób łączące wątki normandzkie ze słowiańskimi, wczesnopiastowskimi, pisze Piotr Skupnik. Autor będący miłośnikiem historii postanowił nieustannie pogłębiać swoją wiedzę historyczną, a także dzielić się nią z innymi. Powieści Piotra Skupnika przybliżają czasy dawnej Polski. Pisarz stara się przedstawić czytelnikom historię w ciekawszym świetle. Początkowo dowiemy się, jak wyglądała Ścieżka Gniewomira, by następnie przekonać się, co przyniesie ze sobą „Wyprawa Gniewomira”, a ostatecznie zrozumieć, jak będzie przebiegać „Służba Gniewomira”. Na jakie wrażenia możemy liczyć, wspomniał również autor:

„Jarl Gniewomir to prawdziwy norweski mieszkaniec fiordów, którego los zetknął z księciem Bolesławem. Nie stroni od piwa i kobiet, lecz wie co to prawdziwa miłość oraz wierność. Dla rodziny i przyjaciół gotów jest zaryzykować wszystko. To doświadczony żeglarz oraz znamienity wojownik, mogący poradzić sobie niemal z każdym zagrożeniem. W swoich wyprawach odwiedza przeróżne miejsca i krainy. Przeżywa wiele pięknych oraz niebezpiecznych przygód. Uczestniczy w prawdziwych wydarzeniach opiewanych po dziś dzień w pieśniach i kronikach. Ponadto przeżywa rozterki moralne oraz dylematy religijnej natury. Nigdy się nie poddaje”. – Piotr Skupnik

Powieści z wojną w tle inspirowane prawdziwymi wydarzeniami historycznymi piszę także Mateusz Juszczyk.

Autor dokłada wszelkich starań, by w ciekawy sposób łączyć fakty z literacką fikcją. Co ciekawe, intrygujące pomysły pisarz najczęściej odnajduje w trakcie biegania. Powieści Mateusza Juszczyka przybliżają czasy morskich rozbójników, kolonizatorów Ameryki, czy średniowiecznych wojaków. Fascynacja minionymi dziejami zaowocowała pojawieniem się przygodowo-historycznych książek. W pierwszej kolejności będziemy mogli dowiedzieć się, kim byli „Awanturnicy”. Następnie wraz z głównym bohaterem, szkutnikiem Marcinem Seradzkim, przekonamy się, jak brzmi „Pieśń o Awanturnikach”. O tym, jak opisane czasy wojen, kształtują akcje i losy bohaterów, wspomniał autor:

,,Pieśń o Awanturnikach’’opowiada przede wszystkim o latach wojen. W porównaniu do ‘’Awanturników’’ ten czas tu opisany, czyli lata 1657-1660, to jeszcze bardziej trudne czasy. Każdemu grozi niebezpieczeństwo. Tytułowi Awanturnicy chcą zdobyć nieśmiertelną sławę. A więc każdy z nich będzie się prześcigał o to, by to On został zapamiętany na kartach historii. A biorąc pod uwagę fakt, że świat wojny nie ma żadnych reguł, miejsce w pieśni będzie wiązało się z tym, że taki bohater nie będzie mógł czuć się bezpiecznie”.- Mateusz Juszczyk

Zaprezentowane książki oferują masę wrażeń zarówno fanom historii, jak i poszukiwaczom przygód. Powieści z wojną w tle pokazują bowiem nie tylko motyw bohaterskiej walki i cierpienia niewinnych ofiar. Wielokrotnie są one płaszczyzną intrygujących historii niewiarygodnych przygód i tajemnic.