Powieść z przemocą w tle - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPowieść z przemocą w tle

Powieść z przemocą w tle

18 czerwca 2020 / Agnieszka

Relacje międzyludzkie bywają toksyczne. Gdy jedna ze stron wykorzystuje siłę, by zyskać przewagę nad drugą, zazwyczaj dochodzi do tragedii. Powieść z przemocą w tle uwidacznia dramatyczne położenie ofiar.

 

Przemoc jest zjawiskiem wszechobecnym. W różnych formach doświadczają jej tysiące osób na całym świecie. Zawsze oznacza ona relację między ludźmi, w której jedna ze stron wykorzystuje siłę, by uzyskać przewagę nad drugą. Nie można więc dziwić się, że w języku potocznym hasło przemoc najczęściej kojarzone jest z takimi hasłami jak naruszenie praw osobistych, okrucieństwo, brutalność, wyrządzanie krzywdy, manipulowanie, czy przestępczość. Przemoc zawsze bowiem utrudnia ofierze samoobronę. Silniejsza strona ma na celu wyrządzenie ofierze krzywd, zadanie cierpienia i poniżenie. Sprawca przemocy zawsze świadomie naraża życie i zdrowie psychofizyczne ofiary. To okrutne, ale prawdziwe stwierdzenie.

„Przemocą można nazwać wszelkie nieprzypadkowe akty godzące w osobistą wolność jednostki lub przyczyniające się do fizycznej, a także psychicznej szkody osoby, wykraczające poza społeczne zasady wzajemnej relacji”. – I. Pospiszył, Przemoc w rodzinie, WSiP

Powieść z przemocą w tle uświadamia dramatyczne położenie ofiar. Zrozumiemy, że bez względu na formę, uciemiężenie zawsze odciska piętno na życiu skrzywdzonego człowieka. Przeżyta trauma pozostawia trwały ślad w psychice. Konsekwencje bywają różne. Zawsze jednak naruszona zostaje samoocena, pewność siebie i wiara we własne możliwości ofiary. W efekcie niektórzy załamują się, inni próbują uwolnić od demonów przeszłości, a kolejni zemścić za doznane krzywdy. Dowodzi to destrukcyjnej siły przemocy.

Co widziały cztery ściany czyli przemoc domowa

To książka, którą każdy powinien przeczytać, ponieważ każdy z nas z pewnością w swoim życiu spotyka się bezpośrednio lub pośrednio z przemocą w rodzinie. Pisząc o przemocy mam na myśli nie tylko przemoc fizyczną, ale również psychiczną, która często bywa wstępem do podporządkowania sobie ofiary, a następnie staje się smyczą, na której można łatwo prowadzić bezbronną istotę pozbawioną wsparcia rodziny, przyjaciół, poczucia własnej wartości. Mechanizm wyobcowania, pozbawienia wsparcia, zamknięcia w czterech ścianach działa i często trudno spostrzec jego pierwsze symptomy, bo zakochana osoba w ogóle nie bierze pod uwagę, że ten ktoś, kogo obdarzyła uczuciem, może świadomie działać na jej szkodę.

Czytaj dalej

Powieść z przemocą w tle to „Doczekać jutra

Bohaterowie, których przyjdzie nam poznać, doświadczają niewyobrażalnych traum. Jeden z nich to wywodzący się z biednej, patologicznej rodziny, Konrad. Od najmłodszych lat bity i poniżany, jest zdany sam na siebie. Pomimo tego nigdy się nie poddawał. Nawet kiedy jego rodzeństwo zbaczało z właściwej ścieżki, on wierzył, że ciężką pracą zdoła odmienić swój los. Niestety, inną postawę prezentują dwie młode dziewczyny, które nie zdołały zaakceptować swojego pobytu w domu dziecka. To dlatego, bez pamięci zatracają się w narkotycznym ciągu. Odmiennym przykładem będzie pogodzony z losem pacjent onkologii, który pomimo beznadziejnego położenia stara się nie tracić optymizmu i dobrego humoru. Zrozumiemy, że każdy jest kowalem własnego losu. Należy walczyć o swoje szczęście. Z każdej nawet pokrętnej drogi można bowiem zawrócić.

Czytaj dalej

Sypiając z panią G. Historia przemocy” to poruszająca powieść o toksycznym związku

Ofiarą przemocy staje się mężczyzna. Podobne sytuacje zdarzają się często. Niestety, większość panów nigdy o tym nie mówi. Bohater, którego poznamy pod pseudonimem Prosiaczek, postąpił inaczej. Postanowił zmierzyć się z problemem i zawalczyć o swoje szczęście. Co niezwykłe, zrobił wszystko, by zachować pogodę ducha. Bohater opowiada o 9 miesiącach utrapień, zniewag i piekła. Jego żona tyle czasu stosowała wobec niego wyrachowaną przemoc psychiczną. Prosiaczek wspomina kłótnie, groźby i wyzwiska, których doświadczył. Zwierza się z chwil, gdy bez powodu został wyrzucony z domu. Zachowuje jednak dystans do minionych zdarzeń. Potrafi nawet posłużyć się humorem. Wszystko dzięki temu, że udział w kursie tańca, w którego trakcie poznał nowych ludzi, a który pozwolił mu odzyskać pewność siebie.

Czyta dalej

Poruszająca powieść z przemocą w tle to „Puzzle

Zrozumiemy jakim piętnem jest dorastanie w rodzinie alkoholowej oraz dlaczego i jakie problemy mają DDA – dorosłe dzieci alkoholików. Główna bohaterka, a jednocześnie autorka pozycji to Tori. Doskonale zdaje sobie sprawę ze złożoności tego problemu. Jest bowiem kobietą silną, która zawsze walczy o siebie i dzieci. Ta książka dowodzi, że Tori nie pozwoliła, by przeszłość zrujnowała jej życie. Bycie DDA nie zaprzepaszcza szansy na normalne życie. Ten pamiętnik jest niczym spowiedź z życia pełnego przemocy i tragedii. W trakcie lektury czeka nas więc wiele wzruszeń. Zostaniemy również skłonieni do odkrywania własnych uczuć, myśli i potrzeb. Zrozumiemy bowiem, że choć ludzkie życie jest niczym układanka złożona z dziesiątek zdarzeń, nie wolno się poddawać, nawet, gdy poszczególne elementy rozsypują się w nieładzie.

Czytaj dalej

Na temat życia w rodzinie alkoholowej opowiada również powieść z przemocą w tle „Królowa kokonu

Ta współczesna, osadzona w polskich realiach historia jest interpretacją podania o świętej Zofii i jej córkach. Zrozumiemy, że alkoholizm od zawsze odciskał piękno na życiu najbliższych alkoholikowi ludzi. Mąż Zofii pije na umór, dlatego ona sama musi wychowywać córki. Bywa jej ciężko, ale nigdy się nie poddaje. Pomimo lęku nie traci bowiem nadziei. Mimo traumatycznych przeżyć Zofia wpaja córkom, że do życia potrzebne są trzy uczucia. Nadzieja, wiara i miłość. By przetrwać, będą musiały to zrozumieć. Niestety, ich los nie będzie łatwy. Jedna spośród nich wierzy, że ludzie mogą latać, więc skoczy z balkonu. Kolejna cierpi na rozdwojenie osobowości, a trzecia, choć zdrowa, musi spróbować to wszystko ogarnąć. Tylko zawierzając emocjom, którym hołduje ich matka, będą w stanie uniknąć wkradającej się w życie brzydocie i czyhającej na końcu śmierci.

Przemoc seksualna to kolejne nagminnie występujące zjawisko. Powieści z przemocą w tle poruszają również ten trudny temat. Należy podkreślić, że:

„w akcie tym najmniej chodzi o sam seks. Najistotniejsze jest odzwierciedlenie i ugruntowanie relacji władzy, zaakcentowanie, kto jest silny, a kto musi ulec”. – J. Roszak, „Kulturowe uzasadnienie przemocy seksualnej”.

Czytaj dalej

Problem ZŁEGO DOTYKU opisuje powieść z przemocą w tle „Dzieciństwo? Czyli byłam molestowana seksualnie

To poruszająca, autobiograficzna pozycja. Autorka zdecydowała się szczerze opowiedzieć swoją historię. W jej przypadku dzieciństwo i wczesna młodość była traumatycznym okresem. Poczucie bezpieczeństwa i kształtowanie pewności siebie ustąpiło miejsca niepewności, poczuciu krzywdy i upokorzeniu. Lektura tej książki poruszy nas, uświadamiając, jak nieodwracalne szkody wyrządza przemoc seksualna. Zszokuje nas, że autorka stała się ofiarą molestowania w wieku 12 lat. Przygotowanie tej pozycji stanowiło dla niej formę autoterapii. By móc spróbować budować zdrową przyszłość trzeba bowiem rozliczyć się z przeszłością. Opowiadanie o okaleczających umysł i ciało doświadczeniach stanowiło bolesny etap. Bez niego pokonanie demonów traumatycznych chwil i odnalezienie w sobie siły nie byłoby jednak możliwe. Tę książkę, która wyczuli nas na zjawisko przemocy seksualnej, trzeba przeczytać.

Czytaj dalej

Przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna to działanie z użyciem siły, które zawsze narusza prawa i dobra osobiste osoby doznającej cierpienia. Zdarzają się jednak przypadki, gdy umęczona ofiara postanawia wyrównać rachunki. Wówczas dochodzi do dramatu.

Ofiarę stającą się oprawcą ukazuje powieść z przemocą w tle „Za moje krzywdy

Motywem działania pozostaje pragnienie zemsty za krzywdy doznanych w przeszłości. Akcja rozegra się na polskim wybrzeżu. Zaczął grasować tam nieobliczalny morderca. Prowadzone śledztwo szybko wykaże, że uśmierca on perwersyjnych, seksualnych dewiantów. Śledczy nie będą mieli więc złudzeń, że ktoś próbuje na własną rękę wyrównywać rachunki. Przekonamy się, że doznane krzywdy są w stanie przemienić ofiarę przemocy w bezwzględnego brutala. Doświadczone traumy wyzwalają bowiem w umyśle przerażające instynkty. Czy jednak przeżyte dramaty mogą usprawiedliwić zabójcze popędy? Tę kwestię musimy rozważyć we własnym sumieniu? Policjantom pozostaje natomiast schwytanie sprawcy. Wesprze ich psycholog policyjna Bożena Kalinowska. Prowadzone śledztwo postawi na jej drodze wielu dawnych znajomych. Pośród nich znajdzie się mężczyzna, który rozbudzi jej serce, a w efekcie na tle przerażających zdarzeń narodzi się uczucie.

Czytaj dalej

Zaprezentowane pozycje to powieści z przemocą w tle. Dzięki nim poznamy motywy kierujące oprawcami, arkana ich działań i przerażające dramaty, do których doprowadzili. Najważniejsze jednak, że rozbudzi się w nas empatia i współczucie, gdy zrozumiemy jakich cierpień doznają ofiary.