Powieść historyczna - fikcja historyczna - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPowieść historyczna – fikcja historyczna

Powieść historyczna – fikcja historyczna

16 lutego 2022 / Agnieszka
Powieści historyczne są osadzone w przeszłości. Gatunek fikcyjną historię osadza w prawdziwej historycznej scenerii. Pomieszanie fikcji z prawdziwą historią może się różnić, zazwyczaj występują fikcyjni bohaterowie i postacie, a wokół nich poruszają się realne postacie historyczne.

Ten gatunek jest interesujący, ponieważ w równym stopniu przemawia do zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Powieści historyczne wydają się być dobrze przeanalizowanymi i zbadanymi książkami, ponieważ wiążą je zachowanie pewnego poziomu dokładności w przedstawianiu określonego okresu historycznego. Jeśli książka odbiega zbyt daleko od dokładnego przedstawienia historycznego lub jeśli wszystko jest całkowicie sfabrykowane, wypada z gatunku fikcji historycznej i zostaje sklasyfikowana jako coś innego.

 

Zobacz dlaczego lubimy czytać powieści historyczne https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/lubimy-czytac-powiesci-historyczne/

 

Gatunek fikcja historyczna jest jednym z najbardziej zróżnicowanych gatunków ze względu na swoje podstawowe wymagania. Istnieją powieści historyczne dla młodych dorosłych, które bardziej przemawiają do nastolatków, takie jak Złodziejka książek Markusa Zusaka. Kobiece powieści historyczne bardziej przemawiają do kobiet niż do mężczyzn, takie jak powieści Diany Gabaldon (Outlander) i mają więcej bohaterek. Tak naprawdę każdy gatunek może istnieć jako podgatunek w fikcji historycznej.

Literatura historyczna https://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/literatura-historyczna/ czy powieści historyczne https://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/powiesci/historyczne/ co czytać?

 

Być może jednym z najbardziej poczytnych powieściopisarzy historycznych jest Ken Follett, którego Filary Ziemi fikcyjne postacie zostały umieszczone w wymyślonej średniowiecznej angielskiej wiosce. To jest przykład bardziej tradycyjnej powieści historycznej. Jednak w przypadku Upadku gigantów główne postacie Kena Folletta nie są prawdziwe, ale istnieją w prawdziwym – i niezwykle dobrze udokumentowanym – okresie historycznym. Powieści Folletta reprezentują jedne z najlepszych fikcji historycznych, ponieważ są bardzo dobrze zbadane, postacie są odpowiednie dla swojego okresu, a postacie historyczne w powieściach (chociaż zwykle nie wchodzą bezpośrednio w narrację) są obecne i bardzo wiarygodne. Oznacza to, że teoretycznie mogli tam być w tym konkretnym momencie.

Godnym polecenia jest również autor cyklu książek o Gniewomirze, Piotr Skupnik.jako doświadczony historyk fenomenalnie łączy fakty historyczne z literacką fikcją. Dzięki temu pojawiają się intrygujące powieści, które za każdym razem pozytywnie zaskakują czytelników. Może to dlatego, że autor przed napisaniem kolejnej historii, wertuje wiele tekstów historycznych, a w efekcie pogłębia swoją wiedzę, rozwija się i jednocześnie świetnie się bawi. Za sprawą Piotra Skupnika pojawiła się również pełna emocjonujących wątków seria książek o Wikingach. Nie bez przyczyny głównym bohaterem został niezwyciężony wojownik, Oli Egilsson. To on swoją niepokorną awanturniczą naturą wywalczył sobie przydomek Gniewomir.