Podróżnicze inspiracje - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPodróżnicze inspiracje

Podróżnicze inspiracje

9 stycznia 2019 / Patrycja
Jeśli zastanawiasz się dokąd ruszyć w nieznane w tym Nowym Roku, koniecznie przeczytaj nasze podróżnicze książki, które na pewno Cię zainspirują.

Codzienne obowiązki sprawiają, że każdy dzień zdaje się podobny do kolejnego. To dlatego cyklicznie narzekamy na nudę i rutynę. Marzymy, by przeżyć coś nowego i choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości. Wiemy przecież, że byłoby wspaniale odpocząć od tego, co znane, bo dzięki chwilom wytchnienia zawsze łatwiej zmagać się z codziennością.

Planując tegoroczny urlop, chcąc z wyprzedzeniem zaplanować relaksujący czas, który przeznaczymy na podróże, nie zapominajmy więc o książkach. Możliwe, że wskażą nam one drogę lub zabiorą na niezapomniane wojaże. Pamiętając, że czytanie to prozdrowotna forma spędzania czasu wolnego, na pewno bardziej docenimy książki podróżnicze.

Jeżeli zastanawiasz się dokąd ruszyć w nieznane, poznaj więc nasze książki, by odnaleźć podróżnicze inspiracje. Przygoda już czeka na chcących przeżyć coś wyjątkowego.

Podróżnicze inspiracje na pewno odnajdziemy w pełnych optymizmu i ciekawostek książkach, których akcja toczy się w mało znanych przez nas krajach. Ich lektura będzie dla nas swego rodzaju darmową podróżą w dowolne miejsce.

Wielu marzy – nie tylko zimą – o ciepłych krajach, o podróżach, zwiedzaniu świata. Dla niektórych to cel życia, dla innych sposób na życie. Marek Lenarcik punkt po punkcie w swoim poradniku-przewodniku „Jak rzucić wszystko i wyjechać w tropiki” pokazuje, jak się do tego zabrać i jak to realizować, aby zminimalizować rozczarowania (uniknąć ich chyba się nie da) i w końcu znaleźć swoje miejsce w życiu i na ziemi. Do najciekawszych pod względem edukacyjnym fragmentów (rozdziałów) książki Jak rzucić wszystko i wyjechać w tropiki należą te, które są niemal reporterską relacją z poszczególnych etapów życia autora, które mają wspólny: jak zrobić karierę w tropikach. To historia zatrudnienia w poszczególnych krajach, w rozmaitych firmach i na różnych stanowiskach – począwszy od nauczyciela języka angielskiego w Bangkonu (Tajlandia) w latach 2009-2010, przez organizatora wycieczek w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 2011-2011, aż po – uwaga, uwaga! – handel krypto walutą HEX od 2017 roku do chwili obecnej. Do najbardziej zaś pikantnych rozdziałów/fragmentów należy: Jak znaleźć żonę w tropikach – znów na własnych przykładach, zarówno jeśli chodzi o dziewczyny, jak i poszczególne kraje. Na koniec Lenarcik zostawia: Blaski i cienie tropików, które warto poznać z pierwszej ręki – od ekspata mieszkającego tam już kilkanaście lat, a nie od turysty, włóczęgi czy nawet podróżnika.

Czytaj dalej

„Polak w krainie d’Artagnana” to powieść przygodowa, która pozwoli nam wyruszyć do Francji. Główny bohater, Wojciech Szczygieł będzie nam relacjonował swe doświadczenia zdobyte podczas stażu w tym pięknym kraju. Szybko przekonamy się, że różnice kulturowe czasem mogą stać się przyczyną nieoczekiwanych komplikacji. Szczygieł jako młody dziennikarz swego czasu zyskał szansę, by podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, a w międzyczasie zasmakować życia w innym kraju. Roczny staż w redakcji francuskiego wydawnictwa to okazja, której nie można przegapić. Szczygieł doskonale o tym wie, więc postara się, jak najwnikliwiej zaznajomić z francuskimi zwyczajami, tradycją i kulturą. Dzięki temu przygotuje sporo świetnych artykułów, w których zdradzi, na jakie nieprzyjemności i zabawne kłopoty natrafił. Tę książkę można potraktować jako pasjonującą, beletrystyczną kronikę różnic kulturowych, społecznych i ekonomicznych pomiędzy Polską, a Francją.

czytaj dalej

 

„Czarny kot w walizce” to książka, która inspiruje do podróży. Znajdziemy w niej, aż trzydzieści cztery krótkie opowiadania. Ponieważ każde z nich jest inne, w nasze ręce trafia mnóstwo niepowtarzalnych historii, które łączy pech. Przekonamy się, że ta nutka nieszczęścia lub psotnego szczęścia, wielokrotnie doprowadziła do kłopotów. Należy zaznaczyć, że każde opisane zdarzenie miało miejsce w rzeczywistości. Wiedząc o tym, będziemy czytać z zapartym tchem. Akcja książki jest dynamiczna i pełna nieoczekiwanych zdarzeń. Z pewnością będzie ciekawie i zabawnie. Przed nami sytuacje, które „dzieją się” w Indiach, Hiszpanii, Polsce, Portugalii, Grecji, Rosji, Gruzji, Egipcie, na Litwie, czy we Włoszech. Tak wielu miejsc z pewnością nigdy wcześniej nie mieliśmy szansy odwiedzić.

czytaj dalej

Podróżnicze inspiracje zawsze przywodzą na myśl przewodniki. To one w ciekawy sposób prezentują różne zakątki świata. Zwracajmy tu uwagę na pozycje nietypowe i niesztampowe.

 

„Jerozolima. Miasto Boga” to jedyny w swoim rodzaju przewodnik, który zawiera w sobie elementy wywiadu, reportażu i dokumentu. Wyruszymy do Jerozolimy i zrozumiemy, że to miejsce niezwykłe, w którym świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Pozycja została opatrzona ciekawymi zdjęciami, które uatrakcyjniają lekturę. Nie będzie to zwyczajne, nudnawe poznawanie dalekiego, pięknego terenu. Przede wszystkim dowiemy się wielu ciekawostek, które z pewnością poszerzą nasze horyzonty myślowe. Odnajdziemy także odpowiedzi na intrygujące pytania. Z pewnością chcielibyśmy przecież wiedzieć, czemu niektóre Żydówki golą głowę? Po czym można poznać żonatego Żyda? Jakimi samochodami jeżdżą Izraelczycy, co jedzą, czym interesują się w wolnym czasie, albo, jak traktują obcokrajowców? Tego wszystkiego i o wiele więcej dowiemy się w trakcie lektury. W książce nie brakuje też kontrowersyjnych tematów i próby obalania stereotypów.

czytaj dalej

 

Podróżnicze inspiracje na pewno odnajdziemy w serii reportaży „Poszukiwacz marzeń”. Ich autorka, Karolina Kozioł odważyła się odwiedzić niebezpieczne, choć niezwykłe zakątki, by opowiedzieć o ich fenomenie czytelnikom.

 

„Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii” to reportażu, który przeniesie nas na teren faweli, czyli brazylijskich slumsów. Jest to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, które zmieni sposób, w jaki dotąd postrzegaliśmy świat. Brazylia to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Bajeczne krajobrazy, kolorowe miasta i punkty religijnego kultu, każdego roku przyciągają tłumy. Na obrzeżach wielkich aglomeracji toczy się jednak dramatyczne życie najbiedniejszych obywateli pięknej Brazylii. Nie mają oni dostępu do bieżącej wody, urządzeń sanitarnych, czy opieki zdrowotnej. Bieda, głód, choroby i działalność narkotykowych gangów sprawia, że śmiertelność jest zastraszająco wysoka. Ludzie nie mogą liczyć na wsparcie rządu, który nie potrafi zaradzić tej sytuacji. Przedstawiciel dzielnic nędzy, starają się więc żyć z dnia na dzień. Budują domostwa ze śmieciowych materiałów i liczą, że kiedyś ich los się odmieni. Jest to reportaż z motywującym przesłaniem. Zrozumiemy, że mieszkańcy slumsów także mają marzenia i bardziej docenimy własne życie. By powstała ta pozycja na teren slumsów wybrało się pięć osób, ale do końca wytrwały tylko dwie.

czytaj dalej

 

„Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu” to książka, która przeniesie nas na teren Islamskiej Republiki Iranu, byśmy mogli poznać dramatyczne życie tamtejszych kobiet. Nam Europejczykom wydaje się, że walka o równość płci już dawno się zakończyła, niestety na Bliskim Wschodzie jest zupełnie inaczej. W Iranie obowiązuje system patriarchalny. Tym samym to mężczyźni wiodą prym i cieszą się wyższą pozycją społeczną. Szokiem kulturowym będzie dla nas fakt, że kobiety traktowane są jak obywatele drugiej kategorii. Według Islamu wina zawsze leży po stronie kobiet, które doznają przemocy fizycznej i psychicznej, są ofiarami gwałtów i nie mogą liczyć na pomoc. Ustanowione prawo sprzyja jedynie mężczyzną, którzy mogą mieć kilka żon, rozwieść się w dowolnym momencie, odmówić wypełniania obowiązku płacenia alimentów i narzucać partnerką, co i jak mają prawo robić. W Iranie już 13-lektnie dziewczynki stają się żonami i nie wolno im zgłaszać sprzeciwu.

Ta książka pozwoli nam poznać prawdę na temat życia kobiet w Iranie. Odważyły się one opowiedzieć o swym dramatycznym losie. Zapoznając się z ich relacjami, z pewnością na nowo docenimy kulturę, w której przyszło nam żyć.

czytaj dalej

Warto zaznaczyć, że niebawem ukaże się kolejna książka z tego cyklu. Wówczas podróżnicze inspiracje odnajdziemy w pozycji „Moja dzika Syberia”. Choć tereny te wszystkim nam kojarzą się z przejmujących chłodem, w trakcie lektury z pewnością nie zabraknie nam rozgrzewających emocji.

Podróżnicze inspiracje odnajdziemy także w książkach podróżnika, badacza, etnografa Syberii, Wacława Kajetana Sieroszewskiego. Pisarz ten, jako zasłużony działacz niepodległościowy, Kawaler Krzyża Virtuti Militari V kl, poseł III kadencji i senator IV kadencji w II RP, tworzył na przestrzeni, aż czterech epok i pozostawił po sobie inspirującą spuściznę.

 

„Na daleki wschód. Kartki z podróży” to zbiór pasjonujących zapisków z wojaży po świecie, podróżnika, który chce dzielić się swymi doświadczeniami. Wątki z różnych, często trudnych wypraw na niesprzyjające tereny sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Przed nami poznawanie tak ciekawych rozdziałów, jak choćby: „Piata wystawa powszechna w Japonii, ”, „Polowanie na wieloryby”, „Wielki Gościniec Syberyjski”, czy „Zagrzebany w śniegu”. Wymowne tytuły oddają wyjątkowość książki.

 

czytaj dalej

 

„Wśród lodów” to kolejny ciekawy tytuł. Pozycja opowiada o amerykańskiej grupie marynarzy. To oni, wędrujący pod dumną nazwą „Towarzystwa Mórz Północnych“ postanowili wysłać okręt do jednego z biegunów. Analiza warunków i możliwości nakazała wybrać biegun północny. Wypłynął najlepszy parowiec Towarzystwa, „Nadzieja”. Wielkie marzenia zaczęły się spełniać, choć musiały zetrzeć się z siłą przyrody. Ta, podobnie jak inne książki Wacława Sieroszewskiego z pewnością mogą stać się inspiracją do podróży.

 

Zaproponowane książki podróżnicze to jedne z najciekawszych lektur, pośród których z pewnością każdy znajdzie pozycje, która ma szansę stać się podróżniczą inspiracją.