Podążaj śladami zbrodni - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościPodążaj śladami zbrodni

Podążaj śladami zbrodni

20 stycznia 2017 / Agata Jankowiak
Dzięki książkom bez narażania się na niebezpieczeństwo, możemy podążać śladami zbrodni, tropić morderców, wdawać się w skomplikowane konflikty i układy. Bez względu na to, jak wielu emocji potrzebujemy, możemy być pewni, że  odpowiednio dobrana lektura pozwoli zaspokoić nasz „zbrodniczy apetyt”.

 

Przestępstwa wszelkiej maści zdarzają się bezustannie, niektóre z nich są jednak wyjątkowo przerażające. Śladami zbrodni poprowadzi nas „Lakier do paznokci„. Tą krwisto czerwoną barwą autorka, Peggy Brown podkreśliła los kobiet. Pisarka jest dojrzałą przedstawicielką płci pięknej, której leży na sercu życie innych pań. Ta pozycja stanowi zbiór 10 fenomenalnych opowiadań, które zainspirowane zostały życiem. Poznamy wiele bohaterek i dziesiątki poruszających opowieści. Już w pierwszym opowiadaniu poznajemy perypetie trzech, kochających się nad życie sióstr. Jest to piękna, poświęcająca się dla matki Cela, doświadczająca brutalnej przemocy domowej Adela oraz schorowana, niepełnosprawna Hela. Los każdej z nich będzie bardzo dramatyczny. Przemoc, szczególnie ta stosowana w zaciszu domowym, bywa najgorszą zbrodnią. Na pewno zastanowimy się nad tym stwierdzeniem w trakcie lektury. Oczywiście poznamy także wiele innych, bardzo wyrazistych kobiet, ale najdobitniej zostaje ukazany, wszechobecny, niesprzyjający patriarchat.

„Dom rodzinny potrafi być więzieniem pilnie strzeżonych tajemnic. A właśnie tylko dzięki ingerencji, tylko dzięki mówieniu o tych problemach głośno ocalimy niejedną kobietę i niejedno dziecko. Pamiętajmy, że smutek i ból mogą zabić tak samo jak wirusy”.

Zbrodnia najczęściej nie jest wynikiem przypadku. Kto czyni zło, naraża się na przykre konsekwencje. Sprawiedliwość i prawda ostatecznie zawsze zwycięży. „Zemsta” może zostać dokonana nawet przez zmarłego. Właśnie o tym mówi horror napisany przez Małgorzatę Bloch-Łuczak. Tym razem, lubiąca mocną prozę pisarka postarała się, żeby świetny thriller stopniowo przekształcił się w horror. Zamieszkująca zaściankową miejscowość, główna bohaterka, Joanna po tragicznej śmierci ukochanego, Krystiana, pogrąża się w żałobie. Nie może dziwić, że od pogrzebu odczuwa smutek i duchowy niepokój, ale fakt, że zaczyna dostrzegać dziwną postać, jest trudny do wyjaśnienia. Joanna postara się wyjaśnić swoje odczucia i przewidzenia. Prowadzone śledztwo narazi jej życie. Każdy kolejny trop będzie kończył się morderstwem. Czy giną przypadkowi ludzie? Winni muszą zostać okrutnie ukarani. Karę wymierzy Zjawa z zaświatów. Joanne przez jakiś czas będzie chronił medalik, ale mężczyzna, z którym wda się w romans, okaże się nie tym, za kogo się podaje. Zresztą Jej narzeczony Krystian także okazuje się zamieszany w całą tę przerażającą sprawę.

Motyw winy i kary pozostaje nieśmiertelny. Nawet w Starym Testamencie napisane jest:” oko za oko, ząb za ząb”. Śladami zbrodni poprowadzi nas „Kąt odbicia & Spirala zła”. Jest to mocny thriller autorstwa Dariusza Grabowskiego, który nie szczędzi czytelnikom skrajnych doznań. Na pierwszym planie od początku będą stawać wydarzenia zapoczątkowane zgubną decyzją Szymona. Po porzuceniu ukochanej, zbiegu on do sielankowej wsi, która okazała się prawdziwym piekłem. Teoretycznie los faceta, który poszukując ucieczki od znoju codzienności, niektórych może nie wzruszać, ale w momencie, kiedy dowiemy się, co go spotkało, nikomu nie będzie już obojętny. Podobne historie można usłyszeć jedynie w kronikach w kryminalnych. Okazuje się bowiem, że wioską i okolicą, w której chciał zaszyć się Szymon, rządzą bestialscy, młodociani przestępcy. Handel młodymi dziewczynami, gwałty, brutalnie ściągane haracze oraz mordy zdarzają się każdego dnia. Bohater długo będzie znosił t traumatyczne doświadczenia, ale ostatecznie zacznie się bronić. Kiedy ofiara zmienia się w kata, zdarzyć może się wszystko.
” zabiłeś?– zostaniesz zabity”. To ostrzeżenie wypowiedziane przez bohatera.

Zło czai się wszędzie. To dlatego wciąż dochodzi do strasznych, przemocowych zajść. Podążymy śladami zbrodni, odwiedzając „Miasteczko Pomroka”. Ten thriller psychologiczny zgłębia mroczne strony ludzkich umysłów. Miasteczko Pomroka wykreował Krzysztof Piotr Łabenda, który jako doświadczony życiowo pisarz odważył się dzięki literaturze poruszyć bardzo istotne kwestie. To dlatego niewielką, zaściankową miejscowość zamieszkują bardzo specyficzni ludzie. Tutaj ksenofobia, wszelkiego rodzaju przemoc, pedofilia, czy ohydny lincz, zdarza się na porządku dziennym. W tak toksycznym miejscu Pewnego dnia ujawnia się morderca, który odbiera życie 18 latkowi. To zdarzenie wymaga zdecydowanych działań, dlatego w celu ujęcia zbrodniarza wezwana zostaje Kira Mazur oraz Fabian Krakowiak. Ci wojskowi szybko wykryją, że dodatkowo w tej mieścinie porywane są nastolatki. Miasteczko Pomroka kryje wiele tajemnic. Na tym zbrodniczym tle pojawi się wiele rozterek, a nawet skomplikowane uczucie. O tym warto przeczytać.

„Miasteczko Pomroka to książka trzymająca w napięciu, z zaskakującymi zwrotami akcji, jak na thriller przystało. To opowieść o psychopatycznym seryjnym mordercy, o ludzkich słabościach, ale i o heroizmie…”.– Krzysztof Piotr Łabenda

W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na kryminały, ponieważ jest to odmiana powieści, której fabuła zawsze zorganizowana jest wokół zbrodni. Ostatnimi czasy premiery doczekał się klasyczny kryminał autorstwa Poli Andrus – „Morderstwo w pensjonacie”. Pozycja ta jest godna polecenia, ponieważ spełnia wszystkie wymogi gatunku, a dodatkowo doprawiona została dużą dawką humoru. Akcja pozwoli nam wyruszyć do pensjonatu położonego w malowniczej miejscowości na Pomorzu. Miejsce to prowadzi bardzo charakterystyczna Alicja Figiel, kobieta energiczna i pod każdym względem nieprzeciętna. Oczywiście piękno przyrody nie zdoła zagwarantować nam spokoju, ponieważ do pensjonatu przybędzie Oskar Miler, szczęśliwiec, który niedawno wygrał milion, lecz niestety nie dożyje kolejnego poranka…

Innego rodzaju doznania zaoferuje nam powieść autorstwa Krzysztofa Piotra Łabendy – „Kleszcz”, którą możemy zaliczyć do gatunku political fiction, a także określić mianem kryminału zawierającego wątki filozoficzne i psychologiczne. Tytułowy Kleszcz to postać bardzo charakterystyczna, która pozwoli nam zrozumieć jak destrukcyjna dla ludzkiej psychiki bywa władza. Tym razem nie będziemy musieli czekać, by przekonać się, kto i dlaczego dokonał zbrodni? Autor przedstawia nam zbrodniarza od pierwszych stron, ale nie ulegajmy złudzeniu, że ta wiedza zaspokoi naszą ciekawość. Okazuje się bowiem, że wnikając w akcję uświadomimy sobie, że sprawstwo nie jest oczywiste. Poznanie takich bohaterów jak: Antoni Koszon i Mirosław Wrocławski wzbudzi w nas wiele wątpliwości, a obraz tytułowego Kleszcza, czyli Józefa Zybertowicza wywoła obrzydzenie i konsternację.

Kolejna pozycja, której nie może pominąć żaden miłośnik mocnych wrażeń to „Hiobowe wieści” autorstwa Georga Rodsona. Niepokojąco brzmiący tytuł to swego rodzaju zapowiedź dramatycznych zdarzeń, które odmienią życie głównego bohatera powieści. Jest nim houstoński detektyw Georg Rodson, który w roku 1999 prowadził sprawę tajemniczego, brutalnego morderstwa. Kryminał został napisany w formie pamiętnika prowadzonego przez detektywa, dzięki czemu łatwo będzie nam odczuć emocje towarzyszące następującym po sobie zdarzeniom. Napięcie niebezpiecznie wzrośnie, gdy Rodson przybędzie do Luizjany, aby wspierać tamtejsze służby, które próbują schwytać mordercę. Sprawa okaże się bardziej skomplikowana niż ktokolwiek mógł zakładać, ponieważ zabójca okaleczył ciało ofiary, zarysowując na jej klatce piersiowej znak w kształcie litery „x”, a w dłoni umieścił pióro…

Wszyscy, którzy cenią sobie odkrywanie zagadek, zgłębianie tajemnic, i stopniowe poznawanie prawdy, która niejednokrotnie zaskakuje, będą także zadowoleni mogąc poznać powieści Jolanty Marii Kalety. Wrocławska pisarka cyklicznie odkrywa przed czytelnikami tajemnice Dolnego Śląska doskonale łącząc sensacje z kryminałem, a także dramatem i wymiarem psychologicznym. Na koncie autorki znajdziemy wiele pozycji, ale może na początek warto zacząć od ostatniej zatytułowanej „Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy”. Akcja pozwoli nam wyruszyć do Głuszycy, byśmy wraz z bohaterami mogli poznawać tajemnice tytułowego kompleksu budowlanego, który Niemcy realizowali podczas II wojny światowej, a także poznawać zbrodnie niemieckie, stalinowskie i zapomniane bohaterstwo wszystkich osadników.

Obojętnie nie można także przejść obok powieści Stefani Jagielnickiej, która bohaterkami swych powieści czyni nieprzeciętne kobiety, którym przyszło mierzyć się z niewyobrażalnymi dramatami. Dzięki książkom autorki zrozumiemy, że słowo zbrodnia pasuje do wielu ludzkich poczynań, które zawsze powinny zostać napiętnowane. Na początek warto sięgnąć po ostatnią pozycję autorki, która nosi narkotyzujący tytuł – „Amfetamina”. Jest to powieść z zaskakującym zakończeniem, dlatego możemy być pewni, że los pięknej diwy operowej poruszy nas do głębi. Bohaterka dość późno zdała sobie sprawę, że warto założyć rodzinę i ustabilizować życie osobiste, ale czy ten błąd upoważniał kogokolwiek, by zatruć ją tytułową amfetaminą? Z pewnością nie, ale dokona tego niewierny kochanek i zapoczątkuje w ten sposób serię dramatycznych zdarzeń…