Osteoporoza - podstępny złodziej kości - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościOsteoporoza – podstępny złodziej kości

Osteoporoza – podstępny złodziej kości

15 września 2017 / Agata Jankowiak
Osteoporoza jest przewlekłą chorobą, która może doprowadzić do trwałego kalectwa. Jedynie wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie właściwego leczenia, może zahamować postęp choroby. Rosnące zainteresowanie tematyką jest uzasadnione, ponieważ choroba rozwija się bezobjawowo.

Ubytek masy kostnej, spowodowany przez osteoporozę, nie daje objawów bólowych. Właśnie dlatego chorobę najczęściej rozpoznaje się, dopiero gdy dojdzie do poważnego złamania. Zainteresowanie tematyką rośnie, ponieważ wczesna diagnostyka i właściwe leczenie może powstrzymać postęp choroby. Szacuje się, że w Polce, osteoporoza atakuje około 2,8 mln osób po 50 roku życia. Przy czym około 3 do 5 mln osób znajduje się w grupie ryzyka. Statystyki dowodzą, że częściej chorują kobiety, ale osteoporoza rozpoznawana jest również u mężczyzn.

Osteoporoza nazywana „cichym złodziejem kości” , „okrada” układ kostny z zasobów wapnia. Stopniowo postępujący ubytek masy kostnej osłabia strukturę przestrzenną kości. W początkowym etapie osteoporoza nie daje niepokojących objawów, dlatego najczęściej rozpoznawana jest zbyt późno. Zwiększona podatność na złamania dowodzi zaawansowania procesu chorobowego. Złamania następujące nawet w wyniku niewinnych urazów są niezwykle niebezpieczne. W wielu przypadkach z czasem dochodzi do groźnego złamania szyjki kości udowej, czy trzonów kręgów kręgosłupa. Kości zaatakowane przez osteoporozę stają się cienkie i siatkowate. Dlatego w przypadku złamania, wymagają specjalistycznego leczenia.

Brak profilaktyki, zaniechanie lub nierozpoczęcie leczenia, przyspiesza postęp choroby. Ból, narastające usztywnienie i ograniczenie ruchomości stawów, stopniowo wpływa na jakość życia. Ostatecznie, w najcięższych przypadkach, osteoporoza doprowadza do trwałego kalectwa.

Złamania osteoporotyczne – co to osteoporoza

Istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko zachorowania na osteoporozę. Wymienia się pośród nich między innymi:

  • skłonności rodzinne,
  • współistniejące choroby tarczycy, wątroby, nerek, jelit lub stawów
  • oraz wiek.

Przy czym, nawet jeżeli nie jesteśmy obciążeni genetycznie tą jednostką, nie możemy czuć się bezpieczni. Na wiele czynników zwiększających ryzyko zachorowania na osteoporozę, mamy bezpośredni wpływ. W grupie tej znajduje się:

  • dieta uboga w wapń,
  • zmniejszona aktywność fizyczna,
  • picie alkoholu, czy palenie papierosów.

Ponieważ mamy wpływ na zgubne nawyki, możemy przeciwdziałać osteoporozie. Kluczowym elementem okazuje się wczesna profilaktyka. Zróżnicowana, bogata w wapń dieta to podstawa. Musimy jednak pamiętać, że z wiekiem postępuje utrudnione przyswajanie tego pierwiastka.
Właśnie dlatego, w wielu przypadkach konieczna jest właściwa suplementacja, obejmująca przyjmowanie witaminy D. Nie można również zapominać o aktywności fizycznej.

Cichy zabójca kości –  OSTEOPOROZA

Powinna zostać dopasowana do naszych indywidualnych możliwości. Właściwie prowadzona profilaktyka ma za zadanie zmniejszyć ryzyko zachorowania. W przypadku rozpoznania osteoporozy, konieczne jest rozpoczęcie długotrwałego leczenia.

Wielu pacjentów zastanawia się, jak leczyć osteoporozę? Podobne pytania zadają sobie lekarze, farmaceuci, czy rehabilitanci. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, nie jest możliwe. Osteoporoza charakteryzuje się bardzo indywidualnym przebiegiem. Każdy przypadek należy rozpatrywać odrębnie. Poszukując wiadomości na temat osteoporozy i dostępnym możliwości leczenia. Warto korzystać ze sprawdzonych źródeł. Natłok niesprawdzonych informacji może wprawić w niepotrzebne zakłopotanie. Najwłaściwszym rozwiązaniem okazuje się sięganie po opracowania przygotowane przez lekarzy specjalistów, którzy jak reumatolog dr Jarosław Niebrzydowski, w swej pracy spotykają się właśnie z tą jednostką. Dzięki temu nauczymy się, jak żyć z osteoporozą, zahamować jej postęp i rozpocząć rekonwalescencję. Wyposażeni w odpowiednie wiadomości zrozumiemy, że osteoporoza to nie wyrok. Trwałe kalectwo nigdy nie musi nas dotknąć, jeżeli zrozumiemy, jak leczyć osteoporozę.

Reumatologia BEZ TAJEMNIC

Ta strona powstała aby każdy, kto ma reumatoidalne zapalenie stawów, mógł poznać przyczyny wywołujące tę chorobę oraz różne metody prowadzące do jej wyleczenia.