Opowiadania psychoedukacyjne dla dzieci - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościOpowiadania psychoedukacyjne dla dzieci

Opowiadania psychoedukacyjne dla dzieci

1 lutego 2021 / Agnieszka

Dorastający, młodzi ludzie mają wiele problemów. Dziecięcy wiek pełen jest stresujących sytuacji. By nie wpłynęły one negatywnie na zdrowie malca,w porę należy reagować. Warto wiedzieć, że wsparcie prawidłowego rozwoju oferują opowiadania psychoedukacyjne dla dzieci.

W coraz bardziej niesprzyjających czasach osoby dorosłe odczuwają silne napięcie nerwowe. Często skutkuje to rozwojem licznych chorób psychofizycznych. Ten groźny problem dotyczy wszystkich grup wiekowych. Dzieci również odczuwają stres. Mają liczne kłopoty emocjonalne i społeczne. Obserwuje się niepokojący wzrost konfliktów rówieśniczych,przejawów wykluczenia, czy negatywnych zachowań. Tego rodzaju sytuacjom w porę należy zaradzić.W innym wypadku doświadczone komplikacje niekorzystnie wpłyną na osobowość nieletniego. Wspieranie rozwoju oferują psychoedukacyjne opowiadania dla dzieci. Pociechy mogą poznawać je samodzielnie lub z pomocą rodziców,opiekunów. Ta forma bajki przede wszystkim ma pomagać małym czytelnikom przezwyciężać stany lękowe. Warto wspomnieć, że wspólne czytanie będzie terapią zacieśniającą emocjonalną więź.

„Rodzaj terapii poprzez czytanie bajek to bajki psychoedukacyjne. W nich pojawią się treści dotyczące nazywania tego, co czuje dziecko, różnych sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Bohater bajki psychoedukacyjnej przeżywa podobne trudności co dziecko, też zmaga się z trudnymi emocjami i nie wie, co ma robić w określonych sytuacjach. Pozytywem jest fakt, że zawsze znajduje rozwiązanie”. – pruszkowporadnia.pl

Opowiadania psychoedukacyjne dla dzieci to wsparcie rozwoju przede wszystkim w obszarze poznawczym. Dzięki nim możliwa jest korekta niewłaściwych postaw i zachowań. Opisana historia zawsze uczy właściwych wzorców działania nawet w skomplikowanych sytuacjach. Losy zaprezentowanych bohaterów wskazują,jak rozwiązywać problemy. Maria Molicka jako doświadczona dr. psychologii klinicznej dziecka, pracownica Instytutu Pedagogicznego oraz autorka wielu artykułów i książek nazywała opowiadania psychoedukacyjne sfabularyzowaną poradą psychologa. Istotna jest forma treści, ponieważ tekst nie może mieć charakteru nachalnego moralizowania. Zamiast gotowych rozwiązań, tego rodzaju lektury uświadamiają dziecku, że negatywne zdarzenia i problemy można rozwiązać, po uporaniu się z trudnymi emocjami. To dlatego napisane atrakcyjnym, zrozumiałym dla najmłodszych językiem opowiadania psychoedukacyjne, odnoszą się do codziennych sytuacji wywołujących takie odczucia jak: złość, lęk, zdenerwowanie, smutek, czy skrępowanie.

Opowiadania psychoedukacyjne, bajki psychoterapeutycze oraz relaksacyjne mają wspierać prawidłowy rozwój dzieci. Ich nie zmiennymi elementami pozostaje: temat przewodni skoncentrowany na trudnej sytuacji emocjonalnej, główny bohater dzielnie pokonujący przeszkody dzięki wsparciu drugoplanowych postaci,akcja rozgrywająca się w miejscach znanych dziecku np.: przedszkole, szkoła, las, czy przydomowe podwórko i oczywiście szczęśliwe zakończenie.

Poznajmy więc opowiadania psychoedukacyjne dla dzieci.Są to polecane książki do czytania dla najmłodszych.Ich kojące niepokoje właściwości w procesie wychowywania i wspierania rozwoju pociech mogą wykorzystać rodzice, pedagodzy, a także terapeuci.

Opowiadania psychoedukacyjne dla dzieci noszą tytuł „Teatr Marionetek”.

Z myślą o najmłodszych przygotowała je polonistka i arteterapeutka, która prowadzi szkolenia dla dorosłych z baśnioterapii, bajkoterapii oraz terapeutycznych zajęć plastycznych, Marta Pędzieszczak. Jest to pozycja skierowana do maluchów od 6 roku życia. Jeżeli dziecko nie potrafi jeszcze sprawnie czytać, w poznawaniu lektury powinni pomoc mu rodzice, opiekunowie. Naprawdę warto, bo te utwory bawią, ale również wspierają rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy. Poszczególne, ozdobione pięknymi rysunkami teksty mówią między innymi o pokonywaniu lęków, empatii, czy dążeniu do niezależności. Ich bohaterami są borykający się z różnymi problemami ludzie i zwierzęta. Na szczęście zawsze samodzielnie lub z pomocą innych rozwiązują wszelkie komplikacje. Dzięki temu uczą się siebie i wciąż rozwijają. W książce zwrócono uwagę na kształtowanie kompetencji psychologicznych u dziecka. Perypetie przedstawionych bohaterów wskazują, w jaki sposób kształtuje się samoświadomość, kreatywność, czy potrzeba działania. Te oferujące terapie poprzez czytanie opowiadania powinny zainteresować rodziców oraz pracujących z dziećmi psychologów i terapeutów. Warto wspomnieć, że niektóre spośród tych utworów nadają się również do pracy z młodzieżą. Celowo opowiastki zostały ułożone w kolejności od najprostszych do coraz bardziej skomplikowanych.

Czytaj dalej

Polecane opowiadanie terapeutyczne dla dzieci to „Anioł Michał”.

Porusza ono temat asertywności. Ta umiejętność, nazywana sztuką mówienia „NIE”, wchodzi w skład inteligencji emocjonalnej. Tego działania można się nauczyć, dlatego książeczkę poleca się dzieciom od 8 roku życia. To moment, gdy kontakty szkolne doprowadzają do wielu kłopotliwych sytuacji. W trakcie lektury młodzi czytelnicy dowiedzą się, że bycie asertywnym oznacza korzystanie z własnych praw i pomimo wyrażania sprzeciwu, niekrzywdzenie innych. Oczywiście informacje edukacyjne, pozwalające zrozumieć nowe hasło zostały poparte przykładem. O zachowaniach  asertywnych opowiada Michał. Ten sympatyczny bohater postanowił przedstawić swojemu podopiecznemu, Stasiowi Koniecznemu niezwykle prostą i skuteczną wskazówkę, którą należy wykorzystać w codziennym życiu.A dokładnie w momentach kiedy ktoś będzie próbował nakłonić nas do określonych czynów, czy zachowań. Takich zajść zdarza się przecież niezwykle dużo. Anioł zdradził, jak grzecznie odmawiać. Dzieci powinny wykorzystać tę informację, ponieważ wyuczona asertywność wzmacnia pewność siebie.To terapeutyczne,wzbogacone pięknymi ilustracjami opowiadanie, dzieci mogą poznawać samodzielnie, gdyż przejrzysty tekst zawiera niewiele znaków. Autor zachęca rodziców do zaprezentowania tej książki  pociechą:

Anioł Michał to bardzo przyjemna lektura oraz uczące ASERTYWNOŚCI opowiadanie terapeutyczne dla dzieci od ósmego roku życia. Zapewniam jako rodzic, że warto, jest jej nauczać, już od najmłodszych lat.(…) Mam również wielką nadzieję, że tak jak w przypadku mojej córki, lektura ta zachęci wasze dzieci do dalszej autodydaktyki i sprawi, że nabiorą większej wiary w siebie”.

Czytaj dalej

Opowiadania psychoedukacyjne oraz bajki terapeutyczne to książki wspierające rozwój dzieci

A właśnie, że baśnie” również wykazują prozdrowotne właściwości.

Ten fantastyczny, zaliczany do folkloru gatunek epicki ceniony jest od lat. Odniesienia do rzeczywistości połączone z wątkami fantastycznymi przekazują ważne treści, bawią i uczą. Rozbudzona wyobraźnia pozwala najmłodszym,dokonywać cennych przemyśleń. Opowieści zebrane w tej książce wskażą dzieciom, jak radzić sobie ze słabościami i przeciwnościami losu. Oczywiście, jak to w bajkowej przestrzeni bywa, wiedzę zawsze skrywają niesamowite historie. To dlatego wyjaśniono, czym był mityczny jednorożec oraz obdarzono niezwykłymi cechami warzywa. Te baśnie pomogą dzieciom pokonać lęki. Wyjaśniono bowiem, że kłopoty powodujące obawy szybko można pokonać. Nawet kiedy światło gaśnie w pokoju, nie ma czego się bać. Mali czytelnicy w trakcie lektury szybko zrozumieją, jak mądrze i pięknie żyć,a dzięki temu staną się szczęśliwsi i pewniejsi siebie.

Czytaj dalej

Książka polecana dorosłym czytelnikom

Opowiadania psychoedukacyjne dla dzieci to literatura, z której powinni korzystać opiekunowie nieletnich. W końcu piękne, mądre, a do tego terapeutyczne bajki to doskonałe narzędzie wychowawcze. Rodzice także powinni korzystać z leczniczych właściwości literatury. Książka polecana dorosłym czytelnikom to zbiór skłaniających do refleksji opowiadań „Tuż obok”. Autorka, Agata Orzechowska opisała historie, które mogły, mogą, lub dzieją się gdzieś w pobliżu. W całości nie brakuje wymownych aluzji, dygresji, groteski, ironii, tragizmu oraz dobrego humoru. Inspirujący, czytelniczy relaks jest więc gwarantowany.

Czytaj dalej

Powyżej zaprezentowane pozycje, pośród których znalazły się opowiadania psychoedukacyjne dla dzieci, oferują wsparcie najmłodszym. Powinni na nie zwrócić uwagę rodzice, psycholodzy i pedagodzy. Terapia poprzez czytanie może bowiem wesprzeć prawidłowy rozwój dorastającego człowieka.