Oblicza literatury faktu - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościOblicza literatury faktu

Oblicza literatury faktu

9 maja 2021 / Agnieszka
Oblicza literatury faktu mogą być niezwykle różnorodne – tak jak różnorodne są same fakty, które w ramach wspomnianego gatunku literackiego są odbiorcom prezentowane. To bowiem właśnie fakty są tutaj sednem sprawy – i to niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z książką o charakterze biograficznym, reportażowym, czy też dokumentalnym.

Celem tego rodzaju literatury jest przedstawienie czytelnikowi wiarygodnej relacji w oparciu o prawdziwe wydarzenia oraz świadectwa autentycznych postaci. W ramy te wpisują się więc zarówno refleksje prosto z sali treningowej, jak również autentyczne relacje z życia po groźnym wypadku samochodowym, czy też dokumentalizowany portret współczesnej Kuby oraz zebrana w książkową całość garść faktów dotyczących grożącej nam wszystkim klimatycznej katastrofy.

 

CIEKAWE REPORTAŻE – CO CZYTAĆ? ➡➡➡  https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ciekawe-reportaze-co-czytac/

 

Ta zaskakująca być może rozpiętość tematyczna jest najlepszym dowodem na to, że współczesne oblicza literatury faktu są jednym z najtrafniejszych sposobów na odwzorowanie otaczającej nas rzeczywistości. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak owa rzeczywistość wygląda w świecie kulturystów (który poznamy dzięki „Sztuce umierania” Andrzeja Sitarka), z perspektywy rehabilitowanego uczestnika wypadku samochodowego (relację tę zamieszczono w książce „Zwycięstwo to sposób myślenia”, której autorem jest Bartosz Feifer), a także w karaibskiej codzienności dzisiejszej Kuby pod rządami rodziny Castro („Nowy Castro, stara Kuba”) oraz w odniesieniu do grożącej załamaniu kruchej równowagi klimatycznej naszej planety („Kryzys klimatyczny. Co Ty możesz zrobić, aby mu zaradzić?”).

 

Andrzej Sitarek opisuje w „Sztuce umierania” własne doświadczenia i swoją drogę w świecie kulturystyki.

Pisze o treningach, o dietach, o wątpliwościach. Pragnie, aby inni nie powielali jego błędów, a raczej uczyli się na nich. Andrzej Sitarek to doświadczony trener, który widział w tym sporcie niejedno. W niniejszej książce dzieli się z czytelnikami spostrzeżeniami na temat kulturystów i samej kulturystyki oraz stojących za nią idei.

„Kulturystyka pozwala mi być lepszym człowiekiem. Mówi się, że ból jest najlepszym nauczycielem, tylko nikt nie chce być jego uczniem… Sztuka umierania to sztuka życia, wydobywania z siebie wszystkiego, co dobre i unikania złego.” (Andrzej Sitarek „Sztuka umierania”)

Czytaj dalej

Kult ciała. Takimi właśnie słowami można podsumować współczesną kulturystykę – a przynajmniej tę rozumianą w sensie potocznym. Zwykło się uważać, że wystarczy pobiec sobie na siłownię kilka razy na tydzień, odbębnić tam swoje, nałykać się sterydów żeby efekt był szybszy… i gotowe. Otóż nic bardziej mylnego. Andrzej Sitarek próbuje w niniejszej książce zerwać z tym spłaszczeniem kulturystyki wykazując, że jest ona czymś więcej. To nie Tylko sport. W rozumieniu autora tej książki jest to bowiem także pewien styl życia, który wykracza daleko poza okazjonalne wizyty na jakiejkolwiek sali treningowej.

„Prawdziwe zwycięstwa to nie tylko te na turniejach. Zwyciężać każdego dnia z samym sobą, ze słabościami, myślami, mową i uczynkami, to prawdziwe zwycięstwo.” (Andrzej Sitarek „Sztuka umierania”)

Kulturystyka powinna według autora książki polegać na idealnym balansie ciała i ducha. Ciało jest bowiem (i być powinno) świątynią dla tego drugiego. Brzmi górnolotnie? Być może. Ale nie sposób odmówić racji temu rozumowaniu – przynajmniej w części odnoszącej się do zdrowego trybu życia oraz do idei dbania o siebie.

„Przechodź barierę wycięczenia, a prędzej czy później nauczysz się trenować mądrze. Słuchanie swojego ciała to właściwe postępowanie, mimo to trenuj, kiedy jesteś zmęczony, niech twoje ciało nauczy się regenerować szybciej. Ciągłe przechodzenie samego siebie jest kluczem do rozwoju, a twoje samopoczucie jest zależne od twoich myśli.” (Andrzej Sitarek „Sztuka umierania”)

 

Zwycięstwo to sposób myślenia – swoisty poradnik w kwestiach mentalnego nastawienia oraz wytrwałości 

Kolejnym możliwym do pokazania obliczem literatury faktu jest jej funkcja biograficzno-dokumentalna, której istotę bardzo dobrze oddaje „Zwycięstwo to sposób myślenia” Bartosza Feifera. Książka ta jest formą autobiograficznej i opartej na faktach relacji, w której autor opowiada, jak zmagał się z kryzysem po wypadku samochodowym, któremu uległ w 2011 roku.

Czytaj dalej

Lektura zawiera wspomnienia i opisy pochodzące z ust samego autora, a także stanowisko lekarzy, którzy nie wierzyli w to, że Bartosz Feifer znów zacznie chodzić – nie dawano mu szans na powrót do ukochanego sportu, gdyż podczas wypadku złamaniu uległa miednica, głowa kości udowej, panewka stawu biodrowego, a ponadto uszkodzony został kręgosłup i narządy wewnętrzne. Dziś Bartosz Feifer nie tylko chodzi o własnych silach, ale również bierze aktywny udział w biegach, które w wielu wypadkach wygrywa, poprawiając nawet swoje życiowe wyniki. Bartosz Feifer zawdzięcza to wszystko uporowi, determinacji i sile, którą odnalazł w aforyzmach, sentencjach i myślach wybitnych jednostek. Lektura jest więc – poza walorami biograficznymi oraz dokumentalnymi – swoistym poradnikiem w kwestiach mentalnego nastawienia oraz wytrwałości potrzebnej każdemu, kto chce uporać się ze swoimi problemami (niezależnie od ich natury oraz przyczyn).

 

Nowy Castro, stara Kuba – dokumentalne oblicze literatury faktu

Dobrym przykładem obrazującym dokumentalne oblicze literatury faktu może być pozycja „Nowy Castro, stara Kuba” – książka poruszająca istotne zagadnienia z zakresu prawa międzynarodowego, a jednocześnie jest to reportaż analitycznie prezentujący wydarzenia na Kubie od momentu przejęcia władzy przez Raula Castro w 2008 roku, aż do 2015 roku włącznie.

Czytaj dalej

Celem rozważań podjętych w książce są prawa człowieka oraz stosunki dyplomatyczne Kuby – głównie ze Stanami Zjednoczonymi, z Unią Europejską oraz z krajami Ameryki Łacińskiej. Lektura ta to w swej istocie bardzo szczegółowa analiza danych i wydarzeń, dzięki której możliwe jest pogłębienie wiedzy na temat Kuby oraz łamania przez reżim komunistyczny wszelkich praw człowieka. Dzięki książce zdamy sobie także bardzo wyraźnie sprawę z tego, że przejęcie władzy na Kubie przez Raula Castro to moment historyczny i pełen doniosłości. Jest to bardzo rzetelna pozycja, która ma ukazać proces powolnych i stopniowym zmian wprowadzanych przez Raula Castro – ich natura jest, jako się rzekło, stopniowa, lecz w swej istocie z całą pewnością (w kontekście wspomnianej doniosłości) przełomowa dla tego kraju.

Ukazanie przekroju wydarzeń na Kubie od roku 2008 do 2015 pozwala w pełni poznać zmieniającą się w całym regionie sytuację polityczną. Można zauważyć dobre zmiany dla obywateli, jednak, jak podkreślają sami autorzy publikacji, zmiany te są na tyle niewielkie, że nie zmienią ogólnej sytuacji i represjonowania mieszkańców. To właśnie obywatele muszą wziąć los w swoje ręce, bo tylko oni mogą zmienić sytuację na wyspie. Książka dzięki wyżej opisanym walorom jest z całą pewnością niezwykle kompleksowym i rzetelnym źródłem informacji na temat dzisiejszej Kuby, panującej w tym kraju stosunków społecznych oraz miejsca samej Kuby we współczesnym świecie. Bardzo ważne jest w tym kontekście oparcie się przez autorów na niepodważalnych faktach oraz na ich kompleksowej analizie – takie właśnie, oparte na faktach publikacje, są niezwykle cennym źródłem wiedzy o ludziach i o świecie.

 

KSIĄŻKI OPARTE NA FAKTACH HISTORYCZNYCH ➡➡➡ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-oparte-na-faktach-historycznych/

 

Literatura faktu bardzo często – i chwała jej za to – porusza także kwestie palące i kluczowe dla funkcjonowania współczesnego świata. Taką kwestią jest bez wątpienia stale pogłębiający się i ciągle przyspieszający globalną katastrofę kryzys klimatyczny. Problemy z nim związane poruszają wspólnie Szymon Malinowski oraz Jonathan L. Ramsey w książce zatytułowanej „Kryzys klimatyczny. Co Ty możesz zrobić, aby mu zaradzić?”.

Wspomniana wyżej książka to tak naprawdę jeden wielki manifest dotyczący powstrzymania katastrofalnych zmian klimatycznych oraz apel o to, aby każdy z nas zrobił coś w kierunku powstrzymania grożącej wszystkim zagłady. Zmiany wynikające z postępującego ocieplenia klimatu są i będą nieodwracalne – nie można zatem być biernym wobec tego, co dotknie swymi skutkami każdego z nas. Autorzy opisują postępujący (i wciąż przyspieszający) proces globalnych zmian klimatycznych, który w niedalekiej przyszłości zaowocuje wymieraniem kolejnych gatunków fauny i flory, kurczeniem się zapasów wody pitnej i kolejnymi gwałtownymi kataklizmami pogodowymi, w których zginą tysiące kolejnych ofiar. To oczywiście nie wszystko, na tym skupiają jednak uwagę czytelnika autorzy książki, próbują oni bowiem uzmysłowić nam wszystkim, co tak naprawdę się wokół nas dzieje, a w dalszej kolejności to, co może dobrego w omawianej kwestii zrobić każdy z nas.

Czytaj dalej

Lektura jest niezwykle rzeczowa i pouczająca. Malinowski do spółki z Ramsey’em operują na konkretach, które przemawiają w bardzo obrazowy sposób do wyobraźni, a to z kolei w pełni uświadamia czytelnikowi skalę coraz bardziej realnego zagrożenia. Wciąż jednak pokutuje w nas chyba przekonanie, że to wszystko co nam grozi jest kwestią jakiejś dalekiej, odległej przyszłości… Otóż nie. Pora to sobie wreszcie uświadomić i zrobić coś, co przysłuży się wszystkim – włącznie z naszymi dziećmi. Książki takie jak ta mogą być ku temu świetną inspiracją oraz jednym z kamyczków, które pociągną za sobą (dobrze rozumianą w tym przypadku) lawinę zdarzeń.

 

LITERATURA FAKTU ➡➡➡ https://www.psychoskok.pl/kategoria-produktu/literatura-faktu/

 

Oblicza literatury faktu mogą być niezwykle zróżnicowane. Rolą i pewną ambicją tego gatunku literackiego jest próba opisania rzeczywistości takiej, jaka ona faktycznie jest. Stąd właśnie bierze się wspomniana różnorodność owych oblicz, które są tak samo mocno zróżnicowane jak sam obiekt ich zainteresowania. Na upartego można w tę tematykę „wrzucić” wszystko to, co odwołuje się do zaistniałych obok nas faktów lub też wszystko to, co jest na nich oparte. Nic więc dziwnego, że istnieje tak wiele oblicz literatury faktu. Ale z drugiej strony to dobrze – im więcej pochodzących z tej kategorii książkowych punktów zaczepienia, tym więcej możliwości poznania otaczającego nas w świata. I co chyba najważniejsze, jest to możliwość poznania go w oparciu o fakty, a wynikająca stąd rzetelność jest w tym przypadku czymś absolutnie bezcennym.