Niepełnosprawność nie musi być barierą - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościNiepełnosprawność nie musi być barierą

Niepełnosprawność nie musi być barierą

8 kwietnia 2021 / Agnieszka

Ułomność fizyczna lub psychiczna zawsze wpływa na jakość życia. Utrata samodzielności i konieczność korzystania z pomocy innych wielokrotnie wywołuje poczucie dyskomfortu. Na szczęście niepełnosprawność nie musi być barierą. Dowodzą tego historie osób, które pomimo dysfunkcji spełniają swoje pasje i marzenia.

 

Niepełnosprawność dziecka, książki, które pomagają ➡➡➡ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/niepelnosprawnosc-dziecka-ksiazki-ktore-pomagaja/

 

Ludzkie życie potrafi być piękne. Mądrze prowadzone, stwarza przecież praktycznie nieograniczone możliwości. Stopniowo zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę, już na etapie nauki w szkole podstawowej. W kolejnych latach poznajemy natomiast swoje potrzeby i możliwości oraz określamy kierunek, w którym chcielibyśmy podążać. Niestety, nie wszystkim udaje się wypełnić przyszłościowe plany. Niepełnosprawność fizyczna i psychiczna zawsze niekorzystnie wpływa na życie. Nie ma tutaj znaczenia, czy niepełnosprawność jest wynikiem wrodzonych problemów zdrowotnych, czy skutkiem urazu. Ograniczona sprawność w każdym z tych przypadków stawia „ułomnego” człowieka w niekomfortowej sytuacji. Na szczęście poczucie niemocy można redukować poprzez wszelkiego rodzaju aktywność. Działanie poprawia bowiem samopoczucie oraz podnosi samoocenę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1980 roku przyjęła definicję mówiącą, że niepełnosprawność to ograniczenie lub brak zdolności do wykonywania czynności w sposób lub w zakresie uważanym za normalny dla człowieka, wynikające z uszkodzenia i upośledzenia funkcji organizmu. Obecnie termin niepełnosprawność zamiennie używany jest z pojęciem „inwalidztwo”. Żadne z tych haseł nie jest idealne, ale do dziś nie udało się takiego stworzyć. Natomiast dotychczasowe pojęcia ogólnie używane przez społeczeństwo to między innymi: ułomność, upośledzenie, niedołężność. – Encyklopedia PWN

Niepełnosprawność nie musi być barierą. Dowodzą tego historię osób, które pomimo dysfunkcji realizują swoje pasje i marzenia. Są to ludzie dramatycznie doświadczeni przez los, a pomimo tego nie tracą wiary w wartość życia. Ich życiorysy poruszają, inspirują, pouczają oraz wnoszą coś ważnego. To dlatego ludzkie zmagania z inwalidztwem są często poruszanym tematem. Niepełnosprawność jest motywem wielu książek oraz dzieł kultury. Od kiedy na tę kwestie zaczęto spoglądać poprzez odczucia jednostki, władzę robią wszystko, co możliwe, by ułatwić osobom niesprawnym godny byt w aspekcie psychospołecznym.

Europejskie forum osób niepełnosprawnych uznało, że: osoba niepełnosprawna ma być postrzegana nie tylko jako jednostka z problemami chorobowymi, wymagająca odpowiedniej opieki medycznej, ale jako członek społeczności, którego prawa człowieka dotyczą w takim samym stopniu jak reszty społeczeństwa.

 

KSIĄŻKI PORUSZAJĄCE TEMAT NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ⬇⬇⬇   https://www.psychoskok.pl/tag-produktu/niepelnosprawnosc/

 

Skoro niepełnosprawność nie musi być barierą, poznajmy książki poruszające ten temat. Pośród nich znajdują się autobiografie utalentowanych, doświadczonych przez los ludzi. Ich zmagania z codziennymi wyzwaniami wzruszają, jednocześnie dowodząc, że dysfunkcje nie mogą ograniczać realizacji ludzkich planów.

Dysfunkcje organizmu bywają różne, odmienne są także problemy ludzi, którym przychodzi się z nimi mierzyć. Co niezwykłe, niektórzy świetnie sobie z nimi radzą. Niepełnosprawność nie jest barierą dla Ewy Domańskiej. Jest to niewidoma autorka, kompozytorka, artystka i dziennikarka, której udało się zrealizować projekt „Kolory życia„. Jest to niezwykła autobiograficzna pozycja, dzięki której bliżej poznamy jej twórczynie. Będzie to wzruszające doświadczenie, dzięki któremu przekonamy się, że brak wzroku, nie musi oznaczać duchowej ciemności. Bogactwo przeżywanych stanów mogą wyrazić słowa i dźwięki. Oczywiście, jak zdradza bohaterka, bywa ciężko, co nie oznacza, że zaprzepaszczona zostaje szansa na realizacje pasji i marzeń. Domańska przekazuję w ręce odbiorców „Kolory życia” które składają się z części muzycznej oraz prozatorskiej, pierwsza to zbiór autorskich elementów muzycznych, pośród których znalazła się poezja śpiewana, a drugi to komplet 12 tekstów. Muzyka dopełnia tekst, dzięki czemu powstała niezwykła całość. To z niej dowiemy się, jak porażkę zmienić w sukces oraz, w jaki sposób wyciągać z trudnych sytuacji ważne lekcje. Książka dostępna jest z płytą CD lub w formie audiobooka. Będzie więc można zaczytać się i zasłuchać. Jak zdradziła autorka:

To refleksje o szczęściu, miłości, pustce, wdzięczności i innych ważnych dla mnie sprawach. Tworzę pisząc, grając, śpiewając i aranżując, by wyrazić siebie. Piosenka jest dla mnie najlepszą formą wyrazu i przekazu. To po prostu antidotum na wszystko.

Czytaj dalej

Na świecie ślepota dotyka wiele osób, ale zawsze pomimo swojej ułomności niewidomi starają się realizować pasje. O codziennych zmaganiach ludzi niewidomych zdecydowała się opowiedzieć Katarzyna Nowak. Dzięki temu powstała książka „12 kropel życia”. Oczywiście, ponieważ Katarzyna nie widzi, dlatego w pracy musieli pomóc jej inni. Podjęli się tego: Karolina Kasprzak i Roman Kawecki. Ponad to w lekturze znalazły się ilustracje, które przygotował Jerzy Łuczak. Niewidoma Katarzyna Nowak jest wykształconą, uzdolnioną muzycznie laureatką jednego z bardziej znanych festiwali Zaczarowanej piosenki  imienia Marka Grechuty w Krakowie. Tę autorkę warto bliżej poznać, bo jej historia inspiruje.

Czytaj dalej

Czasem wszystko zdaje się toczyć zgodnie z planem. Wówczas pojawia się zadowolenie i wielkie marzenia. Jedna chwila może jednak zniweczyć wszystko. Niepełnosprawność przestała być barierą dla młodego żużlowca Sönke Petersena, gdy odnalazł „Balans„. Jego  walkę z kalectwem opisuje ta książka będąca biografią, wywiadem i publikacją psychologiczną w jednym. Ta pozycja pojawiła się za sprawą poznańskiej dziennikarki, Angeliki Nowak. To ona osobiście spotkała się ze sportowcem, by wysłuchać jego zwierzeń. Dzięki temu wszyscy mają szansę poznać szczegóły dotyczące wypadku, który przekreślił karierę dwudziestoletniego Petersena. Jego osiągnięcia na torze wyścigowym były imponujące. Pozwalało to zakładać, że Sönke czeka świetlana, sportowa przyszłość. Życie Petersena zmienił groźny wypadek, uszkadzający jego kręgosłup. Do dramatycznego zajścia doszło podczas półfinału drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w Abensburgu. Z pomocą lekarzy, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów, ból fizyczny dość szybko ustąpił, gorzej było z tym, który pozostał w duszy. Nie tak łatwo przecież pogodzić się ze świadomością, że zamiast na motocykl trzeba wsiadać na wózek inwalidzki. Bohaterowi zajęło to trochę czasu, ale nigdy się nie poddał, dlatego powoli zaczyna nawet stawiać pierwsze kroki.

Z myślą o komforcie niepełnosprawnych należy usuwać bariery architektoniczny, trzeba też zwalczać te, które tkwią w umysłach ludzi zdrowych. Wszyscy muszą bowiem zrozumieć, że niepełnosprawny nie oznacza gorszy. To przesłanie, które Sönke pozostawił wszystkim odbiorcom.

Historia Sönke i każda historia zawarta w tej książce przenosi nas do świata za kurtyny, kiedy trwa przygotowanie do walki, ale także kiedy cierpi się po porażkach. Ja przeszłam nie tylko na drugą stronę kurtyny, ale otworzyłam wrota do Sönke myśli, uczuć, bólu, radości, do tego, co tak naprawdę czuje człowiek, który każdego ranka mógłby zadawać pytanie: dlaczego właśnie mnie się to przytrafiło.

Oczywiście, Chodź zjawisko niepełnosprawności, najbardziej obrazowo prezentują biografię i autobiografię, nie tylko rzeczywiste wydarzenia odnoszą się do tej ważnej społecznie kwestii. Literacka fikcja wielokrotnie inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, dlatego niepełnosprawni się w niej pojawiają.

Czytaj dalej

Trzy młode, niepełnosprawne kobiety podążają wciąż „Wprost przed siebie„. Ich poruszającą historię przedstawia ten zbiór opowiadań i autorefleksji. W trakcie lektury poznamy Alex, Julię i bohaterkę „Siedmiu lat prawdy”. Choć wiele je różni, łączy to co najważniejsze, czyli siła, dzięki czemu nigdy się nie poddają. Swego czasu każda z nich przeżyła liczne dramaty, rozczarowania i perturbacje. Pomimo niepełnosprawności bohaterki dowodzą, że problemy zdrowotne nie mogą stanowić przeszkody dla miłości. Wszyscy pragną być kochani i zasługują na odwzajemnione uczucie. One poprzysięgły sobie, że nigdy nie popełnią tych samych błędów. Dlatego najpewniej traumy przeszłości ponownie nie skomplikuje ją ich losu. Ta pełna optymizmu pozycja każdemu doda pogody ducha i wiary w lepsze jutro. Wszyscy powinni więc sięgnąć po tę książkę. Na zachętę warto poznać fragment odczuć Alex.

Kolejne poranki stawiały przed Alex nowe doświadczenia i przygody, ale również czyniły ją radosną i zdeterminowaną w walce o swoje szczęście. Uświadomiła sobie, że zauroczyła się osobą Jakuba. Przebywając z nim sam na sam, czuła, że jest sobą, zachowując się naturalnie, więc na jej twarzy zagościł bezpretensjonalny uśmiech.

Czytaj dalej

Powyżej zaprezentowane pozycje dowodzą, że niepełnosprawność nie musi być barierą. Ludzie „ułomni” są równie wartościowi, co zdrowi. Wszyscy mogą uczyć się od nich wytrwałości determinacji, hartu ducha oraz empatii. Czytając powyższe utwory, poznamy niezwykłych bohaterów życia codziennego.

 

Pozytywne skutki traumatycznych doświadczeń  ➡➡➡ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/pozytywne-skutki-traumatycznych-doswiadczen/