Niepełnosprawność dziecka, książki, które pomagają - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościNiepełnosprawność dziecka, książki, które pomagają

Niepełnosprawność dziecka, książki, które pomagają

29 lutego 2020 / Agnieszka

Wrodzona lub nabyta niepełnosprawność dziecka stawia rodziców w kryzysowej sytuacji. Konieczność wprowadzenia w życie wielu zmian nastręcza trudności. Wsparcie dla rodziców niepełnosprawnego dziecka oferują, książki, które pomagają.

 

Wychowywanie dziecka to odpowiedzialne zadanie. Od momentu narodzin rodzice muszą zapewnić malcowi warunki sprzyjające prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu. Wyzwań pojawiających się na kolejnych etapach rozwoju jest wiele. Pomimo tego w sprzyjających okolicznościach wspieranie dziecka to pełen pięknych chwil czas. To dlatego tak wiele osób pragnie mieć i wychowywać dzieci. Niestety, spełnienie marzenia o rodzicielstwie nie zawsze przebiega zgodnie z zakładanymi oczekiwaniami. Problemy, wątpliwości, czy nieoczekiwane wyzwania pojawiają się zawsze. Przy czym, jest sytuacja, na którą rodzice są nieprzygotowani. Niepełnosprawność dziecka to kryzysowa sytuacja wymagająca wprowadzenia w życiu wielu zmian. Pociecha będzie bowiem wymagać szczególnej opieki.

„Niepełnosprawne dzieci to osoby, które nie mogą samodzielnie zapewnić sobie normalnego życia na skutek wrodzonego lub nabytego upośledzenia fizycznego bądź psychicznego”. – definicja Światowej Organizacji Zdrowia.

 

Niepełnosprawność dziecka miewa różne oblicza

Zawsze jednak wymaga indywidualnego podejście wobec zaistniałych komplikacji. Każde dziecko jest inne, dlatego potrzebuje dostosowanego do jego potrzeb postępowania. Nie ma znaczenia, czy jest to niepełnosprawność fizyczna, psychiczna, wrodzona, czy nabyta. Niesamodzielny młody człowiek bez względu na swoje niedomogi oczekuje akceptacji oraz wyczulenia na jego oczekiwania. W zależności od tego, jaki stopień niepełnosprawności zostanie orzeczony w danym przypadku, dziecku przysługiwać będzie szereg zniżek i ulg, czy form wsparcia finansowego. Co przysługuje na dziecko niepełnosprawne? Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć rodzice dziecka z niepełnosprawnością? Na te pytania szczegółowych odpowiedzi udzielają takie instytucje jak MOPR, ZUS, czy PFRON. Rodzicom niepełnosprawnych dzieci potrzebne jest również wsparcie psychologiczne. Książki, które pomagają tej grupie, okazują się bardzo pomocne. Wiele z nich napisali rodzice.

 

Niepełnosprawność dziecka – książki, które pomagają. Są to pozycje napisane przez doświadczonych rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Zawarte w nich wiadomości pochodzą więc z najbardziej wiarygodnego źródła.

 

Niepełnosprawność dziecka może nadać sens życiu

Książka, która pomaga to zrozumieć, nosi tytuł „Łóżeczko, z którego wyjęłam miłość. Adopcja chorego dziecka zmieniła nasze życie”. Jest to poruszająca, prawdziwa historia, która w swoim czasie obiegła opinię publiczną. Wiele osób zadziwiło, że Magdalena Madeja wraz z rodziną zdecydowała się otoczyć opieką chorego Alanka. Proces adopcyjny nie należał do łatwych, ale jak zapewnia autorka, warto było go przejść. W lekturze zgromadzono najważniejsze informacje oraz porady dla osób chcących podjąć się adopcji lub rodzicielstwa zastępczego. Nie jest to łatwa decyzja, dlatego dokładnie trzeba ją przemyśleć. Niepełnosprawne dziecko wymaga wyjątkowej troski. Autorka rozwiewa wiele wątpliwości, doradzając, w jaki sposób sprawować właściwą opiekę. Zgromadzona wiedza i wieloletnie doświadczenie czyni z niej „specjalistkę” odnośnie do tego tematu. Wymagający wsparcia i stałej rehabilitacji Alanek, który na skutek urazu mózgowo czaszkowego musiał przejść trepanację, dziś otoczony rodzicielską miłością wspaniale się rozwija.

Czytaj dalej

Rodzicielska miłość jest bezwarunkowa

Książka, która pomaga i wspiera wielu rodziców niepełnosprawnych dzieci to „Zespół Downa. Trudniejsze życie piękniejszy świat”. Narodziny dziecka z zespołem wad wrodzonych spowodowanych występowaniem dodatkowego chromosomu 21, czyli tak zwaną trisomią 21, wywraca życie do góry nogami. W pierwszym momencie pojawia się uzasadniony lęk. Miłość i stopniowa akceptacja wszystkich związanych z tą przypadłością komplikacji pozwala jednak, by życie toczyło się dalej. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy rodzic niepełnosprawnego dziecka zdaje sobie sprawę z negatywnego odbioru. Autorka opowiada o tym, jak trudno było jej pogodzić się z brakiem akceptacji otoczenia w stosunku do jej dziecka. Rodzicielska miłość jest bezwarunkowa, ale dla otoczenia „inność” bywa nie do zaakceptowania. Pomimo wielu przykrych doświadczeń autorka postanowiła jednak udowodnić światu, że jej chory na zespół Downa syn jest równie wartościowy, co inne dzieci. Niepełnosprawność nigdy nie powinna bowiem stawać się powodem społecznego wykluczenia.

Czytaj dalej

Niepełnosprawne dziecko i jego świat

Niepełnosprawne dziecko i jego świat pomaga zrozumieć książka „Bliżej serca”. W pozycji znajdziemy zwierzenia najstarszego człowieka z zespołem Downa. Przytoczone wspomnienia z lat dzieciństwa pozwolą nam zrozumieć, że choć trisomia modyfikuje rozwój i kształtuje szereg cech, nie czyni człowieka gorszym. Wręcz przeciwnie, częstokroć sprawia, że obciążona nią osoba staje się bardziej wrażliwa. To, czy zdoła odnaleźć się w świecie, zależne jest jednak od otoczenia. To dlatego wobec osób niepełnosprawnych należy wykazać szczególną troskę. Jurek, który opowiada swoje wrażenia z przeszłości, dobrze pamiętaj, jak dziwnie potrafili patrzeć na niego ludzie. To rodzina zadbała, by pomimo braku akceptacji nie czuł się odrzucony. Książka pomaga zrozumieć, że troska, cierpliwość oraz systematyczna praca pozwala wyposażyć dorastającą niepełnosprawną osobę w poczucie własnej wartości. Ta cecha ułatwia prowadzenie jak najbardziej samodzielnego, codziennego życia.

Czytaj dalej

Odmienność nie musi przeszkadzać

Niepełnosprawne dziecko podobnie jak wszystkie inne dzieci potrzebuje kształcącej rozrywki. Książka, która pomoże dzieciom oraz rodzicom zrozumieć, jak ważna jest akceptacja „inności” to „Wyjątkowi są wśród nas”. Jest to jedyny w swoim rodzaju zbiór opowieści napisanych przez mamę chłopca z zespołem Downa. Wiedząc, jak niesprzyjający wobec niepełnosprawnych potrafi być świat, napisała książkę z ważnym przesłaniem. W bajkowej krainie napotkamy niezwykłych bohaterów. Będzie to między innymi: wychowany świerszcz, miś Grizzli, cudaczny Pomaludek, czy bałaganiara Tosia. Dziać będzie się naprawdę wiele, a każda z opowieści skłoni nas do przemyśleń. Książka w przyjazny dzieciom sposób porusza temat tolerancji i akceptacji. Poznane postacie dowiodą, że odmienność nie musi przeszkadzać we wspólnej zabawie.

Czytaj dalej

Zaprezentowane pozycje to książki, które pomagają rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Wsparcie emocjonalne oraz możliwość poznania historii innych, zmagających się z niepełnosprawnością dziecka osób, okazuje się nieoceniona.