Nawyki wspomagające naukę przez całe życie - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościNawyki wspomagające naukę przez całe życie

Nawyki wspomagające naukę przez całe życie

29 marca 2018 / Grzegorz Malinowski
Jak powiedział Henry Ford: „Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym”.

Pogląd, że po skończeniu szkoły w zasadzie nie trzeba się niczego uczyć podziela wiele osób. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości lub dyplomu szkoły wyższej opieramy się często na wiedzy wyniesionej ze szkoły wiele lat wcześniej.

Rzeczywistość współczesnego świata jest jednak taka, że wiedza często ulega dezaktualizacji. Świat rozwija się w błyskawicznym tempie i coraz bardziej zaczyna się liczyć zdolność szybkiej nauki i adaptacji do nowych warunków. Mało zostało bowiem obszarów, gdzie nauka i postęp nie zmieniają nic przez wiele lat.

Zdolność do przyswajania nowego w ciągle zmieniającej się rzeczywistości pomaga nie tylko przetrwać, ale również rozwijać się. Jak utrzymać swój umysł, by był ciągle gotowy na przyswajanie nowości? Wystarczy wykształcić w swoim codziennym planie dnia pewne nawyki. Co ciekawe, wcale nie wymaga to dużo czasu i energii.

Po pierwsze, warto wyznaczyć sobie konkretne cele.

Wyrzuć z głowy wszystkie brednie o samodoskonaleniu, które wypróbowałeś, i które nie zdały egzaminu. Spisanie listy celów do osiągnięcia pomoże utrzymać się w dyscyplinie.

Jak dobrze napisać taki cel? Przede wszystkim musi być skonstruowany tak, by łatwo go było rozbić na mniejsze kroki. Duży projekt często wymaga rozbicia na wiele mniejszych projektów, które w rezultacie dadzą imponujący efekt. Jeśli na przykład chcesz doszkolić się z technik SEO (cel), to dobrym krokiem będzie czytanie systematyczne postów z bloga poświęconego tej tematyce dziennie.

 

Do nauki nie jest potrzebna klasa ani towarzystwo

Prawdziwą rewolucję w tej materii przyniósł internet. Dał on mnóstwo fantastycznych narzędzi do samodzielnej nauki: webinary, kursy on-line, kanały na YouTube. Ich tematyka zahacza o niemal każdą dziedzinę życia! Od szydełkowania po programowanie czy gotowanie – wszystkiego możesz spróbować korzystając z internetu. Niektóre firmy czy szkoły oferują część kursów za darmo, dzięki czemu podstawy liźniesz bez wydawania grosza.

Wykorzystaj wolne chwile

Gdy dopada nas dorosłość, trudno o wolny czas i zmuszenie się do nauki czegokolwiek. Umysł nie jest też tak chłonny jak za młodu. Są jednak momenty, które można wykorzystać do nauki czegoś nowego. Na przykład czas dojazdu do i z pracy, stanie w kolejce w sklepie, kwadrans przed snem czy w czasie gotowania obiadu (nie tracąc jednak koncentracji, by obiad się nie spalił!). To możliwe również dzięki nowoczesnym narzędziom: audiobookom, interaktywnym programom i prezentacjom. Stanie w korku to doskonały czas, by odpalić audiobooka z nagraniem ulubionej książki lub podcastem o interesującej nas tematyce.

Choć wyrobienie w sobie tych nawyków może zająć trochę czasu, na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Choć nie staniemy się alfą i omegą w 15 minut, to nic się nie stanie! Warto dbać, by jutro wiedzieć trochę więcej niż dziś – to już sukces. I warto utrzymywać swój umysł w dobrej kondycji. Zaowocuje to samymi pozytywnymi efektami w przyszłości.