Najpopularniejsze gatunki literackie - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościNajpopularniejsze gatunki literackie

Najpopularniejsze gatunki literackie

20 lipca 2021 / Agnieszka
Fikcja, czy fakt? Przyjemniejsza delikatność, czy siła i przemoc? Co lepiej – cofać się w przeszłość, czy zerkać w przyszłość? Czy indywidualne upodobania czytelnicze cokolwiek mówią o człowieku? Na te pytania po części odpowiadają najpopularniejsze gatunki literackie.

Od kiedy stan czytelnictwa w Polsce zaczął być regularnie sprawdzany, wyłoniła się lista najchętniej czytanych pozycji. Na tej podstawie poruszano najróżniejsze kwestie, związane z obcowaniem z lekturami. Co czytają kobiety? Co czytają mężczyźni? Czy młodzież w ogóle czyta? Co lubią czytać dzieci, a co seniorzy? To pytania, na które od wielu lat, cyklicznie próbują odpowiedzieć wydawcy, bibliotekarze oraz przedstawiciele instytucji kultury. To zrozumiałe, ponieważ jest to wskazówka, w jaki sposób ukierunkowywać promocyjne działania związane z literaturą. Upodobania Polaków wiele o nich mówią. Znaczenie ma, czy chętniej wybierana jest literacka fikcja, czy literatura faktu. Czy bardziej ceniona jest tematyka obyczajowa, czy raczej sensacyjna. Jakie książki najlepiej się sprzedają? Odpowiedź na to pytanie wyjaśnia wiele.

„Badania rynku wydawniczego potwierdzają, że wciąż najchętniej czytanymi książkami są romanse, kryminały, historie z dreszczykiem, fantasy, science fiction oraz sensacja”.– ridero. eu

Najpopularniejsze gatunki literackie warto poznać, by odnaleźć czytelnicze inspiracje. Ludzie lubią czytać przede wszystkim to, co interesujące i wartościowe. Opinia innych ma znaczenie, to dzięki niej tworzone są tak wartościowe informacje, jak: najlepsze książki, najciekawsze lektury z przesłaniem, czy wartościowa literatura dla niej lub dla niego. Duża ilość zadowolonych odbiorców wpływa na wszystkie rankingi. Pośród najchętniej kupowanych i czytanych książek znajdują się najbardziej wartościowe pozycje. To dlatego z pośród nich warto wybrać, coś dla siebie. Jedna książka, a z niej miliony korzyści. Lekarze i naukowcy dowiedli przecież, że czytanie książek to prozdrowotny relaks.

Poznajmy więc najpopularniejsze gatunki literackie. Dowiedzmy się, co warto czytać oraz, co czytają inni. Dzięki temu zaspokoimy swoją ciekawość i pozyskamy wiele czytelniczych inspiracji. W końcu nie rozczarujemy się, sięgając po lektury, które nie bez przyczyny stają się popularne.

Rzeczywiście romanse od lat królują pośród rankingów najlepiej sprzedających się książek. Oczywiście gatunek ten uległ wielu przemianom, pozwalając wyróżnić wiele podgatunków, niektórych z nich nie wypada pominąć.

ROMANS WSPÓŁCZESNY

Romans współczesny, który szybko został zauważony to „Finezja uczuć„. Opowiada on historię mężatki zakochanej w księdzu. Główni bohaterowie to małżonkowie z długim stażem, Alicja i Adam. Mogłoby się wydawać, że zgodne pożycie połączyło ich serca na zawsze. Niestety, szarość i przewidywalność dnia codziennego, staje się dla nich przekleństwem. On bezustannie poświęca się pracy, a ona pozostawiona sama sobie, dba o dom. Dobrze, że w jej życiu pojawia się sztuka. To dzięki niej zyska okazję do barwnego odmienienia swojego monotonnego losu. Ksiądz będzie pomagał Alicji malować obrazy. Było pewne, że z tak bliskiej znajomości, coś wyniknie. Wówczas oboje będą musieli pomyśleć, jakich zobowiązań nigdy nie można łamać. To przesłanie, które należy odnieść do własnego życia.

Czytaj dalej

ROMANS KRYMINALNY

Romans kryminalny, który zaskoczył wielu, mówi o karze wyrządzonej „Za moje krzywdy„. Czy mordowanie innych ludzi, da się w jakikolwiek sposób usprawiedliwić? Na to trudne pytanie będą musieli spróbować odpowiedzieć mundurowi z polskiego wybrzeża. To tam dojdzie do serii obrzydliwych morderstw. Ślady będą mylące, bo zbyt długo ofiary uznawano za zwyczajnych obywateli. W momencie, kiedy ujawniono, że to przerażający dewianci seksualni, rozpętało się piekło. Ucierpiały rodziny, które również nie znały prawdy. Wówczas podjęto decyzje, że policjantów z gdyńskiej dochodzeniówki musi wesprzeć psycholog Bożena Kalinowska. To śledztwo odmieni jej życie. Najbardziej wyrazisty zdaje się wątek miłości rozgrywający się na tym mrocznym tle, ale przecież to właśnie atut romansu połączonego z kryminałem.

Czytaj dalej

ROMANS EROTYCZNY

Za najpopularniejszy gatunek literacki uznawany jest też romans erotyczny. To dlatego prawie natychmiast zainteresowanie wzbudził „Piękny„. Przedstawicielki płci pięknej poszukiwały w nim zabójczo przystojnego mężczyzny, a panowie brutalnego dreszczyku. Żadna z tych grup nie zawiodła się, ponieważ ta historia naprawdę jest inna niż wszystkie. W fabule nie brakuje wątków gangsterskich i mafijnych porachunków, kwestii wielkich pieniędzy oraz scen seksu. Intryguje, a może nawet bulwersuje język, jakim posłużyła się autorka. Nośnikiem mocnego wyrazu tego romansu są przekleństwa i wulgaryzmy. Najbardziej szokuje jednak, że z dramatycznej opresji to drobna kobieta z klasy średniej ratuje szaleńczo przystojnego, rosłego mężczyznę z wyższych sfer, a nie on ją. W tym romansie erotycznym szaleje pożądanie, a zakończenie do czerwoności rozpala zmysły.

Czytaj dalej

W grupie najchętniej czytanych gatunków literackich w ostatnim czasie obok powieści romantycznych wymieniane są kryminały. Fabuła zorganizowana wokół zbrodni zawsze dostarcza bowiem silnie emocjonujących doznań. A, który kryminał w ostatnim czasie był chętnie kupowany?

 

KLASYCZNY KRYMINAŁ

Polski, klasyczny kryminał, uznany za niezwykle ciekawy i godny polecenia to „Morderstwo w pensjonacie„. W trakcie poszukiwania zabójcy będziemy mogli się pośmiać. Na atrakcyjność pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji i fabuły wpływ mają postacie bohaterów. Każdy z nich jest niebywale charakterystyczną osobistością. Zdaje się jednak, że humor poprawi nam właścicielka feralnego pensjonatu, Alicja Figiel i jej złośliwe koty. Oskar Miller, wybierając to miejsce do świętowania swojej wygranej na loterii, nie mógł przewidzieć, że w otoczonym bajeczną zielenią miejscu, czeka go śmierć. Rozszaleje się burza, a zaraz po niej pojawią się zwłoki pośród podejrzanych, znajdzie się była żona Oskara, jego obecna kochanka, a także dwóch przyjaciół. Kto zabił? Na to pytanie nawet miejscowy inspektor długo nie znajdzie odpowiedzi. Może to dlatego, że za tą zbrodnią, kryje się wiele tajemnic. Warto je poznać. Dramat, ludzkie martwe ciała, nieuchwytni zbrodniarze a pomiędzy tym wszystkim przemykające koty.

Czytaj dalej

Każda zbrodnia pewnego dnia zostanie ukarana. To właśnie o tym mówi kryminał o tanecznym tytule „Flamenco„. Nieumyślnie spowodowane wypadki mogą zdarzyć się każdemu. Wówczas należy wziąć na własne barki odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Niektórzy wolą jednak uciekać przed wymiarem sprawiedliwości. Tak niecnego występku dopuściła się trójka młodzieńców, którzy nierozważnie wypoczywali w Hiszpanii. To przez to dziewczynę, która doznała poparzenia słonecznego, trzeba było pospiesznie wieźć do szpitala, pośpiech był zrozumiały, ale, czy aż tak? Potrącony został tancerz Flamenco, Miguel. Przez długi czas musiał on powracać do zdrowia psychofizycznego. W tym czasie jego oprawcy wrócili do swojej ojczyzny, licząc, że prawda nigdy nie zostanie ujawniona. Los w najmniej oczekiwanym momencie wymierzy karę. Najwięcej może stracić Janne, kompozytor muzyki współczesnej, który dramatycznego dnia prowadził pojazd. Miguel niebawem zapuka do jego drzwi. To, co wydarzy się w następstwie, zszokuje nie tylko jego

Czytaj dalej

MROCZNY KRYMINAŁ

Mroczny kryminał, który dostarczył silnych wrażeń wielu zadowolonym odbiorcom to” Lichwiarz„. Grasuje w nim mężczyzna w „drewnianej masce” na twarzy. Główna bohaterka to bardzo skrzywdzona przez los policjantka, Urszula Biała. Po tym jak straciła najbliższych w dramatycznych okolicznościach, jej zaangażowanie w pracę zawodową bardzo osłabło. Ponieważ Biała jest świetnym kryminologiem, zostaje poproszona o wyjaśnienie nietypowej sprawy. Młoda dziewczyna traci życie, spadając ze wzniesienia na kolczasty drut. Teoretycznie był to nieszczęśliwy wypadek. Śledztwo Białej szybko wykaże jednak, że dziewczyna cierpiała na lęk przed ostrymi przedmiotami. Ponadto zamordowana zostaje jej matka. Niebezpieczeństwo narasta, ponieważ Biała nie wie, że śledzony przez nią morderca to mężczyzna ”z maską na twarzy”. Policjantka, starając się uchwycić zbrodniarza, zacznie popadać w psychozę. Śladami przerażających zbrodni Biała dotrze w najciemniejsze zakamarki własnego umysłu. Czyżby to wszystko działo się tylko w jej głowie? O tym przekonają się jedynie czytelnicy, których nie przerazi fakt, że ten kryminał wraz z rozwojem akcji zmienia się w namiastkę horroru. Niektórym po lekturze tej powieści, ciężko będzie spokojnie zasnąć.
Nie można oczywiście zapomnieć, że czytelnicy oczekują od prozy coraz większej ilości krańcowych przeżyć. To dlatego jednym z najpopularniejszych gatunków literackich stają się thrillery. Książki z tego gatunku głęboko zapadają w pamięci.

Czytaj dalej

THRILLER

Thriller „On” szokuje, ponieważ główna bohaterka wdaje się w szaleńczy romans z seryjnym mordercą. Jest to inteligentna, piękna, zaradna Józefina. Która poszukując odskoczni od przewidywanej rzeczywistości, wraz z przyjaciółką wybiera się do baru. Zwyczajna sytuacja, ale podczas zabawy powinna była uważać, z kim obcuje. Przecież była stateczną mężatką z planami na przyszłość. Gdy przystojny, inteligentny Andrzej staje na jej drodze, od razu rozbudzi jej zmysły, dlatego z zaufaniem oddała mu swoje ciało. Po wszystkim dręczyły ją wyrzuty sumienia, dlatego próbując zapomnieć o wszystkim i dzięki temu powrócić na dawne tory, udała się nawet do swojej matki. Pożądanie było jednak silniejsze niż rozsądek. Spotkała ją za to sroga kara. Andrzej zabija męża Józefiny, porywa jej przyjaciółkę, a ją samą zwabia w morderczą pułapkę. Po tych zdarzeniach pozostanie bolesna trauma. To niezwykłe, że w ostatnich scenach ten thriller zdaje się przekształcać w szczęśliwie kończący się romans.

Czytaj dalej

THRILLER PSYCHOLOGICZNY

Thriller psychologiczny „Miasteczko Pomroka” bardzo szybko zdobył uznanie. Sporo mrocznych tajemnic, ksenofobiczni mieszkańcy niewielkiej mieściny oraz jeden seryjny morderca to niekwestionowane atuty tej powieści. Analizując treść tej historii, można zacząć zastanawiać się, kto tak naprawdę jest tutaj winny. Kiedy zamordowany zostaje 18-latek, a sprawę zaczną badać mundurowi z Wydziału Kryminalnego, Kira Mazur oraz Fabian Krakowiak i wyjdzie na jaw, że każdego roku porwana zostaje licealistka, wyda się, że na niewinne ofiary poluje psychopatyczny zabójca, który jest sprawcą wszelkiego zła. Nic bardziej mylnego. Tutaj ci najbardziej niepozorni dopuszczają się naprawdę ohydnych czynów. Ksenofobiczni, zabobonni, posługujący się okrutnymi sposobami myślenia, mieszkańcy Pomroki są zdolni nawet do linczu. To pośród nich nie bez przyczyny pojawił się człowiek zdolny odebrać życie innym ludziom. Zaskakujące są motywy, które nim kierowały, ale tutaj zadziwia naprawdę wiele zdarzeń. Do psychologicznej analizy ludzkich charakterów skłaniają poczynania mieszkańców wsi, ale również bardzo specyficzna relacja pomiędzy „mężczyzną z przeszłością” i „kobietą po przejściach”. Otwarte zakończenie tego thrillera silnie pobudza wyobraźnię, która zadecyduje, jak potoczą się losy Kiry i Fabiana.

Czytaj dalej

Kobiety zaczytują się w powieściach romantycznych, a panowie wolą silniejsze, a do tego niebezpieczne, doznania. A co lubią nastolatki? To jeszcze nie dorośli, ale dojrzewającym ludziom przyda się dobry, literacki przykład. Na pewno nie zawiedzie coraz popularniejsza Fantasy i fantastyka.

OPOWIEŚĆ FANTASTYCZNA

Nastolatkom oraz dorosłym poleca się opowieść „Był sobie chłopiec„. W ostatnim czasie rośnie popularność tej fantastycznej powieści. Wykreowany w niej świat jest naprawdę piękny, a do tego pełen magii. Nastoletnich oraz dorosłych czytelników, którzy zechcą sięgnąć po tę książkę, najbardziej zaskoczy inny fakt. Nie może nie dziwić, że wykreowany przez autorkę świat zdominowały czarownice. Tam mężczyźni nie posiadają nadprzyrodzonych zdolności. Oczywiście za wyjątkiem jednego Czarownika. Co więcej, głównym bohaterem jest 10-letni Antoni. Pewnego dnia przysłucha się on rozmowie, która zmotywuje go do podjęcia walki o coś bardzo ważnego. Antoś, choć jest tylko dzieckiem, najpewniej będzie wspierany przez rówieśników. Zdarzy się wiele, ale siła przyjaźni, będzie chronić ich przed złem.

Czytaj dalej

Popularność czytelnictwa małymi kroczkami wzrasta. Coraz więcej osób Poszukuję ciekawych książek. Zainteresowaniem cieszą się także najpopularniejsze gatunki literackie. Powyżej zaprezentowane pozycje wskazały najchętniej kupowane książki. Warto posłużyć się tą wskazówką.

Co warto przeczytać?