Najlepsze książki – co czytać teraz? - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościNajlepsze książki – co czytać teraz?

Najlepsze książki – co czytać teraz?

28 lipca 2020 / Agnieszka

Z literaturą zawsze warto obcować. W końcu czytanie książek to prozdrowotna aktywność, która pozytywnie wpływa na kondycję mózgu.

https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-ksiazek-przyczyna-dlugotrwalych-zmian-mozgu/

Zalety płynące z poznawania lektur wymieniać można długo. Istnieje bowiem, co najmniej 50 powodów, dla których warto czytać książki. Aby korzystać z dobroczynnych funkcji czytelnictwa, należy wybrać właściwą lekturę. Sięgnięcie po przypadkową, naraża na niepotrzebne rozczarowanie, a przecież tak wiele możemy zyskać, obcując z właściwą pozycją.

”Spotkanie z książką to spotkanie niezwykłe. Książkę warto zaprosić do swojego życia. To podróż w świat lektury, ale również podróż w swój świat wewnętrzny. Świat emocji, radości, lęków, nadziei, zranień i marzeń” – psycholog Agnieszka Konopska, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lublinie

Najlepsze książki to pozycje, które rozwijają wyobraźnię, uczą myślenia, pozwalają dokonywać cennych refleksji i przemyśleń, a do tego bawią. Z nimi przeżyjemy niezapomniane chwile. Zachęceni frapującą fabułą, popuścimy wodze wyobraźni. Poznamy także wyjątkowych bohaterów i ich emocjonujące historie. Wiemy więc, co czytać teraz. Najlepsze książki na pewno nas nie zawiodą.

Pora poznać najlepsze książki. Znając ich tytuły, dowiemy się, co czytać teraz. W trakcie lektury doświadczymy licznych ekscytacji, zaznamy także różnego rodzaju emocji, oraz poznamy bohaterów, którzy staną nam się bliscy. Będzie wyjątkowo.

Najlepsza książka, po jaką powinni sięgnąć nie tylko dorośli to29 aspektów życia. Spojrzenie młodej kobiety„. Wewnątrz znajdziemy zbiór poglądów dotyczących najważniejszych sfer życia. Lektura ma na celu nakłonienie czytelników do podjęcia próby udzielenia odpowiedzi na pytanie: co tak naprawdę jest sensem życia? W dzisiejszych czasach nadmierne przywiązanie do materialnej sfery wielokrotnie przesłania bowiem to, co najważniejsze. Na łamach tej książki autorka odniosła się do najistotniejszych kwestii. Jest to między innymi: istota małżeństwa, aborcja, niepełnosprawność, czy trudności współczesnych nastolatków. Wyraźnie napiętnowane zostały zasługujące na pogardę zachowania, przy czym wskazane zostały postawy godne społecznego uznania. Ta pozycja przypadnie do gustu wszystkim, ponieważ dotyczy egzystencjalnej, znanej wszystkim tematyki.

„Osoby, które mnie dobrze znają, wiedzą, że bardzo pasjonuje mnie ludzka psychika i zachowania. W moim otoczeniu uchodzę za cichego obserwatora życia. W niniejszej książce chcę przedstawić swoje poglądy na życie w 29 wybranych aspektach. Mam nadzieję, że będą dla Was pomocne w codziennym życiu”. – Laura Wisiewicz

Czytaj dalej

Najlepsza książka dla fanów literatury faktu to „(nie)podobni„. Wszystkie opisane wydarzenia relacjonuje ciężko doświadczony przez los Szymon. Pozycja podejmuje temat nietolerancji wielokrotnie objawiającej się wrogością do przedstawicieli innych narodów, czy osób o odmiennej orientacji seksualnej. Choć obecnie coraz wyraźniej mówi się o znaczeniu akceptacji, rzeczywistość bywa brutalna. Zrozumiemy to, poznając zwierzenia Szymona. Chłopak został usynowiony przez niemieckiego gitarzystę. Starał się wykorzystać swoją szansę na rozwój, ale godzenie się z demonami przeszłości nie zawsze mu wychodziło. Brak wiary we własne możliwości, nigdy nie ułatwią mu niczego. Z czasem w życiu Szymona pojawi się niepełnosprawna ruchowo dziewczyna oraz jej brat gej. Co więcej, jego ojciec także skrywa w sercu tajemnice. Ta poruszająca powieść ukazuje różne oblicza miłości, przyjaźni i odwagi. Przekonamy się, że do każdego etapu życia trzeba dojrzeć.

„Niniejsza książka podejmuje problem nietolerancji w czasach współczesnych, związany z wrogością wobec innych narodów oraz osób mających odmienną orientację seksualną. Wszystkie wydarzenia relacjonuje Szymon. (…) Powieść przedstawia różne oblicza miłości, przyjaźni i odwagi, ukazując dojrzewanie do poszczególnych etapów życia, które często bywa przesiąknięte przemocą oraz niesprawiedliwością, ale potrafi także wyciskać łzy wzruszenia”. – Kamila Podgórna

Czytaj dalej

Najlepsza powieść społeczno-obyczajowa to „Larwy”. Ukazuje ona prawdziwą naturę człowieka. Każdy z nas chce myśleć o sobie w pozytywnych kategoriach. Wierzymy, że z natury jesteśmy dobrzy i potrafimy dokonywać wyboru pomiędzy tym, co właściwe, a co złe. Niestety, najpewniej bardzo się mylimy. Wkroczenie na polityczną ścieżkę zmienia każdego. Wówczas do głosu dochodzą utajone instynkty i żądze. Zrozumiemy to, poznając historię Filipa. Ten nadwrażliwy młody człowiek jest biseksualistą, więc bezustannie tuszuje swoje prawdziwe „ja”. Inni jednak, nie zważając na konwenanse, próbują utrzymać się na szczycie. Dowodzą tego sylwetki bohaterów, których poznamy. Jest to była opozycjonistka Matylda, ksiądz Jacenty, czy propartyjny dziennikarz Burczyk. Na pewno zostaniemy skłonieni do rozważań. Podkreślony został bowiem relatywizm etyczny, którego w dzisiejszych czasach jest stanowczo za dużo.

Czytaj dalej

Najlepsze książki to oczywiście nie tylko obszerne powieści. Najważniejsze kwestie wyrazić można poprzez niewielką formę literacką.

Najlepsze opowiadania zawiera książka „Zmyślenia”. Ich tematyka koncentruje się na problemach bezustannie poszukujących siebie, współczesnych ludzi. Bohaterowie, których poznamy, w pełni nie potrafią być szczęśliwi. Czerpanie radości z życia uniemożliwia im problem z akceptacją własnych potrzeb. Jest to między innymi nieszczęśliwa mężatka, wkraczające w dorosłość dziecko, potomek znanego pisarza, czy uwięziony w obcym ciele ojciec. Te postacie obrazują różne oblicza nieszczęścia. Każde opowiadanie przez wąską perspektywę prowadź do wielkich puent. Dzięki temu udało się ukazać wszystko, co najważniejsze.

Czytaj dalej

Najlepsze książki to także pozycje, których poszukuje młodzież. Ta grupa odbiorców najczęściej bowiem zadaje pytanie: co czytać teraz?

 

Dorota De Cruz stworzyła oryginalny melodramat z intrygującym wątkiem fantastycznym. Z całkiem nie-greckiej i nie-szekspirowskiej, a raczej typowo polskiej, i to nie wielkomiejskiej (chociaż w wersji Bronks) tragedii wyczarowała historię miłosną dwojga obcych ludzi, którzy byli jednak sobie przeznaczeni (dla Moniki przeznaczeniem okazał się pochodzący z Kadyksu Marco Moretti), ale którzy spotkali się jedynie przelotnie na nowojorskim lotnisku JFK – ona w drodze do Kadyksu, on w drodze z Kadyksu – bo ich przeznaczenie wybiegało daleko poza znany koniec świata i daleko poza czas, jaki im pozostał na spełnienie marzeń. Gdzieś na końcu świata” zaliczyć można do grona najlepszych książek jakie warto przeczytać.

Czytaj dalej

Najlepsza książka dla młodzieży to „Projekt koniczyna”. Wielowątkowa powieść science-fiction trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Główna bohaterka to Alex, którą poznamy w momencie, gdy obudzi się w szpitalu, nie pamiętając, kim jest. Odzyskiwanie wspomnień, nie będzie dla niej łatwe, ponieważ jej przyjaciółka celowo będzie podawać jej nieprawdę. Dopiero gdy obdarzona nadprzyrodzonymi mocami Alex zacznie przeglądać swój stary dziennik, zacznie domyślać się, że coś jest nie tak. Dzięki temu stopniowo będzie poznawać prawdę na temat swojej misji i tajnego Projektu koniczyna. Do wyjaśnienia pozostanie jej jednak kwestia poczucia, że powinna komuś pomóc. Zagadką pozostaje również tajemniczy, bezustannie obserwujący ją mężczyzna. Wszystkie szczegóły i wyjaśnienia przyniesie ze sobą zaskakujące zakończenie.

A dla tych, których losy Alex – dziewczyny posiadającej nadzwyczajne zdolności, wciągnęły informujemy, że pojawiła się kontynuacja tej porywającej powieści – tym razem Alex staje przed jeszcze trudniejszymi wyborami niż w poprzedniej części. Projekt Wolność– to świat pełen przemocy, tajnych projektów, niezwykłych umiejętności, ale także przyjaźni, miłości, oddania, solidarności i heroizmu.

Zaprezentowane powyżej pozycje to wskazanie, co czytać teraz. Są to najlepsze książki docenione przez czytelników. Z nimi wrażeń nie zabraknie nikomu.