Najlepsza książka na prezent dla dziecka - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościNajlepsza książka na prezent dla dziecka

Najlepsza książka na prezent dla dziecka

14 grudnia 2017 / Agnieszka
W obecnych czasach widzimy, że technologia wszelkiej maści opanowała cały świat. Dzisiejsze dzieci, tak jak i my, żyją właśnie w takiej przestrzeni.

W dobie smartfonów, tabletów, laptopów i innych przenośnych urządzeń, książki nie zajmują już tak ważnego miejsca co kiedyś. Czy jednak rzeczywiście musi tak być? Czy nie warto, zamiast kolejnej gry czy bajki, podarować naszym milusińskim pięknie ilustrowanej bajeczki? Przecież książki od wieków rozwijały dziecięcą wyobraźnię, uczyły nowych słów, pozwalały spędzić spokojnie czas wraz z rodzicem, który słowo po słowie czytał je do snu. Nie warto zapominać o klasycznie wydanych bajkach – można, a nawet trzeba obdarowywać nimi dzieci. Nadchodzące Boże Narodzenie to doskonała okazja, żeby to zrobić. Wybór przecież jest ogromny!

Książka – najlepszy prezent dla dziecka

Wybór książki na prezent dla dziecka to odpowiedzialne zadanie. Przede wszystkim lektura powinna być dobrana do wieku młodego czytelnika. „Baśń o dębowym sercu” napisana przez Artura Jasińskiego to książka dla starszych dzieci. Mogą one czytać ją samodzielnie lub wspólnie z rodzicami. Jest to piękna, mądra opowieść, która pozwoli wyruszyć młodym czytelnikom do niezwykłej wioski. Dawniej miejsce to zachwycało pięknem przyrody, ale wszystko zmieniła susza. Jedynie leciwy dąb jeszcze się zieleni, ale wszyscy podejrzewają, że roślina została owładnięta przez złe moce. Mieszkańcy są załamani. Doskwiera im głód i brak wody. Jedyna niewysychająca studnia, stojąca we wsi, nie wystarczy, by powróciło dawne życie. Wszystko wskazuje więc na to, że ludzie będą musieli poszukać nowego miejsca zamieszkania. Ostatni ratunek może przynieść rozmowa ze starym dębem. Podejmie się jej mały Antek. Tylko, czy chłopczyk jest na tyle odpowiedzialny, by wypełnić to zadanie? Przygody Antka, który będzie musiał stoczyć bitwę, dzieci poznają w trakcie czytania. Ta mądra baśń podkreśla znaczenie przyrody.

Czytaj dalej

Dzieci lubią przeżywać niezapomniane przygody. Takie, które pozwalają im poznać niezwykłych bohaterów i wyjątkowe miejsca. Po „Smocze skarby” najmłodsi mogą wyruszyć za sprawą Krzysztofa Piotra Łabendy. Autor wielu świetnych powieści, tym razem przygotował pozycje dedykowaną dzieciom, choć nie tylko im, bo z lektury ważne przesłanie odczytają również dorośli. Akcja bajki toczy się w Elfidii. W tej pięknej krainie nie jest już tak bezpiecznie, jak dawniej. Rządy przejął bowiem władca Mrocznych, więc zło zaczyna dominować. Na pomoc mieszkańcom Elfidi wyruszy ostatni smok, Agapit. Wspierać go będzie giermek, Marek Dżdżownica,a z czasem również Franek Zalustrza, który przybędzie z odległej czasoprzestrzeni. Wyzwań, które staną przed tymi dzielnymi wojami, nie sposób zliczyć. Najważniejsze jednak, by walcząc ze złem, zachowali czyste serca. Tylko wtedy będą mieli szansę odnaleźć „Smocze skarby”.

Czytaj dalej

Przekazywanie mądrych, a zarazem ciekawych treści to zadanie, które staje przed autorami literatury dziecięcej. Jan Nowak pobudza dziecięcą wyobraźnię poprzez „Przygody Noelki”. Ta sympatyczna dziewczynka mieszka w domu z pięknym ogrodem. To tam lubi spędzać czas, aby przyglądać się przyrodzie. Fascynują ją wszystkie zwierzęta, którym w razie potrzeby dziewczynka pomaga. W ten sposób zyskuje szacunek zwierzęcych pobratymców. Dzięki temu pewnego dnia zostanie ustanowiona królową ogrodu. Warto wspomnieć, że bohaterka ma również niezwykłego przyjaciela. Jest nim delikatny wietrzyk. Ta pięknie ilustrowana książeczka mówi o sile przyjaźni, opiekuńczości i odwagi. Podkreślona została również konieczność dbania o środowisko naturalne. Należy więc stwierdzić, że bajka ta bawi i uczy. Wyobrażony świat stał się bowiem nośnikiem cennych wartości.

Czytaj dalej

Dzieci uwielbiają zabawy, którymi chciałyby wypełniać każdy dzień. Najlepszą książkę na prezent dla dziecka mogą więc stanowić „Wesołe rymowanki na wieczory i poranki”. Pozycję tę z myślą o dziecięcych potrzebach przygotowała Dominika Tomaszek–Semik. Zamysłem autorki było zachęcenie najmłodszych czytelników do obcowania z książkami. Właśnie dlatego wewnątrz zgromadzone zostały krótkie, wierszowane i pięknie ilustrowane bajeczki. Ich bohaterami są obdarzone ludzkimi cechami rośliny i zwierzęta. W bajkowej krainie wszystko jest możliwe, dlatego opisane postacie przemówią ludzkim głosem. Ponadto będą organizować konkursy i zabawy. Wesołym przygodą nie będzie końca, ale zdarzą się również liczne perturbacje. Będzie wesoło i pouczająco, ponieważ podkreślone zostały postawy godne naśladowania oraz te, zasługujące na naganę. W każdej bajeczce kryje się też cenny morał.

Czytaj dalej

Najpiękniejsza książka na prezent dla dziecka w łatwy do zrozumienia sposób może odnosić się do ważnych kwestii. Jedną z nich jest tak częste dziecięce marzenie o posiadaniu zwierzaka. O odpowiedzialności za pupila opowiadają „Wakacyjne przygody Agaty”. Tą pięknie ilustrowaną bajkę przygotowała Renata i Agata Antoniewicz. Przy czym, choć pomysłodawczynią wszystkich rysunków była Agata Antoniewicz, zobrazował je uzdolniony artystycznie Krzysztof Kałucki. Główna bohaterka to sympatyczna Agata. Ta kilkuletnia dziewczynka zawsze chciała mieć kotka, więc postanowiła zrobić wszystko, by spełniło się jej pragnienie. Z tego powodu spotkało ją wiele rozczarowań, kilka chwil smutku oraz moment buntu. Agatka dopięła jednak swego. Wówczas musiała zrozumieć, że opieka nad zwierzęciem przede wszystkim wymaga odpowiedzialności. Milusiński kociak szybko zaczął psocić oraz chadzać swoimi ścieżkami. Wynikające z tego komplikacje, stały się dla Agatki pouczającą lekcją cierpliwości.

Czytaj dalej

To, co lubią wszystkie dzieci to wesołe wierszyki. Rymowaną treść łatwiej im bowiem zrozumieć. Bożena Balcerek pragnie przedstawić dzieciom „Zaczarowany świat„. Jest to tytuł książeczki, która spodoba się wszystkim małym odkrywcą. Będą oni mogli wyruszyć do pełnej radości, zamieszkiwanej przez sympatycznych bohaterów krainy. Zwierzęta i przedmioty obdarzone zostały ludzkimi cechami, więc potrafią mówić, bawić się oraz przekazywać ważne treści. Każda z krótkich, wierszowanych historyjek, która znalazła się w tej książeczce, kryje w sobie ważne przesłanie. Nie pominięto oczywiście ważnych kwestii, dzięki którym mali czytelnicy zdobędą sporo wiadomości. Oczywiście nie mogło zabraknąć przyjemności, dlatego wszystkie wierszyki dopełniają przepiękne ilustracje. Ponownie nauka będzie łączyć się z zabawą. Warto wspomnieć, że tę książeczkę dzieci mogą próbować czytać samodzielnie.

Czytaj dalej

Na początek warto wspomnieć o Marii Boukef, Polce mieszkającej w Tunezji, która jest autorką opowiastek pisanych wierszem. Należą do nich „Historyjki saharyjskie i rymowanki dla wnuka” oraz „Przygody fenka wędrowniczka. Pierwsze z nich to zestaw bajeczek o egzotycznych zwierzętach. Jest wśród nich fenek, zwierzątko, które wyglądem przypomina małego pieska. Fenki żyją na pustyni i są aktywne nocą, posiadają też talent inżynierski, który przydaje im się przy budowie norek. Inni przedstawiciele afrykańskiej fauny to wielbłądy, kozy, osły, hipopotamy i kameleony. Co więcej – pojawiają się tutaj również polskie zwierzęta: łosie, bobry, krety, wrony, pszczoły oraz trzmiele. Na uwagę zasługuje krótka historia o przyjaźni między polską sarenką a afrykańską gazelą. Maria Boukef umiejętnie łączy więc dwie kultury i pokazuje piękną prawdę – wszyscy jesteśmy tacy sami i nie warto szykanować innych ludzi za odmienne pochodzenie czy kolor skóry.

Autorka jak widać, umiłowała sobie szczególnie pustynne fenki, o czym świadczy tytuł jej drugiej książki, czyli wspomniane ,,Przygody fenka wędrowniczka”. Nic dziwnego! To wyjątkowo rodzinne zwierzęta zamieszkujące niebezpieczne tereny Afryki. Żyją gromadnie, w jednej grupie, ale – jak można się domyślić – niesforny fenek nie ma zamiaru tego zaakceptować. Postanawia opuścić stado i zacząć samotne życie. Mały buntownik pragnie wyruszyć w świat w poszukiwaniu morza. Podróż tytułowego fenka tak go rozochoci, że zdecyduje się również na zdobycie gór. Jak potoczą się jego losy? Czy rzeczywiście podjął słuszną decyzję?

Czytaj dalej

Do polskich autorek literatury dziecięcej można zaliczyć także Ewelinę Stolarską-Cheńko, która zadebiutowała w 2015 roku bajką pod tytułem ,,Żółwik Emil i zaczarowane okulary. Tytułowy żółwik Emil to niezwykle sympatyczne zwierzątko, które wzbudza sympatię zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dotychczas nasz bohater wiódł całkiem zwyczajne życie – uczęszczał grzecznie do przedszkola, spędzał czas z rodzicami w domu, bawił się z kolegami, a wieczorami kładł się spać. Jednak pewnego razu zaczęło go to nużyć. Myślami uciekał w świat marzeń, przygód, chciał dotrzeć na sam koniec tęczy. Któregoś ranka, gdy Emil jak zawsze wędrował do przedszkola, na jego drodze pojawiły się dziwne okulary. Dziwne, bo niezwykłe, magiczne. Pozwalały mu stać się niewidzialnym i potrafiły spełniać marzenia! Czy spełnią również marzenie Emila o dotarciu na koniec tęczy?

Czytaj dalej

Kolejną uroczą propozycją dla najmłodszych może być książeczka Joanny Łacznej ,,Zabawki na wakacjach, napisana z fantazją i godną podziwu pomysłowością. Gdy mały chłopiec z bajki, Michałek, wyjeżdża na wakacje, zabawki tęsknią za nim tak bardzo, że postanawiają go odszukać. Niecodzienną misją dowodzi miś Poldek – najmądrzejszy ze wszystkich zabawek. Miś wie, że muszą iść wzdłuż rzeki, by dotrzeć do miejsca, gdzie Michał wraz ze swoimi rodzicami spędza gorące lato. Podczas wyprawy pomagają im gwiazdy i księżyc, ale – niestety – zabawki spotykają na swojej drodze liczne przeszkody. Czy sobie z nimi poradzą i uda im się wyjść cało z opresji? Czy odnajdą Michałka?

Czytaj dalej

Na uwagę zasługuje również twórczość Marleny Rytel, początkującej autorki książek dla dzieci. Zadebiutowała w 2016 roku bajką „Sebastian i przyjaciele”. Jej najnowszą jest ,,Potworna Michasia” – dziewczynka o wyglądzie aniołka, a z zachowaniu diabełka. Michasia ma siedem lat, blond włoski, duże niebieskie oczka i jest rozpieszczoną jedynaczką. Zawsze dostaje to, czego chce, a czego nie dostaje, wymusza u rodziców i dziadków płaczem. Stąd właśnie jej przezwisko: „Potworna Michasia”. Wszystko zmienia się, gdy w domu pojawia się wypłakany przez nią biały kot. Książka Marleny Rytel zachwyca fabułą, humorem i ciekawą problematyką. Można ją czytać na wielu poziomach, bo konstrukcja pozwala na co najmniej kilka interpretacji.

Czytaj dalej

Pięknych i rozwijających bajek nie brakuje również w literaturze francuskiej. Alphonse Daudet był jednym z twórców piszących dla dzieci. Jest on autorem książki ,,Koza pana Sequin”. Tytułowa koza to Blanchett. Pan Sequin niestety ograniczał jej swobodę z jednej, prostej przyczyny: miał świadomość, że świat jest pełen zagrożeń w postaci np. wygłodniałych wilków. Przecież one tylko czekają na naiwne, słabe ofiary, którym zachce się wolności! Kózka Blanchett, podobnie jak fenek wędrowniczek, zbuntowała się i zignorowała wszelkie zakazy – wszystko w imię wolności. I tu pojawia się podobne pytanie: czy był to rzeczywiście dobry wybór?

Czytaj dalej

Psotne nutki” Joanny Sztroman to książeczka, która w łatwy i lekki sposób opowiada o świecie muzyki, która jest pasją autorki, królestwie zwierząt i rozmaitych przygodach z przedszkola. Jeśli Ty i Twoje dziecko chcecie dowiedzieć się, co grał kataryniarz na Starówce, jak wyglądał karnawał w przedszkolu, czy w końcu kto wchodzi w skład tytułowej wiejskiej orkiestry, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Czytaj dalej

Warto podarować najmłodszym książkę pod choinkę. Jest tyle ciekawych, pięknie ilustrowanych i wesołych propozycji, a każde dziecko będzie zachwycone takim prezentem. Może z czasem samo wybierze książkę zamiast gry i filmu?