Najciekawsze książki dla młodzieży - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościNajciekawsze książki dla młodzieży

Najciekawsze książki dla młodzieży

18 kwietnia 2018 / Agata Jankowiak
Badania stanu czytelnictwa w Polsce dowodzą, że młodzi ludzie czytają książki. Warto więc poznać najciekawsze książki dla młodzieży.

Wielu dorosłych przyznaje, że nie czyta książek. Uzasadnione obawy budzi więc stan czytelnictwa wśród młodzieży. Dostęp do różnorodnych treści zamieszczanych w internecie, czy atrakcyjne nowinki technologiczne, przykuwają uwagę młodych. Na szczęście okazuje się, że młodzież czyta książki. Według badania stanu czytelnictwa w Polsce to grupa najchętniej sięgająca po literaturę. Prócz pozycji obowiązkowych, które trzeba poznać w szkole, popularnością cieszą się nowości i już docenione tytuły.

Młodzi czytelnicy doceniają wartościowe pozycje. Młodzież ceni również możliwość dokonywania samodzielnego wyboru książek i dzielenia się opiniami na ich temat z innymi. Dzięki temu wielokrotnie rówieśnicy zachęcają się do wyboru konkretnej lektury. Tego rodzaju czytelnicze nawyki na pewno zaowocują w dorosłym życiu.

Młodzież czyta książki

Należy pamiętać, że młodzi czytelnicy podobnie jak dorośli mają swoje gusta i upodobania. Warto wiedzieć, co czyta młodzież? Jakie są najlepsze książki dla tej grupy wiekowej? Dzięki temu poznamy oczekiwania tej grupy. Okazuje się, że młodzież postrzega czytanie jako przyjemną formę spędzania czasu wolnego, rozrywkę, a także wsparcie w wielu codziennych problemach. Literaccy bohaterowie częstokroć stają się bowiem przyjaciółmi.

Tytułów jest cała masa stąd, nie sposób ich spamiętać. Poznajmy jednak najciekawsze książki dla młodzieży.

Otwórz zmysły na świat fantasy

Dojrzewanie to trudny, pełen fizycznych i psychicznych zmian czas. Każdemu młodemu człowiekowi potrzebna jest „Wiara, Nadzieja, Miłość”. Te uczucia mogą okazać się ratunkiem nawet w najgorszym czasie. Diana, uczennica trzeciej klasy gimnazjum przechodzi trudny okres. Moment przeistaczania się z dziecka w młodą, dorosłą osobę jest dla niej niezwykle trudny. Diana ma problem ze swoimi emocjami. Nie potrafi otworzyć się na innych, stąd nie zaufała w pełni nawet najlepszej przyjaciółce. Wszystko skomplikuje się, gdy nowo poznany chłopak ośmieszy ją w Internecie. Diana stwierdzi, że musi się zmienić i zacznie walkę z wagą. Niestety. Z każdym utraconym kilogramem będą też słabnąć, jej chęci do życia. Od tej pory czeka ją pełna wzlotów i upadków, walka z chorobą.

Pierwsza miłość to wyjątkowa, niezapomniana emocja. By sięgnąć po uczucie, warto pokonać „Sześć przeszkód”. Piętnastoletnia Nili to wesoła dziewczyna. Poznamy ją w dniu urodzin. To miły czas dla Nili, która ma przyjaciół i naprawdę fajnego chłopaka Daniela. Dziesiątki codziennych spraw wypełniają każdy jej dzień. Wszystko zmieni się, jednak gdy w niewyjaśnionych okolicznościach zaginie jej sympatia. Gdzie mógł podziać się Daniel? Na to pytanie nie od razu zyskamy odpowiedź. Przed Nili czas próby. Po roku od zniknięcia jej chłopaka zaczną przychodzić do niej listy. Nieznany nadawca w czerwonych kopertach przysyła jej zagadki. Nili zdecyduje się je rozwiązać, nie wie jednak, że to, co odkryje, bardzo ją zaskoczy. Możliwe, że tej strasznej prawdy wolałaby nigdy nie poznać, ale jest za późno.

„Bierz plecak i lecimy” to książka, po którą powinni sięgnąć przede wszystkim uczniowie szkół średnich. Główni bohaterowie właśnie zakończyli ten etap nauki. Pojawia się pytanie, co dalej? Są przecież dziesiątki pomysłów i możliwości. Samodzielność rozpościera wiele perspektyw. Warto dobrze wykorzystać ten czas. Akcja rozgrywa się w malowniczym Tomaszowie Mazowieckim i jego okolicach. Właśnie tutaj poznamy sympatyczną Jolkę, Malwinę oraz Karola, Przemka i Wiktora. Wyraźnie zarysuje się także koleżanka Jolki- Baśka, znajomy Baśki – Józek, czy babcia Wiktora. Plejada tych wyjątkowych bohaterów każdemu zapewni niezapomniane wrażenia. Przed czytelnikami przygody, miłość, szczęście, niepewność i poczucie bezpieczeństwa.

Wyjątkowa propozycja dla młodzieży to książki Anety Skarżyński. Autorka umożliwia wszystkim podróż na wyjątkowe „Wyspy”. Każda z nich przybliża postać pisarki, pozwalając towarzyszyć jej w procesie dorastania. Począwszy od dzieciństwa, aż do dorosłości. Właśnie dlatego te pozycje przypadną do gustu dorosłym, młodzieży, a nawet, w przypadku jednej z części, dzieciom.

„Wyspy Naftalinowe” to miejsce, w którym poznamy Anetkę. Jest to niebywale utalentowana ośmiolatka, która zdaje się posiadań nadmiar energii. Nie potrafi zapanować nad gadulstwem i spokojnie usiedzieć w miejscu. Tyle przecież dzieje się dookoła. Nudzić się nie będziemy. Nie co dzień przecież uczestniczy się w świętowaniu 14-tych urodzin na cmentarzu.

„Wyspy Paprykarzowe” wpisują się w okres dorastania. Ponownie spotkamy Anetkę, a emocji nie zabraknie. Ta żywiołowa pannica będzie musiała zmierzyć się z dojrzewaniem, które w jej wypadku zdaje się wyjątkowo kłopotliwe. Nauka w szkole średniej raczej jej nie zachwyca. Prócz muzyki i pianistyki żaden przedmiot nie budzi jej zainteresowania. Z ogromną łatwością Aneta nawiązuje natomiast kontakty, a na horyzoncie pojawia się pierwsza miłość.

„Wyspy Pieprzowe” zakańczają cykl. To ostatnia część przygód Anety. Tym razem wkroczymy w młodą dorosłość. Czas uniesień, nie może jednak sprawić, że zapomnimy o tym, co najważniejsze.

Młodzież docenia również fantastykę. Książki z tej kategorii cieszą się niemalejąca popularnością. Warto więc przedstawić kilka propozycji z działu fantasy dla młodzieży.

 

Wszyscy powinni się wybrać w „Podróż na Operiona”. Nie zabraknie sensacji, afer, zakulisowych tajemnic. Uwaga. Wiele z nich ma erotyczne lub kryminalne zabarwienie. W tej fantastycznej przestrzeni na nowo poznamy postacie powszechnie znane z historii sztuki. Ania, główna bohaterka, po premierze spektaklu „Upiór w operze” zbiegnie do orkiestronu. Tam przez przypadek zostanie zamknięta, dzięki czemu pozna Eustachiusza. To on złoży jej propozycję międzyplanetarnego wojażu. Powinniśmy wiedzieć, że wrota Operiona otwierają mroczne dzieje madrygalisty – sadysty, Carla Gesualdo da Venosa.

„Serce i magia” porusza ponadczasowy temat miłości na tle magicznych realiów. Głównym wątkiem pozostaje jednak misja, syna wiedźmy, Natana. Jego szczególny dar może pozwolić uratować współistniejące ze sobą światy: magii i kosmosu. W krainie zwanej Zargarią żyją trzy niezwykłe siostry. W połowie wiedźmy w połowie wróżki. To one odegrają kluczową rolę w całej misji. Zargaria od dawna rywalizuje, ale też sympatyzuje ze światem kosmosu, Jego władca zakochał się w jednej ze sióstr. Poświęcił dla niej swą rodzinę i władzę, za co zapłacił karą więzienia. W tym świecie nie brakuje silnych emocji, zazdrości, intryg i zawiści. Czy misja Natana ma szansę zakończyć się powodzeniem?

„Klątwa Nawii” to książka dla młodych fanów fantastyki. Jest to kontynuacja docenionej przez młodzież powieści „Południca ze Świątyni Słońca”. Po dramatycznych przeżyciach w Grzybnicy Oriana wraz ze swą rodziną chce prowadzić szczęśliwe życie. Minęły cztery lata od mrocznych wydarzeń, więc wierzy w upragniony spokój. Niestety, stare legendy kryją w sobie prawdę. Zło jedynie czeka, by się odrodzić. Klątwa Damroki nadal jest aktualna. Oriana i Nataniel zdają się szczęśliwi. Wychowują jej syna, młodszą siostrę mężczyzny i ich wspólne, trzyletnie córeczki. Rodzinną sielankę zakłóci zły demon Nawia. Życie bliźniaczek jest zagrożone.

Fantasy dla młodzieży to „Carver”. Akcja będzie toczyć się na Ziemi. Właśnie tutaj z innej planety przybędzie młodzieniec o imieniu Proxima. Z tłumu wyróżniają go białe włosy, ale fryzura okaże się najmniejszy problemem. Na Ziemi żyje się przecież inaczej niż na jego rodzimej planecie. Wyląduje w niewielkim miasteczku Grave Grande, gdzie przywita go niesprzyjająca pogoda. Burze śnieżne to jednak żadna przeszkoda skoro śledzą go niebezpieczni prześladowcy. Proxima uciekał przed Flamisami. Jest to wroga rasa, która władając ogniem, niszczy wszystko na swej drodze. Czy młodzieniec zdoła zapanować nad swym umysłem, by ich pokonać?

Mocne wrażenia zapewni nie tylko młodzieży książka „Na krawędzi światów”. Główna bohaterka Anastazja zostanie oskarżona o zamordowanie dyrektora swojej szkoły. Podczas rozprawy, na sali sądowej, pojawią się jej biologiczni rodzice. Okaże się, że „bagaż” wyniesiony z domu może bardzo wpłynąć na nasze życie. Wspierać będzie ją przyjaciółka Matylda. Czy uda się jej uratować przyjaciółkę przed więzieniem? Ogromną rolę odegrają nadprzyrodzone siły, które zaangażują się w ich los.

Dla tych, którzy uwielbiają książki pełne przemocy, tajnych projektów, niezwykłych umiejętności, ale także przyjaźni, miłości, oddania, solidarności i heroizmu polecamy powieści Mileny Pastuszak. Powieści z gatunku science-fiction – pełne niespodziewanych zwrotów akcji wciąż zaskakują i sprawiają, że czyta się ją jednym tchem. Główna bohaterka Alex – dziewczyna posiadająca nadzwyczajne zdolności, staje przed trudnymi wyborami. Jakie to wybory, okaże się jak przeczytacie te książki. Co warto wiedzieć o tym tajnym projekcie rządowym – odsyłam do lektury artykułu – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/tajny-projekt-rzadowy-o-kryptonimie-koniczyna/

Książki Mileny Pastuszak – https://www.psychoskok.pl/autorzy/milena-pastuszak/

 

Wymienione, najciekawsze książki dla młodzieży powinny zachęcić do lektury i poszukiwania kolejnych tytułów.

Młodości dodaj mi skrzydeł – książki hołdujące młodzieńczej energii