Motyw dziecka w książkach - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościMotyw dziecka w książkach

Motyw dziecka w książkach

9 kwietnia 2019 / Agnieszka

Dzieci są integralną częścią naszego życia. Nawet jeśli w przyszłości nie zdecydujemy się na posiadanie własnych dzieci, to spotkamy je w naszym codziennym życiu i faktem jest, że kiedyś sami mieliśmy kilka lat. Wydaje się więc istotne, aby zgłębić wiedzę na ten temat. Poznaj książki, w których pojawia się motyw dziecka.

 

Pierwszą lekturą, po którą każda z mam powinna sięgnąć, aby zrozumieć dzieci, jest poradnik pod tytułem „Oczami dziecka – książka dla mam”. Klaudia Tokarz-Laska, swoim oryginalnym podejściem do zagadnienia przedstawia nam historie z perspektywy dziecka, nastolatka i osoby dorosłej. Pozwala to zrozumieć, jak ważne dla wychowania dziecka jest jego otoczenie i jak błędne jest myślenie, że w tym wieku jeszcze nic się nie rozumie. Jest to najczęstszy błąd popełniany przez rodziców. Odpowiedzialność za dziecko ponosimy od chwili poczęcia, staje się ono częścią naszego życia i naszą przyszłością, nie możemy więc ignorować zjawiska socjalizacji pierwotnej, czyli kwestii, która jest w tej książce doskonale wyjaśniona. Dziecko i nastolatek chłoną zachowania i poglądy otoczenia, aby następnie przyjąć je jako własne. Nowatorska forma poradnika z pewnością przypadnie do gustu każdej mamie.

Czytaj dalej

Dzieci nie zawsze pojawiają się w naszych rodzinach drogą naturalną, samoistną, czasami trzeba o ten cud zawalczyć. Magdalena Madeja w swojej książce pod tytułem „Łóżeczko, z którego wyjęłam miłość. Adopcja chorego dziecka zmieniła nasze życie” właśnie taki cud opisuje. Jest to autentyczna historia autorki, która wraz ze swoim mężem zdecydowała się na adopcję chorego Alanka. Chłopiec doznał urazu mózgowo-czaszkowego i potrzebny był zabieg trepanacji czaszki. Gdyby nie kochająca go rodzina żywych aniołów, musiałby przechodzić trudną i bolesną rekonwalescencję zupełnie sam. Książka przedstawia nie tylko historię pięknej i czystej miłości, ale też udowadnia, że warto o nią walczyć, ponieważ prawdziwa miłości zawsze wraca.

Czytaj dalej

Niestety nikt nie może nam obiecać wiecznego zdrowia, niekiedy nasza pociecha jest inna. A kolejna książka, że ta „inność” w postaci zespołu Downa nie jest żadną przeszkodą na drodze do szczęścia. „Zespół Downa… Trudniejsze życie, piękniejszy świat” Mai Chmiel to wzruszająca i do bólu prawdziwa historia matki, której dziecko zmaga się z zespołem Downa. Autorka opisuje swoje przeżycia związane z chorobą i trudności, z jakimi się spotkała, gdy okazało się, że nie każdy jest w stanie zaakceptować odmienność Pawła. Chłopiec od urodzenia wymaga specjalistycznej opieki i więcej uwagi niż zdrowe dziecko, co, jak dowodzi autorka, może stać się powodem wykluczenia. Książka Mai Chmiel to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto na co dzień obcuje z dziećmi dotkniętymi Zespołem Downa.

Czytaj dalej

Pozostawiając poradniki, przechodzimy do bajek, które przeznaczone są nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. „Wyjątkowi są wśród nas” to kolejna książka, której autorką jest Maja Chmiel. Książka w zaskakujący sposób porusza tematykę odmienności i akceptacji, a dzięki formie bajek jest ona przyjazna również dla najmłodszych czytelników. Magiczny świat opowiadań, w którym żyją wychowany świerszcz, cudaczny Pomaludek oraz bałaganiara Tosia z pewnością przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i dzieciom.

Czytaj dalej

Książeczki z wesołymi historiami to dobry sposób na zaszczepienie w dziecku miłości do literatury i rozwoju jego wyobraźni. Marlena Rytel, autorka bajki „Potworna Michasia” przedstawia małą rozpieszczoną jedynaczkę, złotowłosą dziewczynkę, która pewnego dnia musi dzielić przestrzeń z białym kotem. Wielopoziomowa fabuła sprawi przyjemność nie tylko najmłodszym, ale też ich rodzicom, którzy z pewnością dołączą do lektury.

Czytaj dalej

Ostatnią już książką, która uczy zarówno dzieci i rodziców, jest powieść autorstwa Justyny Eweliny Depty, pod tytułem „Senne wskazówki”. Jest to historia Amelii oraz ich bardzo nowoczesnych rodziców. Mama oraz tata byli tak skupieni na pomnażaniu majątku i utrzymaniu statusu społecznego, że zupełnie zapomnieli o emocjonalności i budowaniu więzi z córką. Pozostawiona sama sobie Amelia traci przyjaciół, co skutkuje pogłębiającą się arogancją i egoizmem. Przed upadkiem i tragicznym zakończeniem całą rodzinę ratują senne stworzonka, które wskazują Amelii, co w życiu jest najważniejsze.

Czytaj dalej

Czytanie jest ważne nie tylko w życiu dorosłym, ale przede wszystkim w dzieciństwie. To właśnie wtedy zostają przyswojone najważniejsze wartości i wskazane priorytety. Książki pokazują dorosłym jak zachowywać się w niektórych sytuacjach, a dzieciom, jak nie należy do nich doprowadzić.

 

Artykuł: Julita Semrau