Młodzież czyta książki - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościMłodzież czyta książki

Młodzież czyta książki

13 października 2017 / Agata Jankowiak
Stan czytelnictwa w Polsce nie zadowala. Cyklicznie przeprowadzane badania dowodzą, że czytamy za mało. Większość z nas nie znajduje czasu, by w ciągu roku sięgnąć po książkę.  Jeśli już, to wybieramy gazety, czy treści zamieszczane w Internecie.

Na szczęście okazuje się, że młodzież czyta książki. Podsumowując ostatni raport, szef Biblioteki Narodowej stwierdził, że: „czytają dzisiaj najwięcej młodzi”. „Starsi nie czytają, a co więcej, przyznają, się do tego, że nigdy nie czytali nic, poza obowiązkiem lekturowym w szkole”.

Dorosłych trudno przekonać do zmiany nawyków. Jak widać nawyki wypracowane w latach młodości, zbierają żniwo, jednak przeprowadzane w ostatnich latach kampanie namawiające do sięgania po słowo pisane, zdołały przekonać wielu młodych, że czytanie rozwija ich światopogląd, język i wyobraźnię.

Obecnie na rynku księgarskim dostępnych jest mnóstwo świetnych pozycji dla młodzieży. Musimy przyjąć, że lektury, które obowiązkowo trzeba poznać, nie zadowalają wszystkich. Możliwość dokonania samodzielnego wyboru książek jest jednak zachęcająca. Młodzież chce i potrafi wybrać wartościową pozycję. Co więcej, dzieli się wrażeniami z poznanych książek, zachęcając do czytania innych.

Nawyki czytelnicze wypracowane w młodości z czasem zaowocują. Kontakt z dobrą literaturą pozwoli wyrobić właściwy gust, co oznacza, że prawdziwe literackie poszukiwania, będą kończyć się inspirującym zadowoleniem.

Warto zastanowić się, jakie książki czyta młodzież? Czego od literatury oczekuje? Okazuje się, że ich potrzeby różnią się od potrzeb dorosłych i dzieci. Osoby starsze stwierdzają, że czytanie polepsza pamięć i pozwala zachować mózg w dobrej kondycji. Młodzi mówią, że to świetna rozrywka,  poszerzająca horyzonty i pobudzająca do twórczego myślenia.

Dojrzewanie psychiczne i fizyczne oraz kształtowanie się osobowości wymaga czasu. Pojawiają się problemy, wątpliwości i tysiące pytań. Nawet jeśli obok jest ktoś, kogo można poprosić o poradę, to jednak książka może stać się dodatkowym przyjacielem, u którego można w zaciszu domowym, czy w bibliotece, wyczytać odpowiedzi na nurtujące, czasem wstydliwe pytania. Jest niemym powiernikiem zawsze gotowym, by wskazać drogę.  Książki nazywa się skarbnicą wiedzy. Wzmacniają poczucie własnej wartości. To bowiem właściwie dobrana pozycja pozwala na lepsze zrozumienie zawiłej, nie zawsze jednoznacznej rzeczywistości. Poza tym bohaterowie literaccy zdają się niezwykle bliscy. Obserwując, jak radzą sobie z codziennymi problemami, łatwiej mierzą się z własnymi. Innymi słowy,  książki oferują mentalne wsparcie i pokrzepienie duszy tak potrzebne młodym ludziom.

Poznaj naszą ofertę