Mistrzynie powieści obyczajowych — poznaj najlepsze autorki, książki
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościMistrzynie powieści obyczajowych — poznaj najlepsze autorki

Mistrzynie powieści obyczajowych — poznaj najlepsze autorki

27 września 2017 / Agata Jankowiak

Poznaj mistrzynie powieści obyczajowych. Autorki, które czerpią tematy z prawdziwego życia. Ich książki poruszają znane nam problemy.

 

Książki obyczajowe polskich autorek, warte polecenia.

 

Wielu czytelników ceni sobie powieści realistyczne. Obrazowe odniesienia do znanej nam codzienności ułatwiają odbiór dzieła. Bezcenna okazuje się także możliwość utożsamiania z bohaterami.

Powieści obyczajowe stanowią jedną z odmian powieści realistycznych. Wartka akcja, barwne opisy oraz wszechwiedzący narrator to charakterystyczne cechy gatunku. Najważniejsi zdają się jednak bohaterowie. Właśnie ich losy przykuwają uwagę czytelników.

 

 

Gatunek cieszy się ogromną popularnością. Wielowątkowa fabuła bardzo często ujmuje konkretny problem z kilku  perspektyw.  Czytelnik, poznając losy bohaterów, może dokonywać swobodnej oceny, ponieważ narrator najczęściej nie narzuca własnej. Niepodważalnym atutem gatunku jest także poruszana tematyka. Autorki czerpią bowiem z obserwacji prawdziwego życia.

Zmieniające się gusta oraz rosnąca konkurencja staje się wyzwaniem dla autorek.  Pragnąc zaspokoić rosnące oczekiwania Czytelników, starają się uatrakcyjnić fabułę. Przedstawiane historie wciągają bez reszty. Wykreowani na potrzeby powieści bohaterowie stają tuż obok postaci prawdziwych. Z czasem zaciera się natomiast granica gatunku, który staje się trudny do określenia.

Autorki pasjonujących powieści zasługują na miano mistrzyń. Opisane przez nie historie na długo zapadają w pamięci, skłaniając do refleksji. Nie chcąc pominąć wartościowych książę, warto poznać i zapamiętać nazwiska cenionych pisarek. Dzięki temu, wybierając kolejną lekturę, z pewnością się nie rozczarujemy.

Zastanawiasz się
gdzie i jak wydać książkę?

kompleksowa usługa wydawnicza i dystrybucyjna

Nazwiska można wymieniać bez końca, ale nadmiar utrudnia wybór. Z tego względu warto skupić się na kilku, celowo wybranych autorkach. Każda z nich posiada niepowtarzalny styl  i nie bez przyczyny zaskarbiła sobie serca Czytelników.

Na początek warto przedstawić Małgorzatę Mossakowską – Górnikowską. Autorka, warszawianka pierwsze lata życia spędziła na Saskiej Kępie. Można powiedzieć, że po latach powróciła w to wyjątkowe miejsce. Debiut pisarki to fabularyzowana opowieść oparta na prawdziwym życiorysie – „Pani Nela z Saskiej Kępy”. Tytułowa Nela to Aniela Bińkowska. Ukochana babcia pani Małgorzaty i wyjątkowa kobieta. Początkowo opisywana historia opierała się jedynie na zapamiętanych sytuacjach. Z czasem autorka doszło do wniosku, że literacka fikcja dopełni opowieść. W ten sposób powstała jedyna w swoim rodzaju książka. Autentyczni w większości bohaterowie oraz historia, która wydarzyła się naprawdę, urzekła Czytelników. Koło historii Anieli Bińkowskiej nie sposób przejść obojętnie. Tę książkę trzeba przeczytać. Wiele osób doceni również, że autorka zdołała oddać klimat dawnej Warszawy. Od czasów przedwojennych, poprzez okres okupacji i lata powojenne. Szczególnie uwidoczniona została jej peryferyjna wówczas dzielnica Saska Kępa.

 

Małgorzata Mossakowska–Górnikowska

Stefania Jagielnicka – Kamieniecka to kolejna autorka, którą warto poznać. Książki pisarki dosłownie hipnotyzują. Na chwilę obecną pani Stefania ma na swoim koncie ponad dwadzieścia powieści. Czytelnicy z przyjemnością sięgają po kolejne dzieła, wiedząc, że znów zostaną pozytywnie zaskoczeni. Musimy wiedzieć, że autorka ukrywa w każdej z książek cząstkę siebie. Ubiera w literacką fikcję traumatyczne przeżycia. Odziera się ze swej intymności, mówiąc o tym, co boli najbardziej. Burzliwe koleje losu sprawiły, że Stefania Jagielnicka zamieszkuje w Wiedniu. W latach młodości dziennikarka pracowała na terenie Katowic. Niesprzyjający czas i zawirowania polityczne sprawiły jednak, że została internowana. Czas na obczyźnie nie należał do łatwych, ale ostatecznie pisarka otrząsnęła się i zaczęła tworzyć. Książki, które cyklicznie trafiają na polski rynek to świadectwo siły i determinacji. Autorka dowiodła, że w kruchym ciele skrywa ducha walki. Sięgając po pozycje tej pisarki, z pewnością się nie rozczarujemy. Reporterską przeszłość owocnie wpłynęła na styl opisywania rzeczywistości. Sięgając po takie tytuły, jak „Zgwałcona”, „Marzycielka”, czy „Zdeptana róża”, postarajmy się odnaleźć cząstkę autorki.

 

Stefania Jagielnicka-Kamieniecka

Wartą uwagi autorką jest także Anna Wysocka–Kalkowska. Wyjątkowa kobieta, która bacznie obserwuje świat. Pisarka z przyjemnością opisuje swoje spostrzeżenia. Bardzo trafnie uwydatnia także emocje targające ludzką duszą. Sięgając po książki autorki, z łatwością utożsamimy się z bohaterami. Wielokrotnie ich problemy wydadzą nam się bardzo znajome. Tematyka, z którą się zetkniemy, ułatwi nam odbiór. Na naszej drodze stanie bowiem miłość, przyjaźni, rodzina. Obszary znane z codzienności, ale często niedoceniane. „Kiedy wiosna nie nadchodzi” możemy szukać jej z autorką. Taki tytuł nosi jedna z książek pisarki. Oczywiście Anna Wysocka – Kalkowska nie stroni od zagadnień bolesnych. Zachwyt nad pięknem świata nie przeszkadza przecież dostrzegać tego, co najważniejsze. Życie składa się z radosnych i bolesnych chwil, a wszystkie mają nieocenione znaczenie. Zadumani nad sensem istnienia możemy sięgnąć po książkę „Moje życie bez ciebie”. Dzięki niej z pewnością zaczniemy bardziej cenić każdy dzień.

Anna Wysocka-Kalkowska