Maja Chmiel - poznaj autora i jego twórczość - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościMaja Chmiel – poznaj autora i jego twórczość

Maja Chmiel – poznaj autora i jego twórczość

21 marca 2017 / Agata Jankowiak
Maja Chmiel jest autorką dwóch całkowicie odmiennych książek. Jedna to lekka, okraszona humorem powieść, kolejna natomiast, to swego rodzaju autobiograficzny pamiętnik. Bez względu jednak na to, w jakim gatunku literacki odnajduje się Maja Chmiel, zawsze porusza trudne, ale bardzo życiowe tematy.

Maja Chmiel jest autorką o bogatym doświadczeniu życiowym. Osobiste, trudne doświadczenia sprawiają, że pełna empatii, wrażliwości i życzliwości dla innych pisarka z łatwością opisuje trudną, życiową tematykę. Bliższe poznanie autorki jest możliwe dzięki książce „Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat”. Ta autobiograficzna pozycja ukazuje bowiem skompilowaną codzienność, z którą od lat mierzy się Maja Chmiel.

Bardzo czytelny tytuł i podtytuł – „Zespół Downa… trudniejsze życie, piękniejszy świat”, informuje nas z jaką tematyką przyjdzie nam się mierzyć. Książka, to swego rodzaju poruszający pamiętnik, napisany przez kochającą matkę syna dotkniętego zespołem Downa.

Zawartość książki najtrafniej ujmują słowa autorki, które warto przytoczyć:

To książka o życiu i jego codzienności, zwykłości matki, dla której jej syn jest najwspanialszy, która nie wstydzi się powiedzieć, że urodził się z zespołem Downa. Jak każda, wychodzi z nim na spacer, zabiera do zoo, a w deszczowe weekendy do kina. Nie chowa przed światem takiego skarbu, nie stroni od ludzi i wciąż się uśmiecha. Jak każda, próbuje wychować wspaniałego człowieka…

Maja Chmiel napisała tę poruszającą książkę z potrzeby serca. Pragnienie dzielenia  się z innymi bezcennymi doświadczeniami i wiedzą znalazło ujście, dzięki czemu do rąk czytelników trafiła wzruszająca, bardzo osobista, momentami intymna opowieść, napisana przez matkę walczącą o szczęście swojego dziecka. Głównymi bohaterami pozycji są:  Pawełek- chłopiec z zespołem Downa oraz jego rodzice.

Całkiem odmienną książką jest lekka, okraszona dużą dawka humoru powieść „Sięgając marzeń”. Maja Chmiel, swobodnie operując literacką fikcją stworzyła opowieść, której bohaterkami są trzy niezwykłe kobiety: Jola, Iza i Ewa. Panie od dawna cyklicznie się spotykają, dzięki czemu choć każda z nich wiedzie własne życie, łączy je niemalże siostrzana więź. Pewnego dnia  Jolę odwiedzi Iza i oznajmi jej, że zamierza odszukać swą biologiczną matkę. Jolka bez zastanowienia stwierdzi, że będzie towarzyszyć Izie, a już za moment okazuje się, że Ewka także zamierza wesprzeć koleżankę.

Decyzja o wspólnej wyprawie stanie się początkiem niezwykłej przygody. Żadna z pań nie była bowiem w stanie przewidzieć, że kroki podejmowane w trakcie podróży wpłyną na ich dalsze losy. Kończąc czytanie tej lekkiej ,a jednocześnie bardzo życiowej lektury zrozumiemy wymowę słów, które pochodzą z zakończenia książki:

Tutaj historia powinna się zakończyć, lecz dla mnie, Izki i Ewy dopiero chyba zaczyna się życie.