Lubimy czytać opowiadania - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościLubimy czytać opowiadania

Lubimy czytać opowiadania

13 czerwca 2019 / Agnieszka

Dobre powieści czyta się z ogromną przyjemnością. Nie zawsze jednak mamy tyle czasu, by móc poświęcić go na długą lekturę. Właśnie dlatego lubimy czytać opowiadania. Ta niewielkich rozmiarów forma literacka, w niedługim czasie potrafi dostarczyć wielu wrażeń.

 

Fakt, że Polacy czytają za mało, sprawia, że dokłada się wszelkich starań, by zachęcić nas do częstszego sięgania po książki. Wydarzeń literackich odbywających się w różnych miejscach na terenie naszego kraju, jest naprawdę sporo. Cyklicznie przypomina, że czytanie to zdrowa i przyjemna forma spędzania czasu wolnego. Podkreśla się, jak bardzo czytanie jest korzystne dla naszego mózgu. Wymienia się dziesiątki zalet płynących z obcowania z książkami. Niestety okazuje się, że żadne działania, nie wpływają wymiernie na stan czytelnictwa. Dlaczego?

Wiele osób przyznaje, że nie czyta zbyt często, bo po prostu nie ma czasu. Wówczas, wobec obszernych powieści alternatywą stają się niewielkie formy literackie. Nowele, opowiastki, niedługie historyjki, czy zbiory esejów lub felietonów, naprawdę mają wielu fanów.

Lubimy czytać opowiadania. Trzeba otwarcie przyznać, że ta niedługa forma, w krótkim czasie pozwala przeżyć naprawdę wiele wrażeń. Każdy jest w stanie znaleźć, choć kilka chwil, które przyjemnie spędzi właśnie z tym gatunkiem.

Poznajemy więc polecane opowiadania. Wybierzmy spośród nich te, które najbardziej nas zainteresują i czytajmy je w dowolnym miejscu i czasie. Z całą pewnością z nimi nikt nie będzie mógł narzekać na nudę i brak pomysłów, by interesująco zagospodarować chwilę wypoczynku.

 

Pięć opowiadań, a w każdym z nich kobieta, której nie da się zapomnieć

Wiele osób twierdzi, że nie ma czasu, by obcować z literaturą. Obszerne, wielotomowe książki to rzeczywiście wyzwanie, ale jest na to sposób. Lubimy czytać opowiadania, ponieważ ta krótka forma literacka dostarcza niezapomnianych wrażeń. Agata Orzechowska opisała historie, które zdarzają się „Tuż obok”. Zaprezentowani bohaterowie to zwykli ludzie, którym przychodzi przeżywać wielkie dramaty i momenty szczęścia. Poznając ich losy, doświadczymy wielu niezapomnianych wrażeń. Ten zbiór opowiadań zawiera pięć niezwykłych opowieści. Niektóre z nich wywołują uśmiech na twarzy, inne wzruszają do łez, a kolejne przerażają i obrzydzają. Odważ się poznać te skłaniające do krytycznego myślenia historie. Doświadcz zdziwienia. Jak Tom bohater jednego z opowiadań.

„Chodzi o to, że z tej kupki wybrałem przypadkowy list, otworzyłem, zacząłem czytać i doznałem szoku”.

Czytaj dalej

Lakier do paznokci” – doskonały moment na refleksje

Autorka o pseudonimie Peggy Brown stawia przed czytelnikiem nie lada wyzwanie, gdyż zaprasza go do świata, w którym poruszono ważne zagadnienia: przemocy w rodzinie, wykorzystywania, małżeństwa dla korzyści, morderstwa z zachłanności, dotyczące problemów, z jakimi borykają się młodzi rodzice, którzy nie są przygotowani do swojej roli, depresji poporodowej, dewocji i religijności na pokaz, nawet kosztem własnego dziecka, kiepskiego nauczania, które staje się powodem zniechęcenia do przedmiotu, wewnętrznego ustalania hierarchii rodzinnej, pośpiechu, który potrafi zniweczyć nasze plany, ulotności życia i wieli innych, które pojawiają się w opowiadaniach zbioru pt. „Lakier do paznokci”.

Każdego dnia spotykają nas podobne sytuacje lub napotykamy ludzi, którzy borykają się z podobnymi problemami, choć akcja tych opowiadań osadzona została w przeszłości. Niestety problemy, które wyeksponowała autorka, pozostają uniwersalne. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co dzieje się wokół nas, skupiając się na własnym życiu i gonitwie za sukcesem, pieniędzmi, szczęściem. A czasem wystarczy zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co w życiu tak naprawdę jest ważne. Lektura tych opowiadań, to doskonały moment na refleksje nad własnym życiem i priorytetami.

Czytaj dalej

Piękne opowiadanie to „Remedium”

Fabuła przeniesie nas do klimatycznych czasów Młodej Polski. Jest to okres zdominowany przez melancholię i metafizykę. W tej niezwykłej przestrzeni żyje Franciszek Okrumźa. Jest on młodym modernistycznym malarzem, który niebawem namaluję dzieło swojego życia.  Obraz będzie bowiem miał niezwykłą moc. Od dłuższego czasu Franciszka nękają dziwne sny. W sennych fantazjach przychodzi do niego piękna dziewczyna, o której nie może zapomnieć po przebudzeniu. To dlatego postanowił uczynić ją bardziej rzeczywistą poprzez namalowanie jej wizerunku. W ten sposób ujawni się Aniela. Tajemnicza kobieta, której tylko on ma szansę pomóc. Czy Franciszek zdoła to zrobić?

Czytaj dalej

Iluminacja wieku młodością zroszonego” to kolejne wyjątkowe opowiadanie

Główny bohater, wędrując po parku, będzie dochodził do wielu głębokich przemyśleń. Każda obserwacja skłaniać będzie go do refleksji. Jego spacer odbywa się wieczorem, więc klimat sprzyja rozważaniom. Na jego drodze pojawią się przypadkowi przechodnie, ale również masa przedmiotów. Zwykła ławka, drzewo, latarnia, czy przebiegający nieopodal pies, okaże się mieć znaczenie. Początkowy natłok myśli z każdą chwilą zacznie zdawać się coraz bardziej sensowny. Ostatecznie wyklaruje się stelaż najważniejszych spostrzeżeń, a bohater dozna oświecenia. Dojdzie bowiem do najważniejszych wniosków.

Czytaj dalej

Oczywiście lubimy czytać opowiadania zebrane w zbiorach. Wówczas zyskujemy pewność, że w nasze ręce trafia sporo opowieści, dzięki którym umilimy sobie wiele chwil.

„Mity i androny” to zbiór, aż 10 opowiadań o tematyce obyczajowej

Każde z nich dostarczy nam innych wrażeń. Obok tekstów spokojnych znajdziemy te z wątkiem szpiegowskim, czy nutką płomiennego romansu. Bez względu na motyw dominujący w danym tekście, za każdym razem zostaniemy skłonieni do głębszych refleksji. Obyczajowa tematyka to bowiem gwarancja, że wiele z opisanych historii będziemy mogli porównać z prawdziwym życiem. Bohaterowie, których poznamy to bardzo charakterystyczne postacie. Ich losy szybko nas zaintrygują, sprawiając, że nie będziemy, potrafili oderwać się od lektury.

Czytaj dalej

Godne polecenia opowiadania to również „Opowieści lokomocyjne”

Wewnątrz zbioru znajdziemy utwory o zróżnicowanej tematyce. Dzięki temu z całą pewnością każdy czytelnik odnajdzie odpowiadający mu tekst. Na wyjątkowość pozycji wpływa fakt, że poszczególne utwory różnią się od siebie tematycznie i gatunkowo. Obok zabawnych obyczajowych opowiastek natrafimy na te dostarczające silniejszych emocji. By zobrazować, jak różne jest każde z nich, można wspomnieć o utworze opowiadającym o prawdziwej damie, czy kolekcjonerze starych motocykli. Bez względu jednak na to, która opowieść najbardziej nas zaintryguje, każdą przeczytamy z zainteresowaniem.

Czytaj dalej

„Poradniki oraz inne opowiadania z humorem” to spory zbiór tekstów, który przypadnie do gustu wszystkim lubiącym humor sytuacyjny

Pośmiać można się przecież ze wszystkiego, ale czasem najzabawniejsze okazują się sytuacje, które na co dzień zwykły przydarzać się większości z nas. Czytając o przekomicznych zdarzeniach innych osób, będziemy świetnie się bawić. Udzielone porady, również mają szyderczy wydźwięk. Nieczęsto zdarza się przecież, by ktokolwiek zalecał do zdjęcia łyżew przed jazdą samochodem, bo znacznie utrudnia to prowadzenie pojazdu. Ktoś mógłby stwierdzić, że takowe zajścia nie zdarzają się nikomu. Każde opowiadanie inspirowane jest jednak prawdziwym życiem.

Czytaj dalej

„Opowiadania człowieka jakby stąd” to kolejna polecana pozycja

Położono w niej ogromny nacisk na siłę marzeń. Bujna wyobraźnia to prawdziwy dar, który  potrafi uatrakcyjnić życie. Wizualizować możemy sobie przecież dosłownie każdą historię. Wówczas w jednej chwili zdołamy stać się, kim chcemy i wyruszyć, gdzie tylko mamy ochotę. Te pełne niezwykłości opowiadania szybko nas o tym przekonają. Wiele z opisanych historii będziemy mogli zestawić z prawdziwym życiem. Z pewnością będzie przyjemnie i optymistycznie.

Czytaj dalej

„Czarny kot w walizce” to bogaty zbiór opowiadań, którego nie można pominąć

Pozycja obejmuje ponad 30 humorystycznych tekstów. Dziać będzie się sporo, bo pech, którego symbolem jest kot, sporo namiesza. Na całe szczęście wszystko zawsze zakończy się bez większych problemów. Każde opowiadanie odnosi się do prawdziwych wydarzeń z podróży.  Opowiadająca narratorka to kobieta, która zdaje się nigdy nie tracić dobrego humoru. Najpewniej dlatego teksty czyta się łatwo i przyjemnie. Wybierzemy się na Litwę do Chin, Włoszech, Grecji, czy Rosji. Przed nami dziesiątki miejsc, a każde z nich to nowa przygoda.

Czytaj dalej

Lubimy czytać opowiadania, i jak widać, dzięki wymienionym pozycją, mamy w czym wybierać. Wystarczy sięgnąć po dowolną pozycję, by już po chwili przyjemnie spędzać czas. Co czytać? Szukasz ciekawej książki?