Lubimy czytać książki psychologiczne - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościLubimy czytać książki psychologiczne

Lubimy czytać książki psychologiczne

17 czerwca 2019 / Agnieszka

Wszyscy wiemy, że stan naszej psychiki wpływa na każdy obszar naszego życia. Między innymi dlatego, lubimy czytać książki psychologiczne. Poszukujemy w nich porad, jak radzić sobie z emocjami i natłokiem negatywnych myśli.

 

Szacuje się, że około 23,4% Polaków boryka się z problemami natury psychicznej. Coraz trudniej radzimy sobie ze stresem i wyzwaniami dnia codziennego. Gdy dopadają nas trudności, początkowo potrafimy naprawdę dobrze odprężać się i odzyskiwać równowagę. Niestety, gdy stan napięcia się przedłuża, zaczynają się komplikacje. Długotrwały stres niekorzystnie wpływa na stan psychofizyczny.  Dlatego w porę warto szukać wsparcia.

Lubimy czytać książki psychologiczne, bo poszukujemy w nich porad, jak rozpoznać problemy psychiczne i jak sobie z nimi radzić? Przykład z życia innej osoby, często okazuje się najlepszą wskazówką na drodze rozpoznawania własnych problemów. Okazuje się, że depresja jest już prawdziwą plagą, rozpoznawaną częściej niż choroby układu krążenia. Wiele osób dotyka także nerwica, fobie, stany lękowe oraz uzależnienia. Nie można się więc dziwić, że poczucie, że nasz stan psychiczny jest niestabilny, motywuje nas do sięgania po książki psychologiczne. To często pierwszy symptom poszukiwania pomocy, który nie naraża na konieczność otwartego mówienia o swoich kłopotach.

Skoro więc lubimy czytać książki psychologiczne i poszukujemy w nich ważnych dla nas wskazówek, poznajmy kilka wartościowych pozycji. Poznamy dzięki nim osoby, które mimo problemów psychicznych, potrafią mierzyć się z codziennym życiem. Z pewnością wielu z nas potraktuje wymienione lektury jako formę poradników.

Książka psychologiczna, którą warto przeczytać to „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk”. Jest to poruszający dziennik, który powstał podczas pobytu autorki na zamkniętym oddziale szpitala psychiatrycznego. Po kolejnej próbie samobójczej oraz nieudanej terapii na oddziale dziennym podjęto decyzję o hospitalizacji.  Pobyt w takim miejscu nie należy do łatwych.  Anka Mrówczyńska szukała sposobu, by móc wyrazić swoje spostrzeżenia i emocje. Zaczęła pisać dziennik, dzięki czemu powstała ta książka. Pozycja porusza do głębi, skłania do refleksji, uświadamia, że zawsze warto walczyć o siebie. Zaburzenia psychiczne, a w przypadku autorki borderline, nie muszą oznaczać końca normalnego życia.

Czytaj dalej

W tym miejscu warto nadmienić, że ta książka psychologiczna rozpoczęła cykl „Młody bóg z pętlą na szyi”. Obejmuje on 3 autentyczne, bardzo szczere pozycje. Anka Mrówczyńska opisała najważniejsze obszary ze swojego życia. W pozycji „Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u Doktorka” znajdziemy opis ponad 20 indywidualnych sesji terapeutycznych. Przekonamy się, jak wygląda porozumienie pomiędzy pacjentem a specjalistą. Zrozumiemy, że często każda ze stron odmiennie postrzega przebieg leczenia. „Młody bóg z pętlą na szyi. Samobójstwo na raty” to trzecia, ostatnia część cyklu. Po dzienniku ze szpitala psychiatrycznego i opisie przebiegu terapii nadszedł czas na pogłębione zwierzenia. Autorka zdecydowała się opisać swoją skomplikowaną przeszłość, która wpłynęła na jej obecnie życie.

Twórczość Anki Mrówczyńskiej – sprawdź co czytać!

 

O depresji przeczytamy natomiast w książce „Życie pozapsychotropowe”. Jest autentyczna opowieść, dzięki której dowiemy się, co czuję osoba chora na depresję, jak ją wspierać, a czego nigdy nie powinniśmy robić. Bardzo wiele osób uważa bowiem, że wystarczy wysyłać pozytywne komunikaty i starać się motywować chorego, by pomóc mu wrócić do równowagi psychicznej. Zdarza się także, że najbliższe osoby z otoczenia podpowiadają, aby pacjent przestał brać leki, bo podobno niepotrzebnie otępiają one jego zmysły. Niestety, bez właściwego procesu leczenia nic nie może się udać. Szczere zwierzenia autora, który ze względu na ChAD musiał odbyć pobyt w szpitalu psychiatrycznym, uświadomił nam, jak podstępna bywa depresja. Książka jest dziennikiem, który zdradza wiele najintymniejszych szczegółów. Przekonamy się, jak przebiega leczenie w szpitalach psychiatrycznych oraz jak wiele osób borykających się z najróżniejszymi problemami psychicznymi, przeżywa tam swoje największe dramaty. To, co łączy wszystkich pacjentów, to marzenia o wyzdrowieniu.

Czytaj dalej

Lubimy czytać książki psychologiczne, które powstały na podstawie prawdziwych doświadczeń autorów. Szczególnie te prezentujące konkretną jednostkę chorobową.

„Borderlina” to książka poświęcona tematyce zaburzeń osobowości z pogranicza. Dowiemy się, czym charakteryzuje się to zaburzenie, jak je rozpoznać, w jaki sposób leczyć i gdzie szukać pomocy. Każdy przypadek jest inny, ale większość problemów, w różnym nasileniu, dotyka każdego chorego. Borderline to bowiem świat skomplikowanych odczuć. Obniżone poczucie własnej wartości, kłopot z nawiązywaniem prawidłowych relacji z innymi, poczucie osamotnienia, lęku przed odrzuceniem, autoagresja, czy myśli samobójcze, potrafią zmienić wszystko. Na szczęście zrozumienie specyfiki tego zaburzenia, pozwala chorym zapanować nad codziennością. Ważne, aby najbliżsi osoby borykającej się z borderline także zgłębiły się w tematykę. Dzięki temu będą wiedziały, jak właściwie pomagać i czego nie robić, by nie zaszkodzić choremu. Warto zaznaczyć, że średnik umieszczony na okładce ma istotne, symboliczne znaczenie. Poznamy je w trakcie lektury.

Czytaj dalej

„Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii” to kolejna książka poświęcona pogranicznemu zaburzeniu osobowości. Jednostka dotyka naprawdę wiele osób, dlatego warto bliżej ją poznać. Autorka, Anka Mrówczyńska poświęciła Borderlands cykl „Młody bóg z pętlą na szyi”. Jaka osoba chora, która wie, czym jest prawdziwe cierpienie, pragnienie śmierci, a jednocześnie marzenie o normalnym życiu, szczerze opowiedziała o zaburzeniu. Zyskamy najważniejsze informacje, porady dotyczące chorych i procesu leczenia. Na łatwość zrozumienia lektury wpływa fakt, że wypowiedź, autorka podzieliła na 3 role. Wypowiadać będzie się Pani Psycholog,  racjonalnie postrzegająca chorobę, Mrówczyńska jako pacjentka, która musi zrozumieć potrzebę leczenia oraz Autorka, która jako poboczny obserwator będzie wyrażać pełne autoironii komentarze. Wraz z książką będziemy mogli wziąć udział w 14 sesjach autoterapeutycznych.

Czytaj dalej

„Sekrety schizofrenii i powrót do zdrowia” to książka, w której znajdziemy szczere zwierzenia osoby chorującej na schizofrenię. Ta przypadłość potrafi dosłownie wywrócić życie do góry nogami, ale pogłębiona analiza osobowości może pomóc choremu zapanować nad własnymi odczuciami. Odróżnienie tych realnych od nadrealnych, wielokrotnie przysparza bowiem trudności. Autor opisuje swoje doświadczenia. Tłumaczy, w jaki sposób starał się zrozumieć siebie i na czym polega jego problem. Okazuje się, że kluczowe znaczenie mają myśli. To one wymagają stałej kontroli, aby nie wymykały się spod kontroli. Książka porusza do głębi, momentami wzrusza i skłania do zastanowienia się nad wieloma kwestiami. Szczerość autora budzi w odbiorcach zrozumiały szacunek.

Czytaj dalej

Książka psychologiczna o schizofrenii to także „Schizofreniczny obraz świata”. Zyskamy okazje, by przekonać się, w jaki sposób rzeczywistość postrzega osoba chora. Przez wzgląd na specyfikę tej jednostki chorzy wielokrotnie są izolowani. Czyją się wykluczeni społecznie, postrzegani jako gorsi, niezrównoważeni i nieobliczalni. Choć chorobą nie można się zarazić, a leczenie pozwala prowadzić normalne życie, wiele osób woli unikać kontaktu z chorymi. Poprzez kolejne rozdziały te książki poznamy aspekty świata schizofrenii. Autor w pewien sposób zaprasza nas do tego świata, byśmy mogli lepiej go zrozumieć i zaakceptować.

Czytaj dalej

Zaprezentowane książki psychologiczne to jedne z wielu pozycji, które warto przeczytać. Poznaj kilka tytułów na stronie – http://tylkorelaks.pl/45-psychologia. Możemy potraktować je jako poradniki odpowiadające, jak rozpoznać kłopoty ze zdrowiem psychicznym, gdzie szukać pomocy i w jaki sposób zrozumieć i wspierać chorych.

Książki psychologiczne – co czytać?