Kultowe książki, które zmuszają do myślenia - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKultowe książki, które zmuszają do myślenia

Kultowe książki, które zmuszają do myślenia

12 lutego 2018 / Agnieszka
Niektórzy z nas czytają nawet do kilkunastu książek miesięcznie. Inni kilka, a nieliczna część najczęściej ze względu na nawał obowiązków, jedną. Najczęściej sięgamy po te, które są najbardziej polecane, pokazywane na forach internetowych, w gazetach i na sklepowych półkach.

Wśród wszystkich kultowych tytułów, nie możemy zapominać o tych, których zawartość pobudza nasze myśli, uczucia. Zmusza do zastanowienia się nad poruszanym zagadnieniem.

Nie da się uciec od złej przeszłości, ale można ją oswoić

„Tatuaże podświadomości”, autorstwa Grażyny Mączkowskiej to powieść poruszająca bardzo ciężki, lecz często pomijany temat zaburzenia osobowości DDA. DDA to nic innego jak Dorosłe Dzieci Alkoholików. Osoby, które na etapie dorastania borykały się z problemem pijących rodziców. Osoby dotknięte tym zaburzeniem bardzo często nie zdają sobie sprawy z jego istnienia. Jedną z takich osób jest Gabrysia, której metodą radzenia sobie z zaburzeniem jest wyjazd na Mazury. Właśnie tam poznała dwie najbliższe swojemu sercu kobiety, przyjaciółki, które starają się wspierać dziewczynę ze wszystkich sił. Nie możemy zapominać również o roli kochającego ją męża, Pawła. Silna Gabrysia coraz lepiej radzi sobie z porządkowaniem swojego wnętrza. Jedna z jej przyjaciółek – Grażka, postanawia wspomóc Gabi i rozpoczyna pisanie książki, zawierającej fragmenty z życia kobiety dotkniętej DDA. Czy ta książka pomoże w powrocie do pełnej sprawności psychicznej, czy może jednak pogłębi zaburzenie?

Tatuaże podświadomości – Grażyna Mączkowska

Bezdomny nie znaczy gorszy

Niestety, bardzo rzadko mówi się o bezdomności w Polsce, na świecie. Jest to ogólnoświatowy, pogłębiający się problem, pozbawiający ludzi godności, człowieczeństwa. Człowiek to istota społeczna, dla prawidłowego rozwoju i późniejszego życia potrzebuje wsparcia ludzi, miłości i poczucia bezpieczeństwa. Ewelina Rubinstein, autorka książki pod tytułem „Niczyj”. Odważnie podchodząc do tematu, stworzyła najbardziej poruszający reportaż na temat bezdomności. Autorka ujrzała w bezdomnych ludzi. Podróżując po wielkich aglomeracjach oraz mniejszych miasteczkach, stworzyła możliwość wypowiedzi osobom pozbawionym ciepła, domu, rodziny. Dzięki niej możemy poznać powody takiego przykrego stanu. To nie zawsze jest narkomania czy alkoholizm. Przyczynami bezdomności są długoletnie waśnie rodzinne, czy też nieszczęśliwe zrządzenie losu wsparte błędnym krokiem w przeszłości. Ten reportaż otwiera oczy każdemu, kto na co dzień ma łóżko, ogrzewanie i ciepły posiłek. Pokazuje, że osoby, które tego nie posiadają również, mają uczucia i pragną normalnego życia. Ewelina Rubinstein dowiedziała się, jakie są najczęstsze sposoby na zdobycie jedzenia lub przeżycie w najgorszych warunkach. Ta publikacja to nie jest zmyślona fabuła, czy historyjka o smokach. Ta książka to gorzka, szara prawda polskiej codzienności, którą staramy się omijać tak daleko, jak tylko jest to możliwe.

Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności – Ewelina Rubinstein

Krzyk, którego nikt nigdy nie słyszał,  łzy, których nie widziano

Żyją na świecie osoby, które spotkała tak niewyobrażalna fala nieszczęścia, że nie jesteśmy w stanie objąć tego umysłem. Jednak nie porzucają oni nadziei na szczęśliwe zakończenie. Jedną z takich osób jest Agata, bohaterka książki pod tytułem „Na przekór”, autorstwa Ireny Dobosiewicz. Matka dwójki dzieci, która usłyszała przerażającą diagnozę. Choruje na Alzheimera. Początkowy szok mija a kobieta w ramach odskoczni, postanawia wyjechać z pociechami w góry. Poznaje tam młodszego od niej mężczyznę, a znajomość z nim pozwala na chwilę zapomnieć o przygnębiających troskach. Los jednak nie pomaga Agacie. Sebastian umiera, a kobieta znów zostaje postanowiona przed śmiertelnie trudnym zadaniem. U jej córki został wykryty guz mózgu. Czytelnik do ostatniej strony liczy na uzdrowienie rodziny, natomiast Agata liczy dni, które jeszcze spędzi z córką. To jednak nie koniec cierpień. Na Agatę spada kolejne, rujnujące jej życie nieszczęście. To nie jest tylko wyliczanka cierpień Agaty. To obraz miłości i rozpaczy oraz niegasnącej nadziei na lepsze jutro.

Na przekór – Irena Dobosiewicz

Kobiety Afryki – życie pełne przemocy

Żyjemy w cywilizowanym, demokratycznym kraju, jednak nie możemy zapominać, że nie każdego człowieka na świecie spotkało takie szczęście. „Kobiety Afryki”, autorstwa Jadwigi Wojtczak-Jarosz, ukazuje, w jaki sposób mija życie na tak odległym kontynencie. Autorka zabiera czytelników w przerażające miejsca, gdzie zwykły człowiek nie ma okazji, ani przeważnie ochoty, zaglądać. Jednak jest to niesamowite i niepowtarzalne uczucie, przeczytać, poznać, zatrwożyć się nad losem tamtejszych kobiet. Nastoletnia prostytucja to w afrykańskich wioskach norma. AIDS to codzienność. Bolesne, często upośledzające obrzędy i rytuały to kultura Nigerii. Po przeczytaniu tej książki, nic już nie będzie takie samo. Nigdy nie spojrzymy już nieprzychylnym okiem na naszą tradycję, kulturę, ponieważ towarzyszyć nam będzie wiedza z tej książki. Jednocześnie jest to pozycja poszerzająca horyzonty, otwierająca oczy na problemy całego świata. To właśnie takie książki kształtują nasze charaktery.

Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały – Jadwiga Wojtczak-Jarosz

Książki mają tak wiele zastosowań, uczą, bawią, jednak najważniejsze jest to, że otwierają oczy na wiele spraw. Na wyciągnięcie ręki mamy wszelkie zagadnienia, problemy i światowe zagadki, które tylko czekają na ich zgłębienie.