Książki z wątkami wojennymi - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki z wątkami wojennymi

Książki z wątkami wojennymi

18 grudnia 2018 / Agnieszka
Historia ludzkości naznaczona jest zbrojnymi konfliktami. Na ich tle zawsze rozgrywają się poruszające historie. Książki z wątkami wojennymi opisują wiele z nich.

Wojna jest przerażającym zjawiskiem społeczno-politycznym wpisanym w historię ludzkości. Od momentu, gdy człowiek zaczął organizować coraz bardziej złożone życie grupowe, narastały konflikty. Potrzeba wyznaczania zasad i norm, wytyczania terytorium i określenia siebie na tle innych niesie ze sobą nie tylko korzyści. Odmienne społeczności, państwa, i grupy etniczne, często są wobec siebie wrogo nastawione.

Przyczyny nieporozumień można mnożyć bez końca. Im dłużej nie udaje się ich rozwiązać, tym trudniej dotrzeć do sedna problemu. Z czasem sytuacja potrafi tak bardzo się skomplikować, że nie sposób jej rozwiązać. Życie w czasach naznaczonych wojną jest bardzo trudne. Na tym tle zawsze rozgrywają się poruszające, ludzkie historie.

Biorący udział w bojach, walczą o przetrwanie i realizację odgórnie wyznaczonych celów. Cywile starają się natomiast jakość ułożyć swą pełną obaw codzienność. Książki z wątkami wojennymi potrafią dostarczyć wiele emocji. Opisują bowiem naznaczone niepokojem historie. Sięgając po nie, z pewnością przeżyjemy wiele pełnych niecodziennych wrażeń chwil.

„Ścieżka Gniewomira” to pasjonująca powieść historyczna.

Będziemy poznawać losy niezłomnego wojownika, Gniewomira. Przeniesiemy się w odległe czasy. Dokładnie do roku 1050, by niewielkiej miejscowości położonej nieopodal Gniezna poznać wspomnianego bohatera. Jako stary, doświadczony wojak przybywa on do tego miejsca, by szczerze się wyspowiadać. Oli Egilsson, czyli Gniewomir wyzna księdzu Anzelmowi największe tajemnice. Sięgając po książkę, poznamy je wszystkie. Wspomnienia przytaczane przez wojownika ukazują pierwsze dwadzieścia lat jego życia. To czas burzliwy i niespokojny. Bohater urodził się najprawdopodobniej w 980 roku, w niewielkiej chacie, wzniesionej na skalnym klifie nieopodal miejscowości Egilsgard. Jego ojciec był norweskim Wikingiem, a matka fińską niewolnicą i skrytą wyznawczynią religii chrześcijańskiej. Aby Oli mógł stać się prawdziwym mężczyzną i zasłużyć na poważanie już jako Gniewomir musiał wiele przejść.

Czytaj dalej

„Wyprawa Gniewomira” to powieść historyczna, która łączy fikcję z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi.

Znów spotkamy Gniewomira i podążymy z nim w realia XI wieku. Tym razem fabuła koncentruje się na dorosłym życiu bohatera. Pełne jest ono wyzwań i przygód. Niezapomnianych wrażeń dostarczą nam choćby wyprawy do odległych krain. Gniewomir przenosi się na tereny słowiańskie. Pozna tam piękną Welewitke, będzie wiernie służył księciu Bolesławowi, a na mocy wydanego mu rozkazu ostatecznie wyruszy na wybrzeże, aby założyć gród Gniewograd. W ten oto sposób dla bohatera nadejdzie czas stabilizacji. Codzienność zacznie toczyć się całkiem zwyczajnie, a bezustannie powiększająca się rodzina będzie radować jego serce. Niestety przybycie tajemniczego handlarza, Odinara Otarssona, zaburzy spokój. Niebezpiecznym zajściem okaże się wyprawa na Bornholm w celu pojmania jego brata. Najgorsze, że ukochana Gniewomira zostanie porwana i uwięziona na wyspie piratów. Nie jest pewne, czy uda mu się ją ocalić.

Czytaj dalej

Świetna książka z wątkami wojennymi to „Rachunek obcego sumienia”.

Fabuła tej sensacyjnej powieści toczy się dwoma kanałami, zestawiając przeszłość z teraźniejszością. Dzięki temu momentami akcja nabiera wyjątkowego charakteru, przez co trudno oderwać się od lektury. Zrozumiemy, że wojna odciska piętno na życiu ludzi. Konieczność istnienia w jej cieniu częstokroć zmusza do podejmowania dramatycznych decyzji. Główny bohater Aleksander chce odnaleźć swą matkę, która w czasie wojny sprzedała go bogatemu kupcowi. Miał on wówczas zaledwie dwa lata, i na szczęście mógł liczyć na należytą opiekę. Pragnienia poznania prawdy nie da się jednak zagłuszyć. To dlatego Aleksander cierpliwie będzie gromadził informacje, a nawet zgłębi dokumenty z niemieckiego archiwum. Liczne retrospekcje sprawią, że dowiemy się, co i dlaczego wydarzyło się dawniej. Poznamy losy mieszkańców wsi Czarnolas. Okaże się, że nic nie jest jednoznaczne. Wojna kreuje zaskakujące historie. Przekonamy się o tym, gdy okaże się, że sadystyczny kapitan SS, w rzeczywistości był bohaterem. Dynamiczne, zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że tą książkę czyta się z zapartym tchem.

Czytaj dalej

Ciekawa książka z wątkami wojennymi to „Pani Nela z Saskiej Kępy”.

W tle tej fabularyzowanej na prawdziwym życiorysie powieści dostrzeżemy, jak zmieniała się Warszawa od czasów przedwojennych, poprzez okres okupacji i lata powojenne. Poznamy wyjątkowe losy Anieli Bińkowskiej. Kobiety, która w roku 1928 zdecydowała się przeprowadzić z Łodzi do Warszawy. Dla siedemnastoletniej Neli był to krok budzący wielkie nadzieje. Marzenia szybko jednak starły się z rzeczywistością. Za sprawą pisarki i poetki Flory, pani Nela otrze się o świat przedwojennych, warszawskich literatów. Zauroczy się nią poeta Lucjan Szenwald, ale swe serce odda ona warszawskiemu inżynierowi Stanisławowi. Jej wybranek okaże się lekkoduchem, kobieciarzem i hazardzistą. O swe szczęście będzie musiała więc długo walczyć. Ta poruszająca historia dowodzi, jak piętno wojny wpływa na ludzkie życie. W tle szczególnie podkreślono peryferyjną wówczas dzielnicę Warszawy – Saską Kępę. To ona była tak ważna dla pani Neli.

Czytaj dalej

Książka z wątkami wojennymi, która została oparta na krwawych faktach historycznych to „Strzała przeznaczenia”.

Dzięki fabule cofniemy się do wydarzeń, które w roku 1066 rozegrały się w Anglii. Był to trudny czas. Epoka średniowieczna pełna niepokoju i swarów. Król Edward Wyznawca umiera bezpotomnie. Rozegra się dramatyczna walka o tron. Trzech kandydatów do objęcia władzy nie cofnie się przed niczym. Pełna dynamicznych zwrotów akcji fabuła sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Poznamy ciekawe, krwawe fakty historyczne, Będziemy śledzić wątki wojenne, i obserwować rodzącą się na ich tle miłość. Liczne bitwy i zawirowania polityczne utrzymują akcje w napięciu. Wyraźnie zarysowuje się postać głównego bohatera – Gareta Patingtona. Jest on doskonałym szermierzem, jeźdźcem i rycerzem, który dorastał pod opieką ojca Johna i księdza Tobiasza. Garet pokocha Margaret, ale związek z tą kobietą oznacza sprzeciw wobec przyjętych praw. Temu uczuciu nikt nie będzie sprzyjał. Margaret zostanie porwana przez wikingów. A główny bohater stanie się świadkiem śmierci swego ojca. Czy oskarżony o zdradę Garet zdoła ocalić życie ukochanej i własny honor? Tego dowiemy się w trakcie pasjonującej lektury.

Czytaj dalej

Książki z wątkami wojennymi, które pasjonują to powieści historyczno-przygodowe osadzone w realiach dziewiętnastowiecznej Warmii. Będziemy zafascynowani choćby faktem, że niezapomniana postać Napoleona Bonapartego odcisnęła w nich swój istotny ślad. Poznamy ciekawe wydarzenia historyczne, które rozegrały się na terenie Polski. Dzięki temu czas spędzony z lekturą okaże się pasjonujący i najpewniej niebywale kształcący.

„Skarby cara Aleksandra” pozwolą nam przenieść się w realia dziewiętnastowiecznej Warmii.

Był to czas niebywale trudny. Rzeczpospolita przestała istnieć na mapach Europy, choć obywatele nie zapomnieli o swej narodowości. Wielka Armia Napoleona, która przybywa na warmińskie ziemie, budzi nadzieje na odzyskanie niepodległości. Na scenie politycznej dochodzi do wielu istotnych zmian. Zawarty zostaje pokój w Tylży. Traktat zawarty  przez cesarza Napoleona Bonaparte z carem Aleksandrem rozczarowuje jednak Polaków. Postanowienia uzyskane na mocy tego dokumentu nie spełniły bowiem niczyich oczekiwań. Zawiedziony Albert Giersz, który przysłużył się wojskom francuskim, postanawia wrócić do domu w Lidzbarku Warmińskim. Wszystko powoli zaczyna wracać na dawne tory. Spokój jest jednak chwilowy. Informacja, że ponoć uchodząca armia cara Aleksandra pozostawiła po sobie cenny skarb, rozbudza wyobraźnię wielu ludzi. Chcących odszukać dobytek nie będzie brakować. Fabuła tej powieści została oparta na prawdziwych wydarzeniach historycznych. Właśnie dlatego nie sposób oderwać się od lektury.

Czytaj dalej

Czasy epoki napoleońskiej przybliży nam kolejna część warmińskiej sagi „W służbie Bonapartego”.

Tym razem fabuła przybliży nam jeden z najbardziej emocjonujących, historycznych momentów. Zgubną decyzję Napoleona o marszu na Moskwę. Te tereny zawsze okazywały się niesprzyjające dla najeźdźców. Wódz postanowił jednak spróbować swych sił. Wierzył, że znów odniesie zwycięstwo. Przeniesiemy się wprost pod mury smoleńskiej twierdzy. Na tych bezkresnych rosyjskich terenach w roku 1812 Bonaparte postanowi podbić Moskwę. Maurycy Giersz, syn kowala z Lidzbarka Warmińskiego u boku marszałka Neya znajdzie się w trudnej sytuacji. Pyrrusowym zwycięstwem okaże się zdobycie prastarej stolicy Rosji, ale zaraz potem nastąpi pełen tragicznych zdarzeń odwrót. Maurycy nie tracąc nadziei, będzie chciał powrócić w rodzinne strony z ukochaną. Nie będzie to jednak łatwe zadanie. To książka, która zaciekawi miłośników historii, przygody i losów małej ojczyzny – Warmii.

Czytaj dalej

Książki z wątkami wojennymi naprawdę warto czytać. Zaprezentowane pozycje z pewnością nas o tym przekonają. Poznamy wiele ciekawych faktów historycznych i poruszające historie ludzi, na których życiu piętno odcisnęła wojna.