Książki z motywem śmierci - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki z motywem śmierci

Książki z motywem śmierci

17 lipca 2020 / Agnieszka

Życie zawsze kończy się śmiercią. Skończoność istnienia, jako naturalna kolej rzeczy, budzi niepokój. Książki z motywem śmierci poruszają ten bolesny, a jednocześnie tak ważny temat.

 

Każde życie kiedyś się kończy. Skończoność istnienia jest naturalnym procesem biologicznym. Zdajemy sobie z tego sprawę, co nie oznacza, że nadmiernie rozmyślamy nad tą kwestią. W życiu codziennym, skupieni na obowiązkach przede wszystkim koncentrujemy się na doczesności. To naturalne i w pełni zrozumiałe. Czasem jednak warto pomyśleć o ostateczności. Nie powinniśmy unikać tematu śmierci. Pamiętając o tym, że każdy umiera, docenimy wartość życia. Chwile są bezcenne. Jeżeli w porę tego nie zrozumiemy, wiele może nas ominąć.

 

Książki z motywem śmierci poruszają ten bolesny, a jednocześnie ważny temat. Wiele osób unika rozmyślania o skończoności, ale pewnego dnia przyjdzie nam pożegnać kochane osoby. Na śmierć bliskich nie da się przygotować. Książki o śmierci mogą jednak wyciszyć nasz lęk. Zrozumiemy, że należy pogodzić się z faktem końca istnienia. Zostaniemy również skłonieni do zastanowienia się nad tym, czym jest dla nas śmierć. W obecnych czasach termin ten jest bowiem bardzo złożony. Nieodwracalne zatrzymanie funkcji życiowych organizmu rozróżnia się na: śmierć biologiczną, fizjologiczną oraz kliniczną.

„Śmierć jest zjawiskiem zdysocjowanym. Oznacza to, że śmierć ogarnia tkanki i układy w różnym czasie. Powoduje to dezintegrację ustroju jako całości funkcjonalnej i kolejne, trwałe wypadanie poszczególnych funkcji w różnej sekwencji czasowej. Zatem niektóre funkcje ustroju lub ich części mogą utrzymywać się przez pewien czas w oderwaniu od innych, wcześniej obumarłych” – załącznik do Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2007 r. w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

Poznajmy książki z motywem śmierci. Te historie wzruszą nas i skłonią do refleksji. Różnorodnych emocji nie będzie brakować, ponieważ wątki poboczne dostarczą nam niezapomnianych, także pozytywnych wrażeń. Książki z motywem śmierci zawsze kryją w sobie iskrę życia. Warto się o tym przekonać, bo po lekturze na nowo docenimy wartość istnienia.

Przewodnik po zaświatach – co powinieneś wiedzieć, zanim odejdziesz (audiobook)

Przewodnik po zaświatach Marka Szwedowskiego to dzieło niesamowite. Autor – będący medium – uprzedza nas, co zobaczymy, kiedy przejdziemy na drugą stronę, ale też uczy, co powinniśmy tutaj, na Ziemi zrobić, aby po śmierci było nam tam lepiej. W relacjach rodzinnych na ogół nie poruszamy tematu śmierci dopóki ktoś z bliskich nie umrze. Chociaż jest ona nieodłącznym elementem naszej egzystencji, jednak na co dzień wypieramy jej nieuchronność ze świadomości.

Przewodnik po zaświatach – co powinieneś wiedzieć, zanim odejdziesz Audiobook

 

Niebo istnieje – „13-go w piątek”

Ta książka, to zbiór dowodów, na to, że istnieje Niebo. Bohaterka opowiada swoje życie. Jest to opowieść na faktach. Zebrane przez nią informacje działy się na przełomie kilkunastu lat. Opisuje jak to się zaczęło. Od samego początku, szczegóły z życia. Najpierw przedstawia swoją rodzinę. Pokazuje wiarę w Boga. Mając liczne rodzeństwo, rodzice wpajali jej tą wiedzę, zdobywała ją również w szkole. Potem sama prowadziła przykościelny chórek dziecięcy. Religia w jaką wierzyła była standardowa, wyuczona na lekcjach. Nie była wtedy jeszcze tak ważna dla niej. Ale gdy ukończyła 18-ty pełnoletniość, dokładnie 3 miesiące po urodzinach, dochodzi do wypadku samochodowego w którym uczestniczyła. Trafia nieprzytomna do szpitala. Wybudza się ze śpiączki po 11-dniach. Dochodzić do siebie będzie w domu, tak tłumaczą lekarze. Mówią, że tak będzie dla niej lepiej. Dzięki wsparciu przyjaciół i rodziny wraca do zdrowia, napotyka na swojej drodze niewytłumaczalne zjawiska nadprzyrodzone. Takie w które trudno jest uwierzyć. Jest bystrą dziewczyną, więc, by udowodnić, że to wydarzyło się naprawdę zaczyna zbierać dowody. I tak oto powstaje ta książka.

Czytaj dalej

Dowody na życie po śmierci –  „Wywiad ze śmiercią”.

Prezentuje ona prawdziwą historię człowieka, który przez moment był „po tamtej stronie”. Fizyczna śmierć nie musi oznaczać końca istnienia. Dopóki funkcjonuje mózg, istnieje szansa na przywrócenie czynności życiowych. Moment, w którym ustaje krążenie i proces oddychania, jest krytyczny. Naukowcy i lekarze jedynie spekulują, co wówczas dzieje się w umyśle pacjenta. Osoby, które doświadczyły tego stanu i zdołały powrócić do świata żywych, opowiadają niezwykłe sceny. Niektóre z nich poznamy w trakcie lektury. Ta książka przedstawia dowody na życie po śmierci. Według bohatera, który doświadczył śmierci klinicznej, kres fizycznego istnienia oznacza początek duchowej drogi. Te stwierdzenia wysuwa on na podstawie własnych przeżyć. Przez 4 godziny był bowiem uznawany przez kadrę medyczną za osobę zmarłą. Ponoć w tym czasie opuścił cielesną powłokę i przeniósł się do zupełnie innej rzeczywistości. Szczegóły poznamy podczas lektury.

„Bohater książki pozostawał martwy przez cztery godziny (jego śmierć potwierdzono badaniem mózgu EEG). Z punktu widzenia medycyny, niemożliwym jest, aby po takim czasie nie doszło do całkowitego obumarcia komórek mózgowych i całego układu nerwowego. To, co wydarzyło się tamtego dnia, nigdy nie zostanie wytłumaczone przez medycynę ponieważ z medycyną nie ma nic wspólnego. Zostało to dokładnie wytłumaczone w książce”.– Michał Wancerz

Czytaj dalej

Przy czym warto zauważyć, że: „zainteresowanie motywem przeszczepu w utworach należących do fikcji wzrasta znacząco, gdy transplantacja zaczyna być rozumiana jako metoda terapeutyczna i gdy wchodzi do arsenału metod oficjalnej medycyny, a szczególnie z chwilą, gdy zaczyna okazywać się skuteczna. W literaturze i filmie przeszczep staje się głównym motywem utworów, ale także pretekstem do rozważań o charakterze filozoficznym, związanych z otwartymi przez kwestię przeszczepu nowymi horyzontami myślenia o istocie człowieczeństwa.”. – Anna Saignes, Université Grenoble Alpes, „Człowiek z przeszczepionym sercem– Nowy Człowiek? O metamorfozach motywu przeszczepu w prozie XX I XXI wieku”.

Książka z motywem śmierci i przeszczepu to „Blizny”.

Uświadamia ona, że człowieka można kochać nawet po jego śmierci, ale nigdy nie wolno zapominać o wartości własnego życia. Zrozumiemy to, poznając historię Krzysztofa. Przez wiele lat nie wierzył on, że zdoła odnaleźć bratnią duszę. Wolał żyć sam, niż narażać się na kolejny zawód miłosny. W przeszłości nieszczęśliwie ulokował przecież uczucia w damie do towarzystwa. Dopiero gdy na jego drodze stanęła dużo młodsza, inteligenta Natalia, zakochał się bez pamięci. Różnica wieku nie stanowiła przeszkody dla tego uczucia. Niestety, szczęśliwe małżeństwo przerwie śmierć. Narządy żony Krzysztofa trafią do przeszczepu, a on pogrąży się w depresji. Życie bez Natalii wyda mu się bezwartościowe. Żałoba uwięzi Krzysztofa w otchłani rozpaczy, nie pozwalając zaznać spokoju. Wszystko się zmieni, gdy na jego drodze stanie Anka. To dziewczyna, której wszczepiono serce Natalii. Po operacji obserwowała ona u siebie niespotykane dotąd zachowania. Gdy dowie się o tym Krzysztof, uzna, że w ten sposób los chce zwrócić mu ukochaną żonę. Z czasem będzie jednak musiał uwolnić się od złudzeń. Ta książka o śmierci, kryje w sobie iskrę życia. Ostatecznie Krzysztof uświadomi sobie, że można kochać zmarłą osobę, by trwała pamięć o niej, ale nie wolno rezygnować z własnego życia. Autor wspomniał, że w jego książkach zawsze obecny jest motyw śmierci. Ale czy śmierć to koniec wszystkiego?

„Śmierć, którą we wcześniejszych moich książkach nazywam czasem z arabska Mal’akh, jest w każdej z moich powieści. Najczęściej, aż do „Blizn”, na drugim planie nieco w tle, ale jest. (…) Ciągłe z tą śmiercią się potykam, ciągle trudno mi zaakceptować, że ona jest i nic tego nie zmieni. Swoistym katalizatorem, który sprawił, że napisałem „Blizny”, był październik ubiegłego roku, kiedy to przedwcześnie odszedł Janek, jedyny mój przyjaciel. Nie chciałem, by „Blizny” były opowieścią o śmierci przyjaciela. Nie byłbym w stanie, jeszcze nie jestem, napisać takiej powieści. Dlatego pojawia się Krzysztof i Natalia, ale poczucie buntu, niezgody na czyjeś odejście, uczucie pustki… to takie same uczucia”. – Krzysztof Piotr Łabenda

Czytaj dalej

Książki z motywem śmierci są niezwykle emocjonujące. Tragedia pozostaje w nich tłem pozwalającym zobrazować cierpienie osób, które straciły swoich bliskich. Z tematyką tą doskonale radzi sobie Anna Wysocka– Kalkowska. Autorka w niezwykle obrazowy sposób potrafi bowiem opisywać uczucia, myśli oraz wszystko, co ją otacza.

Moje życie bez Ciebie” – psychologiczne studium procesu żałoby

Główną bohaterką pozostaje młoda wdowa o imieniu Agata. Poznamy ją jako szczęśliwą mężatkę. Jej mąż sprawił, że nareszcie poczuła się szczęśliwa i bezpieczna. Stał się jej ostoją wyciszającą przykre wspomnienia z przeszłości. Niestety, jedna chwila odmieniła wszystko. Śmierć męża uwięziła Agatę w szponach rozpaczy. Smutek i nieukojony ból stopniowo pogrążał ją w depresji. Poczucie braku sensu istnienia wypełniło jej codzienność. W trakcie lektury będziemy przyglądać się, jak Agata próbuje odzyskać równowagę psychiczną. Czeka ją wiele potknięć, ale upływający czas w końcu przyniesie ze sobą ukojenie. Ta książka wzrusza, skłania do refleksji i długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Motyw śmierci uczynił z niej lekturę ponadczasową.

Czytaj dalej

Motyw śmierci i żałoby w poruszający sposób prezentuje również powieść obyczajowa „Gdyby ocean milczał

Wiele niewinnych osób straci życie w zamachu dokonanym nad paryską Sekwaną. Niewyobrażalne cierpienie spotka między innymi: matkę, która straci córkę, siostrę, która zostanie jedynaczką oraz córkę, która zostanie sierotą. Śmierć pogrąży w żałobie wielu ludzi. Ich żałość trudno będzie ukoić. Gdy odchodzi bliski, w sercu pojawia się bowiem pustka, której nie sposób wypełnić. Potrzeba wiele czasu, by nauczyć się cieszyć chwilą. Ukojenie w końcu jednak nadchodzi. Ta powieść mówi o bólu po stracie i radości płynącej z odnowy. Mowa będzie także o rozkładaniu skrzydeł, czasem tych anielskich, niespełnionych i ziszczonych marzeniach oraz tolerancji i jej braku.

Czytaj dalej

Motyw śmierci w literaturze wielokrotnie pozwala uwydatnić znaczenie pozostałych wątków. W momencie, kiedy umiera bohater, którego darzmy sympatią, jego los zyskuje na znaczeniu. Taki zabieg stosowany jest w wielu pozycjach. Warto się o tym przekonać.

Książka z motywem śmierci, która wzrusza do łez to „Kocham Cię mamo

W trakcie lektury poznamy skomplikowane życie Karoliny. Dziewczyna wychowała się w domu rządzonym surowymi, purytańskimi zasadami. Jej ojciec nigdy nie stronił od alkoholu, a matka zawsze stawała po jego stronie. To dlatego starała się uwolnić z rodzinnych więzów i na własną rękę móc zawalczyć o szczęście. Jej plan częściowo się powiódł. Niestety, los ponownie postanowił ją zaskoczyć. W efekcie musiała stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i pogodzić się z odejściem ukochanego. Najgorsze, że na jej życie zaczął czyhać żądny zemsty przestępca. Główna bohaterka Karolina umrze. Jej śmierć wpłynie na życie wielu osób. Wzruszeniom i refleksjom nie będzie końca. Zakończenie bardzo nas jednak zaskoczy.

Czytaj dalej

Bez pamięci” utracona miłość

Kolejną propozycją z motywem miłości w tle jest „Bez pamięci” A.E Urbańskiej. Uczucie przestawione w tej historii jest w gruncie rzeczy bardzo smutne. Dotyczy ono bowiem z początku pięknej miłosnej bajki dwójki ludzi, która zostaje brutalnie przerwana przez śmierć. Główny bohater, Falin, bardzo długo żyje w beznadziei, rozpaczy i w smutku po śmierci ukochanej. Los jednak sprowadza na jego drogę Oliwię, która bardzo przypomina mu utraconą miłość. Błąd Falina polega jednak na tym, że próbuje on uczynić z Oliwii kogoś, kim dziewczyna nie jest… Oliwia ma zresztą swoje własne sekrety, istotne w tej historii jest jednak to, że każde uczucie powinno się zaczynać „od zera” – nie tak jak Falin, tkwiąc jeszcze w przeszłości… To w swej istocie bardzo toksyczne i niewłaściwe. Pamiętajmy o tym, co już tutaj powiedziano: każda miłość jest inna…

Czytaj dalej

Wszystkie zaprezentowane powyżej pozycje to książki z motywem śmierci. Tematyka skończoności ludzkiego istnienia opisana została w nich w poruszający sposób. To dlatego w trakcie lektury nie zabraknie nam wzruszeń oraz chwil zamyślenia.