Książki z motywem miłości - książki autorzy - Wydawnictwo Psychoskok
Kategorie produktów
Wydawnictwo PSYCHOSKOKWydawnictwo PsychoskokAktualnościKsiążki z motywem miłości

Książki z motywem miłości

11 sierpnia 2021 / Agnieszka
Miłość niejedno ma imię. Może być ono namiętne, romantyczne, czysto platoniczne… Każdy kocha inaczej, a względem rodzajów miłości można z tego powodu chyba śmiało powiedzieć, że jest ich tyle, ilu jest zakochanych. To wiemy z życia – a czego możemy się dowiedzieć o najpiękniejszym uczuciu świata dzięki książkom z motywem miłości?

Z całą pewnością bardzo wiele – miłość obecna jest w literaturze od zawsze z tego prostego powodu, że książki to odbicie naszego ludzkiego świata, a więc także i ludzkich uczuć. Z tego też powodu rzesze autorów i autorek od zawsze przelewają na papier prawdziwe i wymyślone historie, w których pierwsze skrzypce grają burzliwe porywy serca.

 

NAJPIĘKNIEJSZE KSIĄŻKI O MIŁOŚCI ⬇⬇⬇ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/najpiekniejsze-ksiazki-o-milosci/

 

Czy jednak możemy się dowiedzieć dzięki książkom z motywem miłości czegokolwiek nowego w tym temacie? Wydawałoby się, że nie – wszak chyba wszystko już na ten temat napisano. Możemy jednak zostać w tej materii zaskoczeni, a przyczyna tego zaskoczenia wcale nie jest taka trudna do odgadnięcia. W czym rzecz? Otóż w tym, że – jak już wspomniano powyżej – rodzajów miłości i miłosnych historii może być tyle, ilu jest na tym świecie zakochanych, a co za tym idzie, każda taka historia może nas nauczyć czegoś nowego. Przekonajmy się o tym dzięki kilku interesującym lekturom: „Finezji uczuć” Anety Krasińskiej, „Nie uciekniesz od miłości” Michała Majewskiego, „Coś przeminęło” Stacha Szulist, „Bez pamięci” A.E. Urbańskiej, a także dzięki „Lili” i „Pięknemu” autorstwa Agnieszki Kraśkiewicz.

 

O sile ludzkich uczuć i o poczuciu obowiązku wobec najbliższych

Zacznijmy od „Finezji uczuć” Anety Krasińskiej. Będzie to książka o sile ludzkich uczuć i o poczuciu obowiązku wobec najbliższych. Lecz nie tylko – będzie to także opowieść o nieprzewidywalności porywów ludzkiego serca, które w przypadku głównej bohaterki, Alicji, zacznie bić szybciej dla… księdza.

Doskonale zdawała sobie sprawę, że jej uczucie nie ma prawa istnieć i to frustrowało ją najbardziej. (Aneta Krasińska „Finezja uczuć”)

Alicja wydaje się być zadowoloną żoną i matką, której do szczęścia nie potrzeba nic więcej. Ma wszystko o czym marzy wiele kobiet: dwóch synów, kochającego męża, dom i satysfakcjonującą pracę. Wydawać by się mogło, że wszystko jest w jej życiu poukładane i jest tak, jak być powinno. I wszystko byłoby naprawdę ok, gdyby nie mąż pracoholik. Małżonkowie oddalą się od siebie i przestają dbać o wzajemne relacje, co staje się przyczynkiem do zakazanego uczucia, które rozpali się tak nagle i niespodziewanie jak pożar w suchym lesie.

Zawsze wtedy miała przed oczami Mariusza, który trzymając ją za rękę, prowadzi wzdłuż krakowskich uliczek. Jest tylko z nim i dla niego. Nikt ani nic innego się nie liczy. A teraz nosi jego dziecko. Ma coś, co pośrednio zawsze będzie ich łączyło i przypominało jej cudowne uczucie, które nie miało prawa się przydarzyć. Od początku czuła, że coś ich ku sobie pcha. Próbowała to lekceważyć, zapomnieć, pominąć, zignorować. Nie udało się! (Aneta Krasińska „Finezja uczuć”)

Lektura z pewnością może budzić kontrowersje, jednak z czysto ludzkiego punktu widzenia jest ona bardzo dobrym świadectwem tego, jak nieprzewidywalne są życiowe i uczuciowe sytuacje. Stara i dobrze znana prawda o tym, że serce nie jest sługą, znajdzie na kartach tej powieści jeszcze jedno, bardzo wymowne potwierdzenie.

Czytaj dalej

Różnorodne oblicza miłości

Różnorodne oblicza miłości (choć może już nie tak bardzo kontrowersyjne) poznamy także dzięki Michałowi Majewskiemu i jego książce „Nie uciekniesz od miłości”. Jest to zbiór dziesięciu opowiadań o różnorodnych odcieniach miłości. Wybierzemy się tutaj wraz z autorem w podróż po krainie kochania, gdzie nic do końca nie jest znane i oczywiste. Opowiadania zamieszczone w zbiorze są radosne, optymistyczne oraz obdarzone dużą dawką emocji. Jedne historie przedstawione przez Majewskiego są nad wyraz spokojne, inne trzymają w napięciu, ale zawsze z pojawiającymi się wątkami uczuciowymi, spajającymi całość w idealną układankę. Wspomniany zbiór to bardzo dobra propozycja, która raz jeszcze może nam uświadomić jak wiele odcieni może mieć najpiękniejsze uczucie tego świata.

Czytaj dalej

Zakazana społecznie uczuciowa relacja

Szalenie ciekawą i nieco obrazoburczą książkową propozycją z motywem miłości jest książka pt. „Coś przeminęło” Stacha Szulista. Będzie to prowincjonalna opowieść, w której jednym z przewodnich wątków jest zakazana społecznie uczuciowa relacja pomiędzy dyrektorem szkoły, a pracującą w niej nauczycielką matematyki.

Chciałam krzyczeć; patrzcie na mnie, wszystkie baby i faceci świata, tak wygląda najszczęśliwsza kobieta na ziemskim globie! Myśli we mnie ryczały. Na szczęście, teraz to wiedziałam, miałam w sobie wtenczas dość rozsądku – raczej strachu wynikającego z zakompleksienia i obawy przed zapeszeniem – by tego nie wykrzyczeć. (Stach Szulist „Coś przeminęło”)

Patologiczny w swej istocie obraz prowincjonalnej szkoły odmalowany przez autora jest dla nas sceną, na której rozgrywa się miłosna historia. Z początku wspomniana już relacja dyrektor-nauczycielka jest bagatelizowana, później jednak w pewien sposób akceptowana. Czy owa akceptacja wynika jednak z faktycznego zrozumienia otoczenia, czy też ludzie traktują tę dwójkę jako część zastanej w tym miejscu patologii? Dobre pytanie… Niezależnie jednak od niego przekonamy się w trakcie lektury, że miłość – jak to często bywa – z początku jest piękna, później jednak spotkać ją mogą nieuchronne w zasadzie kryzysy…

Dech mi zapierało z ciekawości, jak się zachowa. Czekałam i czułam, że z każdą chwilą tracę dla człowieka sympatię. Miłość prawie umierała. I łza w oku się kręciła. Nie za rozpuszczającą się w oparach polityki i syfilisu realiów resztką uczucia, ale ideałami, które w swej ślepocie niegdyś w Maksie dostrzegałam. I teraz co? Maks się zgadza. Musi. Postawiony w sytuacji bez wyjścia. Bowiem plan przedstawiał dziekan. (Stach Szulist „Coś przeminęło”)

Czytaj dalej

Utracona miłość

Kolejną propozycją z motywem miłości w tle jest „Bez pamięci” A.E Urbańskiej. Uczucie przestawione w tej historii jest w gruncie rzeczy bardzo smutne. Dotyczy ono bowiem z początku pięknej miłosnej bajki dwójki ludzi, która zostaje brutalnie przerwana przez śmierć. Główny bohater, Falin, bardzo długo żyje w beznadziei, rozpaczy i w smutku po śmierci ukochanej. Los jednak sprowadza na jego drogę Oliwię, która bardzo przypomina mu utraconą miłość. Błąd Falina polega jednak na tym, że próbuje on uczynić z Oliwii kogoś, kim dziewczyna nie jest… Oliwia ma zresztą swoje własne sekrety, istotne w tej historii jest jednak to, że każde uczucie powinno się zaczynać „od zera” – nie tak jak Falin, tkwiąc jeszcze w przeszłości… To w swej istocie bardzo toksyczne i niewłaściwe. Pamiętajmy o tym, co już tutaj powiedziano: każda miłość jest inna…

Czytaj dalej

Miłosne książkowe historie to w ostatnich latach domena Agnieszki Kraśkiewicz. Znakomitym dowodem na to są świetnie przyjęte tytuły „Lila” oraz „Piękny” – dwie historie z wielkim uczuciem w tle, które choć tak bardzo są od siebie różne, to jednak posiadają kilka wspólnych mianowników: miłosne szaleństwo, potęgę uniesień i totalne uskrzydlenie, które z jednej strony wprawia w stan euforii, z drugiej jednak… jest czasem w stanie odebrać człowiekowi rozum.

 

MOTYW MIŁOŚCI NIESZCZĘŚLIWEJ ⬇⬇⬇ https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/motyw-milosci-nieszczesliwej/

 

Historia wakacyjnego flirtu

Pierwsza ze wspomnianych książek, „Lila”, to historia wakacyjnego flirtu, który połączył kiedyś Lilianę Lader i Marca Costello. Flirt ten zakończył się miłosnym zawodem, uczucie jednak nigdy całkowicie tutaj nie wygasło. Po telefonie od najlepszej przyjaciółki (Natalii) Lila wraca do Włoch. Spotkanie z Marco sprawia, że wspomnienia dawnych namiętności powracają, a dawne uczucie powraca i staje się coraz intensywniejsze.

Miłość masz taką, na jaką sobie pozwolisz… (Agnieszka Kraśkiewicz „Lila”)

Ta zmysłowa historia jest w stanie porwać czytelnika już od pierwszych stron. To świetna książka, którą czyta się szybko i przyjemnie. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, a każdy z nich wnosi coś innego do powieści. Historia Lili i Marco może się podobać, jest w niej bowiem duża dawka namiętności, czułości, delikatności, a także… kilku zabawnych spostrzeżeń na temat relacji damsko-męskich, które z pewnością zasługują na uwagę.

Kobiety lubią mieć coś dla siebie, a faceci lubią mieć spokój. Stąd one wybierają zakupy, a ich mężowie w tym czasie mogą spokojnie grać w golfa. Wyspa to ich ‘świat w świecie’. (Agnieszka Kraśkiewicz „Lila”)

Czytaj dalej

O dziewczynie znikąd i mężczyźnie pięknym niczym książę z bajki

Piękny” Agnieszki Kraśkiewicz to powieść romantyczna, w której motywy bajkowo-baśniowo-legendarne przełożone zostały na język współczesności. Tym razem jest to mafijna, polsko-hiszpańsko-włoska wersja historii o dziewczynie znikąd i mężczyźnie pięknym niczym książę z bajki. Historia, wydawało by się, jakich wiele. Każda miłosna opowieść jest jednak inna – przekonamy się o tym w trakcie tej lektury.

Ten piękny uśmiech, gdy zaczynał zbliżać się w moją stronę… Serce samo wyrywało się do przodu. (Agnieszka Kraśkiewicz „Piękny”)

Powieść, choć krótka, jest bardzo intensywna. Co chwila coś się w niej dzieje. Będziemy w związku z tym świadkami wypadku samochodowego, jednoosobowej akcji ratunkowej, scen dzikiej namiętności, ale także dzikiej zazdrości i kłótni, w których Natalia i Dominik będą chcieli za każdą cenę postawić na swoim i pokazać tej drugiej stronie, na co ich stać. Wszystko jednak sprowadza się tutaj tak czy owak do pożądania i nienasyconego pragnienia posiadania wręcz ukochanej osoby, które objawiać się będzie niesłabnącym – a nawet coraz silniejszym! – wzajemnym przyciąganiem tej dwójki.

Chcę dwóch rzeczy. Być pewna, że nigdy mnie już nie odprawi i… pokocha mnie tak jak ja jego. Noo, chcę też seksu, ale o tym, jak na razie, też nie mam co marzyć. (Agnieszka Kraśkiewicz „Piękny”)

Czytaj dalej

Książki z motywem miłości potwierdzają kilka prawd. Miłość jest nieprzewidywalna. Wszechogarniająca. Rozpala się ona jak płomień, który ciężko jest ugasić, a jeśli on nawet wygaśnie, to żarzące się węgle spalonych uczuć parzą jeszcze długo po wygaśnięciu płomieni. Na miłość nie da się być przygotowanym, ale wypada mieć jednak we własnym sercu porządek, zanim to uczucie w nim zagości. Tylko tyle i aż tyle… Pamiętajcie o tym. I czytajcie dobre książki. A przede wszystkim – kochajcie!

KSIĄŻKI O MIŁOŚCI ⬇⬇⬇ https://www.psychoskok.pl/tag-produktu/milosc/